*

Ψηφοφορία

Διοριστήκατε μέσω του πίνακα Β; Αν ναι, πόσες χρονιές ήσασταν ωρομίσθιος;

Μία χρονιά μόνο
5 (71.4%)
Δύο χρονιές
1 (14.3%)
Τρεις
0 (0%)
Παραπάνω από τρεις χρονιές
1 (14.3%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 7

Αποστολέας Θέμα: Νεοδιόριστοι και προϋπηρεσία στο δημόσιο  (Αναγνώστηκε 53676 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος pariel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 954
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Για να πετύχεις, μην παίρνεις τίποτε προσωπικά
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και προϋπηρεσία στο δημόσιο
« Απάντηση #28 στις: Οκτώβριος 30, 2007, 11:49:50 μμ »
Μου ήρθαν τα χαρτιά με τα οποία μου αναγνωρίζεται η προϋπηρεσία που είχα ως ωρομίσθιος. Και τώρα τι; Σε τι βοηθάει αυτό;
  Εννοείς τη βεβαίωση προϋπηρεσίας;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νεοδιόριστοι και προϋπηρεσία στο δημόσιο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:08:00 »

Αποσυνδεδεμένος zorba_the_freak

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 35
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και προϋπηρεσία στο δημόσιο
« Απάντηση #29 στις: Οκτώβριος 31, 2007, 07:49:34 πμ »
Ναι, αυτό που λέει ότι με την τάδε πράξη αναγνωρίζεται η προυπηρεσία μου.

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και προϋπηρεσία στο δημόσιο
« Απάντηση #30 στις: Οκτώβριος 31, 2007, 08:28:38 μμ »
Ίσως χρειαστεί να το καταθέσεις μαζί με την αίτηση για μετάθεση.

Αποσυνδεδεμένος valiac

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και προϋπηρεσία στο δημόσιο
« Απάντηση #31 στις: Νοέμβριος 05, 2007, 03:52:53 μμ »
ΠΑΙΔΙΑ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΜΑΙ 'ΝΕΑ' ΣΤΗΝ ΑΝΕΥΡΕΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΕΧΩ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ : ΟΤΑΝ ΕΙΣΑΙ ΗΔΗ ΔΙΟΡΙΣΜΕΝΟΣ ΣΕ ΜΙΑ ΔΗΜΟΣΙΑ ΘΕΣΗ  Ή ΣΤΟ ΔΗΜΟ ΝΟΜΑΡΧΙΑ ΚΛΠ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΥΠΟΒΑΛΕΙΣ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΓΙΑ ΑΛΛΗ ΔΗΜΟΣΙΑ ΘΕΣΗ ΚΑΙ ΝΑ ΔΙΟΡΙΣΘΕΙΣ ΜΕ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ? ΔΗΛ. ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΜΟΥ ΓΙΑ ΕΝΑ ΔΗΜΟ ΚΑΙ ΕΣΤΩ ΟΤΙ ΔΙΟΡΙΖΟΜΑΙ ΦΕΤΟΣ , ΜΠΟΡΩ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΝΑ ΔΩΣΩ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΣΤΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ ΤΩΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ ΚΑΙ ΕΦΟΣΟΝ ΠΕΡΑΣΩ,ΝΑ ΔΙΟΡΙΣΤΩ? Η ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΕΛΘΕΙ ΜΙΑ ΠΕΝΤΑΕΤΙΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΔΙΟΡΙΣΜΟ? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νεοδιόριστοι και προϋπηρεσία στο δημόσιο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:08:00 »

Αποσυνδεδεμένος marsa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 442
  • Λατρεύω τα Μαθηματικα
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και προϋπηρεσία στο δημόσιο
« Απάντηση #32 στις: Νοέμβριος 05, 2007, 06:47:32 μμ »
Αυτή η 5ετία που λες, ισχύει για όλες τις περιπτώσεις που ένας ΔΥ θέλει να αλλάξει υπηρεσία ΕΚΤΟΣ από την περίπτωση που θέλει να δώσει σε διαγωνισμό εκπαιδευτικών. Αν δεις προκυρήξεις διαγωνισμών (γραπτών ή με μόρια) που διενεργεί το ΑΣΕΠ, το αναφέρουν στην πρώτη τους σελίδα όλες, εκτός από τις προκυρήξεις των εκπαιδευτικών. Ψάχτο λίγο και καλή τύχη.
Αι νεβερ ριντ σαμθινγκ ριτεν ιν γκρικλις

Αποσυνδεδεμένος smev

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και προϋπηρεσία στο δημόσιο
« Απάντηση #33 στις: Νοέμβριος 07, 2007, 03:39:02 μμ »
Πριν διοριστώ ως εκπαιδευτικός  ήμουν κι εγώ μόνιμος Δημόσιος Υπάλληλος . Όμως από το Γραφείο Πρωτ/θμιας μου απάντησαν κατηγορηματικά ότι δεν αναγνωρίζεται μισθολογικά η προϋπηρεσία στο Δημόσιο (παρά μόνο η διδακτική προϋπηρεσία).Υπάρχει κάποιος που να έχει  αναγνωρίσει αυτήν την προϋπηρεσία ή να γνωρίζει  τι ακριβώς  ισχύει; (Διορίστηκα το 2003).

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και προϋπηρεσία στο δημόσιο
« Απάντηση #34 στις: Νοέμβριος 07, 2007, 05:22:24 μμ »
Πολύ περίεργο αυτό. Μα πώς είναι δυνατόν να μην αναγνωρίζονται τα χρόνια προϋπηρεσίας; Θα σε συμβούλευα να ρωτήσεις και αλλού.

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και προϋπηρεσία στο δημόσιο
« Απάντηση #35 στις: Νοέμβριος 07, 2007, 05:27:35 μμ »
Πριν διοριστώ ως εκπαιδευτικός  ήμουν κι εγώ μόνιμος Δημόσιος Υπάλληλος . Όμως από το Γραφείο Πρωτ/θμιας μου απάντησαν κατηγορηματικά ότι δεν αναγνωρίζεται μισθολογικά η προϋπηρεσία στο Δημόσιο (παρά μόνο η διδακτική προϋπηρεσία).Υπάρχει κάποιος που να έχει  αναγνωρίσει αυτήν την προϋπηρεσία ή να γνωρίζει  τι ακριβώς  ισχύει; (Διορίστηκα το 2003).

Πρέπει να σου την αναγνωρίσουν. Η προϋπηρεσία στο Δημόσιο (οπουδήποτε, πλην ΝΠΙΔ) αναγνωρίζεται μισθολογικά (Ν 3205/2003).

Ως υπηρεσία για μισθολογική εξέλιξη των εκπαιδευτικών λαμβάνεται υπόψη:
α.-Η υπηρεσία που προσφέρεται στο Δημόσιο, σε Ν.Π.Δ.Δ. και Ο.Τ.Α. με σχέση εξαρτημένης εργασίας δημοσίου ή ιδιωτικού δικαίου αορίστου ή ορισμένου χρόνου.
β.-Η προϋπηρεσία σε Υπηρεσίες Κρατών - Μελών της Ευρωπαϊκής Ένωσης, καθώς και της Κυπριακής Δημοκρατίας, αντίστοιχες με αυτές του προηγούμενου εδαφίου.
γ.-Κάθε πραγματική και συντάξιμη δημόσια υπηρεσία που υπολογίζεται για τη συμπλήρωση της 35ετίας, ανεξάρτητα από το φορέα που έχει προσφερθεί.
δ.-Ο χρόνος αποδεδειγμένης υπηρεσίας στις πρώην σοσιαλιστικές χώρες των πολιτικών προσφύγων, των συζύγων και των τέκνων αυτών, που έχουν επαναπατρισθεί μέχρι την 31.12.1996.
ε.-Κάθε προϋπηρεσία, που από ισχύουσες διατάξεις αναγνωρίζεται ως πραγματική δημόσια υπηρεσία στις θέσεις που υπηρετούν.
στ.-Η προϋπηρεσία που έχει προσφερθεί με την ιδιότητα του μόνιμου, εθελοντή ή ανακαταταγμένου στρατιωτικού στις Ένοπλες Δυνάμεις, στην Ελληνική Αστυνομία, στο Πυροσβεστικό και Λιμενικό Σώμα, μετά την αφαίρεση του χρόνου που θα υπηρετούσε ο υπάλληλος ως κληρωτός ή έφεδρος, εάν δεν είχε καταταγεί ως στρατιωτικός (μόνιμος, εθελοντής ή ανακαταταγμένος).
ζ.-Η προϋπηρεσία των εκπαιδευτικών σε σχολεία της Κύπρου και ισότιμα ελληνικά σχολεία του εξωτερικού, εφόσον δεν έχει χρησιμοποιηθεί για απονομή σύνταξης, καθώς και η προϋπηρεσία τους σε σχολεία της ιδιωτικής εκπαίδευσης.
η.-Χρόνος μέχρι οκτώ (8) έτη που έχει ληφθεί υπόψη ως προσόν διορισμού υπαλλήλων που υπηρετούσαν κατά την 31.12.1996.
θ.-Ο χρόνος απεργίας, κανονικής αδείας και διαθεσιμότητας λόγω νόσου.
ι.-Η ιεροψαλτική προϋπηρεσία με τις προϋποθέσεις που τίθενται από τις διατάξεις της παραγράφου 8 του άρθρου 3 του ν.2320/1995 (ΦΕΚ 133/τ.Α’).


http://www.paremvaseis.org/apodoxeska8igitwn3.htm

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και προϋπηρεσία στο δημόσιο
« Απάντηση #36 στις: Νοέμβριος 13, 2007, 05:48:31 μμ »
Πριν διοριστώ ως εκπαιδευτικός  ήμουν κι εγώ μόνιμος Δημόσιος Υπάλληλος . Όμως από το Γραφείο Πρωτ/θμιας μου απάντησαν κατηγορηματικά ότι δεν αναγνωρίζεται μισθολογικά η προϋπηρεσία στο Δημόσιο (παρά μόνο η διδακτική προϋπηρεσία).Υπάρχει κάποιος που να έχει  αναγνωρίσει αυτήν την προϋπηρεσία ή να γνωρίζει  τι ακριβώς  ισχύει; (Διορίστηκα το 2003).

Πρέπει να σου την αναγνωρίσουν. Η προϋπηρεσία στο Δημόσιο (οπουδήποτε, πλην ΝΠΙΔ) αναγνωρίζεται μισθολογικά (Ν 3205/2003).

Αν θυμαμαι καλα, ομως, το ΥΠΕΠΘ περισυ ( ? ) εβγαλε εγκυκλιο για μη αναγνωριση της δημοσιας προϋπηρεσιας πλην της διδακτικης - κατι που βεβαια δε συμβαδιζει με το νομο, αλλα αν η οδηγια εφαρμοζεται, τοτε ο συναδελφος δεν μπορει να κανει και πολλα. (εκτος της δικαστικης οδου) :(

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και προϋπηρεσία στο δημόσιο
« Απάντηση #37 στις: Νοέμβριος 13, 2007, 06:10:07 μμ »
Αν θυμαμαι καλα, ομως, το ΥΠΕΠΘ περισυ ( ? ) εβγαλε εγκυκλιο για μη αναγνωριση της δημοσιας προϋπηρεσιας πλην της διδακτικης - κατι που βεβαια δε συμβαδιζει με το νομο, αλλα αν η οδηγια εφαρμοζεται, τοτε ο συναδελφος δεν μπορει να κανει και πολλα. (εκτος της δικαστικης οδου) :(

Η εγκύκλιος του 2006 που έχω υπόψη μου παραπέμπει κανονικά στον νόμο (δηλ. λέει ότι αναγνωρίζεται μισθολογικά η δημόσια μη εκπαιδευτική προϋπηρεσία).

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και προϋπηρεσία στο δημόσιο
« Απάντηση #38 στις: Νοέμβριος 13, 2007, 07:02:15 μμ »
Μακαρι να συνεχισει να ισχυει, μιας και με συμφερει προσωπικα η αναγνωριση δημοσιας προϋπηρεσιας! Κι ομως, θυμαμαι οτι σχετικα προσφατα καπου ειχα διαβασει το αντιθετο... ισως θυμαμαι λαθος. ???

Αποσυνδεδεμένος edis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και προϋπηρεσία στο δημόσιο
« Απάντηση #39 στις: Νοέμβριος 14, 2007, 10:05:27 πμ »
Πέρα από το νόμο 3205/03 που αναφέρθηκε και παραπάνω, γνωρίζω συνάδελφο που διορίσθηκε περσι και δούλευε ως τότε ως μόνιμη υπάλληλος σε Ν.Π.Ι.Δ. και αφού κατέθεσε τα χαρτιά της και πέρασε από επιτροπή, μετά τα Χριστούγεννα της αναγνωρίσθηκαν μόνο μισθολογικά -οχι ως μόρια για μεταθεσεις, αποσπάσεις κλπ.-  και τις δόθηκαν αναδρομικά αυτα που δικαιούταν από 1/9/2006. Ο νόμος λέει ότι αναγνωρίζει την προυπηρεσία σε οποιαδήποτε μορφή δόθηκε στον δημόσιο τομέα. Στον ιδιωτικό τομέα  αφήνεται στην κρίση του εργοδότη.

Αποσυνδεδεμένος edis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και προϋπηρεσία στο δημόσιο
« Απάντηση #40 στις: Νοέμβριος 14, 2007, 10:30:20 πμ »
Σε διόρθωση των παραπάνω Ν.Π.Δ.Δ.

Αποσυνδεδεμένος heren

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 654
  • live your life
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και προϋπηρεσία στο δημόσιο
« Απάντηση #41 στις: Νοέμβριος 14, 2007, 01:06:13 μμ »
Πριν διοριστώ ως εκπαιδευτικός  ήμουν κι εγώ μόνιμος Δημόσιος Υπάλληλος . Όμως από το Γραφείο Πρωτ/θμιας μου απάντησαν κατηγορηματικά ότι δεν αναγνωρίζεται μισθολογικά η προϋπηρεσία στο Δημόσιο (παρά μόνο η διδακτική προϋπηρεσία).Υπάρχει κάποιος που να έχει  αναγνωρίσει αυτήν την προϋπηρεσία ή να γνωρίζει  τι ακριβώς  ισχύει; (Διορίστηκα το 2003).

Πρέπει να σου την αναγνωρίσουν. Η προϋπηρεσία στο Δημόσιο (οπουδήποτε, πλην ΝΠΙΔ) αναγνωρίζεται μισθολογικά (Ν 3205/2003).

Ως υπηρεσία για μισθολογική εξέλιξη των εκπαιδευτικών λαμβάνεται υπόψη:
α.-Η υπηρεσία που προσφέρεται στο Δημόσιο, σε Ν.Π.Δ.Δ. και Ο.Τ.Α. με σχέση εξαρτημένης εργασίας δημοσίου ή ιδιωτικού δικαίου αορίστου ή ορισμένου χρόνου.
β.-Η προϋπηρεσία σε Υπηρεσίες Κρατών - Μελών της Ευρωπαϊκής Ένωσης, καθώς και της Κυπριακής Δημοκρατίας, αντίστοιχες με αυτές του προηγούμενου εδαφίου.
γ.-Κάθε πραγματική και συντάξιμη δημόσια υπηρεσία που υπολογίζεται για τη συμπλήρωση της 35ετίας, ανεξάρτητα από το φορέα που έχει προσφερθεί.
δ.-Ο χρόνος αποδεδειγμένης υπηρεσίας στις πρώην σοσιαλιστικές χώρες των πολιτικών προσφύγων, των συζύγων και των τέκνων αυτών, που έχουν επαναπατρισθεί μέχρι την 31.12.1996.
ε.-Κάθε προϋπηρεσία, που από ισχύουσες διατάξεις αναγνωρίζεται ως πραγματική δημόσια υπηρεσία στις θέσεις που υπηρετούν.
στ.-Η προϋπηρεσία που έχει προσφερθεί με την ιδιότητα του μόνιμου, εθελοντή ή ανακαταταγμένου στρατιωτικού στις Ένοπλες Δυνάμεις, στην Ελληνική Αστυνομία, στο Πυροσβεστικό και Λιμενικό Σώμα, μετά την αφαίρεση του χρόνου που θα υπηρετούσε ο υπάλληλος ως κληρωτός ή έφεδρος, εάν δεν είχε καταταγεί ως στρατιωτικός (μόνιμος, εθελοντής ή ανακαταταγμένος).
ζ.-Η προϋπηρεσία των εκπαιδευτικών σε σχολεία της Κύπρου και ισότιμα ελληνικά σχολεία του εξωτερικού, εφόσον δεν έχει χρησιμοποιηθεί για απονομή σύνταξης, καθώς και η προϋπηρεσία τους σε σχολεία της ιδιωτικής εκπαίδευσης.
η.-Χρόνος μέχρι οκτώ (8) έτη που έχει ληφθεί υπόψη ως προσόν διορισμού υπαλλήλων που υπηρετούσαν κατά την 31.12.1996.
θ.-Ο χρόνος απεργίας, κανονικής αδείας και διαθεσιμότητας λόγω νόσου.
ι.-Η ιεροψαλτική προϋπηρεσία με τις προϋποθέσεις που τίθενται από τις διατάξεις της παραγράφου 8 του άρθρου 3 του ν.2320/1995 (ΦΕΚ 133/τ.Α’).


http://www.paremvaseis.org/apodoxeska8igitwn3.htm
Συγκεκριμένα το αρθρο 15 παρ. 1 του Ν. 3205/2003 ξεκιναει με την προταση:
ως προϋπηρεσία για την εξέλιξη των υπαλλήλων στα μισθολογικά κλιμάκια του αρθρου 3 του παρόντος νόμου λαμβάνεται υπόψην α......β.... κλπ.
δεν μιλαει συγκεκριμένα για εκπαιδευτικούς
Μηπως υπαρχει ειδικη διαταξη για τους εκπαιδευτικούς?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159786
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 438
Σύνολο: 440

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.093 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.