*

Αποστολέας Θέμα: Οργάνωση διδασκαλίας μαθημάτων Γυμνασίου  (Αναγνώστηκε 21537 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος eleanna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 685
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Οργάνωση διδασκαλίας μαθημάτων Γυμνασίου
« Απάντηση #14 στις: Οκτώβριος 17, 2007, 11:52:40 μμ »
Ευχαριστώ πολύ thlemaxos355 και εσένα vikoulaki για τις απαντήσεις.Πρόκειται για Γεωμετρία Α Λυκείου και καταλαβαίνω ότι τους φαίνεται δύσκολο μιας και είναι η πρώτη χρονιά που κάνουν γεωμετρία αλλά δεν μπορώ να περιοριστώ μόνο στις ασκήσεις του βιβλίου όπως μου ζητάει το ένα παιδί από το τμήμα.Είμαι σε δίλλημα. :(

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Οργάνωση διδασκαλίας μαθημάτων Γυμνασίου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:40:30 »

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Οργάνωση διδασκαλίας μαθημάτων Γυμνασίου
« Απάντηση #15 στις: Οκτώβριος 18, 2007, 12:01:00 πμ »
Εγώ αποφεύγω να λύνω απο φυλλάδια που μου φέρνει ο καθε μαθητής. Υπάρχουν πολλοί καθηγητές στα σχολεία που θέλουν να την σπάσουν στους φροντιστές βάζοντας πολύ δύσκολες ασκήσεις από ολυμπιάδες μαθηματικών ή πολύ ψαγμένες ασκήσεις κλπ. Πάντα είχα και έχω την ανασφάλεια να μου φέρει κάποιος φυλλάδιο και να κολλήσω να λύσω την άσκηση επι τόπου. Ο μαθητής θα πει "α δεν μπορεσε να την λύσει ο καθηγητής μου..."
Ήθελα να ξέρω αν έχετε και εσεις τέτοια ανασφάλεια ή ότι και να σας φέρουν το λύνετε αμέσως σε δευτερόλεπτα...

Αποσυνδεδεμένος psych@ra

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Οργάνωση διδασκαλίας μαθημάτων Γυμνασίου
« Απάντηση #16 στις: Οκτώβριος 18, 2007, 12:32:29 πμ »
Ευχαριστώ πολύ thlemaxos355 και εσένα vikoulaki για τις απαντήσεις.Πρόκειται για Γεωμετρία Α Λυκείου και καταλαβαίνω ότι τους φαίνεται δύσκολο μιας και είναι η πρώτη χρονιά που κάνουν γεωμετρία αλλά δεν μπορώ να περιοριστώ μόνο στις ασκήσεις του βιβλίου όπως μου ζητάει το ένα παιδί από το τμήμα.Είμαι σε δίλλημα. :(
Προφανώς το παιδί αυτό έχει ως στόχο να του λύνουν τις ασκήσεις και όχι να μάθει.
Προσπάθησε να κάνεις παρόμοιες ασκήσεις με αυτές του βιβλίου και μετά οι ίδιοι οι μαθητές θα είναι ικανοί να λύσουν αυτές του βιβλίου

Αποσυνδεδεμένος vikoulaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση:ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Οργάνωση διδασκαλίας μαθημάτων Γυμνασίου
« Απάντηση #17 στις: Οκτώβριος 18, 2007, 10:22:29 πμ »
Εγώ αποφεύγω να λύνω απο φυλλάδια που μου φέρνει ο καθε μαθητής. Ήθελα να ξέρω αν έχετε και εσεις τέτοια ανασφάλεια ή ότι και να σας φέρουν το λύνετε αμέσως σε δευτερόλεπτα...

Αυτό έκανα και εγω.Δεν είναι θέμα ανασφάλειας.Απλά θεωρώ οτι εκέινη την στιγμή έχω στο μυαλό μου το μάθημα και την ύλη που έχω προγραμματίσει να διδάξω.Πιθανόν μια δύσκολη άσκηση να την λύσω αμέσως και να κολλησω σε μια εύκολη.Οταν ο χρόνος είναι περιορισμένος ολα είναι πιθανά.Εξάλλου δεν γίνεται  να λύνω συνέχεια ασκήσεις που έχουν τα παιδιά απο το σχολείο( που όντως κάποιοι καθηγητές το κάνουν και επιτηδες ) γιατι τότε θα γίνεται σε βάρος των υπολοίπων και θα εχω όντως πρόβλημα μια και θα νομίζουν οτι ασχολούμαι με συγκεκριμένους μαθητές .Στα Φροντιστήρια σε κάθε τμήμα τα παιδιά είναι απο διαφορετικά σχολεία.Οπότε πρέπει να ακολουθήσω μια γραμμή τέτοια ώστε να καλύπτονται όλοι
Επειδή ομως και κάποιοι μαθητές είναι απαιτητικοί και ίσως προβάλλουν την άρνηση μου αυτή ως ανικανότητα να λύσω τις ασκήσεις μερικές φορές αν είναι σε περίοδο που περιμένουν διαγώνισμα θα πάρω το φυλλάδιο και θα γράψω γενικές οδηγίες σε κάθε άσκηση στο διαλειμμα.
Πρόκειται για Γεωμετρία Α Λυκείου
Για εμένα η  Γεωμετρία της Α΄έχει πάρα πολύ θεωρία και καταντά κουραστική.Απαραίτητη βέβαια ,αλλά θα το διαπιστώσεις και εσυ.Απο το 3 κεφ. και μετά τα παιδιά αποκτούν μεγαλύτερο ενδιαφέρον.Εγω πολλές φορές τις αποδείξεις των θεωρημάτων δεν τις έκανα γιατι έπρεπε να αφιερώσω περισσότερο χρόνο στο να οικοδομήσουν την γνώση και να την εφαρμόσουν οπως πρέπει στις ασκήσεις

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Οργάνωση διδασκαλίας μαθημάτων Γυμνασίου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:40:30 »

Αποσυνδεδεμένος eleanna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 685
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Οργάνωση διδασκαλίας μαθημάτων Γυμνασίου
« Απάντηση #18 στις: Οκτώβριος 19, 2007, 02:46:05 μμ »
Δεν ξέρω έχω προβληματιστεί αρκετά για το ποιο είναι το σωστό.Το θέμα είναι ότι βλέπω και το επίπεδο των παιδιών αυτών και βλέπω ότι δεν μπορούν να ανταποκριθούν στις επιπλέον ασκήσεις και πρόσθετα ότι δεν κάνουν τον κόπο ούτε να τις  διαβάσουν.Μπορεί όντως να τους μπερδεύουν οι πρόσθετες ασκήσεις όμως μπορώ να περιοριστώ μόνο στη λύση των ασκήσεων του σχολικού βιβλίου και στη θεωρία και να μην τους κάνω ασκήσεις εμπέδωσης πάνω στη θεωρία;

Αποσυνδεδεμένος sirina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 283
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Οργάνωση διδασκαλίας μαθημάτων Γυμνασίου
« Απάντηση #19 στις: Οκτώβριος 19, 2007, 03:34:58 μμ »
Θα μπορουσες να κανεις στον πινακα ασκησεις παρεμφερεις με αυτες του βιβλιου και ισως τις πολυ βασικες του βιβλιου και να βαζεις στο σπιτι τις υπολοιπες. Το σιγουρο ειναιοτι επιβαλλεται να κανεις ολες -σχεδον- τις ασκησεις του βιβλιου.

Αποσυνδεδεμένος xouzoura

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
    • Προφίλ
Απ: Οργάνωση διδασκαλίας μαθημάτων Γυμνασίου
« Απάντηση #20 στις: Αύγουστος 30, 2008, 06:22:44 μμ »
Καλησπέρα. Πρόκειται να εργαστώ φέτος- πρώτη φορά- σε ένα φροντιστήριο, και να διδάσκω φυσικοχημεία δευτέρας και τρίτης γυμνασίου.
Αυτό που δεν ξέρω είναι αν την ίδια διδακτική ώρα (δηλαδή το 45λεπτο) κάνω φυσική και χημεία μαζί, αν μια ώρα από τις δύο κάνω φυσική και την άλλη χημεία. Γενικά υπάρχει κάποιος κανόνας, ή το καθορίζω εγώ ή μήπως κάθε φροντιστήριο έχει τον δικό του κανονισμό?
Όποιος μπορεί ας με βοηθήσει

Αποσυνδεδεμένος snowhite

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Απ: Οργάνωση διδασκαλίας μαθημάτων Γυμνασίου
« Απάντηση #21 στις: Σεπτέμβριος 03, 2008, 01:14:04 μμ »
από τη στιμή που είναι δύο διαφορετιικά μαθήματα νομίζω ότι πρέπει κ εσύ να τα κάνεις ξεχωριστά, άσε που τα 45 λεπτά δεν είναι κ τόοσα πολλά για να κάνεις δύο μαθήματα.

Αποσυνδεδεμένος xouzoura

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
    • Προφίλ
Απ: Οργάνωση διδασκαλίας μαθημάτων Γυμνασίου
« Απάντηση #22 στις: Σεπτέμβριος 04, 2008, 01:30:14 μμ »
Ευχαριστώ πολύ. Έχεις δικιο, κυρίως για τον χρόνο!!

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Οργάνωση διδασκαλίας μαθημάτων Γυμνασίου
« Απάντηση #23 στις: Δεκέμβριος 15, 2011, 04:01:46 μμ »
θα ήθελα να ρωτήσω κάτι σχετικά με την οργάνωση της διδασκαλίας που δεν ξέρω πως να το μεθοδεύσω και βασικά μου έχουν δημιουργηθεί 500 απορίες!!

Ας πουμε ότι βάζετε κάποιες ασκήσεις για το επόμενο μάθημα.
στο επόμενο μάθημα πως θα ελέξετε τα γραπτά των μαθητών;

Περνάτε μια "βόλτα' πάνω από τα θρανία και ρίχνετε ένα βλέμμα στο ποιός έγραψε και ποιός οχι;

Πως θυμόσαστε και πως σημειώνετε όμως ποιός έγραψε και ποιός όχι;

Ακόμα και να δεις ότι κάποιος ασχολήθηκε, που ξέρεις αν αυτά που έγραψε είναι σωστά; δεν πρέπει να το δείτε ξεχωριστά το κάθε τετράδιο και να αφιερώσετε 5 λεπτά;

Μαζεύετε τα τετράδια σε κάθε μάθημα και τα διορθώνετε σπίτι; Όμως έτσι δημιουργούνται τα εξής θέματα:
1. για την επόμενη φορά που θα γράψουν οι μαθητές αφού τους έχετε πάρει τα τετράδια;
2. θα πρέπει να έχετε ένα φορτηγό στο τέλος της ημέρας για να κουβαλήσετε τα τετράδια σπίτι
3. καθημερινά θα έχετε έναν τεράστιο όγκο για διορθωση οπότε θα πρέπει από το πρωι μέχρι.... το άλλο πρωι να διορθώνετε

ή μήπως δειγματοληπτικά εξετάζετε 2-3 άτομα στον πίνακα να σας λύσουν τις ασκήσεις και τους λέτε "σήκω στον πίνακα με το τετράδιό σου", οπότε έτσι βλέπεις αν την ξέρει την άσκηση, αγνοώντας τους υπόλοιπους 20 για το αν δούλεψαν

ή μήπως συγκεντρώνετε τα τετράδια 1-2 φορές στο τετράμηνο να δείτε γίνεται;

Πως το χειρίζεστε αυτό το θέμα;

Εγώ αυτό που δοκίμασα φέτος (για 1η φορά) πειραματικά ήταν το εξής:
τους είπα αντί για τετράδιο να έχουν ένα ντοσιέ.
Σε κάθε μάθημα θα μου δίνουν τις ασκήσεις που είχαν σε ένα φύλο. Το διορθώνω, τους το επιστρέφω και το βάζουν στο ντοσιέ
Κάπως έτσι επικοινούμε.

Τα αποτελέσματα από αυτό το "πείραμα" είναι τα εξής:
1. μπορώ να βλέπω ο κάθε μαθητής πολύ συγκεκριμένα τι λάθη κάνει, που μπερδεύεται και τι σκαμπάζει.
2. μέσα σε 1 βδομάδα ήξερα ο καθένας τι κάνει. Με την συμμετοχή στην τάξη και τα προφορικά καμιά φορά αργεις να καταλάβεις τελικά αν ο άλλος του κόβει
3. δεν είναι και τόσο χρονοβόρο (καμια φορά είναι όμως!) τελικά γιατί δεν φέρνουν και όλοι ασκήσεις, τις διορθώνω στα διαλλείμματα και στα κενά μου, επίσης επειδή μου δίνουν φύλα και όχι όλο το τετράδιο μπορώ και να καθυστερήσω και 1 βδομάδα να τις επιστρέψω
4. γράφω παρατηρήσεις πάνω στα γραπτά , οπότε έτσι βοηθάω προσωπικά τον μαθητή στα δικά του λαθη


Αναφέρομαι σε Δευτεροβάθμια εκπαίδευση, Γυμνάσιο ή Λύκειο και αφορά (σχεδόν) οποιοδήποτε γνωστικό αντικείμενο.

Αποσυνδεδεμένος new_pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 574
    • Προφίλ
Απ: Οργάνωση διδασκαλίας μαθημάτων Γυμνασίου
« Απάντηση #24 στις: Δεκέμβριος 15, 2011, 07:47:36 μμ »
θα ήθελα να ρωτήσω κάτι σχετικά με την οργάνωση της διδασκαλίας που δεν ξέρω πως να το μεθοδεύσω και βασικά μου έχουν δημιουργηθεί 500 απορίες!!

Ας πουμε ότι βάζετε κάποιες ασκήσεις για το επόμενο μάθημα.
στο επόμενο μάθημα πως θα ελέξετε τα γραπτά των μαθητών;

Περνάτε μια "βόλτα' πάνω από τα θρανία και ρίχνετε ένα βλέμμα στο ποιός έγραψε και ποιός οχι;

Πως θυμόσαστε και πως σημειώνετε όμως ποιός έγραψε και ποιός όχι;

Ακόμα και να δεις ότι κάποιος ασχολήθηκε, που ξέρεις αν αυτά που έγραψε είναι σωστά; δεν πρέπει να το δείτε ξεχωριστά το κάθε τετράδιο και να αφιερώσετε 5 λεπτά;

Μαζεύετε τα τετράδια σε κάθε μάθημα και τα διορθώνετε σπίτι; Όμως έτσι δημιουργούνται τα εξής θέματα:
1. για την επόμενη φορά που θα γράψουν οι μαθητές αφού τους έχετε πάρει τα τετράδια;
2. θα πρέπει να έχετε ένα φορτηγό στο τέλος της ημέρας για να κουβαλήσετε τα τετράδια σπίτι
3. καθημερινά θα έχετε έναν τεράστιο όγκο για διορθωση οπότε θα πρέπει από το πρωι μέχρι.... το άλλο πρωι να διορθώνετε

ή μήπως δειγματοληπτικά εξετάζετε 2-3 άτομα στον πίνακα να σας λύσουν τις ασκήσεις και τους λέτε "σήκω στον πίνακα με το τετράδιό σου", οπότε έτσι βλέπεις αν την ξέρει την άσκηση, αγνοώντας τους υπόλοιπους 20 για το αν δούλεψαν

ή μήπως συγκεντρώνετε τα τετράδια 1-2 φορές στο τετράμηνο να δείτε γίνεται;

Πως το χειρίζεστε αυτό το θέμα;

Εγώ αυτό που δοκίμασα φέτος (για 1η φορά) πειραματικά ήταν το εξής:
τους είπα αντί για τετράδιο να έχουν ένα ντοσιέ.
Σε κάθε μάθημα θα μου δίνουν τις ασκήσεις που είχαν σε ένα φύλο. Το διορθώνω, τους το επιστρέφω και το βάζουν στο ντοσιέ
Κάπως έτσι επικοινούμε.

Τα αποτελέσματα από αυτό το "πείραμα" είναι τα εξής:
1. μπορώ να βλέπω ο κάθε μαθητής πολύ συγκεκριμένα τι λάθη κάνει, που μπερδεύεται και τι σκαμπάζει.
2. μέσα σε 1 βδομάδα ήξερα ο καθένας τι κάνει. Με την συμμετοχή στην τάξη και τα προφορικά καμιά φορά αργεις να καταλάβεις τελικά αν ο άλλος του κόβει
3. δεν είναι και τόσο χρονοβόρο (καμια φορά είναι όμως!) τελικά γιατί δεν φέρνουν και όλοι ασκήσεις, τις διορθώνω στα διαλλείμματα και στα κενά μου, επίσης επειδή μου δίνουν φύλα και όχι όλο το τετράδιο μπορώ και να καθυστερήσω και 1 βδομάδα να τις επιστρέψω
4. γράφω παρατηρήσεις πάνω στα γραπτά , οπότε έτσι βοηθάω προσωπικά τον μαθητή στα δικά του λαθη


Αναφέρομαι σε Δευτεροβάθμια εκπαίδευση, Γυμνάσιο ή Λύκειο και αφορά (σχεδόν) οποιοδήποτε γνωστικό αντικείμενο.

Ναι στο γυμνάσιο δεν έχουν κανένα πρόβλημα με τις ασκήσεις σε φυλλάδια. Εγώ και στο δημοτικό το χρησιμοποιούσα γιατί πολύ απλά ημουν ωρομίσθια και δεν γινόταν να κουβαλάω στα χέρια τα τετράδια ούτε και να μένω στο σχολείο για να τα διορθώσω. Μπορείς να τους ζητάς πέρα απο την ημερομηνία που γράφουν πάνω να αριθμούν τα φυλλάδια στα οποία έχουν γράψει τις ασκήσεις. Έτσι μπορείς πολύ γρήγορα να βλέπεις αν το ντοσιέ είναι πλήρες και δεν έχουν χάσει τα φυλλάδια. Επίσης με αυτό το τρόπο αναγκάζονται να κάνουν και τις ασκήσεις απο τις μέρες που λείπανε γιατί ήταν άρρωστοι.

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Οργάνωση διδασκαλίας μαθημάτων Γυμνασίου
« Απάντηση #25 στις: Δεκέμβριος 15, 2011, 08:37:22 μμ »
οπότε είσαι και εσύ της άποψης να μου δίνουν τις ασκήσεις τους σε καθημερινή βάση, και έτσι καθημερινά να υπάρχει μεγάλος όγκος διόρθωσης από τη μεριά μου;

Αυτό που μαρεσει και αρέσει και στους μαθητές από αυτόν τον τρόπο είναι ότι έχουν μόνιμα έλεγχο!
Οι παρατηρήσεις που γράφω στον καθένα χωριστά, βοηθάνε πολύ. Αν εγώ δεν έβλεπα τι λάθη μπορεί να κάνει κάποιος, ίσως ποτέ να μην τα εντόπιζα και ο μαθητής ποτέ να μην το διόρθωνε.
Θέλει όμως σε καθημερινή βάση αυτό....

Δεν νομίζω ότι η πλειοψηφία δουλευει πάντως έτσι...
Αλλά τι άλλο μπορεις να κάνεις αν θες στενό έλεγχο των μαθητών σου;

Αποσυνδεδεμένος new_pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 574
    • Προφίλ
Απ: Οργάνωση διδασκαλίας μαθημάτων Γυμνασίου
« Απάντηση #26 στις: Δεκέμβριος 15, 2011, 09:48:30 μμ »
οπότε είσαι και εσύ της άποψης να μου δίνουν τις ασκήσεις τους σε καθημερινή βάση, και έτσι καθημερινά να υπάρχει μεγάλος όγκος διόρθωσης από τη μεριά μου;

Αυτό που μαρεσει και αρέσει και στους μαθητές από αυτόν τον τρόπο είναι ότι έχουν μόνιμα έλεγχο!
Οι παρατηρήσεις που γράφω στον καθένα χωριστά, βοηθάνε πολύ. Αν εγώ δεν έβλεπα τι λάθη μπορεί να κάνει κάποιος, ίσως ποτέ να μην τα εντόπιζα και ο μαθητής ποτέ να μην το διόρθωνε.
Θέλει όμως σε καθημερινή βάση αυτό....

Δεν νομίζω ότι η πλειοψηφία δουλευει πάντως έτσι...
Αλλά τι άλλο μπορεις να κάνεις αν θες στενό έλεγχο των μαθητών σου;


Είμαι 100% των ασκήσεων και του ελέγχου τους σε καθημερινή βάση. Μα αν δεν παίρνω τις ασκήσεις τους δεν ξέρω τι κατάλαβαν, τι δεν κατάλαβαν κτλ. για να ξέρω πως να κινηθώ και γω στα επόμενα μαθήματα. Δεν μπορώ να περιμένω το διαγώνισμα για να κρίνω. Στο μάθημα κοιτάς να κυλάει το μάθημα, να απαντάς σε απορίες κτλ. Δεν έχεις το μυαλό να προσέξεις και να απομνημονεύεις το τι καταλαβαίνει και το που συμμετέχει ο κάθε μαθητής χωριστά.
Θα δείς οτι επειδή οι ασκήσεις είναι κοινές για όλους θα τα ελέγχεις πολύ πιο γρήγορα απ ότι φαντάζεσαι. Δεν χρειάζεται άλλωστε να βάζεις βαθμούς. Μόνο τικ ή κάποια περιγραφική αξιολόγηση (Πολύ καλά, συνέχισε έτσι κτλ) και καμία σημείωση εκεί που πιστεύεις οτι χρειάζεται και έχεις κάτι να πεις.

Όσο για τον έλεγχο εδώ εμείς τον χρειαζόμαστε που είμαστε και ενήλικες, πόσο μάλλον τα παιδιά.

Στην ειδικότητα μου η πλειοψηφία πιστεύω δουλεύει έτσι. π.χ. οι περισσότεροι βάζουν ορθογραφία ( ή κάποια άσκηση για να ελέγξουν λεξιλόγιο) και πολλοί βάζουν αντιγραφή. Αυτά πρέπει να τα ελέγχεις σε καθημερινή βάση. 


Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Οργάνωση διδασκαλίας μαθημάτων Γυμνασίου
« Απάντηση #27 στις: Δεκέμβριος 15, 2011, 10:25:05 μμ »
ωραία, χαίρομαι που το επιβεβαιώνεις όσον αφορά αυτόν τον τρόπο.

Τώρα έχω ένα άλλο θέμα, που λέγεται λυσσάρι!
Στα μαθηματικά αλλά και σε άλλα μαθήματα, στους μαθητές δίνονται τα λυσσάρια. Πολλοί αντιγράφουν τις λύσεις και μου δίνουν ασκήσεις. Αυτό με μπερδεύει πολύ. Δεν μπορώ να ξέρω αν ο μαθητής πράγματι έλυσε την άσκηση ή την αντέγραψε.
Αν είναι τελείως άσχετος μπορώ να το διαπιστώσω αν τον σηκώσω στον πίνακα, οπότε εκεί ξέρω ότι αντέγραψε από το λυσσάρι. Όμως συνήθως οι μαθητές είναι μια μπερδεμένη κατάσταση. Μέτριοι, ψιλομέτριοι κλπ Άλλοι βλέπω ότι ξέρουν αλλά όταν γράφουν δεν τα πάνε καλά και το αντίθετο.
Δεν μπορώ να ξέρω αν αντέγραψε την λύση. Και να τον εξετάσω μπορεί να την αποστήθισε ας πουμε. Είναι λίγο μπέρδεμα αυτό το θέμα.
Θα μπορούσα να μην βάζω ποτε ασκήσεις από το βιβλίο αλλά δικές μου αλλά αυτό και χρόνο θα μου φάει και γενικά βολεύει να τους λέω από την σελίδα τάδε καντε αυτές τις ασκήσεις και τελείωσα. Αλλιώς θα πρέπει να τις γράφω στον πίνακα ή να βγάζω φωτοτυπίες όλη την ώρα κάτι που δεν το θέλω....

Πως να το αντιμετωπίσω αυτό; όταν έχω υποψία να τον σηκώνω στον πίνακα με το μου παραδώσει άσκηση ώστε να δω αν την ξέρει; ή να του την τροποποιήσω λίγο ώστε να δω αν ξέρει;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159569
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 368
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 20
Επισκέπτες: 340
Σύνολο: 360

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.105 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.