*

Αποστολέας Θέμα: Εξετάσεις Ομογενών  (Αναγνώστηκε 33175 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Εξετάσεις Ομογενών
« Απάντηση #14 στις: Αύγουστος 20, 2009, 08:46:37 μμ »
                                                            
Επίσης υπάρχει μία σημαντική αλλαγή όσο αναφορά τα εξεταστικά κέντρα! Από δύο (ένα Θεσ/κη και ένα Αθήνα) που ήταν πέρσι γίνονται τέσσερα! Οι ώρες προσέλευσης στις εξετάσεις και τα υπόλοιπα όπως το πρόγραμμα των ειδικών μαθημάτων θα ανακοινωθούν τις επόμενες μέρες.

Αθήνα, 20 Αυγούστου 2009

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ
   
              Από το Υπουργείο Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων ανακοινώνονται τα Εξεταστικά Κέντρα για εισαγωγή στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση των υποψηφίων που υπάγονται στις ειδικές κατηγορίες των τέκνων Ελλήνων του Εξωτερικού  και των τέκνων Ελλήνων υπαλλήλων που υπηρετούν στο εξωτερικό.
   
          
  ΕΞΕΤΑΣΤΙΚΑ ΚΕΝΤΡΑ
        Οι εξετάσεις στο μάθημα Γενικής Παιδείας και στα μαθήματα κατεύθυνσης θα διενεργηθούν σε τέσσερα εξεταστικά κέντρα στην Αθήνα και Θεσσαλονίκη από 7 μέχρι και 11 Σεπτεμβρίου. Ειδικότερα:
      
   Α)  Στην Αθήνα και συγκεκριμένα
 - στο Πειραματικό Γυμνάσιο και Πειραματικό Γενικό Λύκειο της Βαρβακείου Σχολής (Μουσών και Παπαδιαμάντη ΤΚ 15452 - Π.Ψυχικό τηλ.2106725413 και 2106718781), θα εξεταστούν οι υποψήφιοι των οποίων τα επώνυμα αρχίζουν από Α μέχρι και Λ
- στο 1ο ΓΕΛ Αμαρουσίου (Κηφισίας 213-Μαρούσι τηλ.2108020325), θα εξεταστούν οι υποψήφιοι των οποίων τα επώνυμα αρχίζουν από Μ μέχρι και Ω  
    Β)   Στη Θεσσαλονίκη και συγκεκριμένα
- στο 3Ο Γενικό Λύκειο Θεσσαλονίκης (Αποστόλου Παύλου 28, ΤΚ 54634-    Θεσσαλονίκη-τηλ.2310209987, Φαξ 2310968217), θα εξεταστούν οι υποψήφιοι των οποίων τα επώνυμα αρχίζουν από Α μέχρι και Λ
 - στο 1ο ΕΠΑΛ Καλαμαριάς (Καραμανλή και Μακεδονίας  ΤΚ 55132-Καλαμαριά τηλ.2310480114-2310480112, Φαξ 2310475286), θα εξεταστούν οι υποψήφιοι  των οποίων τα επώνυμα αρχίζουν από Μ μέχρι και Ω
      
                               
        Γ) ΕΞΕΤΑΣΗ ΥΠΟΨΗΦΙΩΝ ΜΕ ΑΝΑΠΗΡΙΑ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΕΣ  ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΕΣ ΑΝΑΓΚΕΣ
   Όλοι οι υποψήφιοι με αναπηρία και ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες εξετάζονται (εφόσον έχουν υποβάλει τα προβλεπόμενα δικαιολογητικά) από επιτροπή που θα εδρεύει στο Βαθμολογικό Κέντρο 1Ο Γυμνάσιο-1ο ΓΕΛ Μοσχάτου (ακτή Ποσειδώνος 11, Μοσχάτο-Αθήνα), εκτός από τα ειδικά μαθήματα «ΕΛΕΓΧΟΣ ΜΟΥΣΙΚΩΝ ΑΚΟΥΣΤΙΚΩΝ ΙΚΑΝΟΤΗΤΩΝ», «ΙΤΑΛΙΚΑ» και «ΙΣΠΑΝΙΚΑ» τα οποία εξετάζονται στο Υπουργείο Παιδείας (Ανδρέα Παπανδρέου 37, Μαρούσι-Αττική) από την Κ.Ε.Ε.ΕΜ.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 20, 2009, 09:35:23 μμ από sikat »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εξετάσεις Ομογενών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:55:42 »

Αποσυνδεδεμένος μαρία25

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 159
    • Προφίλ
Απ: Εξετάσεις Ομογενών
« Απάντηση #15 στις: Ιούνιος 13, 2012, 11:15:03 μμ »
καλησπέρα! μου έχουν αναθέσει να κάνω μάθημα σε ένα κορίτσι που θέλει να δώσει εξετάσεις το Σεπτέμβριο. Θα ξεκινήσουμε 1 Ιουλίου τα μαθήματα και θα κάνουμε Λατινικά-Ιστορία-Αρχαία. Έχω πελαγώσει! δεν ξέρω πόσες ώρες να της βάλω και τι ακριβώς να κάνω! Στην ιστορία μου είπε ότι δεν έχει καταλάβει και πολλά όπως και στο συντακτικό των αρχαίων! τι  να κάνω;;;;;;;;;;;; οπιαδήποτε βοήθεια θα ήταν υπερπολύτιμη!!!

Αποσυνδεδεμένος μαρία25

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 159
    • Προφίλ
Απ: Εξετάσεις Ομογενών
« Απάντηση #16 στις: Ιούνιος 14, 2012, 10:47:11 μμ »
αχ στείλτε μου καμια ιδέα ρε παιδιααααα!!

Αποσυνδεδεμένος Spes

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 86
    • Προφίλ
Απ: Εξετάσεις Ομογενών
« Απάντηση #17 στις: Ιούνιος 14, 2012, 11:13:40 μμ »
Εξαρτάται από το επίπεδο του παιδιού. Θα σου έλεγα να βάλεις Αρχαία τουλάχιστον 5 ώρες την εβδομάδα και Λατινικά ένα 3ωρο για αρχή, και προσαρμόζεις το πρόγραμμα ανάλογα με την πορεία της μαθήτριας! Κάνε όσο πιο πολλά άγνωστα μπορείς και ασκήσεις ανά συντακτικό φαινόμενο στα Αρχαία (δευτερεύουσες, μετοχές, ομοιόπτωτοι, ετερόπτωτοι, πλάγιος λόγος και τα σχετικά). Ιστορία δεν έχω διδάξει, αλλά φαντάζομαι ένα 2ωρο την εβδομάδα φτάνει (με επιφύλαξη, ας σου πει καλύτερα κάποιος που το έχει διδάξει το μάθημα). Νομίζω επίσης πως θα ήταν καλό να επικεντρωθείς στις πηγές, αφού τα υπόλοιπα είναι θέμα διαβάσματος.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εξετάσεις Ομογενών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:55:42 »

Αποσυνδεδεμένος μαρία25

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 159
    • Προφίλ
Απ: Εξετάσεις Ομογενών
« Απάντηση #18 στις: Ιούνιος 14, 2012, 11:27:12 μμ »
μου είπε ότι τα έχει διαβάσει τις μετφράσεις και τα σχόλια στα αρχαία δεν είναι πολλές 5 ώρες;; ουφ δεν ξέρω..

Αποσυνδεδεμένος Spes

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 86
    • Προφίλ
Απ: Εξετάσεις Ομογενών
« Απάντηση #19 στις: Ιούνιος 14, 2012, 11:42:31 μμ »
Ε τότε κάνε μια διερευνητική εξέταση να δεις αν όντως τα ξέρει και πράττεις αναλόγως! Πιστεύω ότι είναι πολύ βασικό να κάνεις πάρα πολλά άγνωστα διαφόρων ειδών (ρήτορες, ιστορικούς και φιλοσόφους) ώστε να εξοικειωθεί με όλα και να μάθει να μεταφράζει σωστά. Αλλά και το γνωστό μην το αφήσετε εντελώς!
Το ίδιο και με τα Λατινικά. Οι τρεις ώρες που σου πρότεινα είναι πολλές αν δεν έχει κενά και αν ξέρει τέλεια τις μεταφράσεις. Γι' αυτό σου λέω, εξαρτάται από το επίπεδό της!

Αποσυνδεδεμένος μαρία25

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 159
    • Προφίλ
Απ: Εξετάσεις Ομογενών
« Απάντηση #20 στις: Ιούνιος 15, 2012, 12:02:28 πμ »
έχεις δίκιο..  τότε θα ξεκινήσω μαζί της 1 ιουλίου και ξαναμιλάμε... πάντως αν δω ότι δεν προχωράει να της πω καλύτερα να το αφήσει για του χρόνου; γιατί την ιστορία μου είπε ότι δεν την κατάλαβε οπότε δεν ξέρω αν θα μπορέσει σε δύο μήνες να τη μάθει... τις βάσεις για τους ομογενείς πού μπορώ να τις βρω;

Αποσυνδεδεμένος ypernouli

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Εξετάσεις Ομογενών
« Απάντηση #21 στις: Ιούνιος 15, 2012, 01:11:03 πμ »
 Πάντως εγώ που έκανα σε ομογενή από Κύπρο πέρσι (της έκανα μόνο έκθεση, δεν έχω καταλάβει και πολύ καλά το σύστημα, πάντως πέρασε φιλολογία δίνοντας μόνο έκθεση και με τον βαθμό του σχολείου) το επίπεδο δεν ήταν τόσο καλό παρόλο που ήταν μαθήτρια του 19 - 20. Και στους ομογενείς βαθμολογούν σχετικά αυστηρά. Η ίδια ήταν χαλαρή, ξεκινήσαμε κανένα 15θήμερο πριν δώσει γιατί τα "ήξερε αλλά απλώς ήθελε να τα φρεσκάρει" και έτρεχα και δεν προλάβαινα... Δεν ήξερε καλά ούτε τους τρόπους ανάπτυξης, η έκθεσή της ήταν αδούλευτη. Τελικά έγραψε ένα 15 - 16 και απορούσε. Γενικά έξω δεν είναι συνηθισμένοι στις απαιτήσεις των πανελλαδικών...

Αποσυνδεδεμένος μαρία25

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 159
    • Προφίλ
Απ: Εξετάσεις Ομογενών
« Απάντηση #22 στις: Ιούνιος 15, 2012, 01:20:19 πμ »
κι εγω το ίδιο! ψάχνω εδώ και μια ώρα κατι να με κατατοπίσει αλλά δεν τα κατάφερα... και ψάχνω τις βάσεις και μου βγαζει κάτι αριθμούς 70,6 π.χ επίσης δεν κατάλαβα.. 70 παιδιά;; δεν ξέρω.. αν είναι τόσο εύκολο να μπουν ίσως δε χρειάζεται να κάνουμε τόσες ώρες; όπως και να χει πρέπει να μάθω τι γίνεται για να ξέρω τι να πω στο παιδί....  ???

Αποσυνδεδεμένος μαρία25

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 159
    • Προφίλ
Απ: Εξετάσεις Ομογενών
« Απάντηση #23 στις: Ιούνιος 15, 2012, 01:33:34 πμ »
http://www.sde-stuttgart.de/files/entupa/odigies_ellines_e3wterikou_2010.pdf
βρήκα αυτό που ίσχυε 2 χρόνια πριν. Λίγο ξεμπερδευτηκα όμως δεν ξέρω αν ισχύει και για φέτος.. λογικά ναι.. τι να πω...  αν ξέρει κάποιος ας βοηθήσει...

Αποσυνδεδεμένος mantarini

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 71
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εξετάσεις Ομογενών
« Απάντηση #24 στις: Ιούνιος 15, 2012, 11:56:58 πμ »
http://www.vakalis-fro.gr/%CF%84%CE%B1-%CE%BC%CE%B1%CE%B8%CE%B7%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1/%CE%88%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BD%CE%B5%CF%82-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CE%B5%CE%BE%CF%89%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CF%8D/%CE%B2%CE%AC%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CF%83%CF%87%CE%BF%CE%BB%CF%8E%CE%BD

http://www.vakalis-fro.gr/%CE%B8%CE%AD%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CE%BC%CF%8C%CF%81%CE%B9%CE%B1-%CF%83%CF%87%CE%BF%CE%BB%CE%AD%CF%82/%CE%B8%CE%AD%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CE%B1%CF%80%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%AE%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CF%84%CF%89%CE%BD-%CF%80%CF%81%CE%BF%CE%B7%CE%B3%CE%BF%CF%8D%CE%BC%CE%B5%CE%BD%CF%89%CE%BD-%CE%B5%CF%84%CF%8E%CE%BD

Έχω δουλέψει 4 καλοκαίρια με ομογενείς στο παρελθόν. Στο φροντιστήριο κάναμε πολλές ώρες καθημερινά. Από όσο θυμάμαι έκθεση και αρχαία κάθε μέρα. Και τα παιδιά έγραφαν κάθε Σάββατο.

Σε ιδιαίτερα έτυχε να κάνω μόνο έκθεση σε δύο μαθητές και είχα βάλει 4 ώρες τη βδομάδα για τρεις μήνες. Η ύλη βγήκε άνετα. Τα θέματα δεν είναι πάντα εύκολα, αλλά γενικά οι βαθμολογίες είναι καλές. Το επίπεδο των περισσότερων μαθητών είναι χαμηλό κι έτσι οι βαθμολογητές δεν είναι αυστηροί. Όλοι οι μαθητές που είχα πέρασαν, ακόμη κι αυτοί που το θεωρούσα απίθανο να τα καταφέρουν.

Νομίζω πως ένα δίωρο για ιστορία, ένα τρίωρο για Λατινικά και ένα τετράωρο για έκθεση είναι μια χαρά.

Αποσυνδεδεμένος μαρία25

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 159
    • Προφίλ
Απ: Εξετάσεις Ομογενών
« Απάντηση #25 στις: Ιούνιος 15, 2012, 04:13:55 μμ »
ευχαριστώ πάρα πολύ για τις ιστοσελίδες πραγματικά χρήσιμες! στις βάσεις όταν γράφει 70,6 πχ τι σημαίνει; δηλαδή έκανες όλα τα μαθηματα κανονικά από την αρχή; εγω έχω μόνο 6 βδομάδες στη διάθεση μου δεν προλαβαίνω να τα κάνω κανονικά.. σκεφτόμουν λίγα - λίγα μαθήματα επανάληψη...με προβληματίζει η ιστορία πάρα ππολύ γιατί είναι 5 κεφάλαια και μου είπε ότι δεν την έχει καταλάβει... πόπο πραγματικά σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ... με έχει πιάσει πονομέφαλος όσο περνάει ο καιρός! και πάλι ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος μαρία25

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 159
    • Προφίλ
Απ: Εξετάσεις Ομογενών
« Απάντηση #26 στις: Ιούνιος 27, 2012, 09:02:44 μμ »
καλησπέρα ! βλέπω τα θέματα των πανελλαδικών για τους ομογενείς στα αρχαία και παρατηρώ ότι στο αγνωστο έχει μόνο συντακτική αναγνώριση κάποιων λέξεων και καμια άλλη άσκηση συντακτικού! να μην κάνω τίποτε άλλο δηλαδη; αναγνωριση Δ\Π, χωρισμό προτάσεων, υποθετικούς, πλάγιο λόγο;;

Αποσυνδεδεμένος μαρία25

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 159
    • Προφίλ
Απ: Εξετάσεις Ομογενών
« Απάντηση #27 στις: Σεπτέμβριος 03, 2012, 07:55:44 μμ »
καλησπέρα !! μήπως ξερει  κανείς να μου πει πού βγαίνουν τα θέματα των πανελλαδικών για τους ομογενεις; δεν είναι όπως στα ημερησια που βγαίνουν απευθείας;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158560
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 541
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 392
Σύνολο: 400

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.085 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.