*

Αποστολέας Θέμα: Οδοιπορικά  (Αναγνώστηκε 115103 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος aggelonik

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Οδοιπορικά
« Απάντηση #196 στις: Ιούνιος 15, 2016, 05:37:06 μμ »
Αν κάποιος μετακινείται με ΙΧ που η αδεια κυκλοφορίας ειναι στο ονομα του πατερα του, τι μπορει να κανει γ να παρει οδοιπορικά;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Οδοιπορικά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:14:08 »

Αποσυνδεδεμένος george_pe_19

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 33
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Οδοιπορικά
« Απάντηση #197 στις: Ιούνιος 15, 2016, 05:58:04 μμ »
Αν κάποιος μετακινείται με ΙΧ που η αδεια κυκλοφορίας ειναι στο ονομα του πατερα του, τι μπορει να κανει γ να παρει οδοιπορικά;

Δεν ξέρω τι ισχύει φέτος γιατί είμαι σε ένα σχολείο. Πέρυσι που συμπλήρωνα ωράριο σε σχολείο 17 χλμ από αυτό της τοποθέτησης (για 2 ημέρες την εβδομάδα και στον ίδιο νομό αλλά σε άλλο δήμο) ο υπεύθυνος στη Διεύθυνση μου είχε πει ότι δεν δικαιούμαι οδοιπορικά γιατί η άδεια κυκλοφορίας δεν ήταν στο όνομά μου, αλλά αν θέλει ο υπάλληλος - υπεύθυνος στην κεντρική υπηρεσία του Υπουργείου μπορεί να μου δικαιολογήσει τα ελάχιστα έξοδα μετακίνησης (με αστική συγκοινωνία, που υπήρχε ανάμεσα στις δύο πόλεις) ;D ;D ;D

Έκανα τα προβλεπόμενα, χαρτιά - βεβαίωση χιλιομετρικής απόστασης από ΚΕΠ κλπ, και τα κατέθεσα. Από τη Διεύθυνση μου είπαν ότι θα αργήσουν πολύ... αν και εφόσον τα δεχθούν.

Μέχρι σήμερα δεν τα έχουν δεχθεί. Μάλλον επειδή άργησε η δόση από τους δανειστές...


Αποσυνδεδεμένος aggelonik

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Οδοιπορικά
« Απάντηση #198 στις: Ιούνιος 15, 2016, 06:18:58 μμ »
Ευχαριστώ για την απαντηση!! Δεν νομιζω να εχει αλλαξει κατι για φετος. Το ιδιο πανω κατω μου ειπαν και μενα απο τη διευθυνση :'(. Για βεβαιωση αντιτιμου εισιτηριου απο το ΚΤΕΛ. Υπαρχει καποιος εδώ που να τα εχει παρει με αυτον τον τροπο αραγε;; Τωρα αν υπαρχει και καποιος αλλος τροπος (π.χ. υπευθυνη δηλωση για μισθωση από τον πατερα μου) ας βρεθει καποιος να μας πει... :-\

Αποσυνδεδεμένος vasia1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 225
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Οδοιπορικά
« Απάντηση #199 στις: Ιούνιος 15, 2016, 09:46:21 μμ »
Έχω την εντύπωση πως αρκεί μια υπεύθυνη δήλωση του κατόχου της άδειας πως σου το παραχωρεί για τη μετακίνηση. Δε θυμάμαι σίγουρα γιατί τα δικαιολογητικά για τα οδοιπορικά έχουν τροποποιηθεί τα τελευταία χρόνια.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Οδοιπορικά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:14:08 »

Αποσυνδεδεμένος premnt017

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 497
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Οδοιπορικά
« Απάντηση #200 στις: Σεπτέμβριος 20, 2016, 06:21:00 μμ »
Αν κάποιος μετακινείται με ΙΧ που η αδεια κυκλοφορίας ειναι στο ονομα του πατερα του, τι μπορει να κανει γ να παρει οδοιπορικά;
Τελικα πηρες τιποτα? Ρωταω γτ φετος ειμαι κ εγω στη θεση σου.

Συνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3646
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Οδοιπορικά
« Απάντηση #201 στις: Σεπτέμβριος 20, 2016, 08:16:54 μμ »
Τελικα πηρες τιποτα? Ρωταω γτ φετος ειμαι κ εγω στη θεση σου.


Απο το υπουργειο μας ειχαν πει οτι για κατι σεμιναρια που τρεχαμε να κανουμε σε εκπαιδευτικους διπλανων νομων, δικαιουμαστε οδιπορικα μονο αν το αυτοκινητο ηταν στο δικο μας ονομα ή στο ονομα του/της συζυγου (με πιστοποιητικο πικογενειακης καταστασης). Αλλιως θα παιρναμε μονο το αντιτιμο του λεωφοριου
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος rrrrrr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 387
    • Προφίλ
Απ: Οδοιπορικά
« Απάντηση #202 στις: Σεπτέμβριος 24, 2016, 11:43:38 μμ »
Μεγάλη ντροπή αν ψηφιστεί αυτό που αναφέρεται στο παρακάτω άρθρο:
http://www.alfavita.gr/arthron/%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%AC%CF%81%CE%B3%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CE%B2%CE%BF%CE%BB%CE%AE%CF%82-%CE%BF%CE%B4%CE%BF%CE%B9%CF%80%CE%BF%CF%81%CE%B9%CE%BA%CF%8E%CE%BD-%CE%B5%CE%BE%CF%8C%CE%B4%CF%89%CE%BD-%CF%83%CF%84%CE%BF%CF%85%CF%82-%CE%B5%CE%BA%CF%80%CE%B1%CE%B9%CE%B4%CE%B5%CF%85%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CF%8D%CF%82

Τι αναφέρει το άρθρο; ότι οι συνάδελφοι που είναι τοποθετημένοι σε 2, 3, 4, ή και 5 σχολεία δεν θα δικαιούνται οδοιπορικά αν ο εκπαιδευτικός υπηρετεί σε κάθε σχολείο διαφορετική μέρα. Δηλαδή η υπηρεσία θεωρεί ότι ο εκπαιδευτικός σε όσα σχολεία έχει τοποθετηθεί, τόσα σπίτια πρέπει να διαθέτει και είναι δικό του πρόβλημα η μετακίνηση. Μόνο αν πηγαίνει σε 2 σχολεία την ίδια ημέρα θα δικαιούται μετακίνηση. Στην πράξη θα πέσει και γραμμή να βγει το πρόγραμμα έτσι, ώστε να μην πηγαίνουν οι συνάδελφοι σε δύο σχολεία την ίδια ημέρα και όλος ο πενιχρός μισθός θα τρώγεται στις μετακινήσεις. Έχω δει τοποθετήσεις συναδέλφων τη μια μέρα σε χωριό που απέχει 30 χλμ από την Καβάλα και την επόμενη ημέρα στη Θάσο. Τώρα αυτός ο συνάδελφος θα ξοδεύει καμιά 400ρια ευρώ για μετακίνηση, αλλά δεν θα δικαιούται οδοιπορικά.

Ψηφιστηκε τελικα αυτό το πραγμα,ξερει κανεις;

Από όσο γνωρίζω ψηφίστηκε

Υπάρχει κάποιο έγγραφο/ΦΕΚ;

(A)
Η επίμαχη διάταξη δεν ψηφίσθηκε, (τουλάχιστον, όχι στον νόμο που ρυθμίζει το ζήτημα εν συνόλω).
Οι οικείες διατάξεις περί οδοιπορικών ψηφίσθηκαν στον ν. 4336/15 (a.k.a. 3o Μνημόνιο), και βρίσκονται σε ισχύ ως εξής:

Παράθεση
«Άρθρο 8
Χιλιομετρική αποζημίωση - Ανώτατο όριο κατά μήνα χιλιομέτρων

Το ύψος της χιλιομετρικής αποζημίωσης για τις μετακινήσεις εντός ή εκτός έδρας, όταν επιτρέπεται η χρησιμοποίηση ιδιωτικής χρήσης μεταφορικού μέσου, καθορίζεται με απόφαση του Υπουργού Οικονομικών. Με όμοια απόφαση μπορεί να καθορίζεται και το ανώτατο όριο των κατά μήνα χιλιομέτρων, που επιτρέπεται να πραγματοποιούν οι μετακινούμενοι με ιδιωτικής χρήσης μεταφορικά μέσα εκτός έδρας. Μετά την εξάντληση του ανωτέρω ορίου καταβάλλεται μόνο το αντίτιμο των εισιτηρίων των φθηνότερων μέσων μαζικής μεταφοράς.».

Παράθεση
«Άρθρο 9
Μετακινήσεις προσωπικού Υπουργείου Πολιτισμού, Παιδείας και Θρησκευμάτων

1. Για μετακινήσεις του εκπαιδευτικού και λοιπού προσωπικού του Υπουργείου Πολιτισμού, Παιδείας και Θρησκευμάτων (Υ.Πο.Παι.Θ.), που μετέχει στην προετοιμασία και διεξαγωγή των γενικών και ειδικών εξετάσεων, κατά την περίοδο αυτών, επιτρέπεται η μετακίνηση εντός ή εκτός έδρας, με ιδιωτικής χρήσης μεταφορικό μέσο, με προσωπική ευθύνη για τυχόν ατύχημα ή ζημιά, με έγκριση του αρμόδιου οργάνου. Στην περίπτωση αυτή καταβάλλεται η χιλιομετρική αποζημίωση του άρθρου 8.

2. Στους εκπαιδευτικούς που μετακινούνται για τη συμπλήρωση του εβδομαδιαίου ωραρίου τους αναγνωρίζεται η δαπάνη χιλιομετρικής αποζημίωσης του άρθρου 8, η δαπάνη διοδίων, σε περίπτωση χρησιμοποίησης ιδιωτικής χρήσης μεταφορικού μέσου ή το αντίτιμο των εισιτηρίων των χρησιμοποιούμενων μέσων μαζικής μεταφοράς.».

(B)
Βλ. και τα σχετικά στην με Αρ. Πρωτ. οικ. 2/74450/ΔΕΠ Υ.Α.:

Παράθεση
Επί του άρθρου 9 (Μετακινήσεις προσωπικού Υ.ΠΟ.ΠΑΙ.Θ. (νυν Υπ. Παιδείας, Έρευνας & Θρησκευμάτων):

Με τις διατάξεις της παρ. 1 προβλέπεται ότι για τις μετακινήσεις του εκπαιδευτικού και λοιπού προσωπικού του Υπουργείου Πολιτισμού, Παιδείας & Θρησκευμάτων (νυν Υπουργείου Παιδείας, Έρευνας & Θρησκευμάτων), που μετέχει στην προετοιμασία και διεξαγωγή των γενικών και ειδικών εξετάσεων, κατά την περίοδο αυτών, επιτρέπεται η μετακίνηση εντός ή εκτός έδρας, με αυτοκίνητο ιδιωτικής χρήσης με προσωπική ευθύνη για τυχόν ατύχημα ή ζημιά, με έγκριση του αρμοδίου οργάνου. Στην περίπτωση αυτή καταβάλλεται η χιλιομετρική αποζημίωση του άρθρου 8 (0,15 € ανά χιλιόμετρο), καθώς και η δαπάνη διοδίων. Σε διαφορετική περίπτωση καταβάλλεται το αντίτιμο των εισιτηρίων των χρησιμοποιούμενων μέσων μαζικής μεταφοράς.

Με τις διατάξεις της παρ. 2, ορίζεται ότι στους εκπαιδευτικούς που μετακινούνται για τη συμπλήρωση του εβδομαδιαίου ωραρίου τους αναγνωρίζεται η δαπάνη χιλιομετρικής αποζημίωσης του άρθρου 8, η δαπάνη διοδίων, σε περίπτωση χρησιμοποίησης ιδιωτικής χρήσης μεταφορικού μέσου ή το αντίτιμο των εισιτηρίων των χρησιμοποιούμενων μέσων μαζικής μεταφοράς.

Είναι αυτονόητο ότι τα έξοδα της παραγράφου αυτής, στην περίπτωση μετακίνησης με αυτοκίνητο ιδιωτικής χρήσης, αναγνωρίζονται μόνο για αποστάσεις που δεν καλύπτονται από αστική συγκοινωνία.

Δηλαδή, για μετακινήσεις σε ξηρά, αναγνωρίζονται οδοιπορικά με αυτοκίνητο ΙΧ (εφ' όσον η οικεία διαδρομή δεν καλύπτεται από αστική συγκοινωνία), τρένο, υπεραστικά λεωφορεία (ΚΤΕΛ) και αστική συγκοινωνία.

(Γ)
Όταν λέω κατοικία δεν εννοώ το πατρικό σου, εννοώ εκεί που μένεις. Διάβασε τον 2685 με τις αλλαγές, έχει όλα όσα ζητάς. Κάθε περίπτωση είναι διαφορετική και μπορεί όντως να μη δικαιούσαι οδοιπορικά. Οι αναπληρωτές γιατί δε δικαιούνται οδοιπορικά;

Oι διατάξεις του ν. 2685/99, περί οδοιπορικών, έχουν καταργηθεί με ρητή αναφορά στον ως άνω νόμο.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 19, 2017, 05:58:40 μμ από rrrrrr »

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Οδοιπορικά
« Απάντηση #203 στις: Σεπτέμβριος 27, 2016, 02:09:43 μμ »
Όταν το σχολείο τοποθέτησης είναι εκτός του τόπου κατοικίας ενός εκπαιδευτικού, και το σχολείο συμπλήρωσης είναι ΚΑΙ εκτός του τόπου κατοικίας του ΚΑΙ σε άλλη πόλη/χωριό από το σχολείο τοποθέτησης, η χιλιομετρική απόσταση για τα οδοιπορικά πως υπολογίζεται; Από το σχολείο τοποθέτησης, από τον τόπο κατοικίας ή από όποιο είναι πιο κοντά;

Αποσυνδεδεμένος Dr_Michael

  • Ιδρυτής του PDE
  • Administrator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1828
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
    • Galop
Απ: Οδοιπορικά
« Απάντηση #204 στις: Σεπτέμβριος 27, 2016, 03:45:42 μμ »
Όταν το σχολείο τοποθέτησης είναι εκτός του τόπου κατοικίας ενός εκπαιδευτικού, και το σχολείο συμπλήρωσης είναι ΚΑΙ εκτός του τόπου κατοικίας του ΚΑΙ σε άλλη πόλη/χωριό από το σχολείο τοποθέτησης, η χιλιομετρική απόσταση για τα οδοιπορικά πως υπολογίζεται; Από το σχολείο τοποθέτησης, από τον τόπο κατοικίας ή από όποιο είναι πιο κοντά;

Νομίζω ότι πάντα μετράει από τον τόπο κατοικίας.

Αποσυνδεδεμένος rnikola

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 279
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Οδοιπορικά
« Απάντηση #205 στις: Σεπτέμβριος 27, 2016, 04:51:04 μμ »
Όταν το σχολείο τοποθέτησης είναι εκτός του τόπου κατοικίας ενός εκπαιδευτικού, και το σχολείο συμπλήρωσης είναι ΚΑΙ εκτός του τόπου κατοικίας του ΚΑΙ σε άλλη πόλη/χωριό από το σχολείο τοποθέτησης, η χιλιομετρική απόσταση για τα οδοιπορικά πως υπολογίζεται; Από το σχολείο τοποθέτησης, από τον τόπο κατοικίας ή από όποιο είναι πιο κοντά;
Απο το σχολειο τοποθετησης.

Αποσυνδεδεμένος mmmm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1711
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Οδοιπορικά
« Απάντηση #206 στις: Σεπτέμβριος 27, 2016, 10:57:52 μμ »
Υπολογίζεται η μικρότερη απόσταση γιατί αυτή συμφέρει το Δημόσιο.

Αποσυνδεδεμένος ernie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 581
  • Φύλο: Άντρας
  • gunga galunga
    • Προφίλ
Απ: Οδοιπορικά
« Απάντηση #207 στις: Σεπτέμβριος 27, 2016, 11:47:49 μμ »
Θα συμφωνήσω ότι είναι η μικρότερη αλλά γιατί;

Το νόημα είναι πως αν και διατηρείς το δικαίωμα να επιλέξεις να μη μένεις μόνιμα στον τόπο της οργανικής / πρώτης τοποθέτησης, δεν σου αναγνωρίζεται αποζημίωση για τις υπηρεσιακές μετακινήσεις που προκύπτουν από την επιλογή σου να μη μένεις μόνιμα εκεί.

Εδώ δεν έβγαλα κάποια άκρη αλλά δεν έψαξα και πολύ
http://edu.klimaka.gr/ekpaideytikoi-anakoinvseis/oikonomika/104-symplhrwsh-wrariu-odoiporika-exoda.html
αν βγούμε από την κρίση σε λιγότερο από 100 χρόνια, εμένα να μην με λένε ernie

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Οδοιπορικά
« Απάντηση #208 στις: Σεπτέμβριος 28, 2016, 10:27:36 πμ »
Βασικά, απ' όσο ξέρω, ΔΕΝ έχεις το δικαίωμα να ΜΗ μήνεις μόνιμα στον τόπο τοποθέτησης. Απλά εδώ και πάρα πολλά χρόνια η υπηρεσία κάνει τα στραβά μάτια. Μέχρι τώρα, αυτό σήμαινε ότι άμα συμπληρωνες ωράριο στον τόπο κατοικίας έπερνες την απόσταση τοποθέτηση-τόπος κατοικίας ως οδοιπορικά. Τώρα με την κρίση, κοτσάρανε 2-3 ωραίες οδηγίες του στυλ "τα δικά μου δικά μου και τα δικά σου δικά μου" για να γλιτώσει το δημόσιο φράγκα. Ρώτησα όμως μήπως άλλαξαν καθόλου οι οδηγίες αυτές. Η ελπίδα πεθαίνει τελευταία!

Αποσυνδεδεμένος nikos99

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1021
    • Προφίλ
Απ: Οδοιπορικά
« Απάντηση #209 στις: Σεπτέμβριος 01, 2017, 10:23:24 πμ »
Καλημέρα σε όλους!

Έχει πληρωθεί κανείς τα οδοιπορικά απ'τη χρονιά που πέρασε;
Προσωπικά, ήμουν ΑΜΩ στην Ενισχ. Διδασκαλία. Ξέρετε πότε περίπου θα καταβληθούν;
Ευχαριστώ.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159626
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 467
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 441
Σύνολο: 453

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.119 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.