*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις στο εξωτερικό  (Αναγνώστηκε 188938 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος abcdefg

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις στο εξωτερικό
« Απάντηση #224 στις: Ιανουάριος 20, 2013, 07:58:11 μμ »
Καλησπέρα!
Έχω μια ερώτηση.. για τις αποσπάσεις στο εξωτερικό ισχύει ο νόμος που είχε βγει επί Διαμαντοπούλου σύμφωνα με τον οποίο δε μπορείς να αποσπαστείς αν δεν καλυφθεί η θέση σου; Χρειάζεται δλδ 'άδεια' του προϊστάμενου για να φύγει κάποιος; Διευκρινίζεται κάπως αυτό;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις στο εξωτερικό
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:49:24 »

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις στο εξωτερικό
« Απάντηση #225 στις: Ιανουάριος 20, 2013, 09:40:13 μμ »
Μολις μίλησα με το υπουργειο:
1)Οι αποσπασεις ειναι για 1 ετος
2)Χανεις την οργανικη σου

Δηλ και ξενιτευομαι για ενα χρονο κ χανω κ την οργανικη...δε θα παρω
οι αποσπασεις στο εξωτερικό είναι για αυτούς που είναι σε διάθεση ΠΥΣΔΕ και δεν έχουν τι να τους κάνουν κάθε χρόνο!

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις στο εξωτερικό
« Απάντηση #226 στις: Απρίλιος 29, 2013, 04:06:13 μμ »
Με αφορμή την προκήρυξη που βγήκε για απόσπαση στο εξωτερικό για το 2013-2014, θέλω να ρωτήσω τα εξής:

1. Για τους αποσπασμένους στο εξωτερικό, τρέχει κανονικά και το επιμίσθιο στην Ελλάδα ή αυτό έχει καταργηθεί λόγω κρίσης και παίρνεις το επιμίσθιο μόνο της χώρας που θα αποσπαστείς;

2. ισχύει αυτό που γράφτηκε παραπάνω, ότι χάνεις την οργανική σου αν αποσπαστείς στο εξωτερικό; δεν το βλέπω κάπου γραμμένο εκτός αν μου διαφεύγει. αυτό που βλέπω είναι το εξής: (το αντιγράφω)
"Οι εκπαιδευτικοί που αποσπώνται στο εξωτερικό θεωρούνται ότι ανήκουν στην περιοχή
μετάθεσης στην οποία ανήκει το σχολείο από το οποίο αποσπάστηκαν (άρθρο 8 παρ.3
Ν.2817/2000)."


3. γιατί στην αίτηση δηλώνεις αν θες να αποσπαστείς με επιμίσθιο ή χωρίς επιμίσθιο; ποιός θέλει χωρίς επιμίσθιο δηλαδή;
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 29, 2013, 04:14:30 μμ από killbill »

nickitol

  • Επισκέπτης
Απ: Αποσπάσεις στο εξωτερικό
« Απάντηση #227 στις: Απρίλιος 29, 2013, 04:17:15 μμ »
Με αφορμή την προκήρυξη που βγήκε για απόσπαση στο εξωτερικό για το 2013-2014, θέλω να ρωτήσω τα εξής:

1. Για τους αποσπασμένους στο εξωτερικό, τρέχει κανονικά και το επιμίσθιο στην Ελλάδα ή αυτό έχει καταργηθεί λόγω κρίσης και παίρνεις το επιμίσθιο μόνο της χώρας που θα αποσπαστείς;

2. πάλι ισχύει ότι χάνεις την οργανική σου μετά τον έναν χρόνο; ή αυτό ίσχυε μόνο για όσους αποσπώνταν για 5ετία;

Να διορθωσω κατ αρχη, οτι στην ελλαδα δεν παιρνεις επιμισθιο αλλα μισθο.
Ναι συνεχιζεις λοιπον και παιρνεις το μισθο της ελλαδας , ομως τα χρηματα του επιμισθιου δε σε φτανουν να ζησεις. Δηλ με 1334 Ε στη Γερμανια ή 939 στην Ιταλια δε φτανουν με τιποτα , εκτος και αν ειστε και οι δυο εκπαιδευτικοι , οποτε μπορει να πηγαινετε και καμια βολτα με το τρενο!
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 29, 2013, 04:32:04 μμ από nickitol »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις στο εξωτερικό
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:49:24 »

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις στο εξωτερικό
« Απάντηση #228 στις: Απρίλιος 29, 2013, 04:21:44 μμ »
Δεν νομίζω να άλλαξε κάτι σχετικά με τους δύο μισθούς και την οργανική θέση. Πριν λίγο καιρό όμως κάπου διάβασα ότι για την παράταση αποσπάσεων μπορεί να ισχύει ο ένας μισθός. Όσοι βέβαια το αποδέχονται.

nickitol

  • Επισκέπτης
Απ: Αποσπάσεις στο εξωτερικό
« Απάντηση #229 στις: Απρίλιος 29, 2013, 04:39:18 μμ »
Αυτο ισχυε και πριν. Να συνεχισεις ομως να εισαι πχ γερμανια με μονο το μισθο ελλαδας θα πρεπει να εχεις δημιουργησει αλλα εισοδηματα εκει.
Και για να σας αναψω λιγο τα αιματα , ξερετε ποσο παιρνει υπαλληλος ασχολουμενη/ος με γραμματειακη υποστηριξη σε ελληνικο προξενειο ή πρεσβεια??? Γυρω στα 5-6000 ευρω αν εχει και 2 παιδια (συν το μισθο στην ελλαδα βεβαιως). Και τουτο γιατι το επιμισθιο τους εκει υπολογιζεται σε ποσοστο επι του βασικου μισθου του πρεσβη της χωρας, συν επιδομα σπιτιου, συν επιδοματα παιδιων αναλογως τις ηλικιες των παιδιων.
Με απολυτη λοιπον βεβαιοτητα σας λεω οτι ενας υπαλληλος  που κανει το γραμματεα στο προξενειο του Μοναχου ( οχι προξενος, ουτε υποπροξενος)  με 15-20 χρονακια προυπηρεσια και κανα δυο παιδια, ειναι αδυνατον να παιρνει κατω απο 5000!!

*Τα παραπανω αφορουν χαμηλοβαθμους υπαλληλους. Αν τυχει και ειναι συζυγοι κανονιζουν και υπηρετουν μαζι οποτε σημαινει 10000 εκει συν 3500+ στην ελλαδα= 13-14000 το μηνα σε σχεση με τα 4500 που θα παιρνει ενα αντιστοιχο ζευγαρι εκπαιδευτικων

** Αν πουνε στους  γραμματεις λοιπον των προξενειων οτι απο αυριο θα παιρνουν  1300 ευρω , ΘΑ ΓΥΡΙΣΟΥΝ ΟΛΟΙ ΠΙΣΩ. Οποτε ξανασκεφτειτε το
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 29, 2013, 04:54:08 μμ από nickitol »

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις στο εξωτερικό
« Απάντηση #230 στις: Απρίλιος 29, 2013, 04:49:19 μμ »
η απόσπαση αφορά σε Ελληνικά σχολεία του εξωτερικού; δηλαδή διδάσκεις στα Ελληνικά το μάθημά σου ή στην ξένη γλώσσα της χώρας που αποσπάσαι;

nickitol

  • Επισκέπτης
Απ: Αποσπάσεις στο εξωτερικό
« Απάντηση #231 στις: Απρίλιος 29, 2013, 04:51:12 μμ »
ελληνικα

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις στο εξωτερικό
« Απάντηση #232 στις: Απρίλιος 29, 2013, 04:56:12 μμ »
στο isocrates.gr ενώ έχω εγγραφεί όλα τα θέματα του forum είναι κλειδωμένα. πως μπορώ να αποκτήσω πρόσβαση για να μάθω περισσότερες πληροφορίες;

επίσης πρέπει υποχρεωτικά να δώσεις εξετάσεις για την ξένη γλώσσα ακόμα και αν έχεις πτυχίο στην ξένη γλώσσα;
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 29, 2013, 05:16:09 μμ από killbill »

Αποσυνδεδεμένος DONCORLEONE1

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 534
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις στο εξωτερικό
« Απάντηση #233 στις: Απρίλιος 29, 2013, 05:21:47 μμ »
στο isocrates.gr ενώ έχω εγγραφεί όλα τα θέματα του forum είναι κλειδωμένα. πως μπορώ να αποκτήσω πρόσβαση για να μάθω περισσότερες πληροφορίες;

επίσης πρέπει υποχρεωτικά να δώσεις εξετάσεις για την ξένη γλώσσα ακόμα και αν έχεις πτυχίο στην ξένη γλώσσα;
Δεν είναι κλειδωμένα.Μια χαρά μπορείς να μπεις σε όλα,μόλις το έλεγξα.Να ξέρεις δεν έχει πολλή κίνηση η ιστοσελίδα τον τελευταίο καιρό..

Αποσυνδεδεμένος resident

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 373
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ01
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις στο εξωτερικό
« Απάντηση #234 στις: Απρίλιος 29, 2013, 05:26:18 μμ »
στο isocrates.gr ενώ έχω εγγραφεί όλα τα θέματα του forum είναι κλειδωμένα. πως μπορώ να αποκτήσω πρόσβαση για να μάθω περισσότερες πληροφορίες;

επίσης πρέπει υποχρεωτικά να δώσεις εξετάσεις για την ξένη γλώσσα ακόμα και αν έχεις πτυχίο στην ξένη γλώσσα;
για την ξενη γλωσσα: το πτυχιο Γ2 ,πχ. proficiency στα Αγγλικα δινει 100 μοναδες(το ανωτατο δηλ.) .Αν εχεις κατι τετοιο εισαι ενταξει για τον πινακα Αγγλικης ,διαφορετικα δινεις εξετασεις.Στις περισσοτερες χωρες υπαρχουν δυο πινακες,ο βασικος με τη γλωσσα της χωρας υποδοχης (απο εκει απορροφουν πρωτα καθηγητες) και ο εναλλακτικος με τους γνωριζοντες Αγγλικα ή Γαλλικα.
Για το isocrates ,θα πατησεις πανω στην κλειδαρια και ανοιγει το κομματι των συζητησεων.Επισης δες το μπλογκ ενος συναδελφου που ηταν αποσπασμενος στη Γερμανια( εγραφε και στο isocrates) κι εχει λινκ και για μερικες αλλες σχετικες σελιδες.Εχει καιρο να ενημερωσει το μπλογκ,αλλα μαλλον μπορεις να του στειλεις mail για να ρωτησεις κατι παραπανω.Το βλεπεις εδω: http://blogs.sch.gr/makispe20/

Αποσυνδεδεμένος DONCORLEONE1

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 534
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις στο εξωτερικό
« Απάντηση #235 στις: Απρίλιος 29, 2013, 05:29:47 μμ »
στο isocrates.gr ενώ έχω εγγραφεί όλα τα θέματα του forum είναι κλειδωμένα. πως μπορώ να αποκτήσω πρόσβαση για να μάθω περισσότερες πληροφορίες;

επίσης πρέπει υποχρεωτικά να δώσεις εξετάσεις για την ξένη γλώσσα ακόμα και αν έχεις πτυχίο στην ξένη γλώσσα;

Αν ισχύσει ότι και πέρσι τότε δεν θα γίνουν εξετάσεις.Αν έχεις πτυχίο στη γλώσσα της χώρας που θες να πας τότε μπαίνεις στον πρώτο πίνακα και έχεις προτεραιότητα συγκριτικά με τους υπόλοιπους που εν έχουν. Διάβασε την εγκύκλιο είναι σαφής.

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις στο εξωτερικό
« Απάντηση #236 στις: Απρίλιος 29, 2013, 05:32:55 μμ »
στο isocrates, πατάω στην κλειδαριά, εκεί μου ζητάει ξανά username και password, τα δίνω και παίρνω το μήνυμα:
Παρακαλώ επικοινωνήστε με το συντονιστή της συζήτησης για να σας επιτραπεί η είσοδος σε αυτή!

μήπως όλοι εσείς που μπορείτε και μπαίνετε είχατε στείλει παλιά προσωπικό μαιλ στον συντονιστή να σας επιτραπεί η είσοδος;

σε εμένα, παρόλο που έχω λογαρισμό στο isocrates και μπαίνω κανονικα (μου λέει καλωσήρθες και δίπλα το όνομα χρήστη), τα πάντα είναι κλειδωμένα στο "Συζητήσεις". σε εσας πως γίνεται και είναι όλα ξεκλείδωτα...??

Αποσυνδεδεμένος DONCORLEONE1

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 534
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις στο εξωτερικό
« Απάντηση #237 στις: Απρίλιος 29, 2013, 05:40:32 μμ »
στο isocrates, πατάω στην κλειδαριά, εκεί μου ζητάει ξανά username και password, τα δίνω και παίρνω το μήνυμα:
Παρακαλώ επικοινωνήστε με το συντονιστή της συζήτησης για να σας επιτραπεί η είσοδος σε αυτή!

μήπως όλοι εσείς που μπορείτε και μπαίνετε είχατε στείλει παλιά προσωπικό μαιλ στον συντονιστή να σας επιτραπεί η είσοδος;

σε εμένα, παρόλο που έχω λογαρισμό στο isocrates και μπαίνω κανονικα (μου λέει καλωσήρθες και δίπλα το όνομα χρήστη), τα πάντα είναι κλειδωμένα στο "Συζητήσεις". σε εσας πως γίνεται και είναι όλα ξεκλείδωτα...??

Σε αποσυνδέει για κάποιο λόγο από το λογαριασμό σου,για αυτό το γράφει αυτό το μήνυμα.Προσπάθησε να μπεις πάλι .Δε χρειάζεται να επικοινωνήσεις με τον συντονιστή

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158551
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 21
Επισκέπτες: 507
Σύνολο: 528

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.079 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.