*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις στο εξωτερικό  (Αναγνώστηκε 188977 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις στο εξωτερικό
« Απάντηση #252 στις: Μάιος 01, 2013, 10:34:15 πμ »
βασικά τα περισσότερα κομμάτια της εγκυκλίου ειναι copy paste απο παλαιότερες εγκυκλίους...
άρα...τι ψάχνεις τώρα....
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις στο εξωτερικό
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:37:14 »

Αποσυνδεδεμένος daskala

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις στο εξωτερικό
« Απάντηση #253 στις: Μάιος 01, 2013, 02:57:09 μμ »
Μπορεί κάποιος να μας εξηγήσει πώς θα πάει κάποιος στο εξωτερικό με το μισθό πείνας και χωρίς το επιμίσθιο; Ούτε εργένης δε θα μπορέσει να τα βάλει πέρα!

Αποσυνδεδεμένος nipiagogos1988

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1386
  • Φύλο: Γυναίκα
  • μαζί με την οικονομική κρίση ήρθε και το πτυχίο,
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις στο εξωτερικό
« Απάντηση #254 στις: Μάιος 01, 2013, 02:58:56 μμ »
όσοι είμαστε στον πίνακα μηδενικής προϋπηρεσίας και δεν έχουμε δώσει ασεπ μπορούμε να κάνουμε τα χαρτιά μας;;
Η ζωή είναι μικρή για να'ναι θλιβερή μωρό μου!!  8/2011

https://www.youtube.com/watch?v=3J2eeyOaYlY

Αποσυνδεδεμένος mmmm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1708
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις στο εξωτερικό
« Απάντηση #255 στις: Μάιος 01, 2013, 03:08:56 μμ »
Οι αποσπάσεις είναι για μόνιμους εκπαιδευτικούς.

Όσο για αυτούς που παίρνουν απόσπαση χωρίς επιμίσθιο, συνήθως το κάνουν γιατί είναι παντρεμένοι με μόνιμο κάτοικο εξωτερικού, οπότε με το μισθο της Ελλάδας + το μισθό του/της συζύγου τα βγάζουν πέρα.
Άλλοι, γιατί μπορεί να ψάξουν για δουλειά στο εξωτερικό παράλληλα με τη διδασκαλία σε κάποιο ελληνικό σχολείο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις στο εξωτερικό
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:37:14 »

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις στο εξωτερικό
« Απάντηση #256 στις: Μάιος 01, 2013, 04:20:26 μμ »
 Είναι προφανές οτι σκοπός τους είναι να αποτρέψουν κόσμο από το να ζητήσει αποσπάσεις στο εξωτερικό! Το αποτέλεσμα θα είναι ελλείψεις προσωπικού, άρα και κλείσιμο σχολείων, που είναι το κρυφό ζητούμενο των άνωθεν (εσωτερική και εξωτερική τρόϊκα)!!  >:( >:( >:(
  

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις στο εξωτερικό
« Απάντηση #257 στις: Μάιος 04, 2013, 06:13:46 μμ »
δεν μπορεί κάποιο σκεπτικό θα υπάρχει που χάνεις την οργανική σου, αλλα ποιό;
μπορεί κάποιος να δώσει έστω κάποια "λογική" εξήγηση;
αυτό ήταν πάντοτε και δική μου απορία.

εδώ κάποτε έπερνες εκπαιδευτική άδεια έως 3 χρόνια για μεταπτυχιακό ή και 5 χρόνια για διδακτορικό και δεν έχανες την οργανική σου, και που ουσιαστικά ήταν λίγο λούφα η υπόθεση (μπορείς να κανεις part time μεταπτυχιακά, στον ιδιωτικο τομέα ο άλλος δουλεύει ταυτόχρονα και κάνει και το μεταπτυχιακό του και το διδακτορικό του).
Και να την χάνεις επειδή θες να πας στο εξωτερικό όχι για λούφα αλλά για να διδάξεις στα σχολεία της ομογένειας;

Μήπως ρε παιδιά δεν ισχύει ότι χάνεις την οργανική σου; στην προκήρυξη λέει:
Οι εκπαιδευτικοί που αποσπώνται στο εξωτερικό θεωρούνται ότι ανήκουν στην περιοχή
μετάθεσης στην οποία ανήκει το σχολείο από το οποίο αποσπάστηκαν (άρθρο 8 παρ.3
Ν.2817/2000)."


αυτό δεν σημαίνει ότι χάνεις την οργανική σου, αλλά οτι συνεχίζεις να ανήκεις εκεί που άνηκες και πριν. Εσεις πως συμπεραίνετε ότι χάνεις την οργανική σου;

Αποσυνδεδεμένος Siobaras

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1041
  • Φύλο: Άντρας
  • 1.d4!
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις στο εξωτερικό
« Απάντηση #258 στις: Μάιος 04, 2013, 06:20:16 μμ »
Εγώ πάντως το συμπεραίνω από συνάδελφο στο σχολείο μου που την έχασε...
Και τότε η νύχτα... παίρνει διάσταση...

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις στο εξωτερικό
« Απάντηση #259 στις: Μάιος 04, 2013, 06:23:02 μμ »
Εγώ πάντως το συμπεραίνω από συνάδελφο στο σχολείο μου που την έχασε...
εντάξει siobaras, είμαστε σίγουροι ότι τελικά την χάνεις. εξάλλου παραπάνω το επιβεβαίωσε και κάποιος που πήρε τηλέφωνο στο υπουργείου.

Απλά ψάχνουμε να βρουμε κάποια "λογική" εξήγηση!!

Αποσυνδεδεμένος Siobaras

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1041
  • Φύλο: Άντρας
  • 1.d4!
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις στο εξωτερικό
« Απάντηση #260 στις: Μάιος 06, 2013, 09:11:44 μμ »
Εγώ πάντως το συμπεραίνω από συνάδελφο στο σχολείο μου που την έχασε...
εντάξει siobaras, είμαστε σίγουροι ότι τελικά την χάνεις. εξάλλου παραπάνω το επιβεβαίωσε και κάποιος που πήρε τηλέφωνο στο υπουργείου.
Απλά ψάχνουμε να βρουμε κάποια "λογική" εξήγηση!!

Σκέψου το σαν να δούλευες σε κάποια εταιρεία. Αν είναι να λείπεις από τη θέση σου για 5 χρόνια, ο εργοδότης πιθανότατα θα έβαζε κάποιον άλλον στη θέση σου αυτό το διάστημα. Όταν γυρίσεις εσύ, τον άλλον τι πρέπει να τον κάνει; Δεν είναι λίγο άδικο να ξεβολευτεί εκ νέου ο αντικαταστάτης, δεδομένου ότι ΕΣΥ που πήρες την απόσπαση προκάλεσες όλες τις μεταβολές;

Βέβαια, και εσένα, όταν επιστρέψεις, δεν θα σε στείλει σε άλλο παράρτημα της εταιρείας στου διαόλου τη μάνα.. Θα προσπαθήσει να σε τοποθετήσει στην ίδια ή παρεμφερή θέση, σύμφωνα με τις ανάγκες της εταιρείας.
Κάπως έτσι το βλέπω εγώ και μου φαίνεται πολύ λογικό για πολυετείς αποσπάσεις.
Και τότε η νύχτα... παίρνει διάσταση...

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις στο εξωτερικό
« Απάντηση #261 στις: Μάιος 07, 2013, 11:28:34 μμ »
συμφωνώ μαζί σου με την λογική αυτή. Γιατί όμως αυτό που λες δεν εφαρμόζεται και σε όσους λείπουν κάτι χρόνια από το σχολείο τους με 5ετής εκπαιδευτικές άδειες κλπ?

συνάδελφος στο σχολείο μου έχει να πατήσει 9 χρόνια στο σχολείο! πήρε 2 χρόνια επαπειλούμενη και μετα ανατροφής, μετά 5 χρόνια για διδακτορικό (το οποίο ακόμα δεν έχει τελειώσει!), μετά πάλι 2 χρόνια επαπειλούμενη και ανατροφής, σύνολο 9 χρόνια!! Αυτή γιατί κρατάει την οργανική της κανονικά;

εγώ συμφωνώ με την λογική σου αλλά να ισχύει παντού και όχι κατ' εξαίρεση.

και εντάξει να εξαιρέσω τις περιπτώσεις απόκτησης τέκνου, όταν κάποιος έπερνε μέχρι πριν λίγο καιρό εκπαιδευτική άδεια (που είναι σκέτη λούφα εδώ που τα λέμε, αφου σου δίνει 3 χρόνια για να κάνεις ενα μεταπτυχιακό), αυτός γιατί κρατάει την οργανική του, ενώ ο άλλος που πάει στο εξωτερικό να διδάξει την χάνει;

Αποσυνδεδεμένος demeb

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 948
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις στο εξωτερικό
« Απάντηση #262 στις: Μάιος 08, 2013, 12:53:36 πμ »
Και στο δικό μας σχολείο, όταν επέστρεψε η συνάδελφος από τη γερμανία βρεθηκε σε άλλη περιφέρεια! Τη χάνεις στα σίγουρα την οργανική! Αντίθετα, μία άλλη εκπαιδευτικός που έλειπε τα 6-7 από τα 10 χρόνια με επαπειλούμενες και διδακτορικά και αποσπάσεις σε πανεπιστήμια, όχι μόνο κραταει την οργανική, αλλά μετράνε και κανονικά για μισθολογική κατάταξη, τη στιγμή που ο νόμος λέει ότι μετράει μόνο διδακτική προϋπηρεσία και μάλιστα όχι από ΤΕΙ-ΑΕΙ, ΙΕΚ, ΝΕΛΕ. Αυτὀ πώς γίνεται;

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις στο εξωτερικό
« Απάντηση #263 στις: Μάιος 08, 2013, 01:01:47 πμ »
Τα ιεκ/τει/αει/νελε δεν μετράνε για μείωση ωραρίου, μετράνε όμως για διδακτική. Αντιθετα οι άδειες και οι παντός είδους αποσπασεις σε  φορείς, βουλευτές κτλ όπου αλλάζει το αντικειμενο ενασχόλησης δεν μετράνε ως διδακτική (βλ. σχετικά την με αρ. 2486/2004 γνωμοδότηση του Νομικου Συμβούλου του ΥΠΕΠΘ)

Ο λόγος που χάνεται η οργανική για όσους αποσπώνται στο εξωτερικό ειναι γιατί λαμβάνουν επιμίσθιο ( διπλό μισθό δηλαδή ) και θεωρείται διπλοθεσια - κάτι που απαγορεύεται από το Νόμο.
Εξαιρούνται μόνο οι Συντονιστές Εκπαίδευσης και αυτό διότι αυτοί είναι σε θέση ευθύνης με θητεία, δεν θεωρείται δηλαδή οτι λαμβάνουν διπλό μισθό για την ίδια ιδιότητα.

« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 08, 2013, 01:07:38 πμ από bitch »
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος demeb

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 948
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις στο εξωτερικό
« Απάντηση #264 στις: Μάιος 08, 2013, 01:13:18 πμ »
Τα ιεκ/τει/αει/νελε δεν μετράνε για μείωση ωραρίου, μετράνε όμως για διδακτική. Αντιθετα οι άδειες και οι παντός είδους αποσπασεις σε  φορείς, βουλευτές κτλ όπου αλλάζει το αντικειμενο ενασχόλησης δεν μετράνε ως διδακτική (βλ. σχετικά την με αρ. 2486/2004 γνωμοδότηση του Νομικου Συμβούλου του ΥΠΕΠΘ)
άρα, ο χρόνος απόσπασης στα ΑΕΙ-ΤΕΙ, δεν θα έπρεπε να μετράει για μείωση ωραρίου;επίσης, όταν ένας καθηγητής παίρνει ότι νόμιμη άδεια υπάρχει (για συνέδρια, όλες όσες μπορεί να πάρει για λόγους υγείας, τις 10 μέρες για διάφορους λόγους και ότι άλλο μπορεί να υπάρχει), ώστε τελικά μέσα σε ένα έτος να μπει 1-2 μήνες για μάθημα (μπορεί και λιγότερο), ο χρόνος αυτός δεν μετράει για μείωση ωραρίου και διδακτική προϋπηρεσία;

Αποσυνδεδεμένος gio66

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις στο εξωτερικό
« Απάντηση #265 στις: Μάιος 08, 2013, 01:15:48 πμ »
συμφωνώ μαζί σου με την λογική αυτή. Γιατί όμως αυτό που λες δεν εφαρμόζεται και σε όσους λείπουν κάτι χρόνια από το σχολείο τους με 5ετής εκπαιδευτικές άδειες κλπ?

συνάδελφος στο σχολείο μου έχει να πατήσει 9 χρόνια στο σχολείο! πήρε 2 χρόνια επαπειλούμενη και μετα ανατροφής, μετά 5 χρόνια για διδακτορικό (το οποίο ακόμα δεν έχει τελειώσει!), μετά πάλι 2 χρόνια επαπειλούμενη και ανατροφής, σύνολο 9 χρόνια!! Αυτή γιατί κρατάει την οργανική της κανονικά;

εγώ συμφωνώ με την λογική σου αλλά να ισχύει παντού και όχι κατ' εξαίρεση.

και εντάξει να εξαιρέσω τις περιπτώσεις απόκτησης τέκνου, όταν κάποιος έπερνε μέχρι πριν λίγο καιρό εκπαιδευτική άδεια (που είναι σκέτη λούφα εδώ που τα λέμε, αφου σου δίνει 3 χρόνια για να κάνεις ενα μεταπτυχιακό), αυτός γιατί κρατάει την οργανική του, ενώ ο άλλος που πάει στο εξωτερικό να διδάξει την χάνει;

killbill κατανοητό το σκεπτικό σου, είναι όμως άνευ νοήματος να συζητάμε πλέον για εκπαιδευτικές άδειες. Δυστυχώς όποιος πρόλαβε να "πηδήξει απ'το φεγγίτη" που λένε και στα μέρη μου πρόλαβε. Δεν υπάρχει περίπτωση να επανέλθουν οι εκπαιδευτικές ποτέ πια. Βέβαια τα μεταπτυχιακά τα ζητάνε για τις αξιολογήσεις τους, αλλά αυτό είναι μάλλον άλλο θέμα...
 Πέρα από αυτό, νομίζω πως η bitch απάντησε επαρκώς στην απορία μας.
Έχει ο Θεός.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158561
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 559
Σύνολο: 575

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.082 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.