*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις στο εξωτερικό  (Αναγνώστηκε 189002 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Selanik

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 274
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις στο εξωτερικό
« Απάντηση #308 στις: Ιούλιος 30, 2013, 07:02:42 μμ »
Πότε αναμένονται φέτος οι αποσπάσεις στο εξωτερικό?
Δεδομένου ότι κάποια σχολεία στη Γερμανία ανοίγουν και Αυγουστο?

Επειτα πως θα μάθουμε τυχόν κενά έτσι ώστε να δούμε τί μέλλει γενέσθαι?

Οι αποσπάσεις εξωτερικού είναι μνημείο νομικής ανακολουθίας και αναξιοπιστίας του υπουργείου παιδείας.
Δεν ανακοινώνουν τα κενά γιατί τα μαγειρεύουν προφανώς. Πήρα στο υπουργείο να ρωτήσω και μου είπαν το επικό "τα κενά τα ξέρουν οι διευθύνσεις, δεν μπορούμε να τα ανακοινώσουμε"!!!
Επίσης, από πέρσι καθιερώθηκε το απαράδεκτο καθεστώς προτίμησης εκπαιδευτικών που ζητούν να υπηρετήσουν χωρίς επιμίσθιο αντί εκπαιδευτικών που έχουν προσόντα αλλά επιθυμούν το επιμίσθιο. Έτσι, εκπαιδευτικός που δε γνωρίζει καμία ξένη γλώσσα και δεν έχει ακαδημαϊκά προσόντα προτιμάται αν ζητήσει να πάει χωρίς επιμίσθιο από εκπαιδευτικό που γνωρίζει άριστα τη γλώσσα της χώρας και κατέχει και διδακτορικό!!! ΑΔΙΑΝΟΗΤΑ πράγματα και φυσικά δεν υπάρχει ένας σοβαρός δικαστικός λειτουργός να τραβήξει από τα αυτί το νομοθέτη.
Κοινώς, αγαπητή/ε μου, αν έχεις βύσμα και τύχη διάβαινε. Αν όχι, πιάσε το αυγό και κούρευτο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις στο εξωτερικό
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:01:43 »

Αποσυνδεδεμένος Sophaki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 446
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60 Λατρεύω τα παιδιά μου
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις στο εξωτερικό
« Απάντηση #309 στις: Ιούλιος 31, 2013, 03:01:54 μμ »
Πάντως με εκπλήσσει το γεγονός ότι κάποιοι προτιμούν τη απόσπαση χωρίς επιμίσθιο. Αν και έχω ακούσει ότι οι περισσότεροι είναι σύζυγοι κάποιων οι οποίοι ήδη εργάζονται εκεί.Παρόλα αυτά η διαβίωση χωρίς επιμίσθιο θα είναι σίγουρα πολύ δύσκολη...
Τώρα σχετικά με το βύσμα...καθόλου περίεργο. Όσο για την ελληνόγλωσση εκπάιδευση στο εξωτερικό έχει πιάσει πάτο εδώ και πολύ καιρό....Οι έλληνες εκεί (μιλώ για Γερμανία συγκεκριμένα)αν και  προσπαθούν για την καλύτερη ποιότητα αυτής δε γνωρίζουν καν αν θα εχουν δάσκαλο στην ώρα τους, βιβλία,ανάλογες αίθουσες.
Δράμα η κατάσταση...

Destination anywhere ..name a place and i be there....

Αποσυνδεδεμένος giokspy

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1807
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ-04.01
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις στο εξωτερικό
« Απάντηση #310 στις: Ιούλιος 31, 2013, 03:24:43 μμ »
Πάντως με εκπλήσσει το γεγονός ότι κάποιοι προτιμούν τη απόσπαση χωρίς επιμίσθιο. Αν και έχω ακούσει ότι οι περισσότεροι είναι σύζυγοι κάποιων οι οποίοι ήδη εργάζονται εκεί.Παρόλα αυτά η διαβίωση χωρίς επιμίσθιο θα είναι σίγουρα πολύ δύσκολη...
Τώρα σχετικά με το βύσμα...καθόλου περίεργο. Όσο για την ελληνόγλωσση εκπάιδευση στο εξωτερικό έχει πιάσει πάτο εδώ και πολύ καιρό....Οι έλληνες εκεί (μιλώ για Γερμανία συγκεκριμένα)αν και  προσπαθούν για την καλύτερη ποιότητα αυτής δε γνωρίζουν καν αν θα εχουν δάσκαλο στην ώρα τους, βιβλία,ανάλογες αίθουσες.
Δράμα η κατάσταση...


Πολλοί πλεον, οπως και εγω, ζητάνε χωρις επιμισθιο με την προοπτική να δουν πως ειναι τα πραγματα στη συγκεκριμένη χώρα και φυσικα παραλληλα να βρουν καποια άκρη ώστε να ψάξουν για δουλεια και φυσικα να μην ξαναγυρίζουν στην Ελλάδα. Οσο παράλογο και αν ακούγεται απο το να φύγεις χωρις τιποτα και να επιστρεψεις αν τα πραγματα δεν πανε καλα ειναι προτιμότερο να επιστρεψεις στη θεση σου
«Από την στιγμή που εδέχθηκες μέσα σου την φλόγα, τρέχε. Διότι δεν γνωρίζεις πότε θα σβήση και θα σε αφήση στο σκοτάδι.»

Αποσυνδεδεμένος Sophaki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 446
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60 Λατρεύω τα παιδιά μου
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις στο εξωτερικό
« Απάντηση #311 στις: Ιούλιος 31, 2013, 03:31:25 μμ »
Φαντάζομαι ότι περιπτωσεις σαν τη δική σου υπάρχουν αρκετες. Αν  δεν έχεις και υποχρεώσεις (παιδιά κλπ.) είναι σχετικά εύκολα τα πράγματα.
Αυτό που με στεναχωρεί είναι το πώς μας "διώχνουν" πια από την Ελλάδα......
Destination anywhere ..name a place and i be there....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις στο εξωτερικό
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:01:43 »

Αποσυνδεδεμένος giokspy

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1807
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ-04.01
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις στο εξωτερικό
« Απάντηση #312 στις: Ιούλιος 31, 2013, 03:47:01 μμ »
Φαντάζομαι ότι περιπτωσεις σαν τη δική σου υπάρχουν αρκετες. Αν  δεν έχεις και υποχρεώσεις (παιδιά κλπ.) είναι σχετικά εύκολα τα πράγματα.
Αυτό που με στεναχωρεί είναι το πώς μας "διώχνουν" πια από την Ελλάδα......
Και οικογένεια εχω και παιδι.οποτε φαντασου ποσο σοβαρά θα το σκέφτονται όσοι ειναι ελευθεροι. Ολοι λεμε να φύγουμε για λιγο αλλα κατα βάθος ξερουμε οτι αυτο το λιγο θα ειναι πολυ. Φημολογείται παντως, δεν ξερω τι βαση εχει, οτι θα ειναι αυξημένες οι αποσπασεις ιδιαιτερα σε υπεραριθμους κλάδους και ιδιαιτερα δύσκολες σε κλάδους που υπαρχουν μεγάλες ελλείψεις οπως οι δασκαλοι.
«Από την στιγμή που εδέχθηκες μέσα σου την φλόγα, τρέχε. Διότι δεν γνωρίζεις πότε θα σβήση και θα σε αφήση στο σκοτάδι.»

Αποσυνδεδεμένος Sophaki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 446
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60 Λατρεύω τα παιδιά μου
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις στο εξωτερικό
« Απάντηση #313 στις: Ιούλιος 31, 2013, 03:55:00 μμ »
Μιλάς για συγκεκριμένη χώρα ή γενικά?
Πάντως όπως και να έχει εύχομαι αν πάρεις την απόσπαση να σου έρθουν όλα δεξιά.
Destination anywhere ..name a place and i be there....

Αποσυνδεδεμένος giokspy

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1807
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ-04.01
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις στο εξωτερικό
« Απάντηση #314 στις: Ιούλιος 31, 2013, 04:02:35 μμ »
Δυστυχώς για τους ΠΕ 04 τα πραγματα ειναι πολυ περιορισμένα. Γερμανία, Βέλγιο και Αγγλία .εχει και κατι νότια οπως Σουδαν-αιθιοπια για όσους το αντέχουν το κλίμα. Δανία με ενδιέφερε αλλα δεν παίζει. Για όσους παντως μπορουν θεωρώ οτι η Δανία ειναι απο τις καλύτερες επιλογές σαν χώρα μαζι με την Ολλανδία.
«Από την στιγμή που εδέχθηκες μέσα σου την φλόγα, τρέχε. Διότι δεν γνωρίζεις πότε θα σβήση και θα σε αφήση στο σκοτάδι.»

Αποσυνδεδεμένος Sophaki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 446
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60 Λατρεύω τα παιδιά μου
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις στο εξωτερικό
« Απάντηση #315 στις: Ιούλιος 31, 2013, 04:08:38 μμ »
Δυστυχώς για τους ΠΕ 04 τα πραγματα ειναι πολυ περιορισμένα. Γερμανία, Βέλγιο και Αγγλία .εχει και κατι νότια οπως Σουδαν-αιθιοπια για όσους το αντέχουν το κλίμα. Δανία με ενδιέφερε αλλα δεν παίζει. Για όσους παντως μπορουν θεωρώ οτι η Δανία ειναι απο τις καλύτερες επιλογές σαν χώρα μαζι με την Ολλανδία.
Γνωστός μου έφυγε στη Νορβηγία οικογενειακώς  παίρνοντας τρία χρόνια άδεια άνευ αποδοχών.Μεγάλη απόφαση ..Δουλεύει με πολύ καλές αποδοχές ,βρήκε και η γυναίκα του δουλειά, το παιδάκι τους το έχουν σε παιδικό σταθμό.  Είναι πολύ ευχαριστημένος.
Destination anywhere ..name a place and i be there....

Αποσυνδεδεμένος daffyduck

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 540
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις στο εξωτερικό
« Απάντηση #316 στις: Ιούλιος 31, 2013, 10:01:48 μμ »
Δυστυχώς για τους ΠΕ 04 τα πραγματα ειναι πολυ περιορισμένα. Γερμανία, Βέλγιο και Αγγλία .εχει και κατι νότια οπως Σουδαν-αιθιοπια για όσους το αντέχουν το κλίμα. Δανία με ενδιέφερε αλλα δεν παίζει. Για όσους παντως μπορουν θεωρώ οτι η Δανία ειναι απο τις καλύτερες επιλογές σαν χώρα μαζι με την Ολλανδία.
Γνωστός μου έφυγε στη Νορβηγία οικογενειακώς  παίρνοντας τρία χρόνια άδεια άνευ αποδοχών.Μεγάλη απόφαση ..Δουλεύει με πολύ καλές αποδοχές ,βρήκε και η γυναίκα του δουλειά, το παιδάκι τους το έχουν σε παιδικό σταθμό.  Είναι πολύ ευχαριστημένος.

Sophaki ο γνωστός σου ήταν συνάδελφος εκπαιδευτικός, διορισμένος; εκεί ως τι δουλεύει, σε τι δουλειά;
Μην περιμένεις να δεις, για να πιστέψεις...Πίστεψε, και θα δεις!

Αποσυνδεδεμένος Sophaki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 446
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60 Λατρεύω τα παιδιά μου
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις στο εξωτερικό
« Απάντηση #317 στις: Ιούλιος 31, 2013, 10:46:28 μμ »
Δυστυχώς για τους ΠΕ 04 τα πραγματα ειναι πολυ περιορισμένα. Γερμανία, Βέλγιο και Αγγλία .εχει και κατι νότια οπως Σουδαν-αιθιοπια για όσους το αντέχουν το κλίμα. Δανία με ενδιέφερε αλλα δεν παίζει. Για όσους παντως μπορουν θεωρώ οτι η Δανία ειναι απο τις καλύτερες επιλογές σαν χώρα μαζι με την Ολλανδία.
Γνωστός μου έφυγε στη Νορβηγία οικογενειακώς  παίρνοντας τρία χρόνια άδεια άνευ αποδοχών.Μεγάλη απόφαση ..Δουλεύει με πολύ καλές αποδοχές ,βρήκε και η γυναίκα του δουλειά, το παιδάκι τους το έχουν σε παιδικό σταθμό.  Είναι πολύ ευχαριστημένος.

Sophaki ο γνωστός σου ήταν συνάδελφος εκπαιδευτικός, διορισμένος; εκεί ως τι δουλεύει, σε τι δουλειά;
Είναι διορισμένος στα ΕΠΑΣ.Τελείωσε  ΤΕΙ Ηλεκτρολόγος-μηχανικός, Εχει επιπλέον 2 πτυχία ΑΕΙ (Δημοτική εκπαίδευση και Μεσογειακών σπουδών).  Αυτή τη στιγμή εργάζεται ως Course Instructor in automated drilling systems for ETs. Απ΄ ότι μου έχει εξηγήσει έχει να κάνει με εκπαίδευση ενηλίκων πάνω στα μηχανήματα -συστήματα της  εταιρίας που εργάζεται.
Destination anywhere ..name a place and i be there....

Αποσυνδεδεμένος Sophaki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 446
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60 Λατρεύω τα παιδιά μου
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις στο εξωτερικό
« Απάντηση #318 στις: Αύγουστος 06, 2013, 03:35:37 μμ »
Αρχισαν οι λήξεις -παρατάσεις των αποσπάσεων στο εξωτερικό.Λέτε σιγά σιγά να ανακοινωθεί ο τελικός πίνακας, καθώς και οι πρώτες αποσπάσεις?
http://et.diavgeia.gov.gr/f/minedu/find/thid:395/from:20/limit:10
Destination anywhere ..name a place and i be there....

Αποσυνδεδεμένος Sophaki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 446
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60 Λατρεύω τα παιδιά μου
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις στο εξωτερικό
« Απάντηση #319 στις: Αύγουστος 09, 2013, 11:26:33 πμ »

Ανακοινώθηκαν οι τελικοί πίνακες ...

http://static.diavgeia.gov.gr/doc/%CE%92%CE%9B%CE%A9%CE%959-6%CE%9A5
Destination anywhere ..name a place and i be there....

Αποσυνδεδεμένος biov

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 522
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις στο εξωτερικό
« Απάντηση #320 στις: Αύγουστος 09, 2013, 01:25:37 μμ »
Οσοι ειναι γραμμενοι στον πινακα Β2 (με επιμισθιο, χωρις γνωση της χωρας αποσπασης) αποσπώνται μονο αφου τελειωσουν οι αλλοι πινακες;

Ο πινακας Α2 προηγειται του Β1, παρολο που ο εκπαιδευτικος δε γνωριζει τη γλωσσα της χωρας αποσπασης;

Αποσυνδεδεμένος giokspy

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1807
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ-04.01
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις στο εξωτερικό
« Απάντηση #321 στις: Αύγουστος 09, 2013, 01:45:42 μμ »
Δε νομιζω να εχει διευκρινιστεί. Η λογικη της εξοικονόμησης λεει ναι , αν και θα επρεπε πρώτα να εξαντληθούν οι πίνακες Α. Θα δείξει
«Από την στιγμή που εδέχθηκες μέσα σου την φλόγα, τρέχε. Διότι δεν γνωρίζεις πότε θα σβήση και θα σε αφήση στο σκοτάδι.»

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32273
  • Τελευταία: Dimi!!!
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158566
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 21
Επισκέπτες: 580
Σύνολο: 601

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.059 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.