*

Αποστολέας Θέμα: Εκπαιδευτική άδεια (ολιγοήμερη)  (Αναγνώστηκε 87104 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος stasi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 161
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτική άδεια (ολιγοήμερη)
« Απάντηση #56 στις: Φεβρουάριος 04, 2009, 04:48:25 μμ »
Λάθος σου είπανε.

Εγώ σπουδάζω εδώ και χρόνια 2ο πτυχίο και έπαιρνα μέχρι και πέρυσι (Ιούνιο) άδεια εξετάσεων ως αναπληρωτής (λέω έπαιρνα γιατί φέτος έγινα μόνιμος). Δικαιούσαι 2 ημέρες για κάθε μάθημα (την ημέρα πριν + αυτήν της εξέτασης). Μάλιστα δικαιούσαι και συνεχόμενη άδεια. Π.χ. αν δίνεις Τρίτη και Πέμπτη παίρνεις άδεια από Δευτέρα μέχρι και Πέμπτη. Δικαιούσαι 20 ημέρες τον χρόνο. (Σαν αναπληρωτής όμως οι εξετάσεις του Ιουλίου είναι μετά την λήξη της σχολ. χρονιάς και αυτές του Σεπ δεν σε "πιάνουν" γιατί, συνήθως, πιάνεις δουλειά αρχές με μέσα Οκτωβρίου, οπότε μπορείς να τις χρησιμοποιήσεις όλες για την εξεταστική του Φεβ., αν δίνεις βέβαια τόσα μαθήματα που να σε δικαιολογούνε). 

Αυτό ισχύει 1000%. Δες και τον παρακάτω νόμο μαζί με το ακολουθούμενο διευκρινιστικό.

Κώδικας Κατάστασης Δημοσίων Πολιτικών Διοικητικών Υπαλλήλων και Υπαλλήλων Ν.Π.Δ.Δ.
 
Αρμόδια Υπηρεσία:           ΥΠΕΣΔΔΑ
ΦΕΚ Τεύχος: Α Αριθμός: 26 Ημ/νία ΦΕΚ: 09/02/2007 Ημ/νία Κυκλοφορίας ΦΕΚ: 13/02/2007
 
NOMOΣ ΥΠ’ ΑΡΙΘΜΟΝ 3528
 
Κύρωση του Κώδικα Κατάστασης Δημοσίων Πολιτικών Διοικητικών Υπαλλήλων και Υπαλλήλων Ν.Π.Δ.Δ.
 
Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ
 
Εκδίδομε τον ακόλουθο νόμο που ψήφισε η Βουλή:
 
Άρθρο πρώτο
 
Κυρώνεται ο Κώδικας Κατάστασης Δημοσίων Πολιτικών Διοικητικών Υπαλλήλων και Υπαλλήλων Ν.Π.Δ.Δ., όπως καταρτίσθηκε από την Επιτροπή του άρθρου 14 παρ. 1 του ν. 3242/2004, του οποίου το κείμενο έχει ως εξής:
 
ΚΩΔΙΚΑΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΩΝ ΥΠΑΛΛΗΛΩΝ ΚΑΙ ΥΠΑΛΛΗΛΩΝ Ν.Π.Δ.Δ.
 
ΓΕΝΙΚΕΣ ΔΙΑΤΑΞΕΙΣ

ΚΕΦΑΛΑΙΟ Η΄
ΕΙΔΙΚΕΣ ΑΔΕΙΕΣ

Άρθρο 60
Άδειες εξετάσεων
1. Στους υπαλλήλους που είναι μαθητές, σπουδαστές ή φοιτητές, προπτυχιακοί ή μεταπτυχιακοί, σε σχολεία και ιδρύματα και των τριών βαθμίδων εκπαίδευσης, χορηγείται άδεια εξετάσεων με αποδοχές.
2. Η άδεια εξετάσεων δεν μπορεί να υπερβαίνει τις είκοσι (20) εργάσιμες ημέρες κάθε έτος και χορηγείται συνεχώς ή τμηματικώς κατά την εξεταστική περίοδο που ζητά ο ενδιαφερόμενος. Οι άδειες εξετάσεων χορηγούνται για το χρόνο φοίτησης και μέχρι δύο το πολύ εξάμηνα μετά τη λήξη του, εφόσον ο υπάλληλος εξακολουθεί να φοιτά. Για κάθε ημέρα εξετάσεων χορηγείται άδεια δύο (2) ημερών.

Δ. Όσον αφορά την ειδική άδεια εξετάσεων
Όσον αφορά την ειδική άδεια εξετάσεων του Π.Δ. 561/80, όπως συμπληρώθηκε και τροποποιήθηκε με το Ν.1346/1993 και Ν.1586/86
Δεδομένου ότι δικαιούχοι της άδειας αυτής είναι οι υπηρετούντες με οποιαδήποτε σχέση στο Δημόσιο και Ν.Π.Δ.Δ. φοιτητές, σύμφωνα με την §1 του Αρ. μόνου του Π.Δ. 562/80, η άδεια αυτή θα πρέπει να χορηγείται και στο ωρομίσθιο προσωπικό που απασχολείται όμως με πλήρες ωράριο εργασίας και εφόσον η απασχόληση του συμπίπτει με εξεταστική περίοδο.

Αν λοιπόν το δικαιούνται και οι ωρομίσθιοι δεν το δικαιούνται οι αναπληρωτές;

Παραμύθια σου λένε....

Κάνε κανονικά αίτηση αύριο κιόλας.

Στέλνω την σχετική αίτηση ως συνημμένο αρχείο.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 04, 2009, 04:59:16 μμ από stasi »
Δεν πειράζει με τα χρόνια τα δέντρα θα ξαναγίνουν ..... βίλες!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εκπαιδευτική άδεια (ολιγοήμερη)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:06:47 »

Αποσυνδεδεμένος taratazoum

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 706
  • Φύλο: Γυναίκα
  • back in black
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτική άδεια (ολιγοήμερη)
« Απάντηση #57 στις: Φεβρουάριος 04, 2009, 07:00:56 μμ »
stasi, ευχαριστω πολυ!!απορώ γιατί να μου πουν ότι δεν δικαιούμαι, εδώ άλλοι παίρνουν άδεια για άκυρους λόγους, και τώρα που χρειάζεται μας κάνουν τους δύσκολους...τι να πω....απλά σε εσένα ευχαριστώ..αύριο θα λάβω τα μέτρα μου, χιχι ;) ;)
δεν ειμαι τρελλη!!!!το υπουργειο θα με οδηγησει στο ψυχιατρειο!!

Αποσυνδεδεμένος stasi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 161
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτική άδεια (ολιγοήμερη)
« Απάντηση #58 στις: Φεβρουάριος 05, 2009, 06:08:03 μμ »
Θα σου πω εγώ γιατί:

Στην Α/θμια αν λείπεις από το σχολείο δημιουργείται πρόβλημα γιατί τα παιδιά της τάξης σου τα φορτώνετε άλλος και αν πάρεις πολλές ημέρες άδεια (όπως κανονικά δικαιούσαι) ε τότε.....

Κατάλαβες;

Υπάρχει βέβαια και η περίπτωση να είναι άσχετοι. Μην το ξεχνάμε και αυτό. Αλλά σε αυτήν την περίπτωση το ψάχνουμε και δεν λέμε "δεν δικαιούσαι". Γενικά να θυμάσαι ότι ο αναπληρωτής έχει σχεδόν τα ίδια δικαιώματα και υποχρεώσεις με τον μόνιμο.


Δεν πειράζει με τα χρόνια τα δέντρα θα ξαναγίνουν ..... βίλες!

Αποσυνδεδεμένος shark1

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 163
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτική άδεια (ολιγοήμερη)
« Απάντηση #59 στις: Φεβρουάριος 10, 2009, 05:26:13 μμ »
Θα ήθελα να ρωτήσω. Όταν κάποιος είναι υποψήφιος διδάκτωρ και προπτυχιακός φοιτητής σε άλλο τμήμα δικαιούται 20 ημέρες άδεια για συνάντηση με τον επιβλέποντα καθηγητή και 20 ημέρες για συμμετοχής στις εξετάσεις αντίστοιχα, ήτοι 40 ημέρες ετησίως ή μόνo 20? Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εκπαιδευτική άδεια (ολιγοήμερη)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:06:47 »

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3643
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτική άδεια (ολιγοήμερη)
« Απάντηση #60 στις: Φεβρουάριος 10, 2009, 06:54:33 μμ »
μπορείς να είσαι και τα 2;;;;;;
Όταν είχα περάσει εγώ στο πανεπιστήμιο υπογράφαμε υπέυθυνη δήλωση ότι δεν φοιτούμε σε άλλο ΑΕΙ ή ΤΕΙ της χώρας ή του εξωτερικού. Τόσο πολύ άλλαξαν τα πράγματα;
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος sensible

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 323
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτική άδεια (ολιγοήμερη)
« Απάντηση #61 στις: Φεβρουάριος 10, 2009, 09:35:52 μμ »
Φυσικά και δεν μπορείς!!!! Αλλά εδώ στο Elladistan...αν απαντήσουμε με ειρωνεία σε τέτοιες ερωτήσεις όπως του shark1, θα μας πουν κακούς...

Anyway...εγώ δεν αντέχω...θα το πετάξω.

Ρε shark1, πες του φίλου σου (γιατί υποθέτω ότι δεν το ρωτάς για τον εαυτό σου...ε;;;;)
να έρθει να του δώσω και 10 μερούλες extra....όχι για αυτόν....για την ψυχούλα της μάνας μου!

ΗΜΑΡΤΟΝ!!!

(Και μετά αναρωτιόμαστε πως είναι δυνατόν 30άριδες να έχουν MASTER, Διδακτορικό, 2-3 πτυχία, , ένα τσουβάλι μόρια και δεν τους πήρε ακόμα χαμπάρι η NASA!)
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 10, 2009, 09:47:21 μμ από sensible »

Αποσυνδεδεμένος moca

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 150
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτική άδεια (ολιγοήμερη)
« Απάντηση #62 στις: Φεβρουάριος 10, 2009, 09:49:22 μμ »
Δεν υπάρχει πρόβλημα με τη φοίτηση σε άλλο επίπεδο σπουδών. Μπορείς να είσαι γραμμένος σε μεταπτυχιακό και προπτυχιακό χωρίς πρόβλημα. Δύο προπτυχιακά μαζί δεν μπορείς να κάνεις. Όσο για την άδεια, μάλλον πρέπει να ρωτήσεις την διεύθυνση, αλλά νομίζω ότι δεν θα έχεις πρόβλημα.

Αποσυνδεδεμένος shark1

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 163
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτική άδεια (ολιγοήμερη)
« Απάντηση #63 στις: Φεβρουάριος 11, 2009, 11:37:21 πμ »
Ο moca έχει δίκιο. Μπορείς να είσαι μεταπτυχιακός σε ένα τμήμα και προπτυχιακός σε άλλο. Το ερώτημα μου δεν αφορούσε εμένα, αλλά ας μην απαντάμε ειρωνικά σε θέματα που δεν γνωρίζουμε. Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3643
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτική άδεια (ολιγοήμερη)
« Απάντηση #64 στις: Φεβρουάριος 11, 2009, 12:28:31 μμ »
Απλά να διευκρινήσω ότι η δική μου απάντηση δεν ήταν ειρωνική. Απλά μου έκανε πολύ μεγάλη εντύπωση και αυτό θέλησα να εκφράσω.
Να ρωτήσω και κάτι άλλο; Τα βγάζεις πέρα; Γιατί και εγώ κάνω διδακτορικό και μάλιστα με εκπαιδευτική άδεια και λόγω του όγλου του διαβάσματος ζορίζομαι. Εσύ πώς τα καταφέρνεις με διδακτορικό και προπτυχιακό;
Πάλι τονίζω χωρίς καμία ειρωνική διάθεση
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος shark1

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 163
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτική άδεια (ολιγοήμερη)
« Απάντηση #65 στις: Φεβρουάριος 11, 2009, 02:29:20 μμ »
Θα ρωτήσω και θα σου απαντήσω. Εκπαιδευτική άδεια δικαιούται και ο νεοδιόριστος?

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3643
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτική άδεια (ολιγοήμερη)
« Απάντηση #66 στις: Φεβρουάριος 11, 2009, 03:38:28 μμ »
Για να πάρεις εκπαιδευτική άδεια πρεπει να έχεις 2 χρόνια καθαρή προϋπηρεσία, να κάνεις μεταπτυχιακό ή διδακτορικό σχετικό με την εκπαίδευση και από εκεί και πέρα κάθε ΑΠΥΣΠΕ ή ΑΠΥΣΔΕ θέτει τα κριτήρια επιλογής.
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος rania81

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 134
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτική άδεια (ολιγοήμερη)
« Απάντηση #67 στις: Φεβρουάριος 11, 2009, 06:39:26 μμ »
Δεν υπάρχει πρόβλημα με τη φοίτηση σε άλλο επίπεδο σπουδών. Μπορείς να είσαι γραμμένος σε μεταπτυχιακό και προπτυχιακό χωρίς πρόβλημα. Δύο προπτυχιακά μαζί δεν μπορείς να κάνεις. Όσο για την άδεια, μάλλον πρέπει να ρωτήσεις την διεύθυνση, αλλά νομίζω ότι δεν θα έχεις πρόβλημα.
Έτσι ακριβώς είναι.
Πάντως δεν είναι και εύκολο πράγμα να κάνεις διδακτορικό ή σπουδές γενικότερα χωρίς εκπαιδευτική άδεια.Θέλει κουράγιο και σθένος για να τα καταφέρεις.Ειδικά αν έχεις και άλλες υποχρεώσεις.Οπότε η άδεια αυτή των 20 ημερών το χρόνο εγώ δεν θα έλεγα πως είναι και εξωφρενική.
ΠΕ 60

batman

  • Επισκέπτης
Απ: Εκπαιδευτική άδεια (ολιγοήμερη)
« Απάντηση #68 στις: Φεβρουάριος 11, 2009, 06:53:17 μμ »
Φυσικά και δεν μπορείς!!!! Αλλά εδώ στο Elladistan...αν απαντήσουμε με ειρωνεία σε τέτοιες ερωτήσεις όπως του shark1, θα μας πουν κακούς...
Anyway...εγώ δεν αντέχω...θα το πετάξω.
Μα ακριβώς αυτό είναι το χαρακτηριστικό του Ελλαδιστάν, ότι κάποιοι σαν εσένα ενοχλούνται που κάποιοι προοδεύουν. Εσύ τι ζορι τραβάς ρε μάγκα που κάποιος κάνει ταυτόχρονα 2 πτυχία. Μαγκιά του. Αν είσαι μάγκας κάντο και εσύ, αλλιώς να μην μιλάς. Ακούς εκεί, αλλά έτσι είναι ο κλασσικός ο μ.... ο έλληνας δεν κοιτάει πως να προοδεύσει ο ίδιος αλλά πως να μην πάνε μπροστά οι γύρω του.


batman

  • Επισκέπτης
Απ: Εκπαιδευτική άδεια (ολιγοήμερη)
« Απάντηση #69 στις: Φεβρουάριος 11, 2009, 07:03:43 μμ »
Από ότι φαίνεται παρακάτω είναι υποχρεωμένοι να σου δώσουν άδεια για εξετάσεις αλλά όχι για το διδακτορικό. Είπαμε μην το παρακάνουμε κιόλας
Άλλωστε 40 μέρες άδεια είναι 8 εβδομάδες είναι πάρα πολύ. Οι 20 μέρες είναι μια χαρά.

Δίνω παρακάτω τον νόμο

ΑΔΕΙΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ (άρθρο 60 του Υ.Κ.)
1. Στους εκπαιδευτικούς που είναι μαθητές, σπουδαστές ή φοιτητές, προπτυχιακοί ή μεταπτυχιακοί, σε σχολεία και ιδρύματα και των τριών βαθμίδων εκπαίδευσης, καθώς επίσης και του ΕΑΠ, χορηγείται άδεια εξετάσεων με αποδοχές. Η άδεια αυτή χορηγείται μετά από αίτηση του εκπαιδευτικού, ο οποίος πρέπει να προσκομίσει βεβαίωση της σχολής ότι έλαβε μέρος σε εξετάσεις.

2. Η άδεια εξετάσεων δεν μπορεί να υπερβαίνει τις είκοσι (20) εργάσιμες ημέρες κάθε έτος και χορηγείται συνεχώς ή τμηματικώς κατά την εξεταστική περίοδο, που ζητά ο ενδιαφερόμενος, με βάση το πρόγραμμα εξετάσεων. Οι άδειες εξετάσεων χορηγούνται για το χρόνο φοίτησης και μέχρι δύο το πολύ εξάμηνα μετά τη λήξη του, εφόσον ο εκπαιδευτικός εξακολουθεί να φοιτά και να έχει, με επίσημη ανανέωση της εγγραφής του, την ιδιότητα του μαθητή, σπουδαστή ή φοιτητή ανεξαρτήτως επιπέδου. Για κάθε ημέρα εξετάσεων χορηγείται άδεια εξετάσεων δύο (2) ημερών, η προηγουμένη και η ημέρα της εξέτασης, εφόσον καμία από τις δύο δεν είναι αργία. H άδεια αυτή χορηγείται μόνο για τη διευκόλυνση και τη συμμετοχή του εκπαιδευτικού στις εξετάσεις και όχι για την προετοιμασία του.

3. Οι άδειες εξετάσεων ισχύουν και για τους εκπαιδευτικούς που εκπονούν διδακτορική διατριβή, προκειμένου να συναντηθούν με τον επιβλέποντα καθηγητή, να παρουσιάσουν τη διατριβή τους ή να την υποστηρίξουν. Δεδομένου όμως ότι στην προκείμενη περίπτωση οι εκπαιδευτικοί αυτοί δεν συμμετέχουν σε εξετάσεις, η άδεια θα χορηγείται κάθε φορά μετά από συνεκτίμηση των αναγκών τόσο της υπηρεσίας όσο και της εκπόνησης της διδακτορικής διατριβής των ενδιαφερομένων (αρ. ΔΙΔΑΔ/Φ. 53.9673/16848/21-4-2003 έγγραφο του ΥΠΕΣΣΔΑ).

4. Άδεια εξετάσεων χορηγείται και για την ορκωμοσία των εκπαιδευτικών μετά την ολοκλήρωση των σπουδών τους. Σε περίπτωση που οι προβλεπόμενες ημέρες της παρ. 2 έχουν εξαντληθεί, τότε χορηγείται για το σκοπό αυτό κανονική άδεια.

Δίνω και το Link

http://www.alfavita.gr/egiklioi/egiklioi20070711b.php

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159540
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 262
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 236
Σύνολο: 236

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.088 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.