*

Αποστολέας Θέμα: τιτλος= εκπαιδευτες-μισθοφοροι?  (Αναγνώστηκε 9418 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος SPORTMZ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
τιτλος= εκπαιδευτες-μισθοφοροι?
« στις: Φεβρουάριος 08, 2009, 10:03:33 μμ »

είναι παιδαγωγικό να κάνουν ιδιαίτερα το σαββατοκύριακο τα παιδιά? Προσπαθώ να σας καταλάβω εσάς τους εκπαιδευτικούς...έχετε χάσει το νόημα του επαγγέλματός σας.Διδάσκετε στα παιδιά γνώσεις και έχετε ξεχάσει οτι βασικά είστε παιδαγωγοί και ότι πρέπει να... διδάσκετε ήθος,κρίση.... τα παιδιά να μην γίνονται μίζερα ανθρωπάκια. Ποιός είναι ο στόχος ενός ανθρώπου? η ΕΥΤΥΧΙΑ.. τίποτα άλλο....η ΕΥΤΥΧΙΑ. ΕΣΕΙΣ[ ελπίζω....όχι όλοι]...βλέπετε το επάγγελμα σας  στυγνά..., μόνο για χρήμα, πως να φτιάχνετε βιλάρες και να αγοράζετε Mercedes. Γι'αυτο οδηγείτε η κοινωνία εκεί που οδηγείτε...Απο εσάς όμως πρέπει να ξεκινήσει ΤΟ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ...η νέα αρχή στην εκπαίδευση. Φορτώνετε παιδιά με μαθήματα, πίεση και μόνο πίεση..Ξεχνώντας πως είσασταν εσείς μικρά παιδιά. Ξεχνάτε την έννοια της λέξης-παιδί=παιχνίδι. Πραγματικά ... έχετε χάσει το νόημα του επαγγέλματος σας.... σας παρακαλώ...ξυπνήστε-ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ. Λέγομαι-Ζηνων  και είμαι basket manager[κατάφερα μετά απο χρόνια δουλειάς να σπουδάσω σε αμερικάνικη σχολή και επειδή έχω παλαιότερα   σπουδαση      παιδο-ψυχολογία ,συνδύασα το basket με την ψυχολογία και πόσο επηρεάζονται τα παιδιά απο την πίεση.. όλες μου οι εργασίες και το πτυχιακό μου έχει να κάνει με αυτό... και όλοι οι Αμερικανοί, καθηγητές και συμμαθητές συμφώνησαν πόσο δίκιο έχω. Το παιδί δεν είναι ηλιθιο μικρό ανθρωπάκι-πρέπει να το κατανοήσετε αυτό. Έχετε καταφέρει να βάλετε τους γονείς στο ντριπάκι-πολλά μαθήματα=σίγουρη επιτυχία-σίγουρη ευτυχία.
ΞΥΠΝΗΣΤΕ ΛΙΓΟ.[απευθύνομαι σε αυτούς που έχουν ανθρωπιά και είναι παιδαγωγοί-όχι σε αυτούς που απλός εκμεταλλεύονται αθωες ψυχές και αγαθούς γονείς για να βγάλουν λεφτά. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 25, 2009, 11:44:57 μμ από SPORTMZ »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ine pedagogiko na kanoun idietera to savatokiriako ta pedia?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:20:42 »

Αποσυνδεδεμένος Lenazagor

  • Συλλέκτης Παραστάσεων
  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 858
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Lenazagor
Απ: ine pedagogiko na kanoun idietera to savatokiriako ta pedia?
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 08, 2009, 10:06:18 μμ »
Σε παρακαλώ τροποποίησε το μήνυμα σου και τον τίτλο στα ελληνικά.

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: ine pedagogiko na kanoun idietera to savatokiriako ta pedia?
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 08, 2009, 10:43:27 μμ »
Εγώ προσωπικά συμφωνώ με τα περισσότερα από αυτά που λες.
Προσπαθώ όσο γίνεται να βάζω τα ιδιαίτερα σε μέρες που τα παιδιά δεν έχουν άλλες εξωσχολικές δουλειές,αγγλικά,γερμανικά κτλ.
Για να το κάνω όμως αυτό σε ένα παιδί που παρακολουθεί 2 ξένες γλώσσες και μαθήματα ΗΥ,αναγκαστικά έβαλα μάθημα το Σάββατοκύριακο.
Οι γονείς έχουν μερίδιο ευθύνης και δεν είναι πάντα τα θύματα όπως τους παρουσιάζεις.
Μη ξεχνάς ότι αυτοί μας πλησάζουν για να κάνουμε μάθημα στα παιδιά τους.
Αυτοί έχουν την ευθύνη για το ποιος θα διδάξει τα παιδιά τους.


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος mg

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ine pedagogiko na kanoun idietera to savatokiriako ta pedia?
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 09, 2009, 12:30:24 πμ »
Αν υποθέσουμε για χάρη της συζήτησης ότι για όλα φταίει ο κακός εκπαιδευτικός, κανείς δεν αναρωτιέται ποιός τον δημιουργεί; Και αν υποθέσουμε ότι φταίει ο γονιός, ποιός διαμορφώνει τα θέλω του γονιού; 

Ένα δέντρο: εκπαιδευτικός, άλλο δέντρο: παιδί, άλλο δέντρο: γονείς, άλλο δέντρο: σχολείο, άλλο δένδρο: εκπαιδευτική πολιτική, άλλο δέντρο: κοινωνία, άλλο δένδρο: οικονομικοπολιτικές συνθήκες και άλλα δένδρα πολλά ... μας δίνουν ... δάσος!
Ποιός φταίει για οτιδήποτε στραβό μπορούμε να απομονώσουμε; Κατά τη γνώμη μου, κανένας από τους παραπάνω μόνος του, ο καθένας από τους παραπάνω ξεχωριστά, και όλοι μαζί ως υποσύνολα και, τέλος, ως σύνολο. Ό,τι θέλει ο καθένας, βλέπει ... άλλος ένα-δύο δεντράκια και άλλος περισσότερα.
 
ΥΓ. "pos na ftiahnete vilares ke na agorazete mercedes" ... Ναι, αλλά όχι για εμας! Για τις φουκαριάρες τις μάνες μας!  ;D  Νέα κατηγορία, μετά τους μεγαλογιατρούς και τους μεγαλοδικηγόρους, σειρά έχουν οι μεγαλοεκπαιδευτικοί (φατσούλα που να χτυπάει το κεφάλι της σε τοίχο βιλάρας έχουμε;;;)
8)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ine pedagogiko na kanoun idietera to savatokiriako ta pedia?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:20:42 »

Αποσυνδεδεμένος elum

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 135
    • Προφίλ
Απ: ine pedagogiko na kanoun idietera to savatokiriako ta pedia?
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 09, 2009, 12:51:34 πμ »
Δίκιο έχει ο άνθρωπος, αλλά να μην ξεχνάμε ότι εδώ είναι Ψωροκώσταινα και αυτό θα πρέπει να συμπεριληφθεί στις παραμέτρους της αναφερόμενης μελέτης καθόσον διαφοροποιεί τις κοινονικοοικονομικές συνθήκες που λαμβάνονται ως δεδομένες.

Αποσυνδεδεμένος georgia22

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 52
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
α)Κανένας δεν γίνεται εκπαιδευτικός για τα λευτά! κανένας εκπαιδευτικός δεν  φτιάχνει βίλλα! (το κακό είναι οτι πολλοί γινόμαστε εκαπιδευτικοί για τις διακοπές)
β)έχεις απόλυτο δίκιο για τον ρόλο του εκπαιδευτικού αλλα δεν νομίζω οτι είμαστε οι κύριοι υπαίτιοι! όταν η ύλη στα σχολεία μας όλο και μεγαλώνει, όλο και δυσκολεύει, και οι απαιτήσεις αυτής την κοινωνίας αυξάνονται, και η ανεργία μεγαλώνει οι γονείς δεν θέλουν να διακινδυνεύσουν το μέλλον τον παιδιών τους...
Το κρατος πιστευει οτι θα φτιάξει καλύτερους και εξυπνότερους πολίτες αν τους σφηνώσει  στο μυαλό περισσότερες γνώσεις...
Εμεις να ξυπνήσουμε! ναι! και τι προτείνεις να κάνουμε? να ξεχάσουμε την ύλη και να τους μαθαίνουμε ήθος? να κρατήσουμε κοινό μέτωπο ενάντια στα ιδιαίτερα και να πουμε ΟΧΙ?
Από εμάς θα γίνει η αλλάγη?
Αν θέλουμε αλλαγή πρεπει να ξεσηκωθεί η κοινωνία και να ζητήσει αλλαγή του συστήματος!

Αποσυνδεδεμένος mac190604

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 266
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, όπως την έχω φανταστεί!
    • Προφίλ
    • http://lisari.blogspot.com
Απ: ine pedagogiko na kanoun idietera to savatokiriako ta pedia?
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 16, 2009, 11:11:08 μμ »
Αν υποθέσουμε για χάρη της συζήτησης ότι για όλα φταίει ο κακός εκπαιδευτικός, κανείς δεν αναρωτιέται ποιός τον δημιουργεί; Και αν υποθέσουμε ότι φταίει ο γονιός, ποιός διαμορφώνει τα θέλω του γονιού; 

Ένα δέντρο: εκπαιδευτικός, άλλο δέντρο: παιδί, άλλο δέντρο: γονείς, άλλο δέντρο: σχολείο, άλλο δένδρο: εκπαιδευτική πολιτική, άλλο δέντρο: κοινωνία, άλλο δένδρο: οικονομικοπολιτικές συνθήκες και άλλα δένδρα πολλά ... μας δίνουν ... δάσος!
Ποιός φταίει για οτιδήποτε στραβό μπορούμε να απομονώσουμε; Κατά τη γνώμη μου, κανένας από τους παραπάνω μόνος του, ο καθένας από τους παραπάνω ξεχωριστά, και όλοι μαζί ως υποσύνολα και, τέλος, ως σύνολο. Ό,τι θέλει ο καθένας, βλέπει ... άλλος ένα-δύο δεντράκια και άλλος περισσότερα.
 
ΥΓ. "pos na ftiahnete vilares ke na agorazete mercedes" ... Ναι, αλλά όχι για εμας! Για τις φουκαριάρες τις μάνες μας!  ;D  Νέα κατηγορία, μετά τους μεγαλογιατρούς και τους μεγαλοδικηγόρους, σειρά έχουν οι μεγαλοεκπαιδευτικοί (φατσούλα που να χτυπάει το κεφάλι της σε τοίχο βιλάρας έχουμε;;;)
Να σαι καλά, με έκανες και γέλασα, δηλαδή ακόμα γελάω... είπες και αλήθειες, έθεσες το θέμα σε σωστή βάση, το μαχαίρι στα χέρια του γιατρού σώζει ζωές, στα χέρια του κακοποιού τις αφαιρεί, άρα το μέσο έγκειται στην χρήση του, όπως και εμείς που αποτελούμε το μέσο στην εκπαίδευση, δεν μπορούμε να μας φορτώνουν όλα τα αρνητικά της εκπαίδευσης, την βαθμοθηρία των γονιών, την φιλοδοξία των παιδιών και τον κακό χειρισμό (αδιόριστοι) της πολιτείας κτλ. Είμαστε ένα δέντρο μέσα στο δάσος της εκπαίδευσης όπως είπε εύστοχα η φιλενάδα μου mg και είναι άδικο να το πετροβολούμε μόνο αυτό....

Άλλα όπως λέει και ο Νότης (άλλος φίλος), "δέντρο που όλοι το πετροβολούν, είναι αυτό που έχει για να δώσει" και αν δεν καταλάβατε σε ποιο άσμα αναφέρομαι, δίνω και σύνδεσμο έτσι για να φρεσκάρετε την μνήμη σας και να το διασκεδάσετε λίγο, όχι για εμάς αλλά για την φουκαριάρα την μάνα μας!!! http://www.youtube.com/watch?v=3TSLm_G3z48
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 16, 2009, 11:13:18 μμ από mac190604 »

Αποσυνδεδεμένος w1red

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 198
  • ..επειδή όλοι είμαστε θύματα, αλλά και θύτες...
    • Προφίλ
Ήρθες εσύ λοιπόν ο προπονητής μπάσκετ να μας πεις για το παιχνίδι. Που σε ένα παιχνίδι όπως το μπάσκετ, όταν έρθει ένα παιδί, θα τον ζαλίσεις με 1002 ασκήσεις, προπόνηση, προπόνηση, προπόνηση και βαρετές ασκήσεις για να βελτιωθεί και θα "παίξει" ελάχιστο χρόνο μπάσκετ. Θα πάτε να τους κάνετε πειθαρχημένα στρατιωτάκια, εν δυνάμει πρωταθλητές και αθληταράδες, ξεζουμίζοντας τους τελείως για να πετύχετε την μέγιστη απόδοση. Ευτυχώς στα περισσότερα παιδιά θα τους βγει ξινό και βαρετό, θα παρατήσουν την προπόνηση και θα ξαναπάνε στο ελεύθερο μπάσκετ της γειτονιάς.
ΑΣΕΠομαζέματα.. αδικοσκορπίσματα...

Αποσυνδεδεμένος w1red

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 198
  • ..επειδή όλοι είμαστε θύματα, αλλά και θύτες...
    • Προφίλ
Βέβαια σ' αυτά που θα μείνουν θα τους χρειαστεί ένας καλός ψυχολόγος για να αντιμετωπίσουν τα σκληρά ωράρια και τις απαιτήσεις των προπονήσεων, όπως και το "βάρος" ενός τραυματισμού ή το βάρος του να μην είσαι ο πρωταθλητής, να είσαι πάγκο, το βάρος ενός προπονητή που βγάζει τα απωθημένα του κτλ. Επίσης ο ψυχολόγος θα μπορούσε να τους κάνει ποιο εύκολα πλύση εγκεφάλου, έτσι ώστε να παρατήσουν την προσπάθεια στο σχολείο, την προσωπική τους ζωή, την "παιδική" τους διατροφή και να γίνουν μηχανές που θα αποδίδουν στο 100%. Το έχουν δει και αυτό τα μάτια μου. Οπότε έχεις στραφεί σε καλή κατεύθυνση.  Πριν κρίνεις τους καθηγητές, καλό θα ήταν να κάνετε όλοι εσείς οι προπονητές την αυτοκριτική σας. Έχουνε δει πολλά τα μάτια μου και αν θέλεις το συζητάμε μιας και νομίζω πως και οι δύο κλάδοι, έχουν πολλές κοινές αμαρτίες.
ΑΣΕΠομαζέματα.. αδικοσκορπίσματα...

Αποσυνδεδεμένος w1red

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 198
  • ..επειδή όλοι είμαστε θύματα, αλλά και θύτες...
    • Προφίλ
 Όσον αφορά τα Σαββατοκύριακα, πιστεύω πως αυτό είναι το μικρότερο πρόβλημα. Τα παιδιά γενικά δεν έχουν ελεύθερο χρόνο και είναι πιεσμένα σε καθημερινή βάση. Ένα ιδιαίτερο όποτε και να γίνεται γλυτώνει χρόνο από τα παιδιά, μιας και αυτά που θα μάθουν και θα κατανοήσουν σε 45 λεπτά με την βοήθεια μας, θα τους έπερνε πάνω από δίωρο να το κάνουν μόνα τους. Άρα για κάθε ώρα ιδιαίτερου δίνουμε στο παιδί 2 ώρες περισσότερο παιχνίδι. Ακόμα και το Σαββατοκύριακο. Φυσικά το παιδί έχει το δικαίωμα να επιλέξει, όπως και ο γονιός, όπως και ο εκπαιδευτικός. Δεν βάζουμε σε κανέναν το μαχαίρι στο λαιμό.

Αν μπορέσει κάποιος Admin ας ενώσει τα κομμάτια, μιας και δεν μου επέτρεπε να τα βάλω όλα σε ένα ποστ ευχαριστώ.
ΑΣΕΠομαζέματα.. αδικοσκορπίσματα...

Αποσυνδεδεμένος mac190604

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 266
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, όπως την έχω φανταστεί!
    • Προφίλ
    • http://lisari.blogspot.com
Απ: Είναι παιδαγωγικό να κάνουν ιδιαίτερα το Σαββατοκύριακο τα παιδιά?
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 17, 2009, 06:29:48 μμ »
Legome-zinon  ke  ime basket manager [katafera meta  apo hronia doulias na spoudaso se amerikaniki sholi ke epidi eho spoudasi paleotera pedo-psihologia sindiasa to basket me tin psihologia ke poso epireazonte ta pedia apo tin piesi ..    oles mou oi ergasies ke to ptihiako mou ihe na kani me ayto ke oloi oi amerikanoi kathigites ke simathites,simfonisan poso dikio eho.     To pedi den ine ilithio mikro anthropaki -prepi na to katanoisete ayto.      ehete kataferi na valete tous gonois sto ntripaki-pola mathimata=sigouri epitihia-sigouri eytihia.XIPNISTE LIGO [ apeythinome se aytous pou ehoun anthropia ke ine pedagogoi-ohi se aytous pou aplos ekmetalevonte athooes psihes ke agathous gonois gia na vgazoun lefta.]          EYHARISTO.               

Καταρχήν τον Ζήνων τον Ελεάτη τον ξέρεις; Άσχετο έχει να κάνει με την επιστήμη μου, ήταν ένας Μαθηματικός που προσπαθούσε με τα παράδοξα να αποδείξει ότι τα μαθηματικά είναι λάθος δομημένα, μέσα από αυτό τελικά βοήθησε την επιστήμη, ελπίζω και εσύ ... Στο θέμα μας έχω να τονίσω τα εξής:

α) Και εσείς οι γυμναστές, εκπαιδευτικοί θεωρείστε, άρα αναφέρεσαι και στον κλάδο σου;
β) Μήπως η αμερικάνικη σχολή σε έχει κάνει να είσαι εκτός ελληνικής πραγματικότητας; Νιώθεις ότι παιδιά έχουν χάσει το παιχνίδι; Νομίζεις ότι έχουν πίεση; Αυτά γίνονταν last year, όχι τώρα, τελείωσε αυτό, προσπαθούμε με χίλια ζόρια να τους τραβήξουμε την προσοχή από διαφόρους πειρασμούς, online games, tv, placestation κτλ. τα παιδιά έχουν κατιούσα πορεία, όχι λόγω φορτώματος, αλλά λόγω πτώσης αξιών, έλλειψη ενδιαφέροντος και αλλαγή προσανατολισμών, εύκολο χρήμα, δόξα κτλ
γ) Ξυπνήστε; Γιατί χτύπησε το ξυπνητήρι; Δεν μπορούμε να πάρουμε στα σοβαρά το ύφος και το στυλ των γραφόμενων σου, ιδίως όταν τα λες στον κλάδο των εκπαιδευτικών, που έχει μια ομάδα ατόμων αρκετά ευαισθητοποιημένη, ιδίως τώρα με τον Ασεπ που μπαίνουν και νέα άτομα στο χώρο και δίνουν μια νέα πνοή...
δ) Βίλες; Πως το θες; Θα θέλαμε πολύ να έχουμε αλλά με αυτό το επάγγελμα άντε κανά Μπαλί να πας... και αν κάνεις αρκετά ιδιαίτερα μπορείς να αποκτήσεις πολλά περισσότερα (βίλες με τίποτα) αλλά με πολύ δουλειά και κουραστική, που ούτε την έχεις φανταστεί πόσο δύσκολο είναι να γυρνάς από σπίτι σε σπίτι και να κάνεις μάθημα. Ψυχοφθόρο, κουραστικό... τα χρήματα που κερδίζεις με αυτό τον τρόπο, τα αξίζεις μέχρι το τελευταίο ευρώ! Είναι δουλειά "σκλάβου" όσο δουλεύεις κερδίζεις, αν είσαι άρρωστος, κουρασμένος, δεν έχει όρεξη, δεν είσαι καλός στο μάθημα, δεν παίρνεις μία, ελέγχεσαι κάθε λεπτό από τα παιδιά, που όπως θα ξέρεις είναι αδέκαστη κριτές... δεν είναι ρομποτάκια, αλλά έξυπνα παιδιά με κρίση... απλά τώρα είναι περισσότερο τεμπέλικα, δυστυχώς!

Αποσυνδεδεμένος jimy100

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1410
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Είναι παιδαγωγικό να κάνουν ιδιαίτερα το Σαββατοκύριακο τα παιδιά?
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 17, 2009, 07:01:21 μμ »
Δεν γίναμε εκπαιδευτικοί γιατί γουστάραμε να τρέχουμε από φροντιστήριο σε φροντιστήριο και από ιδιαίτερο σε ιδιαίτερο. Μάλλον βρήκαμε μία τέτοια κατάσταση που μας εξανάγκασε να ακολουθήσουμε αυτή την οδό. Το να κατηγορούμαστε εμείς οι αδιόριστοι-μην ξεχνιόμαστε- εκπαιδευτικοί για το χάλι που έχει δημιουργήσει η παρούσα εκπαιδευτική- και όχι μόνο- πολιτική αν δεν οφείλεται σε στρεβλή αντίληψη των πραγμάτων, οφείλεται σε κάτι χειρότερο, αλλά εν πάση περιπτώσει δε θέλω να οξύνω τα πνεύματα.
Το μόνο που έχω να σχολιάσω είναι ότι για ορισμένους ανθρώπους πάντα φταίνε αυτοί που εργάζονται σε έναν τομέα. Ποτέ δε φταίνε οι συνθήκες. Σε ένα νοσοκομείο π.χ. που πρέπει να έχει 500 γιατρούς και έχει 100, φταίνε οι γιατροί που δεν κάνουν καλά τη δουλειά τους, όχι όμως το κράτος που δεν προσλαμβάνει τους απαιτούμενους γιατρούς. Για τα ιδιαίτερα μαθήματα φταίνε οι ταλαίπωροι αδιόριστοι που προσπαθούν να βγάλουν λίγα χρήματα για να επιβιώσουν, αλλά προς Θεού, δε φταίει το -εκάστοτε- υπουργείο παιδείας, που μέχρι πριν λίγες μέρες-Φλεβάρη μήνα!- άφηνε οργανικά κενά στα σχολεία. Δεν φταίει το εκάστοτε υπουργείο παιδείας που αφήνει τη δημόσια εκπαίδευση να ρημάζει για να μας φορτώσει χωρίς αντιδράσεις κάποια στιγμή την ιδιωτική εκπαίδευση... Τελειώνω εδώ γιατί θα μπορούσα να φέρνω παραδείγματα επί ώρες.

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Είναι παιδαγωγικό να κάνουν ιδιαίτερα το Σαββατοκύριακο τα παιδιά?
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 17, 2009, 11:03:25 μμ »
@ SPORTMZ Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί επιλέγεις να επιτεθείς, αντί να συζητήσεις. Τι έχουμε να μοιράσουμε; Τις βίλες ή τις μερσεντές; Αν υπάρχει ένα τεράστιο κακό στην ελληνική νοοτροπία, που από ότι καταλαβαίνω το έκανες και εξαγωγή, είναι να κατηγορούμε και να κρίνουμε, αντί να συζητάμε και να ψάχνουμε λύσεις. Ποια είναι αυτή η κατάρτιση στην ψυχολογία ή στο μανατζμεντ που δίδαξε να επιτίθεσαι σε άγνωστους ανθρώπους που ούτε την πορεία τους γνωρίζεις ούτε την καθημερινότητά τους; Και οι δυο επιστήμες υπογραμμίζουν τη σημασία της επικοινωνίας, της ενεργητικής ακρόασης και της αποδοχής. Απορώ. ??? ??? ???

Για το ίδιο το ζήτημα, τώρα, στον αθώο γονέα που πέφτει θύμα του "ιδιαιτερατζή" ( ::)) θα αντιπαραβάλω το γονέα που έρχεται στο νηπιαγωγείο και μου λέει ότι έγραψε το παιδί του, αγγλικά, καράτε και αρχαία ελληνικά ( :o) και εγώ προσπαθώ να τον πείσω να αφήσει το παιδί του ήσυχο να παίξει τώρα που είναι 5 χρονών..... Και δεν είναι καθόλου σπάνιο φαινόμενο.

Ρε σεις λέτε στην Αμερική να έχουν βιλάρες και μερσεντές οι εκπαιδευτικοί; ;D ;D ;D Μήπως να μεταναστεύσουμε ;D ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 17, 2009, 11:16:39 μμ από Ritalamp »
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος Georgia s

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Γυναίκα
  • η παιδεία είναι θέμα εσωτερικού πολιτισμού
    • Προφίλ
Απ: Είναι παιδαγωγικό να κάνουν ιδιαίτερα το Σαββατοκύριακο τα παιδιά?
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουάριος 17, 2009, 11:18:06 μμ »
εγώ έχω τρεις βιλάρες...!!!τη μία τη χαρίζω , σ΄ οποιον τη θέλει!!! ;D

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159512
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 330
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 212
Σύνολο: 221

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.109 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.