*

Αποστολέας Θέμα: Ειδικη αγωγη και ΑΣΕΠ  (Αναγνώστηκε 98522 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mitsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2659
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Oso zeis mathaineis...
    • Προφίλ
Απ: Ειδικη αγωγη και ΑΣΕΠ
« Απάντηση #476 στις: Ιούνιος 09, 2011, 09:11:11 πμ »
συμβαίνει αυτό που περιγράφει το emmaki και μάλιστα σε μεγάλο βαθμό.Ωστόσο,καλό έιναι να μη γενικεύουμε...δε σημαίνει ότι το επιλέγουν όλοι αυτό!όσον αφορά στο διαχωρισμό γενικής και ειδικής αγωγής σαφώς και υπάρχει διαχωρισμός.Αν δεν υπήρχε,θα μπορούσαν όλοι οι συνάδελφοι,ανεξαρτήτως προσόντων,να διδάσκουν σε ΣΜΕΑΕ.Δε σημαίνει ότι είμαι ικανός να διδάξω στη γενική αγωγή αφού είμαι ικανός στην ειδική και το αντίστροφο.Θεωρώ ότι οφείλουμε ως εκπαιδευτικοί να έχουμε συγκεκριμένη στοχοθεσία.Πιστεύω πως αν με βάλουν αύριο σε τάξη σε γενικό σχολείο να διδάξω θα δυσκολευτώ.Δεν είμαστε ικανοί για όλα και είναι καιρός να το συνειδητοποιήσουμε αυτό.Δεν είναι κακό! ;)
Με όλα αυτά ξεφύγαμε για άλλη μια φορά από το θέμα 'Ειδική αγωγή και ΑΣΕΠ". Θα γίνει διγωνισμός; Θα προκηρύξει οργανικές θέσεις στη δευτεροβάθμια; Τι να αναμένουμε;
H ενημέρωση που έχω εγώ από καλή μου φίλη δασκάλα ειδικής αγωγής και πολύ ενεργή σε θέματα του κλάδου της, είναι ότι μέσα από το Υπουργείο τους είπαν ότι ο διαγωνισμός τους παγώνει (κάτι που πιθανόν να συμβεί και με τον ΑΣΕΠ γενικής αγωγής του '12) και ότι κάποια κενά θα καλυφθούν με δασκάλους από την γενική αγωγή. Για την δευτεροβάθμια δεν έχει συζητηθεί κάτι ούτως ή άλλως. Τώρα βέβαια όλες αυτές οι εκτιμήσεις για το "τι θα γίνει" δεν ξέρω κατά πόσο έχουν πια αξία σε μία χώρα που παραπαίει και δεν ξέρουμε αν θα έχει βαρέσει κανόνι σε δύο μήνες.

αυτό είναι το πιο σωστό...όλα παγώνουν...
τουλάχιστον να έχουμε δουλειά...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ειδικη αγωγη και ΑΣΕΠ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:07:34 »

Αποσυνδεδεμένος margar78

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
Απ: Ειδικη αγωγη και ΑΣΕΠ
« Απάντηση #477 στις: Ιούνιος 09, 2011, 09:36:54 πμ »
Καλα ρε παιδια κρυβομαστε πισω απο το δακτυλο μας;Οι περισσοτεροι με τα σεμιναρια τα εκαναν για να μαζεψουν προυπηρεσια στην ειδικη ΧΩΡΙΣ ΑΣΕΠ και να διοριστουν μετα στη γενικη ΠΑΛΙ ΧΩΡΙΣ ΑΣΕΠ.Αυτο ειναι το ζητημα ΝΑ ΑΠΟΦΥΓΟΥΝ ΤΟΝ ΑΣΕΠ.Και για να μην παρεξηγηθω το ξαναλεω''οι περισσοτεροι''γιατι παντα υπαρχουν και εξαιρεσεις.

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Ειδικη αγωγη και ΑΣΕΠ
« Απάντηση #478 στις: Ιούνιος 10, 2011, 02:07:09 μμ »
όσον αφορά στο διαχωρισμό γενικής και ειδικής αγωγής σαφώς και υπάρχει διαχωρισμός.Αν δεν υπήρχε,θα μπορούσαν όλοι οι συνάδελφοι,ανεξαρτήτως προσόντων,να διδάσκουν σε ΣΜΕΑΕ.Δε σημαίνει ότι είμαι ικανός να διδάξω στη γενική αγωγή αφού είμαι ικανός στην ειδική και το αντίστροφο.

Συναδέλφισα μιλάμε πάντα για εκπαιδευτικούς που έχουν προσόντα να είναι στην ειδική και μιλάμε πάντα με το υφιστάμενο νομικό πλαίσιο. Οπότε φυσικά και ο ειδικής μπορεί να διδάσκει σε γενική εφόσον το πτυχίο του είναι το ελάχιστο προσόν για να διδάξεις στην γενική. Όταν και εφόσον γίνει κάποτε κλάδος ειδικής στην δευτεροβάθμια από πανεπιστημιακή σχολή όπως στην πρωτοβάθμια (Βόλου, Μακεδονίας) τότε συζητάμε αν και κάτι τέτοιο στην δευτεροβάθμια δεν υπάρχει περίπτωση λόγω ειδικοτήτων. Οπότε καταλήγουμε ότι κάποιος που είναι ειδική μπορεί να πάει και στην γενική, ενώ και κάποιος από γενική μπορεί να πάει ειδική εφόσον έχει κάποιο από τα προσόντα που προβλέπονται και θα προβλέπονται. Δυνατότητα λοιπόν υπάρχει, ικανότητα όμως αυτό είναι άλλο θέμα πολύ θεωρητικό και ατομικό για τον καθένα.

Θεωρώ ότι οφείλουμε ως εκπαιδευτικοί να έχουμε συγκεκριμένη στοχοθεσία.Πιστεύω πως αν με βάλουν αύριο σε τάξη σε γενικό σχολείο να διδάξω θα δυσκολευτώ.Δεν είμαστε ικανοί για όλα και είναι καιρός να το συνειδητοποιήσουμε αυτό.Δεν είναι κακό! ;)

το να θέλεις να έχεις εσύ ατομικά συγκεκριμένη στοχοθεσία είναι δικό σου θέμα, αν θεωρείς ότι θα δυσκολευτείς στην γενική και αυτό δικό σου θέμα είναι. Όσο το αν είμαστε όλοι ικανοί για το οτιδήποτε αυτό δεν είναι δικό σου θέμα. Εν κατακλείδι είναι ατομική υπόθεση τι εσύ νιώθεις ότι μπορείς ή δεν μπορείς να κάνεις. Εγώ και αρκετοί άλλοι μπορούμε να ήμαστε και στην ειδική και στην γενική γιατί έχουμε την φιλοσοφία του μη διαχωρισμού ας μην μας το αρνείσαι. Επίσης να επισημάνω ότι όσοι διορίζονται στην Β/θμια είναι διορισμένοι στην γενική και μετά πηγαίνουν ειδική (απόσπαση, μετάθεση, διάθεση) και αυτό θα συνεχίσει όσο δεν υπάρχει ΑΣΕΠ ειδικής στην β/θμια.

Αποσυνδεδεμένος ROZE

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ειδικη αγωγη και ΑΣΕΠ
« Απάντηση #479 στις: Ιούνιος 10, 2011, 03:03:31 μμ »
Επίσης να επισημάνω ότι όσοι διορίζονται στην Β/θμια είναι διορισμένοι στην γενική και μετά πηγαίνουν ειδική (απόσπαση, μετάθεση, διάθεση) και αυτό θα συνεχίσει όσο δεν υπάρχει ΑΣΕΠ ειδικής στην β/θμια.

Υπάρχει μεγάλη διαφορά. Άλλο θεωρία (ΑΣΕΠ) που ίσως σε κρίνει ικανότατο, άλλο η πράξη. Δεν κάνουμε όλοι γιά όλα! Αλίμονο!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ειδικη αγωγη και ΑΣΕΠ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:07:34 »

Αποσυνδεδεμένος mitsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2659
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Oso zeis mathaineis...
    • Προφίλ
Απ: Ειδικη αγωγη και ΑΣΕΠ
« Απάντηση #480 στις: Ιούνιος 10, 2011, 03:48:12 μμ »
όσον αφορά στο διαχωρισμό γενικής και ειδικής αγωγής σαφώς και υπάρχει διαχωρισμός.Αν δεν υπήρχε,θα μπορούσαν όλοι οι συνάδελφοι,ανεξαρτήτως προσόντων,να διδάσκουν σε ΣΜΕΑΕ.Δε σημαίνει ότι είμαι ικανός να διδάξω στη γενική αγωγή αφού είμαι ικανός στην ειδική και το αντίστροφο.

Συναδέλφισα μιλάμε πάντα για εκπαιδευτικούς που έχουν προσόντα να είναι στην ειδική και μιλάμε πάντα με το υφιστάμενο νομικό πλαίσιο. Οπότε φυσικά και ο ειδικής μπορεί να διδάσκει σε γενική εφόσον το πτυχίο του είναι το ελάχιστο προσόν για να διδάξεις στην γενική. Όταν και εφόσον γίνει κάποτε κλάδος ειδικής στην δευτεροβάθμια από πανεπιστημιακή σχολή όπως στην πρωτοβάθμια (Βόλου, Μακεδονίας) τότε συζητάμε αν και κάτι τέτοιο στην δευτεροβάθμια δεν υπάρχει περίπτωση λόγω ειδικοτήτων. Οπότε καταλήγουμε ότι κάποιος που είναι ειδική μπορεί να πάει και στην γενική, ενώ και κάποιος από γενική μπορεί να πάει ειδική εφόσον έχει κάποιο από τα προσόντα που προβλέπονται και θα προβλέπονται. Δυνατότητα λοιπόν υπάρχει, ικανότητα όμως αυτό είναι άλλο θέμα πολύ θεωρητικό και ατομικό για τον καθένα.

Θεωρώ ότι οφείλουμε ως εκπαιδευτικοί να έχουμε συγκεκριμένη στοχοθεσία.Πιστεύω πως αν με βάλουν αύριο σε τάξη σε γενικό σχολείο να διδάξω θα δυσκολευτώ.Δεν είμαστε ικανοί για όλα και είναι καιρός να το συνειδητοποιήσουμε αυτό.Δεν είναι κακό! ;)

το να θέλεις να έχεις εσύ ατομικά συγκεκριμένη στοχοθεσία είναι δικό σου θέμα, αν θεωρείς ότι θα δυσκολευτείς στην γενική και αυτό δικό σου θέμα είναι. Όσο το αν είμαστε όλοι ικανοί για το οτιδήποτε αυτό δεν είναι δικό σου θέμα. Εν κατακλείδι είναι ατομική υπόθεση τι εσύ νιώθεις ότι μπορείς ή δεν μπορείς να κάνεις. Εγώ και αρκετοί άλλοι μπορούμε να ήμαστε και στην ειδική και στην γενική γιατί έχουμε την φιλοσοφία του μη διαχωρισμού ας μην μας το αρνείσαι. Επίσης να επισημάνω ότι όσοι διορίζονται στην Β/θμια είναι διορισμένοι στην γενική και μετά πηγαίνουν ειδική (απόσπαση, μετάθεση, διάθεση) και αυτό θα συνεχίσει όσο δεν υπάρχει ΑΣΕΠ ειδικής στην β/θμια.

τα....δικά μου...θέματα....μην τα σχολιάζεις συνάδελφε....
εσείς....οι ικανοί... κι εμείς .... ;)

Αποσυνδεδεμένος pde86

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 358
    • Προφίλ
Απ: Ειδικη αγωγη και ΑΣΕΠ
« Απάντηση #481 στις: Ιανουάριος 17, 2012, 09:01:03 μμ »
Καλησπέρα σε όλους.
Μόλις διάβασα το παρακάτω και θα ήθελα να ρωτήσω τους εκπαιδευτικούς της βθμιας αν πιστεύετε πως θα μπορέσει να συμπεριλάβει και τους καθηγητες βθμιας μέσα στον επόμενο ΑΣΕΠ (αν γίνει το 2012).

http://www.hellasedu.gr/2012/01/2012_17.html
"They who dream by day are cognizant of many things which escape those who dream only by night."
E.A.P.

Αποσυνδεδεμένος ealevrid

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 232
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ Ο2.50
    • Προφίλ
Απ: Ειδικη αγωγη και ΑΣΕΠ
« Απάντηση #482 στις: Ιανουάριος 17, 2012, 09:07:45 μμ »
Εδώ αναφέρεται στο διαγωνισμό για την πρωτοβάθμια που θα γίνει
για της δευτεροβάθμιας "Παράλληλα, εξετάζεται η δυνατότητα διεξαγωγής διαγωνισμού ΑΣΕΠ για τις ειδικότητες ΠΕ02 και ΠΕ03 με τοποθέτηση σε δομές Ειδικής Αγωγής." θεωρώ ότι εννοεί άλλη εγκύκλιο και άλλο διαγωνισμό μετά από αυτόν της πρωτοβάθμιας.το θέμα είναι στα εεεεκ δεν πρέπει να δουλεύουν εκπαιδευτικοί δευτεροβάθμιας και όχι πρωτοβάθμιας;;
πρέπει να δοθούν αρκετές εξηγήσεις.επίσης αφού θα είναι κλειστού τύπου θα δώσουμε ασεπ και μετά θα δηλώσουμε και περιοχές προτίμησης όπως κάνουμε ως αναπληρωτές;;

Αποσυνδεδεμένος kikoula

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ειδικη αγωγη και ΑΣΕΠ
« Απάντηση #483 στις: Ιανουάριος 17, 2012, 09:14:06 μμ »
θέλω να ρωτήσω κάτι επειδή είμαι και νέα φιλόλογος..Αν γίνει όπως λέει το δημοσίευμα , ΑΣΕΠ και για τους κλάδους ΠΕ02 και ΠΕ03 με τοποθέτηση σε δομές ειδικής αγωγής, χρειάζονται κάποια ειδικά προσόντα για να λάβει μέρος κάποιος στον διαγωνισμό? Εννοώ πέρα από το πτυχίο φιλολογίας τι άλλο χρειάζεται?

Αποσυνδεδεμένος passatembo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 34
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ειδικη αγωγη και ΑΣΕΠ
« Απάντηση #484 στις: Ιανουάριος 17, 2012, 09:36:30 μμ »
Γιατί θα πρέπει να μπουν στα ΕΕΕΕΚ οι δάσκαλοι Ειδικής Αγωγής?

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ειδικη αγωγη και ΑΣΕΠ
« Απάντηση #485 στις: Ιανουάριος 17, 2012, 09:42:06 μμ »
Άντε να γίνει ΑΣΕΠ ειδικής αγωγής για ειδικότητες δευτεροβάθμιας και να δω τους σεμιναριούχους να γράφουν ειδική διδακτική και σχέδιο μαθήματος για παιδιά με αυτισμό. Να δούμε επιτέλους στην πράξη τα περιβόητα σεμινάρια τι κατάρτιση προσέφεραν...

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ειδικη αγωγη και ΑΣΕΠ
« Απάντηση #486 στις: Ιανουάριος 17, 2012, 09:44:22 μμ »
θέλω να ρωτήσω κάτι επειδή είμαι και νέα φιλόλογος..Αν γίνει όπως λέει το δημοσίευμα , ΑΣΕΠ και για τους κλάδους ΠΕ02 και ΠΕ03 με τοποθέτηση σε δομές ειδικής αγωγής, χρειάζονται κάποια ειδικά προσόντα για να λάβει μέρος κάποιος στον διαγωνισμό? Εννοώ πέρα από το πτυχίο φιλολογίας τι άλλο χρειάζεται?
Θεωρητικά ο καθένας μπορεί να δοκιμάσει τις δυνάμεις του σε έναν διαγωνισμό, όπως αντίστοιχα στον ΑΣΕΠ γενικής αγωγής πέρα από το βασικό πτυχίο δεν υπάρχει άλλο προαπαιτούμενο (πχ πιστοποίηση διδακτικής και παιδαγωγικής επάρκειας ή διδακτική προυπηρεσία).

Αποσυνδεδεμένος kikoula

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ειδικη αγωγη και ΑΣΕΠ
« Απάντηση #487 στις: Ιανουάριος 17, 2012, 09:46:26 μμ »
@Green Σ ευχαριστώ πάρα πολύ!!! :)

Αποσυνδεδεμένος passatembo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 34
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ειδικη αγωγη και ΑΣΕΠ
« Απάντηση #488 στις: Ιανουάριος 17, 2012, 09:50:52 μμ »
Ας δούμε Green όμως τι θα γράψουν και οι μεταπτυχιακοί του εξωτερικού...

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ειδικη αγωγη και ΑΣΕΠ
« Απάντηση #489 στις: Ιανουάριος 17, 2012, 09:55:41 μμ »
Ας δούμε Green όμως τι θα γράψουν και οι μεταπτυχιακοί του εξωτερικού...
Γενικά ένας ΑΣΕΠ ειδικής αγωγής θα ήταν χρήσιμος για να δούμε ποιοί επιτέλους έχουν εισέλθει εδώ και τόσα χρόνια στην ειδική αγωγή, με ποιες γνώσεις και τι κάνουν εκεί... Θα είναι έστω μία πρώτη αξιολόγηση, όπως υπάρχει τόσα για την γενική αγωγή.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 17, 2012, 10:51:09 μμ από Green »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159788
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 496
Σύνολο: 503

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.109 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.