*

Αποστολέας Θέμα: Στρατός, Πιστοποιητικό τύπου Α και Εκπαίδευση  (Αναγνώστηκε 102290 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kanelldi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Στρατός, Πιστοποιητικό τύπου Α και Εκπαίδευση
« Απάντηση #28 στις: Ιούνιος 19, 2006, 10:35:40 πμ »
Μικρή διόρθωση..Το πιστοποιητικό τύπου Α να το καταθέσεις αμέσως μόλις απολυθείς (δεν ξέρεις τι γίνεται καμια φορά...)!!!
Πάντως είμαι βέβαιος ότι δε θα υπάρχει πρόβλημα...
ΠΕ19

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Στρατός, Πιστοποιητικό τύπου Α και Εκπαίδευση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:49:54 »

Αποσυνδεδεμένος matina

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 548
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Στρατός, Πιστοποιητικό τύπου Α και Εκπαίδευση
« Απάντηση #29 στις: Ιούνιος 19, 2006, 01:57:40 μμ »
Πάντως και πέρισυ η προκύρηξη το ίδιο ακριβώς έλεγε κι αν και έγιναν ενστάσεις τουλάχιστον δύο άτομα βρέθηκαν εκτός λόγω του ότι δεν είχαν το πιστοποιητικό τη μέρα που ανακοινώθηκαν οι διορισμοί ενώ θα το είχαν μέσα στην ημερομηνία που έπρεπε να παρουσιαστούν. Ελπίζω φέτος να το διόρθωσαν αλλά πάρτε κανένα τηλέφωνο στο γραφείο διορισμών για να το συζητήσετε από τώρα, μην βρεθείτε προ εκπλήξεως.

Αποσυνδεδεμένος matina

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 548
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Στρατός, Πιστοποιητικό τύπου Α και Εκπαίδευση
« Απάντηση #30 στις: Ιούλιος 14, 2006, 10:53:44 πμ »
Από τον επόμενο ΑΣΕΠ τα δεδομένα αλλάζουν. Αν δεν έχεις εκληρώσει τις στρατιωτικές σου υποχρεώσεις μέσα στα δύο χρόνια ο διορισμός ακυρώνεται.
http://www.diorismos.gr/Dpages/news/viewnews.php?nid=2475

eleftheria

  • Επισκέπτης

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Στρατός, Πιστοποιητικό τύπου Α και Εκπαίδευση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:49:54 »

Αποσυνδεδεμένος Panayotis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Στρατός, Πιστοποιητικό τύπου Α και Εκπαίδευση
« Απάντηση #32 στις: Αύγουστος 10, 2006, 07:57:45 μμ »
καλησπέρα,
πρόσφατα διάβασα στο Έθνος ότι για τη συμμετοχή στο διαγωνισμό του ΑΣΕΠ εκπαιδευτικών 2006 θα απαιτείται η εκπλήρωση των
στρατιωτικών υποχρεώσεων. Πήρα τηλ. στο υπουργείο και έιπαν ότι κάτι έχει ακουστεί αλλά ούτε το επιβεβαίωσαν ούτε το διέψευσαν. Τέλος, πήρα τηλ. στο Μπόνια (αυτοί λογικά έχουν τρελά conne) και μου είπαν ότι το ενδεχόμενο παίζει αλλά μέχρι να βγει η προκύρηξη τίποτα δεν είναι σίγουρο. Επειδή, όπως καταλαβαίνετε, τα έχω μπλέξει θα ήθελα να ρωτήσω μήπως κάποιος γνωρίζει οτιδήποτε σχετικά με το θέμα.
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

Αποσυνδεδεμένος matsas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Στρατός, Πιστοποιητικό τύπου Α και Εκπαίδευση
« Απάντηση #33 στις: Αύγουστος 23, 2006, 03:45:31 μμ »
Θέλω να κάνω μια πολύ απλή ερώτηση. Είμαι φιλόλογος και σκέφτομαι να δώσω εξετάσεις. Όμως μπορώ να συμμετάσχω χώρις να έχω πάει στο στρατό;

Αν μπορώ να δώσω αμέσως μετά θα πάω στο στρατό. Όμως αν μου έρθει ο διορισμός τον καιρό που θα μαι στο στρατό θα μπορώ να διοριστώ μετά τον στρατό ή θα χάσω την θέση;

Όμως πόσο πιθανό είναι έρθει ο διορισμός σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα;

Plz όποιος γνωρίζει κάτι από τα παραπάνω ας απαντήσει γιατί χανόμαστε!!! ??? ???


Αποσυνδεδεμένος homeboy

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 172
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20 - μάθε παιδί μου γράμματα
    • Προφίλ
Απ: Στρατός, Πιστοποιητικό τύπου Α και Εκπαίδευση
« Απάντηση #34 στις: Αύγουστος 23, 2006, 04:13:25 μμ »
Θέλω να κάνω μια πολύ απλή ερώτηση. Είμαι φιλόλογος και σκέφτομαι να δώσω εξετάσεις. Όμως μπορώ να συμμετάσχω χώρις να έχω πάει στο στρατό;

Αν μπορώ να δώσω αμέσως μετά θα πάω στο στρατό. Όμως αν μου έρθει ο διορισμός τον καιρό που θα μαι στο στρατό θα μπορώ να διοριστώ μετά τον στρατό ή θα χάσω την θέση;

Όμως πόσο πιθανό είναι έρθει ο διορισμός σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα;

Plz όποιος γνωρίζει κάτι από τα παραπάνω ας απαντήσει γιατί χανόμαστε!!! ??? ???

Δίνεις κανονικά εξετάσεις και από τη στιγμή που είσαι διοριστέως, έχεις περιθόριο 2 ετών για να υποβάλεις αίτηση διορισμού (ο διαγωνισμός θα καλύψει τις ανάγκες των ετών 2007-2008 και 2008-2009). Οπότε ως τότε εσύ θα έχεις απολυθεί στα σίγουρα. Καλό διάβασμα λοιπόν και καλή σου επιτυχία!
Μην αμφιβάλεις ποτέ γι'αυτόν που σου λέει ότι φοβάται! Να φοβάσαι, όμως πάντα αυτόν που σου λέει ότι δεν αμφιβάλει!

Αποσυνδεδεμένος matsas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Στρατός, Πιστοποιητικό τύπου Α και Εκπαίδευση
« Απάντηση #35 στις: Αύγουστος 24, 2006, 10:09:09 πμ »
Δυστυχώς φίλε, δεν ισχύει αυτό που λες. Ίσχυε μέχρι τον προηγούμενο διαγωνισμό όμως. Πήρα τηλ στον ΑΣΕΠ και ρώτησα και μου είπαν ότι είμαστε σε αναμονή της προκήρυξης. Αυτό που έχει βγει τώρα είναι το προσχέδιο και είναι πολύ πιθανό ν αλλάξει τελικά και να μη μπορούμε να δώσουμε όσοι δεν έχουμε πάει στον κολοστρατό τους.

Και ρωτάω τι τους φταίει και δε μας αφήνουν να δώσουμε ??? Αλλά ποιος να αντιδράσει ??? Έχουμε όλοι αποκοιμηθεί για τα καλά ??? Το μόνο σίγουρο είναι ότι μ αυτόν τον τρόπο όχι μόνο δεν αναγκάζουν περισσότερα άτομα να πάνε στο στρατό, αλλά αυξάνουν την ανυποταξία.

Αποσυνδεδεμένος προδρομος

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 82
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Στρατός, Πιστοποιητικό τύπου Α και Εκπαίδευση
« Απάντηση #36 στις: Σεπτέμβριος 18, 2006, 01:25:39 μμ »
Καλησπέρα

Όποιος ξέρει τι παίζει με το θέμα των στρατιωτικών υποχρεώσεων και του διορισμού εκπαιδευτικών , ας με ενημερώσει γιατί όσο το ψάχνω τόσο δεν βρίσκω άκρη και μπερδεύομαι περισσότερο.
 
Eίμαι μεταπτυχιακός φοιτητής και ολοκληρώνω τις σπουδές μου τον Ιούνιο του 2007. Έτσι προγραμματίζω να πάω στο στρατό τον Αύγουστο του 2007. Λέγεται ότι είναι σχεδόν βέβαιη η ψήφιση στη βουλή της αύξησης της στρατιωτικής θητείας από 12 σε 14 μήνες. Σε περίπτωση που επιτύχω στον διαγωνισμό και είμαι ανάμεσα στους διοριστέους γνωρίζω ότι θα είμαι στην δεύτερη σειρά των διοριστέων εκπαιδευτικών, ήτοι 2008 – 2009. Ωστόσο, σε περίπτωση αύξησης της στρατιωτικής θητείας από 12 σε 14 μήνες και με δεδομένο ότι εγώ θα καταταγώ τον Αύγουστο του 2007 εγώ θα έχω το απολυτήριο του στρατού τον Οκτώβριο του 2008.
Αλλά στην περίπτωση που διοριστώ αυτό θα γίνει το Σεπτέμβρη του 2008. Σε αυτή τη περίπτωση τι γίνεται ; χάνω το διορισμό μου (για μόλις ένα μήνα στρατιωτικών υποχρεώσεων);
 
Έχω ρωτήσει πολλά άτομα, έχω ψάξει στο internet, έχω τηλεφωνήσει στο υπουργείο παιδείας στο τμήμα διορισμών και το μόνο που κατάφερα είναι να ακούσω όλα τα σενάρια ( ότι χάνω το διορισμό μου, ότι δεν χάνω το διορισμό μου , ότι μπορεί να απασχοληθώ σε γραφεία δευτεροβάθμιας, ότι όλα εξαρτώνται από την χρονική ισχύ των πινάκων του ΑΣΕΠ κ.α.) με αποτέλεσμα να μπερδευτώ ακόμη περισσότερο.

Όποιος ξέρει τι ισχύει παρακαλώ πολύ να με ενημερώσει. Αν ισχύει ότι χάνω το διορισμό μην διαβάζω άδικα…
 
Σας ευχαριστώ που διαβάσατε το μήνυμα μου και περιμένω  απάντηση σας 

Αποσυνδεδεμένος mariav

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 359
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Στρατός, Πιστοποιητικό τύπου Α και Εκπαίδευση
« Απάντηση #37 στις: Σεπτέμβριος 29, 2006, 10:51:13 πμ »
 Καλημέρα ,
 
 Πρόδρομε μπορείς να δεις στο topic http://www.pde.gr/index.php?topic=373.0 τι λέει, και ίσως να βγάλεις άκρη για τον στρατό.


Αποσυνδεδεμένος komis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Στρατός, Πιστοποιητικό τύπου Α και Εκπαίδευση
« Απάντηση #38 στις: Ιανουάριος 06, 2007, 09:46:14 μμ »
Μια ερώτηση..
είμαι στον πίνακα Γ΄αναπληρωτών ΠΕ 20 γυρω στο 1700(!) και τον Φεβρουάριο τελειώνω με το στρατό, θα πρέπει να καταθέσω το πιστοποιητικό τυπου Α', μόλις απολυθώ?
ή του χρόνου με τις νέες αιτήσεις?
Πρέπει δηλαδή να το καταθέσω τώρα για να έχω καποια πιθανότητα να με καλέσουν φέτος? έχει κάποιο νόημα αυτό?
ευχαριστώ εκ των προτέρων
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 03, 2012, 08:25:27 μμ από Stelios »

Αποσυνδεδεμένος matina

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 548
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Στρατός, Πιστοποιητικό τύπου Α και Εκπαίδευση
« Απάντηση #39 στις: Ιανουάριος 07, 2007, 11:44:16 μμ »
Νομίζω ότι δεν έχει νόημα να το καταθέσεις τώρα. Το ότι δεν έχεις τελειώσει με το στρατό σε κατατάσει πιο χαμηλά στον πίνακα αλλά οι θέσεις τώρα δεν αλλάζουν, όσα στοιχεία κι αν καταθέσεις. Νομίζω ότι μόνο με τις νέες αιτήσεις θα έχει νόημα. Από την άλλη επειδή δεν είμαι σίγουρη ότι ισχύει αυτό, κάνε μια ερώτηση στη διεύθυνση της περιοχής σου που θα ξέρουν καλύτερα.

Συνδεδεμένος mizsolitude

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 92
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Στρατός, Πιστοποιητικό τύπου Α και Εκπαίδευση
« Απάντηση #40 στις: Ιανουάριος 08, 2007, 02:15:49 μμ »
Στην εγκύκλιο των αιτήσεων αναπληρωτών και ωρομισθίων αναφέρεται ότι:

Μετά τη κατάρτιση και κύρωση των πινάκων αναπληρωτών, τροποποίηση της σειράς κατάταξης είναι επιτρεπτή μόνο στις περιπτώσεις, που οι υποψήφιοι αποκτήσουν την ιδιότητα του πολυτέκνου ή αποκτήσουν πτυχίο της ΠΑΤΕΣ/ΣΕΛΕΤΕ (νυν ΑΣΠΑΙΤΕ) ή προσκομίσουν πιστοποιητικά ειδικών κατηγοριών (ομόζυγη μεσογειακή αναιμία, σκλήρυνση κατά πλάκας) ή πιστοποιητικό στρατολογίας τύπου Α΄ ή πιστοποιητικό χρόνου κτήσης πτυχίου.

Επομένως είναι σκόπιμο να το καταθέσεις, η σειρά σου στον πίνακα θα μεταβληθεί. Δεν ξέρω φυσικά αν θα σε προσλάβουν, αλλά αν υπάρχει έστω και μία πιθανότητα είναι κρίμα να αφήσεις την ευκαιρία ανεκμετάλλευτη.
after a certain age every artist works with injury

lousalome84

  • Επισκέπτης
Απ: Στρατός, Πιστοποιητικό τύπου Α και Εκπαίδευση
« Απάντηση #41 στις: Ιανουάριος 09, 2007, 04:35:04 πμ »
Oι θέσεις του Πίνακα αλλάζουν και τώρα και το ξέρω καλά γιατί βρέθηκα κάτω από κάποιον ο οποίος τελείωσε στρατο πριν κανα μήνα. Ήταν τελευταίος και βρέθηκε στη μέση του Πίνακα Αναπληρωτων μηδενικής. Αν πάρουν ωρομίσθιους το Μάρτη γιατί να το χάσεις?

 Ελπίζω να βοήθησα. 

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159786
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 438
Σύνολο: 441

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.078 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.