*

Αποστολέας Θέμα: βεβαιωση αποδοχων για εφορια  (Αναγνώστηκε 23634 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος hobbit

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 90
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: βεβαιωση αποδοχων για εφορια
« Απάντηση #14 στις: Μάρτιος 19, 2009, 01:06:18 μμ »
Τι είναι αυτό το αυτοκόλλητο ασφάλισης του ΙΚΑ, fivo?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: βεβαιωση αποδοχων για εφορια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:37:07 »

Αποσυνδεδεμένος fivo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1774
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: βεβαιωση αποδοχων για εφορια
« Απάντηση #15 στις: Μάρτιος 19, 2009, 01:08:26 μμ »
Τι είναι αυτό το αυτοκόλλητο ασφάλισης του ΙΚΑ, fivo?
καθε χρονο το ικα στελνει στον εργοδοτη σου μεχρι τελος φλεβαρη το αυτοκολλητο ανανεωσης ασφαλισης σου στο ικα για το τρεχον ετος.

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: βεβαιωση αποδοχων για εφορια
« Απάντηση #16 στις: Μάρτιος 19, 2009, 01:10:39 μμ »
Εμένα μου έδωσε ο διευθυντής του σχολείου την βεβαίωση αποδοχών και την έχασα. Πρώτη φορἀ μου συμβαίνει κάτι τέτοιο. Τί πρέπει να κάνω τώρα;;;Πού να απευθυνθώ;;

Η βεβαίωση μπορεί να εκδοθεί ξανά.
Αν είναι για το πρώτο εξάμηνο του 2008 θα απευθυνθείς στη διεύθυνση, ενώ αν είναι για το τελευταίο τρίμηνο του 2008, στο σχολείο.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2550
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: βεβαιωση αποδοχων για εφορια
« Απάντηση #17 στις: Μάρτιος 19, 2009, 01:12:13 μμ »
να σας ρωτησω και κατι σχετικα ασχετο: μηπως σας ηρθε στο σχολειο και το αυτοκολλητο ασφαλισης 2009 του ικα; να το ζητησω απο το σχολειο ή απο τη ββαθμια;  :-\

ναι εμένα μου το έστειλαν αλλά περιττό μου είναι γιατί είχα ήδη θεωρήσει το βιβλιάριο
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: βεβαιωση αποδοχων για εφορια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:37:07 »

Αποσυνδεδεμένος fivo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1774
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: βεβαιωση αποδοχων για εφορια
« Απάντηση #18 στις: Μάρτιος 19, 2009, 01:17:54 μμ »
να σας ρωτησω και κατι σχετικα ασχετο: μηπως σας ηρθε στο σχολειο και το αυτοκολλητο ασφαλισης 2009 του ικα; να το ζητησω απο το σχολειο ή απο τη ββαθμια;  :-\

ναι εμένα μου το έστειλαν αλλά περιττό μου είναι γιατί είχα ήδη θεωρήσει το βιβλιάριο
σε ευχαριστω αννετα.  :-*
εγω το εχω αμελησει... :-[

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
ηλεκτρονικη φορολογικη δηλωση
« Απάντηση #19 στις: Απρίλιος 03, 2009, 09:20:39 πμ »
Να ρωτησω, μηπως ξερει κανεις...

Επειδη μου ειναι πολυ δυσκολο να παω να παραλαβω μια συγκεκριμενη απο τις αρκετες βεβαιωσεις αποδοχων του 2008 που πρεπει να δηλωσω, σκεφτηκα να καταθεσω τη φορολογικη δηλωση ηλεκτρονικα, γραφοντας για τη συγκεκριμενη βεβαιωση το ποσο που η Δευτεροβαθμια εχει καταθεσει στο λογαριασμο μου στην Εθνικη. Κι αν η Εφορια ζητησει να μου κανει ελεγχο, τοτε να παω να την παραλαβω... αλλιως θα εχω γλυτωσει τον κοπο.

Στεκει το σκεπτικο? Υπαρχει πιθανοτητα η βεβαιωση αποδοχων ν'αναγραφει διαφορετικο ποσο απο αυτο που εχει κατατεθει στο λογαριασμο μου? (το οποιο ειναι σωστο, το εχω ελεγξει)
Ειναι νομιμο να συμπληρωνεις τη δηλωση χωρις να εχεις στα χερια σου ολες τις βεβαιωσεις αποδοχων, εφοσον τα ποσα που αναγραφεις ειναι τα σωστα? ??? (μη φαμε και κανενα προστιμο αδικα...)

Αποσυνδεδεμένος s93060

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: βεβαιωση αποδοχων για εφορια
« Απάντηση #20 στις: Απρίλιος 03, 2009, 09:48:43 πμ »
εμενα μου ειπε η διευθυντρια του σχολειου οτι δεν θα μου δωσει βεβαιωση αποδοχων γιατι δεν εχουμε πληρωθει ακομη οταν θα πληρωθουμε λεει τοτε θα παρουμε τη βεβαιωση ...
στεκειαυτο που μου ειπε η να το ψαξω παραπανω?

Αποσυνδεδεμένος sofia_il

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: βεβαιωση αποδοχων για εφορια
« Απάντηση #21 στις: Απρίλιος 03, 2009, 10:44:17 πμ »
Προς utenar
οχι δεν μπορεις να γραψεις ως ποσό το ποσό που κατατέθηκε στην τράπεζα. Ως καθαρος μισθός εννοειται αυτος που κατατεθηκε + οι φοροι που παρακρατήθηκαν. Αν δεν εχεις βεβαιωση αποδοχών τι ποσό θα αναγράψεις στο πεδίο φορος που παρακρατήθηκε - φορος που αναλογεί;
Οπωσδήποτε χρειάζεσαι βεβαίωση αποδοχών εργοδότη

Αποσυνδεδεμένος olgander

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: βεβαιωση αποδοχων για εφορια
« Απάντηση #22 στις: Απρίλιος 03, 2009, 10:51:01 πμ »
εμενα μου ειπε η διευθυντρια του σχολειου οτι δεν θα μου δωσει βεβαιωση αποδοχων γιατι δεν εχουμε πληρωθει ακομη οταν θα πληρωθουμε λεει τοτε θα παρουμε τη βεβαιωση ...
στεκειαυτο που μου ειπε η να το ψαξω παραπανω?
Δεν νομίζω ότι στέκει...Εμείς δηλαδή στην ΠΔΣ που πληρωνόμαστε στην καλύτερη μετά από ένα χρόνο, πώς παίρνουμε κανονικά τη βεβαίωση? Βεβαίωση αποδοχών παίρνουμε κανονικά, την βάζουμε και στη δήλωση και αποδοχές βλέπουμε μετά από πολυ καιρό! Δηλαδή αν πληρωθείτε μετά από 3 χρόνια, θα σας τη δώσει μετά απο 3 χρόνια? Τι χαζά είναι αυτά? Και δήλωση πώς θα κάνετε? Δεν σου τα λέει καλά... Γνώμη μου είναι να ρωτήσεις στην β'βάθμια της περιοχής σου για να ξέρεις και τι να απαντήσεις ακριβώς στην διευθύντρια.

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: βεβαιωση αποδοχων για εφορια
« Απάντηση #23 στις: Απρίλιος 03, 2009, 11:02:54 πμ »
εμενα μου ειπε η διευθυντρια του σχολειου οτι δεν θα μου δωσει βεβαιωση αποδοχων γιατι δεν εχουμε πληρωθει ακομη οταν θα πληρωθουμε λεει τοτε θα παρουμε τη βεβαιωση ...
στεκειαυτο που μου ειπε η να το ψαξω παραπανω?
s93060 μήπως είσαι μόνιμη? από όσο ξέρω το σύστημα για τη μισθοδοσία της ΠΔΣ δεν βγάζει βεβαιώσεις αποδοχών μόνο για τους μόνιμους οι οποίοι πράγματι θα την πάρουν όταν πληρωθούν.
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος moca

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 150
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: βεβαιωση αποδοχων για εφορια
« Απάντηση #24 στις: Απρίλιος 03, 2009, 11:24:28 πμ »
Στέκει γιατί από τα ΙΕΚ το 2007 δεν μας έδωσαν βεβαίωση αποδοχών για τον ίδιο λόγο.
Πληρωθήκαμε επιτέλους τον Δεκέμβρη του 2008 οπότε και φέτος μας έδωσαν τις βεβαιώσεις για να τις υπολογίσουμε αυτό το έτος.
Κανονικά αυτό είναι το λογικό γιατί πρέπει να φορολογηθείς για τα εισοδήματα του έτους που πήρες και όχι για αυτά που δεν πήρες.
Θα έπρεπε να ισχύει για όλες τις διευθύνσεις αυτό και όσοι δεν έχουν πληρωθεί δεν πρέπει να φορολογούνται!

Αποσυνδεδεμένος zizoulis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 726
    • Προφίλ
Απ: βεβαιωση αποδοχων για εφορια
« Απάντηση #25 στις: Απρίλιος 03, 2009, 11:43:18 πμ »
εμενα μου ειπε η διευθυντρια του σχολειου οτι δεν θα μου δωσει βεβαιωση αποδοχων γιατι δεν εχουμε πληρωθει ακομη οταν θα πληρωθουμε λεει τοτε θα παρουμε τη βεβαιωση ...
στεκειαυτο που μου ειπε η να το ψαξω παραπανω?
Κι εμενα - ειμαι ωρομισθια - μου ειπαν στο σχολειο οτι δε θα παρω βεβαιωση αποδοχων αφου δεν εχω πληρωθει.

Αποσυνδεδεμένος olgander

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: βεβαιωση αποδοχων για εφορια
« Απάντηση #26 στις: Απρίλιος 03, 2009, 11:45:48 πμ »
Καταρχην, εγω είμαι ΠΔΣ. Περσι δουλεψα 1η χρονια απο Δεκεμβρη 07 και πηρα βεβαιωση αποδοχων την οποια εβαλα στην περσινη δηλωση. Χρηματα πηρα το καλοκαίρι. Φετος δουλευω επισης ΠΔΣ(2η χρονια) και πηρα βεβαιωση αποδοχων για όλο το 2008 και θα την βαλω στη δηλωση κανονικα, ασχετα αν δεν εχω πληρωθει. Το ίδιο έχει συμβεί και σε όσους γνωρίζω που δουλεύουν ΠΔΣ. Η βεβαιωση μιλάει για τις αποδοχες του τρεχοντος οικονομικου ετους και ασφαλως πρεπει να συμπεριληφθει στη αντίστοιχη φορολογική δηλωση. Αρα όταν σου τη δώσουν θα πρέπει να κάνεις συμπληρωματική δήλωση για το οικονομικο ετος στο οποιο αναφέρεται η βεβαίωση αποδοχών.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 03, 2009, 11:52:03 πμ από olgander »

Αποσυνδεδεμένος zizoulis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 726
    • Προφίλ
Απ: βεβαιωση αποδοχων για εφορια
« Απάντηση #27 στις: Απρίλιος 03, 2009, 11:51:48 πμ »
Εχει λογικη ομως να βαλεις αποδοχες που δεν εχεις λαβει και ισως να πληρωσεις φορο γι΄αυτες?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158554
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 496
Σύνολο: 509

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.117 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.