*

Αποστολέας Θέμα: Τοποθετήσεις μετά από μετάθεση  (Αναγνώστηκε 97941 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Rwxanh

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1501
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση -ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις μετά από μετάθεση
« Απάντηση #308 στις: Μάιος 21, 2017, 09:33:28 μμ »
Καλησπέρα Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι και όποιος μπορεί να μου απαντήσει. Πήρα μετάθεση σε κοντινό νομό από αυτόν που μένω και την Παρασκευή βγήκαν οι θέσεις που μπορούμε να δηλώσουμε.Είμαστε δύο άτομα από μετάθεση και βγήκαν τέσσερις οργανικές. Φυσικά είναι άλλα 30 άτομα που ζητούν βελτίωση. Το θέμα είναι ότι από αυτές τις τέσσερις οργανικές που βγήκαν δεν θα ήθελα να πάρω καμία γιατί για να τις υπηρετήσω απαιτείται μετακόμιση λόγω μεγάλης απόστασης. Μπορώ να δηλώσω όσα σχολεία με ενδιαφέρουν να τοποθετηθώ και τα άλλα που έχουν βγάλει οργανικές να μην τα δηλώσω; Σε περίπτωση που μείνουν οργανικά κενά θα μου δώσουν αναγκαστικά τις περιοχές που υπολείπονται χωρίς να τις έχω δηλώσει; Κι αν πάρω τελικά ενα οργανικό κενό που δεν θα ήθελα να υπηρετήσω θα μπορούσα να κάνω αίτηση απόσπασης εντός ΠΥΣΔΕ για να πάω σε ένα λειτουργικό κενό σε ένα άλλο σχολείο θεωρώντας ότι εχω υπηρετήσει την οργανική μου για να κάνω αίτηση μετάθεσης και του χρόνου η θεωρείται ότι δεν υπηρέτησα και έτσι δεν θα μπορώ να κάνω αίτηση μετάθεσης του χρόνου; Ευχαριστώ προκαταβολικά όποιον βρει το χρόνο να μου απαντήσει.
Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου στις αμμουδιές του Ομήρου...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις μετά από μετάθεση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:28:52 »

Αποσυνδεδεμένος Solaris

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 187
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις μετά από μετάθεση
« Απάντηση #309 στις: Μάιος 21, 2017, 09:58:38 μμ »
Καλησπέρα Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι και όποιος μπορεί να μου απαντήσει. Πήρα μετάθεση σε κοντινό νομό από αυτόν που μένω και την Παρασκευή βγήκαν οι θέσεις που μπορούμε να δηλώσουμε.Είμαστε δύο άτομα από μετάθεση και βγήκαν τέσσερις οργανικές. Φυσικά είναι άλλα 30 άτομα που ζητούν βελτίωση. Το θέμα είναι ότι από αυτές τις τέσσερις οργανικές που βγήκαν δεν θα ήθελα να πάρω καμία γιατί για να τις υπηρετήσω απαιτείται μετακόμιση λόγω μεγάλης απόστασης. Μπορώ να δηλώσω όσα σχολεία με ενδιαφέρουν να τοποθετηθώ και τα άλλα που έχουν βγάλει οργανικές να μην τα δηλώσω;

Ναι.

Σε περίπτωση που μείνουν οργανικά κενά θα μου δώσουν αναγκαστικά τις περιοχές που υπολείπονται χωρίς να τις έχω δηλώσει;

Στα οργανικά κενά που δεν πληρώνονται τοποθετούνται οριστικά οι τελευταίοι σε μοριοδότηση διαθεσίτες εκπαιδευτικοί.

Κι αν πάρω τελικά ενα οργανικό κενό που δεν θα ήθελα να υπηρετήσω θα μπορούσα να κάνω αίτηση απόσπασης εντός ΠΥΣΔΕ για να πάω σε ένα λειτουργικό κενό σε ένα άλλο σχολείο θεωρώντας ότι εχω υπηρετήσει την οργανική μου για να κάνω αίτηση μετάθεσης και του χρόνου η θεωρείται ότι δεν υπηρέτησα και έτσι δεν θα μπορώ να κάνω αίτηση μετάθεσης του χρόνου; Ευχαριστώ προκαταβολικά όποιον βρει το χρόνο να μου απαντήσει.

Αν μετακινηθείς με απόσπαση από τη νέα οργανική σου, δεν θεμελιώνεις δικαίωμα μετάθεσης, εφόσον μόλις μετατέθηκες στο συγκεκριμένο ΠΥΣΔΕ και δεν έχεις υπηρετήσει ποτέ σε θέση διάθεσης.

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1689
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις μετά από μετάθεση
« Απάντηση #310 στις: Μάιος 21, 2017, 10:01:28 μμ »
Ο τελευταίος στα μορια φορτώνεται την οργανική που μένει άσχετα αν την έχει δηλώσει ή όχι, σε περίπτωση που δεν την θέλει κανένας. Αν πάρεις απόσπαση εντός ΠΥΣΔΕ, θεωρείται ότι δεν έχεις υπηρετήσει την οποία οργανική σου δώσουν και δεν μπορείς να κανεις αίτηση μετάθεσης. Θα δηλώσεις όλα τα σχολεία που σε ενδιαφέρουν άσχετα αν τα έχουν δώσει τώρα γιατί με τις βελτιώσεις μπορεί να αδειάσουν κι αλλα σχολεια

Αποσυνδεδεμένος Rwxanh

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1501
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση -ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις μετά από μετάθεση
« Απάντηση #311 στις: Μάιος 21, 2017, 10:16:44 μμ »
 Ατομα στη διάθεση δεν υπάρχουν για να πάρουν τα κενά που υπολείπονται. Άρα λογικά θα τη φορτωθώ εγώ τη θέση που δε θα καλυφθεί από κανέναν ασχέτως αν τη δηλώσω ή όχι. Πάντως μπορώ να μη δηλώσω καθόλου τις θεσεις που δεν με ενδιαφέρουν και βλέποντας και κάνοντας. Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για το χρόνο που διαθέσατε να μου απαντήσετε!
Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου στις αμμουδιές του Ομήρου...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις μετά από μετάθεση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:28:52 »

Αποσυνδεδεμένος nmavro73

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 562
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Anastasiadesigns, κατασκευή και προώθηση ιστοσελίδων
Απ: Τοποθετήσεις μετά από μετάθεση
« Απάντηση #312 στις: Αύγουστος 15, 2017, 04:40:49 μμ »
Προσοχή όσοι είστε πρωτοβάθμια στο νομό Σερρών να ελέξγετε σωστά όλες τις προϋποθέσεις για μεταθέσεις στην πρωτοβάθμια. Επικειται βυσματική μετάθεση δασκάλας με οργανική θέση στην Καστανούσα μέσα στην πόλη των Σερρών "κατά προτεραιότητα".

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159560
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 355
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 322
Σύνολο: 336

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.088 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.