*

Αποστολέας Θέμα: Κριτήρια τοποθετήσεων  (Αναγνώστηκε 33068 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος marcella

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 512
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Cogito ergo sum...
    • Προφίλ
Απ: Κριτήρια τοποθετήσεων
« Απάντηση #42 στις: Σεπτέμβριος 03, 2017, 01:04:02 μμ »
Επιλέγουν κατά προτεραιότητα:
1) πολύτεκνοι
2) έχοντες αναπηρία
3) τριτεκνοι
4) δύο παιδιά
5) ένα παιδί
6) έγγαμοι
7) εντοπιότητα
Σε κάθε περίπτωση ισοβαθμίας μετρά η σειρά του πίνακα.
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Οπότε αν δεν ανήκεις σε κάποια από τις τρεις πρώτες κατηγορίες βρίσκεσαι Καστελόριζο σε ανύποπτο χρόνο...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κριτήρια τοποθετήσεων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:42:34 »

Αποσυνδεδεμένος EmmaB

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 831
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 'Ο,τι δε σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό
    • Προφίλ
Απ: Κριτήρια τοποθετήσεων
« Απάντηση #43 στις: Σεπτέμβριος 03, 2017, 01:43:40 μμ »
Κοιτάζοντας τις τοποθετήσεις των αναπληρωτών στη δ Δωδεκανήσου τα 3 τελευταία χρόνια το Καστελόριζο και τα λοιπά μαγευτικά νησάκια δεν προλαβαίνουν να τα διεκδικησουν άλλοι συνάδελφοι πέρα απ' αυτούς που ανήκουν στις 3-4 πρώτες κατηγορίες. Κάνε μια έρευνα και θα δεις.  ;)
On ne voit bien qu’avec le cœur. L’essentiel est invisible pour les yeux.

Le petit prince

Αποσυνδεδεμένος angela_p

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 217
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κριτήρια τοποθετήσεων
« Απάντηση #44 στις: Σεπτέμβριος 03, 2017, 02:30:46 μμ »
Silkcut ευχαριστώ και πάλι! Δεν είναι κανένας μας κατά προτεραιοτητα, ολοι είμαστε αποσπασμενοι από αλλα πυσδε. Από ότι έψαξα λίγο, ο συνάδελφος έχει τα ίδια χρόνια υπηρεσίας με εμενα, ωστόσο παλιότερο φεκ διορισμού  (εχω αναγνωρισει εγω προϋπηρεσία). Έχει όμως λιγοτερες μοναδες δυσμενών συνθηκων οι οποίες οπως προανεφερα δεν φαίνονται πουθενά και γι αυτό φοβάμαι πως θα επιλέξει πριν από εμένα. Αν συμβεί κάτι τέτοιο  (δεδομένου ότι σε ολα τα υπόλοιπα ισοβαθμουμε) θεωρείς πως έχει βάση η ενσταση; μπορεί η α/θμια να μου απαντήσει αυθαίρετα "εμείς αυτή την σειρά ακολουθουμε" (π.χ. σύγκριση με βάση το φεκ στην περίπτωση μου) και να μην μπορώ να απαντήσω τιποτα;

Αποσυνδεδεμένος marcella

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 512
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Cogito ergo sum...
    • Προφίλ
Απ: Κριτήρια τοποθετήσεων
« Απάντηση #45 στις: Σεπτέμβριος 03, 2017, 03:38:01 μμ »
Κοιτάζοντας τις τοποθετήσεις των αναπληρωτών στη δ Δωδεκανήσου τα 3 τελευταία χρόνια το Καστελόριζο και τα λοιπά μαγευτικά νησάκια δεν προλαβαίνουν να τα διεκδικησουν άλλοι συνάδελφοι πέρα απ' αυτούς που ανήκουν στις 3-4 πρώτες κατηγορίες. Κάνε μια έρευνα και θα δεις.  ;)
Tρελό μου ακούγεται να πάει κάποιος με παιδιά ή με προβλήματα υγείας τόσο μακριά. Για να το λες κάτι θα ξέρεις.
Και μια και ξέρεις μπορείς να μου πεις ποια είναι τα Δωδεκάνησα που δεν έχουν ζήτηση, για να έχω μια ιδέα τί με περιμένει...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κριτήρια τοποθετήσεων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:42:34 »

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4128
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Κριτήρια τοποθετήσεων
« Απάντηση #46 στις: Σεπτέμβριος 03, 2017, 03:59:33 μμ »
Silkcut ευχαριστώ και πάλι! Δεν είναι κανένας μας κατά προτεραιοτητα, ολοι είμαστε αποσπασμενοι από αλλα πυσδε. Από ότι έψαξα λίγο, ο συνάδελφος έχει τα ίδια χρόνια υπηρεσίας με εμενα, ωστόσο παλιότερο φεκ διορισμού  (εχω αναγνωρισει εγω προϋπηρεσία). Έχει όμως λιγοτερες μοναδες δυσμενών συνθηκων οι οποίες οπως προανεφερα δεν φαίνονται πουθενά και γι αυτό φοβάμαι πως θα επιλέξει πριν από εμένα. Αν συμβεί κάτι τέτοιο  (δεδομένου ότι σε ολα τα υπόλοιπα ισοβαθμουμε) θεωρείς πως έχει βάση η ενσταση; μπορεί η α/θμια να μου απαντήσει αυθαίρετα "εμείς αυτή την σειρά ακολουθουμε" (π.χ. σύγκριση με βάση το φεκ στην περίπτωση μου) και να μην μπορώ να απαντήσω τιποτα;
Να κάνεις ένσταση εφόσον για την απόλυτη ισοβαθμία αποσπασμένων δεν υπάρχει κάτι σαφέστερο από ότι είπαμε παραπάνω. Για τις
δυσμενείς συνθήκες βέβαια μπορεί να σου πουν δεν μετράει γιατί τοποθετείστε με μόρια απόσπασης ως αποσπασμένοι.Σε κάθε περίπτωση όμως είναι υποχρεωμένοι να απαντήσουν με βάση την ισχύουσα νομοθεσία και όχι με ατάκες του τύπου εμείς έτσι το κάνουμε..
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2490
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κριτήρια τοποθετήσεων
« Απάντηση #47 στις: Σεπτέμβριος 03, 2017, 04:07:26 μμ »
Tρελό μου ακούγεται να πάει κάποιος με παιδιά ή με προβλήματα υγείας τόσο μακριά. Για να το λες κάτι θα ξέρεις.
Και μια και ξέρεις μπορείς να μου πεις ποια είναι τα Δωδεκάνησα που δεν έχουν ζήτηση, για να έχω μια ιδέα τί με περιμένει...

Σύμφωνα με ότι έχω δει να γίνεται τα τελευταία χρόνια, υπέροχα νησάκια όπως η Κάσος και το Καστελλόριζο είναι γεμάτα από τρίτεκνους ή εκπαιδευτικούς με δύο παιδιά. Όλα έχουν ζήτηση. 
Το θεμα όμως δεν είναι η ζήτηση αλλά η προσφορά, δηλαδή  που προκύπτουν λειτουργικά κενά.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 03, 2017, 04:11:40 μμ από harac »

Αποσυνδεδεμένος lectoris

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 44
    • Προφίλ
Απ: Κριτήρια τοποθετήσεων
« Απάντηση #48 στις: Σεπτέμβριος 04, 2017, 07:40:03 πμ »
καλημέρα κι απο\ό μένα.

Ρωτώ τους έμπειρους (και όχι μόνο). Υπάρχει σαφής νομοθεσία σχετικά με το συνυπολογισμό μορίων απόσπασης εντός και εκτός ΠΥΣΔΕ;

Το ρωτώ, γιατί, ενώ για τα περισσότερα ΠΥΣΔΕ είναι σαφής ο συνυπολογισμός, το ΠΥΣΔΕ Πειραιά κάθε χρόνο τοποθετεί πρώτα τους εντός ΠΥΣΔΕ και μετά τους εκτός.

Ενώ συνάδελφοι κάνουμε ένσταση, χωρίς νομική επιχειρηματολογία, μας γράφουν στο παλαιότερα των υποδημάτων τους.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Αποσυνδεδεμένος ann83

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 107
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Κριτήρια τοποθετήσεων
« Απάντηση #49 στις: Σεπτέμβριος 04, 2017, 07:51:22 πμ »
καλημέρα κι απο\ό μένα.

Ρωτώ τους έμπειρους (και όχι μόνο). Υπάρχει σαφής νομοθεσία σχετικά με το συνυπολογισμό μορίων απόσπασης εντός και εκτός ΠΥΣΔΕ;

Το ρωτώ, γιατί, ενώ για τα περισσότερα ΠΥΣΔΕ είναι σαφής ο συνυπολογισμός, το ΠΥΣΔΕ Πειραιά κάθε χρόνο τοποθετεί πρώτα τους εντός ΠΥΣΔΕ και μετά τους εκτός.

Ενώ συνάδελφοι κάνουμε ένσταση, χωρίς νομική επιχειρηματολογία, μας γράφουν στο παλαιότερα των υποδημάτων τους.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

δεν ειμαι στους εμπειρους αλλά οι εντος που λες πρεπει να μας πριοσδιορισεις αν ειναι υπεραριθμοι ή στη διαθεση ή απλά ζητούν εσωτερική απόσπαση
η σειρα είναι 1) υπεραριθμοι (μορια μετάθεσης) 2)διαθεσίτες (μορια απόσπασης) 3) αποσπασμένοι από αλλά ΠΥΣΠΕ μαζί με τους εντός ΠΥΣΠΕ αιτουντες απόσπαση (μορια απόσπασης)
Λόγω των περικοπών στις δαπάνες το φως στην άκρη του τούνελ είναι σβηστό σήμερα.

Αποσυνδεδεμένος marcella

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 512
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Cogito ergo sum...
    • Προφίλ
Απ: Κριτήρια τοποθετήσεων
« Απάντηση #50 στις: Σεπτέμβριος 04, 2017, 08:43:27 πμ »
Σύμφωνα με ότι έχω δει να γίνεται τα τελευταία χρόνια, υπέροχα νησάκια όπως η Κάσος και το Καστελλόριζο είναι γεμάτα από τρίτεκνους ή εκπαιδευτικούς με δύο παιδιά. Όλα έχουν ζήτηση. 
Το θεμα όμως δεν είναι η ζήτηση αλλά η προσφορά, δηλαδή  που προκύπτουν λειτουργικά κενά.
Ή μπορεί να μην έχουν άλλη επιλογή....Καλημέρα!!! ;D

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4128
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Κριτήρια τοποθετήσεων
« Απάντηση #51 στις: Σεπτέμβριος 04, 2017, 08:52:30 πμ »
δεν ειμαι στους εμπειρους αλλά οι εντος που λες πρεπει να μας πριοσδιορισεις αν ειναι υπεραριθμοι ή στη διαθεση ή απλά ζητούν εσωτερική απόσπαση
η σειρα είναι 1) υπεραριθμοι (μορια μετάθεσης) 2)διαθεσίτες (μορια απόσπασης) 3) αποσπασμένοι από αλλά ΠΥΣΠΕ μαζί με τους εντός ΠΥΣΠΕ αιτουντες απόσπαση (μορια απόσπασης)
2. Διαθεσίτες με μόρια μετάθεσης..
Πριν το 1. Λειτ.υπεραρ. προηγούνται οι ειδ.κατηγορίες (ασθένειες).
καλημέρα κι απο\ό μένα.

Ρωτώ τους έμπειρους (και όχι μόνο). Υπάρχει σαφής νομοθεσία σχετικά με το συνυπολογισμό μορίων απόσπασης εντός και εκτός ΠΥΣΔΕ;

Το ρωτώ, γιατί, ενώ για τα περισσότερα ΠΥΣΔΕ είναι σαφής ο συνυπολογισμός, το ΠΥΣΔΕ Πειραιά κάθε χρόνο τοποθετεί πρώτα τους εντός ΠΥΣΔΕ και μετά τους εκτός.

Ενώ συνάδελφοι κάνουμε ένσταση, χωρίς νομική επιχειρηματολογία, μας γράφουν στο παλαιότερα των υποδημάτων τους.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Ότι έχουμε είναι οι εγκύκλιοι τοποθετήσεων σε λειτουργικά κενά και η νομοθεσία που αναφέρεται σε αυτές. Δεν υπάρχει κάτι άλλο. Πάγια θέση της ΟΛΜΕ οι αιτούντες απόσπαση εντός να τοποθετούνται πριν τους αποσπασμένους από άλλα ΠΥΣΔΕ/ΠΕ μετά φυσικά από ειδ.κατ.,λειτ.υπεραριθμ,διαθεσίτες..
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος Solaris

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 187
    • Προφίλ
Απ: Κριτήρια τοποθετήσεων
« Απάντηση #52 στις: Σεπτέμβριος 04, 2017, 09:41:02 πμ »
H τελευταία εμπεριστατωμένη εγκύκλιος του υπουργείου για τις λειτουργικές τοποθετήσεις είναι η 137644/Ε1/03-09-2015 η οποία για τη Β/θμια  προβλέπει:

Β. ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΣΕ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΑ ΚΕΝΑ

1. Σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 14 του Π.Δ. 50/96, όπως ισχύουν, προβλέπεται ότι κατά την έ-
ναρξη του σχολικού έτους και μέχρι της ρυθμίσεως της υπεραριθμίας, σύμφωνα με τις διατάξεις του εν
λόγω άρθρου, εκπαιδευτικοί οι οποίοι ενώ κατέχουν οργανική θέση λόγω μεταβολών των σχολικών μο-
νάδων ή μείωσης του μαθητικού δυναμικού δεν συμπληρώνουν ωράριο, χαρακτηρίζονται λειτουργικά
υπεράριθμοι και τοποθετούνται ή διατίθενται για συμπλήρωση ωραρίου, μετά την ολοκλήρωση των
τοποθετήσεων σε οργανικά κενά.

2. Οι εκπαιδευτικοί οι οποίοι μετά και την ολοκλήρωση των τοποθετήσεων σε οργανικά κενά (περίπτωση
Α3) εξακολουθούν και παραμένουν στη διάθεση των ΠΥΣΔΕ τοποθετούνται σε λειτουργικά κενά μετά
τους λειτουργικά υπεράριθμους.

3. Στη συνέχεια τοποθετούνται οι αποσπασμένοι εντός και εκτός των ΠΥΣΔΕ. Οι τοποθετήσεις τους γίνο-
νται με τη μοριοδότηση των αποσπάσεων εκάστου συγκρινόμενοι μεταξύ τους.
Συμπληρωματικά γνωρίζουμε ότι, σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 13 του Π.Δ. 50/96, όπως τρο-
ποποιήθηκε από το άρθρο 30 του Ν.3848/2010, ορίζεται ότι οι ανήκοντες στις ειδικές κατηγορίες μετά-
θεσης της παρ. 1 περ. α και γ του 13 του Π.Δ. 50/96 προηγούνται έναντι των λοιπών εκπαιδευτικών και
κατά τη διαδικασία των τοποθετήσεων.

4. Σχετικά με τις τοποθετήσεις των κατά προτεραιότητα αποσπασμένων εκπαιδευτικών (πλην όσων ανή-
κουν στις ειδικές κατηγορίες μετάθεσης της παρ. 1 περ. α και γ του 13 του Π.Δ. 50/96), υπενθυμίζουμε
ότι η προτεραιότητα στις αποσπάσεις από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΔΕ αφορά αποκλειστικά τις εν λόγω αποσπάσεις
όπου οι εκπαιδευτικοί αυτοί συγκρίνονται μόνο μεταξύ τους. Σε καμία περίπτωση δεν συγκρίνονται με
τους οργανικά ανήκοντες και τους εκπαιδευτικούς που βρίσκονται στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ, καθώς κατ’
έννοια και σκοπό οι οργανικά ανήκοντες προηγούνται των αποσπασμένων εκπαιδευτικών.

5. Τέλος τοποθετούνται οι αναπληρωτές στα εναπομείναντα λειτουργικά κενά των Διευθύνσεων.

Tα παραπάνω ισχύουν και για την Α/θμια.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 04, 2017, 09:49:19 πμ από Solaris »

Αποσυνδεδεμένος jfk1976

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
    • Προφίλ
Απ: Κριτήρια τοποθετήσεων
« Απάντηση #53 στις: Σεπτέμβριος 13, 2017, 03:24:51 μμ »
Στην Αθμια διατέθηκαν 10 καθηγητές Πληροφορικής , οι 7 με την αίτησή τους και οι 3 χωρίς.

Για ποιό λόγο οι 7 που πήγαν με την αίτησή τους διαλέγουν πρώτοι σχολεία;

Και αυτοί που διατέθηκαν με αίτησή τους το ωράριο είναι το ωράριο της Αθμιας ή της Δθμιας; Γιατί αυτοί που διατέθηκαν με αίτησή τους το ΚΥΣΠΕ τους δίνει το ωράριο της Δθμιας..

Αποσυνδεδεμένος bolos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 55
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κριτήρια τοποθετήσεων
« Απάντηση #54 στις: Σεπτέμβριος 20, 2017, 06:41:13 μμ »
Στην Αθμια διατέθηκαν 10 καθηγητές Πληροφορικής , οι 7 με την αίτησή τους και οι 3 χωρίς.

Για ποιό λόγο οι 7 που πήγαν με την αίτησή τους διαλέγουν πρώτοι σχολεία;

Και αυτοί που διατέθηκαν με αίτησή τους το ωράριο είναι το ωράριο της Αθμιας ή της Δθμιας; Γιατί αυτοί που διατέθηκαν με αίτησή τους το ΚΥΣΠΕ τους δίνει το ωράριο της Δθμιας..
Α μπράβο πολύ σωστά το έθεσες αφού έκαναν αίτηση πρέπει να μιλαμε για απόσπαση πλεον και αρα ολοι μαζι θα έπρεπε να συγκριθούν μεταξύ τους με μορια αποσπασεων και αυτοι απο Β/βαθμια και οι αποσπασμένοι από αλλα ΠΥΣΠΕ.

Αποσυνδεδεμένος eleni_as

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 137
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΜΠΕ 03!
    • Προφίλ
Απ: Κριτήρια τοποθετήσεων
« Απάντηση #55 στις: Αύγουστος 30, 2018, 01:20:17 πμ »
Επιλέγουν κατά προτεραιότητα:
1) πολύτεκνοι
2) έχοντες αναπηρία
3) τριτεκνοι
4) δύο παιδιά
5) ένα παιδί
6) έγγαμοι
7) εντοπιότητα
Σε κάθε περίπτωση ισοβαθμίας μετρά η σειρά του πίνακα.
Μηπως γνωριζεις μεχρι ποια ηλικια μπορουν τα παιδια να προσμετρουνται? πχ αν καποιος αναπληρωτης εχει παιδια 8 και 28 χρονων, θεωρουμε οτι εχει 2 παιδια ή 1 προστατευομενο μελος στην ουσια?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158556
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 437
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 390
Σύνολο: 398

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.132 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.