*

Αποστολέας Θέμα: Βιογραφικό σε ιδιωτικά σχολεία & φροντιστήρια.  (Αναγνώστηκε 59010 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος N.Π.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1626
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βιογραφικό σε ιδιωτικά σχολεία & φροντιστήρια.
« Απάντηση #14 στις: Μάρτιος 24, 2009, 09:01:13 πμ »
Από όσα ειπώθηκαν, κατάλαβα ότι έχω κάνει κάποιες λανθασμένες κινήσεις..τα βιογραφικά τα έστελνα και δεν τα πήγαινα ή ίδια..επίσης, ήμουν πολύ ειλικρινής! Ανέφερα, ότι εργάζομαι πολλά χρόνια και δεν διαθέτω εμπειρία, καθώς έκανα ελάχιστα μαθήματα τη χρονιά που πήρα το πτυχίο μου. Τη δουλειά που έχω τώρα, πρός το παρόν δεν θέλω να την αφήσω, καθώς μία εγκυμοσύνη είναι στο άμεσο πρόγραμμα και θα ήθελα να επωφεληθώ από τις άδειες και τα επιδόματα. Αυτό που θα ήθελα, είναι να έχω κάποιες ώρες την εβδομάδα, παράλληλα με τη δουλειά μου, σε κάποιο φροντιστήριο. Και εμπειρία να αποκτήσω και γνωριμίες και να βοηθηθώ για τον ασέπ και αργότερα να είναι η κύρια απασχόλησή μου αυτή..w1red, φιλόλογος είμαι, οι "πρακτικές" συμβουλές σου με βοήθησαν πολύ! ;) Είναι ένα φροντιστήριο στη γειτονιά μου, εκεί θα ήταν ιδανικό να έπαιρνα λίγες ωρίτσες σε μικρές τάξεις..
Δεν μπορούμε να αλλάξουμε το χτές...μπορούμε όμως να αλλάξουμε το αύριο...:)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βιογραφικό σε ιδιωτικά σχολεία & φροντιστήρια.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:05:37 »

Αποσυνδεδεμένος ariadni

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 482
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιογραφικό σε ιδιωτικά σχολεία & φροντιστήρια.
« Απάντηση #15 στις: Μάρτιος 24, 2009, 09:21:36 πμ »
Κι εγώ σαν την Ν.Π, μόλις είχα τελειώσει την σχολή,χωρίς γνωριμίες, έστελνα βιογραφικά λέγοντας όλη την αλήθεια και φυσικά δεν με πήραν! Μετά από καιρό(χρόνια) που έκανα ιδιαίτερα με πήραν τηλέφωνο... Νομίζω ότι με διαφορετικά κριτήρια σε προσλαμβάνουν σε ιδιωτικά σχολεία και διαφορετικά σε φροντιστήρια... 
 

Αποσυνδεδεμένος N.Π.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1626
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βιογραφικό σε ιδιωτικά σχολεία & φροντιστήρια.
« Απάντηση #16 στις: Μάρτιος 24, 2009, 09:44:12 πμ »
Μετά πώς σε πήραν? Τί έκανες διαφορετικά?
Δεν μπορούμε να αλλάξουμε το χτές...μπορούμε όμως να αλλάξουμε το αύριο...:)

Αποσυνδεδεμένος ariadni

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 482
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιογραφικό σε ιδιωτικά σχολεία & φροντιστήρια.
« Απάντηση #17 στις: Μάρτιος 24, 2009, 11:38:37 πμ »
Μετά πώς σε πήραν? Τί έκανες διαφορετικά?
Τώρα είδα το μήνυμα σου Ν.Π. Έκανα πολλά ιδιαίτερα και γι αυτό με πήραν (υποθέτω) τηλέφωνο...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βιογραφικό σε ιδιωτικά σχολεία & φροντιστήρια.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:05:37 »

Αποσυνδεδεμένος green ice

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 334
    • Προφίλ
Απ: Βιογραφικό σε ιδιωτικά σχολεία & φροντιστήρια.
« Απάντηση #18 στις: Μάρτιος 24, 2009, 01:13:28 μμ »
Όποιος έχει δουλέψει σε φροντιστήριο ας μας γράψει ποια πράγματα πιστεύει πως στη συνέντευξη παίζουν καθοριστικό ρόλο για την επιλογή του υποψηφίου.Πρόκειται πάλι να κάνω άλλη μία προσπάθεια με τα φροντιστήρια κ οι όποιες συμβουλές ίσως μου φανούν χρήσιμες.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Βιογραφικό σε ιδιωτικά σχολεία & φροντιστήρια.
« Απάντηση #19 στις: Μάρτιος 24, 2009, 01:36:15 μμ »
Μετά πώς σε πήραν? Τί έκανες διαφορετικά?
Τώρα είδα το μήνυμα σου Ν.Π. Έκανα πολλά ιδιαίτερα και γι αυτό με πήραν (υποθέτω) τηλέφωνο...
μας επεισες !!!
Όποιος έχει δουλέψει σε φροντιστήριο ας μας γράψει ποια πράγματα πιστεύει πως στη συνέντευξη παίζουν καθοριστικό ρόλο για την επιλογή του υποψηφίου.Πρόκειται πάλι να κάνω άλλη μία προσπάθεια με τα φροντιστήρια κ οι όποιες συμβουλές ίσως μου φανούν χρήσιμες.
αστα καλυτερα, μη το ψαχνεις. εκμεταλλευση ειναι χωρις κερδος και στο τελος σου μενει η κουραση.
βεβαια αν επιμενεις, θεωρω οτι οι γνωριμιες παιζουν ρολο και μονον.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος maryk

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1213
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιογραφικό σε ιδιωτικά σχολεία & φροντιστήρια.
« Απάντηση #20 στις: Μάρτιος 24, 2009, 01:54:28 μμ »
Όποιος έχει δουλέψει σε φροντιστήριο ας μας γράψει ποια πράγματα πιστεύει πως στη συνέντευξη παίζουν καθοριστικό ρόλο για την επιλογή του υποψηφίου.Πρόκειται πάλι να κάνω άλλη μία προσπάθεια με τα φροντιστήρια κ οι όποιες συμβουλές ίσως μου φανούν χρήσιμες.
Εγώ ήμουν πολύ άνετη και φιλική...Είναι πολύ σημαντικό να βλέπουν ένα επικοινωνιακό άτομο απέναντι και να νιώθουν οικειότητα.Αν νιώσουν αυτοί σίγουρα θα νιώσουν και οι μαθητές.Και δυστυχώς τους μαθητές τους βλέπουν κυρίως ώς πελάτες!
Επιπλέον πρέπει να φανεί στις απόψεις σου πόσο σημαντικό και αναγκαίο θεωρείς το φροντιστήριο για το μέλλον του μαθητή ακόμα και αν δεν το πιστεύεις!
Εμένα με θεωρούν fun του φροντιστηρίου αν και συμβουλεύω τα παιδιά να προσπαθούν να το αποφεύγουν όσο μπορούν και να στηρίζονται στις προσωπικές τους δυνάμεις!
ΠΕ02

Αποσυνδεδεμένος green ice

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 334
    • Προφίλ
Απ: Βιογραφικό σε ιδιωτικά σχολεία & φροντιστήρια.
« Απάντηση #21 στις: Μάρτιος 24, 2009, 02:00:35 μμ »
Όποιος έχει δουλέψει σε φροντιστήριο ας μας γράψει ποια πράγματα πιστεύει πως στη συνέντευξη παίζουν καθοριστικό ρόλο για την επιλογή του υποψηφίου.Πρόκειται πάλι να κάνω άλλη μία προσπάθεια με τα φροντιστήρια κ οι όποιες συμβουλές ίσως μου φανούν χρήσιμες.
Εγώ ήμουν πολύ άνετη και φιλική...Είναι πολύ σημαντικό να βλέπουν ένα επικοινωνιακό άτομο απέναντι και να νιώθουν οικειότητα.Αν νιώσουν αυτοί σίγουρα θα νιώσουν και οι μαθητές.Και δυστυχώς τους μαθητές τους βλέπουν κυρίως ώς πελάτες!
Επιπλέον πρέπει να φανεί στις απόψεις σου πόσο σημαντικό και αναγκαίο θεωρείς το φροντιστήριο για το μέλλον του μαθητή ακόμα και αν δεν το πιστεύεις!
Εμένα με θεωρούν fun του φροντιστηρίου αν και συμβουλεύω τα παιδιά να προσπαθούν να το αποφεύγουν όσο μπορούν και να στηρίζονται στις προσωπικές τους δυνάμεις!



Σε ευχαριστώ Maryk.Να είσαι καλά!

Αποσυνδεδεμένος green ice

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 334
    • Προφίλ
Απ: Βιογραφικό σε ιδιωτικά σχολεία & φροντιστήρια.
« Απάντηση #22 στις: Μάρτιος 24, 2009, 02:03:32 μμ »
Μάρκο με ενδιαφέρουν τα ένσημα γιαυτό κ μόνο....δε θέλω να κάνω δουλειά άσχετη με τη Φιλολογία .Στα ιδιαίτερα βγαίνουν καλά χρήματα ,μόνο τα ένσημα με προβληματίζουν.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Βιογραφικό σε ιδιωτικά σχολεία & φροντιστήρια.
« Απάντηση #23 στις: Μάρτιος 24, 2009, 02:06:26 μμ »
ΟΚ. τοτε. αφου ειναι θεμα ενσημων καλα κανεις.
απο γνωστους μονο αν βοηθηθεις (οχι απο φιλους, απο κει μη περιμενεις)
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος green ice

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 334
    • Προφίλ
Απ: Βιογραφικό σε ιδιωτικά σχολεία & φροντιστήρια.
« Απάντηση #24 στις: Μάρτιος 24, 2009, 02:09:54 μμ »
ΟΚ. τοτε. αφου ειναι θεμα ενσημων καλα κανεις.
απο γνωστους μονο αν βοηθηθεις (οχι απο φιλους, απο κει μη περιμενεις)


Πόσο δίκιο έχεις....

Αποσυνδεδεμένος fotini.1981

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 178
    • Προφίλ
Απ: Βιογραφικό σε ιδιωτικά σχολεία & φροντιστήρια.
« Απάντηση #25 στις: Μάρτιος 24, 2009, 02:18:46 μμ »
Η δική μου εμπειρία από ψάξιμο δεν είναι και τόσο θετική μιας και δεν έχει αποδώσει καθόλου.
Είχα βρει στο site του υπουργείου όλα τα ιδιωτικά. Άρχισα να τηλεφωνώ για να δώσω το βιογραφικό μου σε κάποιον υπεύθυνο. Οι περισσότεροι μου είπαν να το στείλω. Όμως εγώ αποφάσισα να πάω από κοντά. Πήγα σε πάρα πολλά. Μου είπαν ότι δεν μπορούσα να δω κάποιον υπεύθυνο και όποτε έχουν ανάγκη, καλούν για συνέντευξη. Επομένως άφηνα το βιογραφικό στη γραμματεία. Ξέρω ότι καλή περίοδος για τα ιδιωτικά είναι από το Φλεβάρη και μετά. Αυτό που κάνω τώρα κάθε χρονιά είναι να τους το ξαναστέλνω με e-mail  ή με το ταχυδρομείο.
Και σε φροντιστήρια έχω προσπαθήσει. Άλλοι μου έκλεισαν συνέντευξη, σε άλλους είδα μόνο τη γραμματεία και της έδωσα το βιογραφικό και άλλοι μου είπαν να τους το στείλω. Στις συνεντεύξεις όλοι μου τονίζουν την έλλειψη εμπειρίας σε τάξη. Τους λέω για τα ιδιαίτερα, τους λέω για την πρακτική στη σχολή (το ωραιοποιώ λιγάκι), αλλά τίποτα. Η προυπηρεσία μετράει πολύ.
Αυτό κάνω τα τελευταία χρόνια. Αν και οφείλω να ομολογήσω ότι κάποιες χρονιές το άφησα για να διαβάζω για τον ασεπ.
Πολλοί μου λένε ότι ο χώρος έχει κλείσει και χρειάζονται γνωριμίες...
Πρέπει όμως να κάνουμε πάντα την προσπάθειά μας...
 
άνθρωπέ μου τι ξεφτίλα να σου χαλάνε τ' όνειρο και συ να τους αφήνεις...

Αποσυνδεδεμένος Nema

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 165
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Βιογραφικό σε ιδιωτικά σχολεία & φροντιστήρια.
« Απάντηση #26 στις: Μάρτιος 24, 2009, 02:19:53 μμ »
Γιατί να μην ξαναπροσπαθήσει? Δεν συμφωνώ ...  τίποτα δεν είναι χάσιμο χρόνου... ειδικά όταν δε έχεις αλλη επιλογή..

επειδη προσωπικά δούλεψα πέρυσι σε φροντιστήριο - θα σου έλεγα να το παλέψεις ...το καλό είναι καλό το ότι μπαίνεις σε τάξη - και εξοικειώνεσαι, αποκτάς πείρα , άσε που αποκτάς και όνομα σιγά σιγα ...

Το άλλο θετικό είναι ότι σου έρχεται μαζεμένος μισθός το μήνα και δεν κάθεσαι να μαζεύεις φασόλι το φασόλι ... ίσως να μην είναι ανεβασμένη η τιμή της ώρας ( 6,50 ευρω την ωρα μου εδινε) ..αλλά κάτι είναι και αυτό...

Η γνωριμία ίσως παιξει ρόλο ... αλλα δεν σου προεξοφλεί τίποτα...γενικά μετράει η στάση σου, η παρουσία , να δείξεις ότι ενδιαφέρεσαι σοβαρά ...  και φυσικά αρκετή ΤΥΧΗ!!
Δε χρειάζεται να είμαστε οι καλύτεροι. Αξίζει να έχουμε δώσει τον καλύτερο εαυτό μας!!!

Αποσυνδεδεμένος maryk

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1213
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιογραφικό σε ιδιωτικά σχολεία & φροντιστήρια.
« Απάντηση #27 στις: Μάρτιος 24, 2009, 02:23:19 μμ »
( 6,50 ευρω την ωρα μου εδινε)
Πόσα;;;;
Καλά για την ψυχή της μάνας σου δούλευες;;Σίγουρα ανασφάλιστα γιατί το ικα δεν νομίζω να επιτρέπει κάτω από το κατώτατο!
ΠΕ02

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158558
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 441
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 401
Σύνολο: 403

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.115 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.