*

Αποστολέας Θέμα: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;  (Αναγνώστηκε 95812 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Απάντηση #42 στις: Μάρτιος 31, 2009, 01:33:08 μμ »
Θα αναψω και εγω ένα για συμπαράσταση :P
Μαρκο είμαι νηπιαγωγός και βλέπεις γονεις στην αρχή της χρονιάς που
ρωτούν: πότε θα μάθουν τα γραμματα? και αναλύεις τους λόγους που δεν πρεπει με το βούρδουλα να τους μάθεις γραμματα
 και έρχεται η απάντηση: ναι αλλα το δικό μας παιδι είναι προχωρημένο γιατι δεν κάνετε κατι?
Και βρίσκεσαι εσυ, εγω, ο άλλος σε κατάσταση αμόκ. Λες και αν τα μαθει από το νηπιαγωγείο θα γίνει Αινσταιν (ασε που τελικα αν υπαρξει ένα προβλημα σου απαντουν και ο Αινσταιν στα απλά δεν τα κατάφερνε)και χτυπας ξανα το κεφάλι σου στον τοιχο
Και τώρα που άλλαξαν τα βιβλία της γλώσσας( που κατ'εμε είναι πιο καλα από τα άλλα ),τους ξινίζουν.Που καποιοι δασκαλοι οργανώνουν τη διδασκαλία τους σαν να έκαναν το "Η γλώσσα μου". αααααααα είναι δυσκολα λεν οι γονείς. αφου το παιδακι σου είναι Αινσταιν τι σκας? Αφου γραφει από τα 3 του μόνη σου το είπες. Αφου ενώνει τελειες με ανεση, αφου τελικά το δεκαχρονο είναι πιο έξυπνο!!!!!!!
ξερεις με τι διαφωνώ? Ναι έχουν πολλα να αποστηθίσουν, πολλες πληροφορίες συγκεντρωμένες  αλλα οι γονεις, οι δάσκαλοι, η κοινωνία τους τα έκανε ευκολα όλα.....πολυ ευκολα! όταν ο δασκαλος ζητα πληροφορίες όλοι την επομένη του πηγαίνουν! Απο το Intrnet μόνο, που καθόταν η μαμα μέχρι τις 12 για να τα βρεί και ο δασκαλός αντι να τους πει ναι ωραία αλλα υπάρχει και η εγκυκλοπαίδεια δεν λεει τπτ.
γιατί όταν έχουν θρησκευτικά αφήνει το περιθώριο όποιος θέλει ας μαθει το "πιστευω".ΔΕν μου αρεσουν τα θρησκευτικα και δεν μου άρεσαν απο μαθήτρια που είχαμε την καινη και την παλαια(οχι παλια )διαθήκη.αλλα θα μπορουσαν αφού υφίσταται(?) να το υποστηρίξουν και να μιλήσουν για τις φιλοσοφίες που μπορεί να ενεπνευσαν το χριστιανισμό.......Απ ότι καταλαβαίνεις το ζήτημα είναι πολύ πιο συνθετο από ένα:είμαι ΥΠΕΡ ή Κατα στην εισαγωγή των Αρχαίων. Και ρωτώ και κατι άλλο αφου΄ούτε στο Γυμνασιο δεν κατανοουν τα παιδια τη συνέχεια γιατι να την καταλάβουν στο δημοτικό??????
Και επίσης γιατι να μην μπορουν επίσης να κατανοήσουν ενα νεο κείμενο και να δωσουν σωστές ολοκληρωμένες απαντησεις?
walse, ξερω οτι νηπιαγωγος ειναι το πιο δυσκολο επαγγελμα συναμα και το πιο ενδιαφερον. γνωριζω αρκετες κοπελες νηπιαγωγους που τα λεμε συχνα και σε καταλαβαινω απολυτα.
ο γονιος παντα εχει απαιτησεις και ισως κι αυτος με τη σταση του διαμορφωνει τα πραγματα και οχι μονο οι δασκαλοι και το συστημα.
οσο αφορα τη συνεχεια της γλωσσας στην κατανοηση της απο τα παιδια του δημοτικου εκει με προλαβε και εδωσε την απαντηση η συναδελφος μου maryvas. στην παραθετω
θεωρω οτι τα νεα ειναι η απολυτη συνεχεια των αρχαιων κ για να μιλαει καποιος σωστα ελληνικα πρεπει να ξερει κ αρχαια. διαφωνω ομως στον τροπο που μαθαινονται τα αρχαια. ναι θεωρω υπερβολικο να μαθαινουν τα ιστημι κτλ. μεσα ομως απο τα αρχαια μαθαινουν κανονες συντακτικου που πολλοι απο αυτους ισχυουν κ στα νεα ελληνικα. ποτε διδαχτηκαν κανονικα τα παιδια για τα απροσωπα ρηματα στα νεα ελληνικα? τουλαχιστον οσους μαθητες εχω εγω -αν κ μερικοι απο αυτους ειναι αριστοι- μονο μεσα απο τα αρχαια καταλαβαν κ την απροσωπη συνταξη στα νεα. συμφωνω οτι ειναι υπερβολικες 6 ωρες αρχαιων στην α λυκειου. επισης θεωρω οτι θα επρεπε να μειωθουν οι ωρες των αρχαιων κ στη θεση τους να μπει ενα μαθημα γλωσσολογιας. μονο μεσα απο τη γλωσσολογια μπορουν τα παιδια να καταλαβουν την πραγματικη συνεχεια της γλωσσας. ειναι πολυ ενδιαφερον μαθημα κ χωρις ιδιαιτερους κανονες αν διδαχτει σωστα. δεν θα ηταν πολυ ενδιαφερον να μαθουν τα παιδια πώς απο τη λεξη υδωρ των αρχαιων προηλθε η νεοελληνικη νερο? δυστυχως ομως ο τροπος που διδασκονται τα αρχαια, δεν αφηνει τα παιδια να αγαπησουν αυτο το μαθημα...
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:55:54 »

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Απάντηση #43 στις: Μάρτιος 31, 2009, 01:42:10 μμ »
hobbit, αυτο που προτεινα δηλ.μεσα απο το παιχνιδι να μαθαινουν τα παιδια την ιστορια μιας λεξης και τη διαχρονικη της πορεια απο την αρχαια ως τη νεα (συμπεριλαμβανομενης και της "αργκο") ειναι ενα ευχαριστο μαθημα τοσο για το παιδι οσο και για το δασκαλο, απο το να διδασκει κανονες που τιποτα δεν προσφερουν ουσιαστικα.
και για να το παω ενα σκαλοπατακι πιο πανω θα πω οτι εφοσον τα παιδια απο το δημοτικο πια κανουν 2 ξενες γλωσσες καλο θα ηταν να γινεται και συγκριση με δανεια γλωσσικα που ειναι πολυ ενδιαφεροντα.

τι εμπνευση εχω σημερα?!!!!!!!!!
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Απάντηση #44 στις: Μάρτιος 31, 2009, 01:54:29 μμ »
Άρα, καταλήγω στα εξής:
1. Η νέα είναι συνέχεια της αρχαίας (αναμφισβήτητα...). Ή μήπως είναι νεκρή γλώσσα (  :o ), όπως διάβασα παραπάνω και, άρα, τσάμπα κρατάμε το "εστάλη", "ετέθησαν", "οίκος", "πρώην" κτλ κτλ κτλ;;;  ???
2. Η γραμματική της Νέας ελληνικής δεν διδάσκεται αναλυτικά στο δημοτικό, παρόλο που μερικοί δάσκαλοι κρίνουν (κατ' εμένα άψογα!) να "δουλεύουν" τους γραμματικούς τύπους "πατώντας" στους παραδοσιακούς κανόνες της γραμματικής (εκείνα τα υπέροχα μπλε βιβλιαράκια με τους κανόνες, τα παραδείγματα, τις εξαιρέσεις, είχαν και ασκησούλες ή άλλη γραμματική έχω στο μυαλό μου; ).
3. Τα παιδιά είναι ήδη πολύ φορτωμένα, ποιος ο λόγος, επομένως, να φορτωθούν και με τα αρχαία;;; Όχι, καλύτερα να πηγαίνουν αγγλικά, γερμανικά, μπαλέτο/καράτε, παραδοσιακούς χορούς (να τιμήσουμε και την "ξεχασμένη" παράδοση! Τι σόι Έλληνες είμαστε πια;;;  ;) ) παρά να μάθουν με τη μορφή παιχνιδιού λεξούλες που διατηρούνται και στα νέα (για να μην επαναλαμβάνομαι, τα έχω γράψει παραπάνω...)
4. Να μειωθούν οι ώρες των αρχαίων στην Α' Λυκείου (κι εγώ συμφωνώ...) υπερ της έκθεσης και της λογοτεχνίας.
5. Πολλά παιδιά (σε αντίθεση με το 2...) μαθαίνουν τους κανόνες της νέας ελληνικής μέσω της γραμματικής της αρχαίας (σε αντίθεση με το 1...)

Συμπέρασμα: Αν ο τωρινός, ο πρώην, ο τέως, ο μέλλον Υπουργός Παιδείας δεν αποφασίσει κάτι, ώστε να παρέχεται ουσιαστική παιδεία στα Ελληνόπουλα, εμείς απλώς θα αναλωνόμαστε σε τέτοιες συζητήσεις και θα προχωράμε στην "Ιερά Οδό" της Παιδείας σαν την αρκούδα του Σικελιανού...
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Συνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3646
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Απάντηση #45 στις: Μάρτιος 31, 2009, 01:59:32 μμ »
Ωραία όλη η συζήτηση και ωραία όλα τα επιχειρήματα για την εισαγωγή τωναρχαίων στο δημοτικό (αν και εγώ είμαι από αυτούς που διαφωνούν).\
Να θέσω όμως έναν προβληματισμό σε σχέση με το θέμα;
Τι θα γίνει με τα παιδιά που φοιτούν στα μειονοτικά σχολέια; Εκέι, για όσους δεν γνωρ'ίζουν, το πρόγραμμα είναι δίγλωσσο και κάποια μαθήματα γίνονται στα τουρκικά και κάποια στα ελληνικά. Επίσης, τα παιδιά με το ζόρι αρχίζουν και μιλάνε τα ελληνικά (δεν μπαίνω στη διαδικασία του σχολιασμού). Επίσης, στα σχολέια των πόλεων τουλάχιστον, διδάσκονατι και αγγλικά. Άρα ήδη στο δημοτικό υπάρχουν 3 γλώσσες από τις οποίες καμία το παιδί δεν ξέρει τέλεια (γιατί και τουρκικά που μιλούν καθημερινά είναι τελέιως διαφορετικά από τα "ακαδημαϊκά" τουρκικά).
Τα παιδιά αυτά, λοιπό, αν εισαχθούν στο δημοτικό τα αρχαία, ή θα πρέεπι να διδαχθού ΚΑΙ αρχαία στο δημοτικό, ή θα πάνε στο γυμνάσιο έχοντας ακόμα ένα γλωσσικό μειονέκτημα σε σχέση με τα παιδιά που φοίτησαν σε χριστιανικά/κανονικά/πλειοψηφικά σχολέια.
Το αποτέλεσμα; Και στις 2 περιπτώσεις θα υπάρχει διαροή μαθητικού πληθυσμού. Από τη μία λοιπον προσπαθούμε να βρούμε τρόπους ώστε τα παιδιά να ολοκληρώνουν τη φοίτηση τους στο σχολείο και από την άλλη θα τα διώχνουμε;
Θα με ενδιέφερε να ακούσω απόψεις απαλλαγμένες από εθνικιστικές κορώνες του στυλ "Δεν μας ενδιαφέρουν ΑΥΤΟΙ".
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:55:54 »

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Απάντηση #46 στις: Μάρτιος 31, 2009, 02:08:03 μμ »
Τα παιδιά των μειονοτικών σχολείων δεν συνεχίζουν τη φοίτησή τους και στο γυμνάσιο;  ???
Στα γυμνασία των μειονοτικών περιοχών δεν διδάσκονται τα αρχαία;  ???

Δεν πρόκειται για ειρωνικό μήνυμα, μην παρεξηγηθώ!  :-[ Απλώς είμαι εντελώς αδαής (ουπς! αρχαία λέξη!  ;) ) και δεν ξέρω τίποτα για αυτά τα σχολεία...  :-\

(Μαθαίνουν και 2 ιστορίες εκεί, την ελληνική και την τουρκική;  ??? )
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Απάντηση #47 στις: Μάρτιος 31, 2009, 02:10:58 μμ »
αυτα τα σχολεια (τα μειονοτικα) εχουν διαφορετικο προγραμμα σπουδων απο τα υπολοιπα ?
αλλα και παλι, τι σημασια εχει αυτο. μαθημα ειναι οπως ολα τα υπολοιπα.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος turtle

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 368
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Απάντηση #48 στις: Μάρτιος 31, 2009, 02:15:59 μμ »
Άρα, καταλήγω στα εξής:
1. Η νέα είναι συνέχεια της αρχαίας (αναμφισβήτητα...). Ή μήπως είναι νεκρή γλώσσα (  :o ), όπως διάβασα παραπάνω και, άρα, τσάμπα κρατάμε το "εστάλη", "ετέθησαν", "οίκος", "πρώην" κτλ κτλ κτλ;;;  ???
2. Η γραμματική της Νέας ελληνικής δεν διδάσκεται αναλυτικά στο δημοτικό, παρόλο που μερικοί δάσκαλοι κρίνουν (κατ' εμένα άψογα!) να "δουλεύουν" τους γραμματικούς τύπους "πατώντας" στους παραδοσιακούς κανόνες της γραμματικής (εκείνα τα υπέροχα μπλε βιβλιαράκια με τους κανόνες, τα παραδείγματα, τις εξαιρέσεις, είχαν και ασκησούλες ή άλλη γραμματική έχω στο μυαλό μου; ).
3. Τα παιδιά είναι ήδη πολύ φορτωμένα, ποιος ο λόγος, επομένως, να φορτωθούν και με τα αρχαία;;; Όχι, καλύτερα να πηγαίνουν αγγλικά, γερμανικά, μπαλέτο/καράτε, παραδοσιακούς χορούς (να τιμήσουμε και την "ξεχασμένη" παράδοση! Τι σόι Έλληνες είμαστε πια;;;  ;) ) παρά να μάθουν με τη μορφή παιχνιδιού λεξούλες που διατηρούνται και στα νέα (για να μην επαναλαμβάνομαι, τα έχω γράψει παραπάνω...)
4. Να μειωθούν οι ώρες των αρχαίων στην Α' Λυκείου (κι εγώ συμφωνώ...) υπερ της έκθεσης και της λογοτεχνίας.
5. Πολλά παιδιά (σε αντίθεση με το 2...) μαθαίνουν τους κανόνες της νέας ελληνικής μέσω της γραμματικής της αρχαίας (σε αντίθεση με το 1...)

Συμπέρασμα: Αν ο τωρινός, ο πρώην, ο τέως, ο μέλλον Υπουργός Παιδείας δεν αποφασίσει κάτι, ώστε να παρέχεται ουσιαστική παιδεία στα Ελληνόπουλα, εμείς απλώς θα αναλωνόμαστε σε τέτοιες συζητήσεις και θα προχωράμε στην "Ιερά Οδό" της Παιδείας σαν την αρκούδα του Σικελιανού...

Θα ήθέλα απλά να παραθέσω κάποιους προβληματισμούς. Να σημειώσω ότι είμαι φιλόλογος και λατρεύω την αρχαία ελληνική. Ναι μεν υπάρχει συνέχεια στη γλώσσα, αλλά η νέα ελληνική θεωρείται στη βιβλιογραφία και κατά τη γνώμη μου είναι μία αυθύπαρκτη οντότητα.

Επίσης, δεν κατανοώ τον λόγο για τον οποίο τα αρχαία  δεν είναι νεκρή γλώσσα. Μιλάμε, δηλαδή σήμερα, αρχαία ελληνικά όπως οι αρχαίοι Αθηναίοι (και αναφέρομαι, βέβαια και στη φωνολογία); Ή τι ακριβώς εννοείτε;

Αποσυνδεδεμένος maryvas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1311
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Απάντηση #49 στις: Μάρτιος 31, 2009, 02:24:14 μμ »
διαβαζα ενα αρθρο σε ενα περιοδικο οπου ειχε συνεντευξη απο φοιτητες ξενων χωρων που εχουν ερθει στην ελλαδα με ερασμους. ενας φοιτητης λοιπον -αν θυμαμαι καλα απο ισπανια- ειπε οτι διδασκονταν αρχαια απο τις πρωτες ταξεις του δημοτικου κ ετσι χωρις δευτερη σκεψη επελεξε να ερθει στην Ελλαδα για ερασμους. προσωπικα ντρεπομαι να μαθαινουν στο εξωτερικο αρχαια κ στην Ελλαδα να δυσανασχετουν τοσο πολυ. πηγα αμερικη κ η σπιτονοικοκυρα του αδερφου μου οταν εμαθα οτι θα παω - επειδη ηξερε οτι ειμαι φιλολογος- χαρηκε παρα πολυ κ ειπε οτι πρεπει οπωσδηποτε να με γνωρισει γιατι θελει να της μιλαω για τον Ευρυπιδη. οποτε τι να λεμε? αυτοι που ζουν στο εξωτερικο γνωριζουν μου φαινεται περισσοτερα για τους αρχαιους απο εμας τους ιδιους. κ δε νομιζω οτι μια τραγωδια μπορει να αποδοθει στα νεα οπως πρεπει κ να τη διδασκονται τα παιδια απο μεταφραση. χανουν την ομορφια της...
κατι αλλο που θα ηθελα επισης να προσθεσω. με ειχε παρει ο αδερφος μου απο αμερικη κ με ρωτουσα αν η "αθηνα" στα αρχαια ηταν σε πληθυντικο αριθμο. του το ειχε πει ενας αμερικανος κ δεν το πιστευε. πώς λοιπον γινεται να το γνωριζουν οι αλλοι κ να μην το γνωριζουμε εμεις οι ιδιοι?

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Απάντηση #50 στις: Μάρτιος 31, 2009, 02:25:24 μμ »
Δεν μιλιέται όπως τη μιλούσαν Θουκυδίδης, Σοφοκλής, Πλάτωνας, Δημοσθένης, Λυσίας, αλλά επιβιώνει μέσα από τη Νέα (βλέπε από την παράθεσή σου το 1  ;) )
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Απάντηση #51 στις: Μάρτιος 31, 2009, 02:25:42 μμ »
turtle, κλασικη φιλολογος? με αγαπη στα αρχαια ελληνικα?....φανταζομαι να μη τα λατρευες κιολας!
ναι, δεν μιλαμε σαν τους αρχαιους ελληνες, ομως......
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 31, 2009, 02:28:16 μμ από Μarkos »
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος turtle

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 368
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Απάντηση #52 στις: Μάρτιος 31, 2009, 02:29:20 μμ »
κλασικη φιλολογος? με αγαπη στα αχαια ελληνικα?....φανταζομαι να μη τα λατρευες κιολας!
ναι, δεν μιλαμε σαν τους αρχαιους ελληνες, ομως......

Θεωρώ ότι δε σου απευθύνθηκα με αυτό τον τρόπο. Ούτε έχω να αποδείξω κάτι. Απόψεις ανταλλάζουμε ή τουλάχιστον έτσι νόμιζα. Σε κάθε περίπτωση το ότι αγαπώ και μελετώ κάτι δε σημαίνει ότι πρέπει να είμαι και προκατειλημμένη.

Αποσυνδεδεμένος turtle

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 368
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Απάντηση #53 στις: Μάρτιος 31, 2009, 02:30:51 μμ »
Δεν μιλιέται όπως τη μιλούσαν Θουκυδίδης, Σοφοκλής, Πλάτωνας, Δημοσθένης, Λυσίας, αλλά επιβιώνει μέσα από τη Νέα (βλέπε από την παράθεσή σου το 1  ;) )

Δε διαφωνούμε σε αυτό. Αυτό όμως μόνο δεν την καθιστά ζωντανή γλώσσα.

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Απάντηση #54 στις: Μάρτιος 31, 2009, 02:34:28 μμ »
διαβαζα ενα αρθρο σε ενα περιοδικο οπου ειχε συνεντευξη απο φοιτητες ξενων χωρων που εχουν ερθει στην ελλαδα με ερασμους. ενας φοιτητης λοιπον -αν θυμαμαι καλα απο ισπανια- ειπε οτι διδασκονταν αρχαια απο τις πρωτες ταξεις του δημοτικου κ ετσι χωρις δευτερη σκεψη επελεξε να ερθει στην Ελλαδα για ερασμους. προσωπικα ντρεπομαι να μαθαινουν στο εξωτερικο αρχαια κ στην Ελλαδα να δυσανασχετουν τοσο πολυ. πηγα αμερικη κ η σπιτονοικοκυρα του αδερφου μου οταν εμαθα οτι θα παω - επειδη ηξερε οτι ειμαι φιλολογος- χαρηκε παρα πολυ κ ειπε οτι πρεπει οπωσδηποτε να με γνωρισει γιατι θελει να της μιλαω για τον Ευρυπιδη. οποτε τι να λεμε? αυτοι που ζουν στο εξωτερικο γνωριζουν μου φαινεται περισσοτερα για τους αρχαιους απο εμας τους ιδιους. κ δε νομιζω οτι μια τραγωδια μπορει να αποδοθει στα νεα οπως πρεπει κ να τη διδασκονται τα παιδια απο μεταφραση. χανουν την ομορφια της...
κατι αλλο που θα ηθελα επισης να προσθεσω. με ειχε παρει ο αδερφος μου απο αμερικη κ με ρωτουσα αν η "αθηνα" στα αρχαια ηταν σε πληθυντικο αριθμο. του το ειχε πει ενας αμερικανος κ δεν το πιστευε. πώς λοιπον γινεται να το γνωριζουν οι αλλοι κ να μην το γνωριζουμε εμεις οι ιδιοι?

Διδάσκονται τα αρχαία, ασφαλώς, και δη από πρωτότυπο! Και στη Σικελία τα διδάσκονται, Όμηρο από το πρωτόπτυπο, ό,τι έκανα εγώ στο 1ο εξάμηνο (< Οδύσσεια) και στο 5ο (< Ιλιάδα).
Τά' χουμε μέσα στα πόδια μας και τα περιφρονούμε, τα πετάμε...
Ώρες-ώρες λέω καλά έκαναν και μας πήραν τα μάρμαρα του Παρθενώνα και ταξιδεύουμε Παρίσι για να θαυμάσουμε την Αφροδίτη της Μήλου και τη Νίκη της Σαμοθράκης...
Τέτοιοι (= Έλληνες) είμαστε, τέτοια παιδεία (= περιφρονημένη) μας δίνουμε... (για να παραφράσω και τον στρατηγό μπαρμπα-Γιάννη, το Μακρυγιάννη...)
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Απάντηση #55 στις: Μάρτιος 31, 2009, 02:37:17 μμ »
κλασικη φιλολογος? με αγαπη στα αχαια ελληνικα?....φανταζομαι να μη τα λατρευες κιολας!
ναι, δεν μιλαμε σαν τους αρχαιους ελληνες, ομως......

Θεωρώ ότι δε σου απευθύνθηκα με αυτό τον τρόπο. Ούτε έχω να αποδείξω κάτι. Απόψεις ανταλλάζουμε ή τουλάχιστον έτσι νόμιζα. Σε κάθε περίπτωση το ότι αγαπώ και μελετώ κάτι δε σημαίνει ότι πρέπει να είμαι και προκατειλημμένη.
σωστα νομιζεις. αποψεις ανταλλασουμε και δεν εχουμε να αποδειξουμε τιποτα σε κανεναν. αλλα, μου κανει εντυπωση ενω αγαπας την αρχαια ελληνικη δεν βρισκεις κατι θετικο σε αυτην που μπορουν να παρουν οι μικροτεροι μαθητες?

δεν ειναι η γλωσσα? ΟΚ. τι ειναι?  ειναι κατι ή τιποτα απολυτως.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159603
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 497
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 22
Επισκέπτες: 423
Σύνολο: 445

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.095 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.