*

Αποστολέας Θέμα: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;  (Αναγνώστηκε 95519 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3630
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Απάντηση #14 στις: Μάρτιος 30, 2009, 03:48:10 μμ »
Τα αρχαία κατά την άποψη μου δεν χρειάζονται στο δημοτικό. Εκ΄τος αν ο λόγος πίσω από την εισαγωγή τους είναι ο διορισμός φιλολόγων. Το μόνο που θα προσφέρουν είναι τα παιδιά να μπερδευτούν ακόμα περισσότερο, και να στραφούν στα ιδιαίτερα από το δημοτικό. Καλύτερα θα ήταν να μειωθούν ΚΑΙ στο γυμνάσιο οι ώρες των αρχαίων και να αντικατασταθούν με ώρες νέων, γιατί θεωρώ ότι είναι πιο σημαντικό να έχουμε παιδιά (και αργότερα πολίτες) που θα ξ'έρουν να μιλούν και να γράφουν στα νέα ελληνικά, παρά παιδιά που θα γνωρίζουν τηυν α και β κλίση ή το λύω.
Α, και κάτι ακόμα....Ακόμα και αν μπουν αρχαία στο δημοτικό, το βλέπω πολύ χλωμό να διοριστούν φιλόλογοι, γιατί στα παιδαγωγικά διδάσκονατι αρχαία, όπότε δεν ευσταθεί το επιχείρημα ότι οι δάσκαλαι δεν είναι ικανοί να τα διδάξουν.
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:07:20 »

Αποσυνδεδεμένος green ice

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 334
    • Προφίλ
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Απάντηση #15 στις: Μάρτιος 30, 2009, 03:49:26 μμ »
Εννοείται. Η αρχαία γλώσσα στο Γυμνάσιο ταλαιπωρεί και εμάς και τα παιδιά. Προσωπικά δε νομίζω ότι το μάθημα θα διατηρηθεί για πολλά χρόνια ακόμη.
 

Εσείς ποιοι είστε κ σας ταλαιπωρεί η Αρχαία  Ελληνική γλώσσα ?Ποια η ειδικότητα σας?Ως γονείς ταλαιπωρείστε ή ως φιλόλογοι?

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Απάντηση #16 στις: Μάρτιος 30, 2009, 03:51:32 μμ »
Εσύ ποιος είσαι και ρωτάς;

Αποσυνδεδεμένος green ice

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 334
    • Προφίλ
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Απάντηση #17 στις: Μάρτιος 30, 2009, 04:01:06 μμ »
Δεν υπάρχουν άνθρωποι που καταφέρνουν  να μιλήσουν ορθά τα Νέα Ελληνικά χωρίς γνώση της Αρχαίας Ελληνικής.Μάλλον, είχατε κακούς δασκάλους στο σχολείο που δεν πέτυχαν  να σας δείξουν το μεγαλείο κ τη χρησιμότητα της γλώσσας μας.Γιατί η ελληνική γλώσσα είναι μία ,ό,τι υπάρχει πριν τη  Ν.Ε είναι οι διάφορες φάσεις της.Η Ν.Ε βασίζεται  στις προηγούμενες φάσεις της.Όχι άλλη απλοποίηση στη ζωή ,φτάνει,ας κρατήσουμε λίγη ποιότητα,λίγα πράγματα που μας δυσκολεύουν αλλά μας προσφέρουν καλλιέργεια.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 30, 2009, 04:06:06 μμ από green ice »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:07:20 »

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Απάντηση #18 στις: Μάρτιος 30, 2009, 04:09:55 μμ »
Εσύ ποιος είσαι και ρωτάς;
para5, οφειλεις να απαντησεις απο ποιο μετερίζι σε ταλαιπωρει η αρχαια ελληνικη. διαλογο κανουμε.....
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 30, 2009, 04:30:58 μμ από Μarkos »
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος AntreaEirini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1538
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Απάντηση #19 στις: Μάρτιος 30, 2009, 04:30:54 μμ »
πιστευετε οτι τα αρχαια ελληνικα μπορουν και πρεπει να διδαχτουν στις δυο τελευταιες ταξεις του δημοτικου;
εγω ειμαι υπερμαχος αυτης της αποψης. οτι ναι πρεπει και μπορουν να διδαχτουν απο φιλολογους και οχι απο δασκαλους που δεν ειναι επαρκεις.
Συμφωνώ με το παραπάνω μήνυμα και επαυξάνω. Όχι απλά ισορροπία σε διδασκαλία αρχαίων-νέων (αναφέρομαι μόνο στα μαθήματα γλώσσας) σε Γυμνάσιο/Λύκειο, αλλά κατάργηση της αρχαίας γλώσσας στο Γυμνάσιο, και διδασκαλία της μέσω των Νέων. Για τα αρχαία στο δημοτικό, ούτε συζήτηση. Αν γίνει ποτέ κάτι τέτοιο, θα είναι μέγα λάθος. Και μη νομίζετε πως αν βάλουν αρχαία στο δημοτικό αυτό σημαίνει πως θα διορίσουν φιλολόγους να τα διδάξουν. Μπορούν να το κάνουν και οι δάσκαλοι με μία επιμόρφωση.
Τα αρχαία κατά την άποψη μου δεν χρειάζονται στο δημοτικό. Εκ΄τος αν ο λόγος πίσω από την εισαγωγή τους είναι ο διορισμός φιλολόγων. Το μόνο που θα προσφέρουν είναι τα παιδιά να μπερδευτούν ακόμα περισσότερο, και να στραφούν στα ιδιαίτερα από το δημοτικό. Καλύτερα θα ήταν να μειωθούν ΚΑΙ στο γυμνάσιο οι ώρες των αρχαίων και να αντικατασταθούν με ώρες νέων, γιατί θεωρώ ότι είναι πιο σημαντικό να έχουμε παιδιά (και αργότερα πολίτες) που θα ξ'έρουν να μιλούν και να γράφουν στα νέα ελληνικά, παρά παιδιά που θα γνωρίζουν τηυν α και β κλίση ή το λύω.
Α, και κάτι ακόμα....Ακόμα και αν μπουν αρχαία στο δημοτικό, το βλέπω πολύ χλωμό να διοριστούν φιλόλογοι, γιατί στα παιδαγωγικά διδάσκονατι αρχαία, όπότε δεν ευσταθεί το επιχείρημα ότι οι δάσκαλαι δεν είναι ικανοί να τα διδάξουν.

Για το αν θα πρέπει να εισαχθούν τα αρχαία ελληνικά στο δημοτικό ο καθένας έχει τη γνώμη του, μάλλον όμως δεν είμαστε εμείς οι αρμόδιοι να αποφανθούμε. Αν όμως γίνει δεν καταλαβαίνω γιατί υπάρχει η τόσο αβασάνιστη άποψη ότι οι δάσκαλοι δε μπορούν να το κάνουν! Όπως διδάσκουν φυσική θα διδάξουν και αρχαία! Ειδικά αφού τα διδάσκονται στο πανεπιστήμιο. Μην ξεχνάμε ότι υπάρχουν σχολές ΠΕ02 που ίσως να κάνουν τόσα αρχαία όσα και το παιδαγωγικό!
Εμένα άλλο με απασχολεί. Οι συνάδελφοι ΠΕ02 πραγματικά πιστεύουν ότι είμαστε ικανοί να διδάξουμε στο δημοτικό; Ότι μπορούμε να διαχειριστούμε και να προσεγγίσουμε με ορθές παιδαγωγικές μεθόδους τάξεις παιδιών 10-11 ετών; Ή ότι γνωρίζουμε επαρκώς το τι μπορούν και το πώς μπορούν τα παιδιά αυτών των τάξεων να μάθουν;
Νομίζω ότι γίνεται λόγος για διορισμό φιλολόγων στα δημοτικά μόνο ως μέτρο που αποσκοπεί στο διορισμό περισσότερων φιλολόγων.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Απάντηση #20 στις: Μάρτιος 30, 2009, 04:39:07 μμ »
καποιος μιλησε γαι κεκτημενα" του κλαδου των δασκαλων, και ρωτουσα (οσοι με παρακολουθουν θα το θυμουνται, δεν πανε δα και πολλες μερες) τι θα πει "κεκτημενα".
να τα λοιπον! γιαυτα μιλουσα.
το αν οι φιλολογοι κανουν λιγα αρχαια αυτο ειναι θεμα καθενος ΠΕ02. εγω προσωπικα εχω στην αναλυτικη μου 6 αρχαια και ειμαι του ΦΠΨ αθηνας, γιατι ολα τα επιλεγομενα τα πηρα απο το φιλολογικο.
δεν εχει τοσο σημασια αυτο οσο σε τι υλη εξεταζονται στα αρχαια οι των φιλοσοφικων και σε τι του παιδαγωγικου!
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Απάντηση #21 στις: Μάρτιος 30, 2009, 04:41:10 μμ »
επιπλεον, κυριοι δασκαλοι, αυτο δεν θα επρεπε να σας ενοχλει. δεν σας θιγει πουθενα. ο κ. Μπαμπινιωτης το ειχε προτεινει και αυτος κατι θα ξερει παραπανω απο μας.

περασε η εποχη που οι δασκαλοι μαθαιναν στα παιδια " πι,  πι    το παπι "
τωρα πια εχουν αλλη παιδαγωγικη. αλλα αυτο σε καμια περιπτωση δεν τους κανει "ειδημονες"

να ρωτησω, στα χρονια μου ο δασκαλος μας εκανε και γυμναστικη. τωρα γιατι προσλαμβανουν γυμναστες στα δημοτικα? (και καλα κανουν φυσικα) μηπως γιατι το θεωρουν οι δασκαλοι δευτερευον και καπως "υποτιμητικο" και γαιυτο δεν φερνουν αντιρρηση?

ε, οχι και οι δασκαλοι να διδαξουν αρχαια!  θα γελασει καθε πικραμενος και θα πικραθει καθε γελασμενος!
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 30, 2009, 04:55:00 μμ από Μarkos »
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος praeceptor

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 191
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02 & ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Απάντηση #22 στις: Μάρτιος 30, 2009, 04:48:11 μμ »
Είμαι δασκάλα-φιλόλογος. Τελείωσα αρχικά την κλασική Φιλολογία (Αρχαία, Λατινικά) και στη συνέχεια σπούδασα στο ΠΤΔΕ.
Πιστεύω ακράδαντα πως είναι ανέφικτο να μιλάς σωστά ελληνικά, αν δεν έχεις διδαχθεί την αρχαία ελληνική γλώσσα. Όπως προανέφερε κάποιος συνάδελφος, τα αρχαία είναι το θεμέλιο της νέας ελληνικής. Οι δάσκαλοι δεν είναι επαρκείς για να διδάξουν την αρχαία γλώσσα, διότι κατά τη διάρκεια των ακαδημαικών σπουδών τους δε διδάσκονται αρχαία ελληνικά. Θεωρώ όμως από προσωπική εμπειρία, πως δεν πρέπει να εισαχθεί η αρχαία ελληνική στο Δημοτικό σχολείο. Τα παιδιά δυσκολεύονται πολύ με το υπάρχον πρόγραμμα, πόσο μάλλον αν επιβαρυνθούν κι άλλο.
Η προσέγγιση της αρχαίας είναι καλό να γίνεται στο Γυμνάσιο, είναι όμως αναγκαίο να συγγραφούν νέα εγχειρίδια.
vanitas vanitatis
omnia vanitas

Αποσυνδεδεμένος eleni

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Απάντηση #23 στις: Μάρτιος 30, 2009, 05:01:55 μμ »

συνάδελφοι,
 θεωρώ ότι προτάσεις τετοιου ειδους ξεφευγουν πλέον από τα όρια της κοινής λογικής. Όσοι διδάσκουν αρχαια στην α΄γυμνασιου καταλαβαίνουν τι εννοώ. Εδώ υπάρχει τεράστιο πρόβλημα στην ανάγνωση πρώτα απ'όλα. Δε συζητώ για ορθογραφία. ¨Όσο για τα νέα εγχειρίδια των αρχαίων κανείς μας δε φανταζόταν οτι θα μπορούσαν να ειναι χειρότερα από τα προηγούμενα. Και όμως επετεύχθη και αυτό. Η λιγοστή μου εμπειρία εχει δείξει ότι τα αρχαία στο γυμνάσιο ήδη είχαν τρία αποτελέσματα:

τα μισούν οι μαθητές
τρέχουν στα φροντιστήρια οι γονείς
τρελαίνονται οι διδάσκοντες που πρέπει να εξηγήσουν σε ένα κεφάλαιο συνταξη απαρεμφάτου και ειδη μετοχών σε παθητές που στη μεγάλη τους πλειοψηφία δεν μπορούν αν κατανοήσουν νεοελληνικό κείμενο με κάποιες παραπάνω απαιτήσεις.

τώρα αρχαία στο δημοτικό;Ας φροντίσουν λίγο να αλλάξουν τα τέρατα του γυμνασίου και μετά ας σκεφτούν τέτοιες πρωτοπριακές αλλαγές στα προγράμματα.Και επιτέλους ας τελειώσουμε κάποτε με τις συντεχνιακές πιέσεις που καθορίζουν την εκπαίδευση μας την τελευταία εικοσαετία
"δαπανηρό πράγμα ο βίος. Ναυλώνεις έναν κόσμο για να κάνεις το γύρο μιας βάρκας"

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Απάντηση #24 στις: Μάρτιος 30, 2009, 11:10:06 μμ »
1. Κάθε γνώση μπορεί να διδαχτεί στο παιδί, αρκεί να "κατεβάσουμε" τη γνώση στο επίπεδό του.

2. Η νέα ελληνική είναι η εξέλιξη της αρχαίας ελληνικής.
Συμφωνώ ότι τα παιδιά δεν γνωρίζουν την ορθή χρήση της νέας. Διδάσκω έκθεση στην Α' Λυκείου και ακόμη δεν έχω πάρει καλή έκθεση, έτσι όπως πρέπει να γράφεται, από τους μαθητές μου. Όμως, η βηματάκι-βηματάκι διδασκαλία της αρχαίας από την Ε'- Στ δημοτικού δεν είναι για να τρελαθούν γονείς και μαθητές με φροντιστήρια! Αρκεί τα εγχειρίδια, όπως είπε ο Μάρκος, να είναι ευχάριστα για τα παιδιά αυτής της ηλικίας και η διδασκαλία να γίνεται με τη μορφή παιχνιδιού.
Έτσι, θα μάθουν ότι είναι η οδός και η ψήφος όχι ο γιατί μοιάζει με αρσενικό (λήγει σε -ος),
ότι το νερό ονομάζεται ύδωρ, έτσι έχουμε τη λέξη υδραγωγείο
ότι στην πρόταση "το τηλ είναι κατειλλημένο" η λ. κατειλημμένο είναι μια μτχ σαν αυτές της νέας που μαθαίνουν (εξού και η ίδια κατάληξη)
ότι στα κινητά τους (γιατί όλα έχουν), όταν γράφει "μήνυμα εστάλη" η λέξη εστάλη είναι Αόριστος κτλ.
Δεν χρειάζεται να μάθουν να κλείνουν "η οδός", "η ψήφος", "το ύδωρ", τη μτχ "κατειλημμένο", τον αόριστο β' "εστάλη", αρκεί να καταλάβουν ότι η αρχαία αναπνέει μέσα από τη νέα και δεν είναι νεκρή ή άγνωστη - ακαταλαβίστικη γλώσσα.

3. Οι μαθητές πιο πολύ θα κουραστούν και θα πελαγώσουν με τη διδασκαλία της αρχαίας στο δημοτικό απ' ό,τι κουράζονται τώρα;;; Εκείνα τα μαθηματικά της Ε' είναι η ύλη του γυμνασίου!  :o
Φτάσαμε δηλαδή να γίνονται αστέρια στα μαθηματικά και στη φυσική και να μη μιλούν σωστά, ως όλοι οφείλουμε, τη μητρική μας!...  >:(

4. Απόλυτα εξειδικευμένοι για τη διδασκαλία των αρχαίων στην Α/θμια είναι οι φιλόλογοι. Πώς να το κάνουμε, να το αλλάξουμε αυτό; Μιλάμε για εξειδίκευση.
Όσο για το αν οι φιλόλογοι μπορούν να εναρμονιστούν με τα παιδάκια του δημοτικού, ασφαλώς και μπορούν, όπως ήδη εναρμονίζονται τόσο με τα παιδιά της Α' γυμνασίου (1 χρόνος μετά το δημοτικό) όσο και με τα παιδιά της Γ λυκείου (1 χρόνος πριν το Πανεπιστήμιο)...
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 31, 2009, 01:17:24 μμ από bikini »
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος millhaven

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 341
    • Προφίλ
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Απάντηση #25 στις: Μάρτιος 30, 2009, 11:51:02 μμ »
Δεν ξέρω,ρε παιδιά.Λίγο υπερβολικό μου ακούγεται.Θυμάμαι όταν πήγα στην Α' γυμνασίου,είχαν πρωτομπεί τα αρχαία στο γυμνάσιο και επικρατούσε μία γενική σύγχυση.Στους καθηγήτες,στους μαθητές και στην ουσία νομίζω ότι τελικά αρχαία μάθαμε στο λύκειο και όσοι ακολουθήσαμε θεωρητική κατεύθυνση.Απο τα ιδιαίτερα βλέπω ότι πλέον στα βιβλία του δημοτικού επιχειρείται μία προσέγγιση της αρχαίας γλώσσας,αλλά δύσκολα ένα παιδί μπορεί να τα καταφέρει,ιδίως οταν αγνοεί βασικούς γραμματικούς κανόνες της νέας ελληνικής.
Πάντως αν αποφασιστεί κάτι τέτοιο,καταλληλότεροι  για τη διδασκαλία νομίζω οτι θα είναι οι φιλόλογοι 8)

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Απάντηση #26 στις: Μάρτιος 30, 2009, 11:55:31 μμ »
Η μητρική μας γλώσσα είναι η νέα ελληνική κι όχι η αρχαία. Δηλαδή κάποιος που μαθαίνει πχ ιταλικά, για να πλουτίσει το λεξιλόγιό του είναι καλύτερο από το να διαβάζει ιταλικές εφημερίδες ή ιταλική λογοτεχνία να διαβάζει την Αινειάδα στα Λατινικά!!!
Τόσα χρόνια έχουν περάσει από τότε που μπήκαν τα αρχαία στο γυμνάσιο, παρατηρήσατε εσείς καμία καλυτέρευση στη χρηση της νεοελληνικής από τους μαθητές; Γιατί εγώ δεν είδα καμία. Το μόνο που είδα ήταν μεγαλύτερη αντιπάθεια για τα αρχαία. πράγμα πολύ λογικό, κι εγώ ως μαθήτρια αν έπρεπε να καταλάβω την απρόσωπη σύνταξη στα 14 μου σήμερα μάλλον δε θα ήμουν φιλόλογος!!!
Προσωπικά όχι μόνο είμαι κατά της εισαγωγής των αρχαίων στο δημοτικό, αλλά και κατά της διδασκαλίας τους στο γυμνάσιο!
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος daffyduck

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 540
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Απάντηση #27 στις: Μάρτιος 31, 2009, 01:00:31 πμ »
Έτσι, θα μάθουν ότι είναι η οδός και η ψήφος όχι ο γιατί μοιάζει με αρσενικό (λήγει σε -ος),
ότι το νερό ονομάζεται ύδωρ, έτσι έχουμε τη λέξη υδραγωγείο
ότι στην πρόταση "το τηλ είναι κατειλλημένο" η λ. κατειλλημένο είναι μια μτχ σαν αυτές της νέας που μαθαίνουν (εξού και η ίδια κατάληξη)
ότι στα κινητά τους (γιατί όλα έχουν), όταν γράφει "μήνυμα εστάλη" η λέξη εστάλη είναι Αόριστος κτλ.
Δεν χρειάζεται να μάθουν να κλείνουν "η οδός", "η ψήφος", "το ύδωρ", τη μτχ "κατειλλημένο", τον αόριστο β' "εστάλη", αρκεί να καταλάβουν ότι η αρχαία αναπνέει μέσα από τη νέα και δεν είναι νεκρή ή άγνωστη - ακαταλαβίστικη γλώσσα.


Ακριβώς τόσες και τέτοιες είναι οι πληροφορίες που χρειάζεται να ξέρει κάποιος για να μιλήσει σωστά Νέα Ελληνικά. Δεν χρειάζεται δηλ. να γνωρίζεις εξαρτημένο υποθετικό λόγο στ' αρχαία καθώς και να κλίνεις όλους τους τύπους των ίστημι-τίθημι-δίδωμι κλπ για να ΜΙΛΗΣΕΙΣ σωστά νέα ελληνικά, αλίμονο!! Και μάλιστα, αυτά που πρέπει να γνωρίζεις, πρέπει να τα γνωρίζεις σε επίπεδο παθητικής γνώσης, δηλ. να είσαι σε θέση να αναγνωρίζεις την προέλευση μιας λέξης, έναν τύπο σ' ένα κείμενο οκ, αλλά το να πρέπει να ΠΑΡΑΓΕΙΣ τέτοιους τύπους τί νόημα έχει;;; Θα μιλήσει κανείς αρχαία ή θα συντάξει γραπτό κείμενο στ' αρχαία;;;;

Ούτε εξαρτάται η ποιότητα της εκπαίδευσης από το εάν διδάσκονται αρχαία στο δημοτικό. Εγώ πιστεύω ότι η εισαγωγή τους θα ήταν καταστροφική!!! Δεν θ'αυξανε την όρεξη των παιδιών, αλλά τον πανικό τους (παιδιών και γονέων). Είναι τόσα και τέτοια τα στραβά της Πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης (και τόσο καθοριστικά για τη μετέπειτα πορεία των παιδιών) που μόνο αυτό της έλειπε, η εισαγωγή των αρχαίων. Λες και τα υπόλοιπα μέτωπα έχουν κλείσει!

Ναι, ίσως να ήταν ωραίο να γίνει όπως το προτείνει ο Μάρκος (με μορφή παιχνιδιού και "τα πάνω-πάνω") αλλά επειδή ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να γίνει κάτι τόσο εμπνευσμένο, κάθε άλλη προσπάθεια θα μπορούσε να αποβεί μοιραία για τη σχέση των παιδιών με τ'αρχαία.

Και όχι μόνο δεν πρέπει να μπουν στα δημοτικά, αλλά πρέπει ΕΠΕΙΓΟΝΤΩΣ να λιγοστέψουν οι ώρες διδασκαλίας στις υπόλοιπες βαθμίδες υπέρ της διδασκαλίας νέων ελληνικών (γλώσσας-έκθεσης-λογοτεχνίας). 6 ώρες αρχαία στην Α' Λυκείου έναντι 2 μόλις ωρών Νεοελληνικής γλώσσας - αν είναι ποτέ δυνατόν!!!!!!

Το μεγαλύτερο καλό που μπορούν να κάνουν τ' αρχαία προέρχεται από την επαφή των μαθητών με όσο το δυνατόν περισσότερες μορφές κειμένων της αρχαίας ελληνικής γραμματείας και με τα ΝΟΗΜΑΤΑ που εμπεριέχονται σε αυτά. Αξίες, ανθρωπιστικά ιδανικά - αυτά, ναι, μάλιστα, μπορούν να είναι πραγματικά οφέλη για τα παιδιά, αλλά γι'αυτά χρειάζεται μια απλή, καλά οργανωμένη ερμηνευτική προσέγγιση. Έτσι όπως πρήζουμε τους μαθητές με συντακτικό και γραμματική (ακόμη και στην "Αντιγόνη"!!!!!!!!), τελικά τους αφαιρούμε ακόμη και αυτήν την όποια χαρά και ωφέλεια θα μπορούσαν ν' αντλήσουν από την ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ αυτού που λένε τα κείμενα αυτά, στη μητρική τους γλώσσα.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 31, 2009, 01:04:00 πμ από daffyduck »
Μην περιμένεις να δεις, για να πιστέψεις...Πίστεψε, και θα δεις!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158560
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 541
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 513
Σύνολο: 521

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.097 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.