*

Αποστολέας Θέμα: Λατινικα: να εξεταζονται και σε αγνωστο οι μαθητες στις εισαγωγικες ;  (Αναγνώστηκε 7434 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Ναι, ναι, να γνωρίσουν τη λατινική φιλολογία και να την αγαπήσουν.... έτσι όπως έχουν αγαπήσει και την ελληνική λογοτεχνία από τη λογοτεχνία κατεύθυνσης ή τα κείμενα νεοελληνικής λογοτεχνίας που διδασκονται ανελλιπώς από την Α' Δημοτικού μέχρι τη Γ' Λυκείου.... δεν είδες πόσο την αγάπησαν!!!

τουλαχιστον αγαπητη μου olgalia, δεν θα την εχουν ως ...."περιγελο"

δεν καταλαβαινω?!! χαθηκαν τα σοβαρα κειμενα της λατινικης?(διασκευασμενα βεβαια)και εχουν αυτα με την κρεβατοκαμαρα με το ελαφι, τις τριχες της Ιουλιας,τη μανικιουριστρα και παει λεγοντας....?
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 31, 2009, 11:51:04 πμ από Μarkos »
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Όντως, τι βλακείες κείμενα διδάσκουμε;;;  ???
Δεν μπορούν τα βιβλία των λατινικών να αναβαθμιστούν;;;
Και η θεία μου που σε 3 χρόνια παίρνει σύνταξη τα ίδια έδωσε Πανελλαδικές!!!  :o
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος maryvas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1311
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Όντως, τι βλακείες κείμενα διδάσκουμε;;;  ???
Δεν μπορούν τα βιβλία των λατινικών να αναβαθμιστούν;;;
Και η θεία μου που σε 3 χρόνια παίρνει σύνταξη τα ίδια έδωσε Πανελλαδικές!!!  :o

γιατι να αναβαθμιστουν μπικινι μου? εχεις παρατηρησει οτι συνηθως αυτοι που κανουν λατινικα ειναι καθηγητες με πολλα χρονια στην εκπαδευση κ εντελως τυχαια καθε χρονο παιρνουν οι ιδιοι τα λατινικα? εχουν τοσες σημειωσεις πλεον, τα ξερουν απεξω κ ανακατωτα. γιατι να κουραστουν οι ανθρωποι κ να πρεπει να μαθουν καινουρια κειμενα?
 :-X :-X :-X

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
καλα τα λες  maryvas και θα συμφωνησουμε ολοι ,του βολεματος εχουμε γινει πια....
υστερα μου λενε για βελτιωση προγραμματων και υλης και περιεχομενου και αλλες αηδιες.....

το πριονι...... το πριονιιιιιιι......
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

professor

  • Επισκέπτης
οταν ημουν μαθητης της ΣΤ Δημοτικου τα λατινικα ηταν υποχρεωτικα στη Β λυκειου!
μετα τα βαλαν ως μαθημα Γ Δεσμης
και ο Αρσενης μοιρασε την υλη σε Β και Γ Λυκειου Θεωρητικη Κατευθυνση
οι μαθητες απο οσο μου λεν παπαγαλιζουν την μεταφραση..ανηκουστο κατ΄εμε!
η γνωμη μου παντως σαν παλαιμαχος γνωστης της Λατινικης  (οκ,τα χω ξεχασει σε επιπεδο γραμματικης και συντακτικου σε μεγαλο βαθμο)
πως ενα κειμενακι του στυλ:

libera me domine de morte aeterna in die ila tremenda,quando caeli movent sunt et terra

η

rex tremendas majestatis,qui salvandos salvas gratis,salva me fons pietatis

ανετα μπορουσε να μπει σε πανελλαδικες

αλλωστε μην ξεχναμε οτι η μεταφρα απο ελληνικα σε ξενα ειναι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΔΥΣΚΟΛΟ
οχι το αντιστροφο!


(ρωτηστε με να σας πω ποσες απο τις ανωτερω λεξεις εχουν περασει στο αγγλικο  λεξιλογιο (και ας μη μιλησουμε για ΛΑΤΙΝΟΓΕΝΕΙΣ ΓΛΩΣΣΕΣ)

ΥΓ.προφανως οσοι πουλανε μουρη -εχουν δει τα ματια μου!!-στο νετ σε θεματα γλωσσσικα και ιδιως κατι μηχανικοι και κομπιουτεραδες να ξερετε οτι  εχουν τσιμπησει καμια 30ρια ηλεκτρονικα λεξικα κλπ προγραμματα αλλα δεν λενε ποια ειναι και που τα βρηκαν  και οχι οτι το απαγορευουν οι οροι χρησης ...ΑΥΤΟ ΘΑ ΠΕΙ ΑΛΑΖΟΝΕΙΑ,να το ξερετε!
 
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 02, 2009, 02:59:48 μμ από professor »

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
professor, θα συμφωνησω μαζι σου. η μεταγραφη απο τα ελληνικα στα λατινικα ειναι δυσκολη, οχι το αντιστροφο. επομενως, ειναι μια καλη ασκηση για τις εισαγωγικες. ας ακονισουν λιγο παραπανω το μυαλο τους. 18 χρονων ειναι.αλιμονο. σε διδαγμενα πραγματα θα κανουν εφαρμογη.αυτο ειναι ολο.

δεν ποναει καθολου,γιατρε?  Οχι, και κατσε να τελειωνουμε!
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος Vania

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1585
  • Φύλο: Γυναίκα
  • οσο ζω....διαβαζω...
    • Προφίλ
παντως συναδελφοι(μην με βρισετε...)εμενα μου αρεσουν αυτες οι αστειες ιστοριουλες των κειμενουν...πολλοι μαθητες τις κοροιδευουν και θα συμφωνησω αλλα και σε πολλους αρεσουν καθοτι τις βρισκουν διασκεδεστικες και συνηθως κατι το οποιο μας φαινεται διαστικο ειναι και πιο ευκιλη η διδασκαλια του.βεβαια συμφωνω με μαρκο οτι η μεταφραση μαθαινεται παπαγαλια δυστυχως και προσθετω και επιμενω πως σε αυτο δεν φταινε μοναχα τα κειμενα(κατ εμε δεν φταινε καθολου)αλλα ο τροπος με τον οποιο διδασκεται το μαθημα στο σχολειο...το μαθαινει λεξιλιγιο,δεν του δινεται καθολου αγνωστο με ηδη γνωστες λεξεις και δεν του δινεται ανακατη η μεταφραση...εγω με τα παιδια μου ετσι λειτουργω κι ολα μαθαινουν να ξερουν τι μεταφραζουν κι ας παραπονιουνται αλλα μαθαινουν.θελω να πω οτι εξαρταται και απο εμας πολυ το πως θα χειριστουμε την υλη μας...

Αποσυνδεδεμένος maryvas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1311
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
παντως κ απο τα διαγωνισματα του σχολειου που μου λενε τα παιδια αλλα κ απο τα διαγωνισματα που βαζω εγω δεν ζητουν απο τα παιδια παπαγαλια μεταφραση. δλδ δε βαζουμε ολοκληρη την προταση αυτουσια αλλα παραλειπουμε λεξουλες ή δεν βαζουμε το κειμενο ολοκληρο αλλα παραλειπουμε σειρες

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Vania,maryvas πολυ αισιοδοξο αυτο. παλι καλα που υπαρχουν και συναδελφοι που αγαπουν τη λατινικη γλωσσα.
αυτο ομως, να ρωτησω, δεν καταληγει καποια στιγμη σε....ρουτινα;
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος Vania

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1585
  • Φύλο: Γυναίκα
  • οσο ζω....διαβαζω...
    • Προφίλ
δεν μπορω να πω οτι λατρευω τα λατινικα(μην παρεξηγηθω κιολας.. ;D)απλα προσπαθω να κανω καλα την δουλεια μου.μπορει για εμενα να ειναι ρουτινα αλλα τα παιδια πρωτη φορα ακουν οτι ακουν και δε μ αρεσει να μεταφερω την βαρεμαρα την δικη μου σε εκεινα.προσπαθω να κανω το μαθημα ευχαριστο και αποδοτικο...δυστυχως οι δικες μας επιθυμιες μαρκο μου,των καθηγητων,δεν μετρανε... :(

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Vania μου, σωστα τα λες. δεν το ειπα μονο για επιθυμια δικη μας, αλλα οταν θελουμε κριτικη σκεψη και οταν ζηταμε πραγματι να δουμε τελικα τι εμεινε τι μπορουν να καταφερουν οι μαθητες περα απο τη παπαγαλια και τη στειρα γνωση, ενα αγνωστο 6-8 στιχων,με λεξιλογιο μεσα απο τα 50 κειμενα νομιζω ειναι οτι πρεπει. παντως, εισαι στο σωστο δρομο οσο αφορα τη διδασκλια και πραγματι ετσι ειναι οπως τα λες.
μακαρι και ολοι μας να τα αντιμετωπιζαμε ετσι και οχι με βαρεμαρα!
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159835
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 539
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 527
Σύνολο: 530

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.152 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.