*

Αποστολέας Θέμα: Θέματα ΑΣΕΠ-Κατηγορία ΠΕ 13  (Αναγνώστηκε 7188 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος virna

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
    • Προφίλ
Θέματα ΑΣΕΠ-Κατηγορία ΠΕ 13
« στις: Μάρτιος 30, 2009, 12:09:29 μμ »
Καλημέρα σε όλους. Ήθελα να ρωτήσω τους υποψηφίους του κλάδου μας πώς σας φάνηκαν τα θέματα των εξετάσεων και πόσο περίπου πρέπει να έχεις γράψει για να έχεις ελπίδες για διορισμό.Έδωσα πρώτη φορά βλέπετε...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Θέματα ΑΣΕΠ-Κατηγορία ΠΕ 13
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:05:35 »

Αποσυνδεδεμένος donna

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: Θέματα ΑΣΕΠ-Κατηγορία ΠΕ 13
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 04, 2009, 10:20:58 πμ »
Εξαρτάται. Για τους υποψήφιους χωρίς κατάρτιση παιδαγωγική η βαθμολογία υπολογίζω ότι θα πρέπει να είναι πολύ υψηλή, για να έχουν ελπίδες.


Για τους υποψήφιους με κατάρτιση κατά την άποψή μου η βάση θα κυμανθεί γύρω στο 75 χωρίς τις προσαυξήσεις, γιατί (1) στη Γενική Διδακτική

οι βαθμολογίες θα είναι αρκετά υψηλές (μέσος όρος πάνω από 75 - εύκολα θέματα) και (2) στο Γνωστικό γύρω στο 75 επίσης, γιατί βρίσκω ότι τα θέματα ήταν σαφώς πιο εύκολα από το διαγωνισμό του ΄07 [...με εξαίρεση βέβαια τα ερωτήματα στις Γενικές Αρχές].

Τώρα, στην Ειδική Διδακτική προσωπικά δεν μπορώ να κάνω καμία εκτίμηση. Αλλά, παραδοσιακά όσοι έχουν παιδαγωγική κατάρτιση γράφουν πάνω από 65. Συνεπώς, με αυτές τις εκτιμήσεις υπολογίζω τη βάση από 70 ως 75 περίπου χωρίς τις προσαυξήσεις.
Πάντως, μία βάση που θα προσέγγιζε το 77, χωρίς τις προσαυξήσεις επαναλαμβάνω, δε θα με εξέπληττε.

Αποσυνδεδεμένος ooo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 33
    • Προφίλ
Απ: Θέματα ΑΣΕΠ-Κατηγορία ΠΕ 13
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 04, 2009, 12:22:57 μμ »
Δεν νομίζω πως θα φθάσει τόσο ψηλά η βάση, μέχρι το 71 κατά τη γνώμη μου, κι αυτό αν υπάρχουν μεγάλοι βαθμοί στην ειδική διδακτική.

Αποσυνδεδεμένος donna

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: Θέματα ΑΣΕΠ-Κατηγορία ΠΕ 13
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 04, 2009, 01:04:00 μμ »
ooo, πιο συγκεκριμένα ποιά είναι η δική σου εκτίμηση για Γενική Διδακτική και Γνωστικό;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Θέματα ΑΣΕΠ-Κατηγορία ΠΕ 13
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:05:35 »

Αποσυνδεδεμένος ooo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 33
    • Προφίλ
Απ: Θέματα ΑΣΕΠ-Κατηγορία ΠΕ 13
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 04, 2009, 01:47:59 μμ »
Η ΓΔ θεωρώ ότι ήταν εύκολη, όσο για το Γνωστικό ας πάρουμε υπόψη το γεγονός κατ' αρχήν πως διαγωνίζονται υποψήφιοι δύο διαφορετικών πτυχίων που κατέχουν εκ των προτέρων καλά τα 2 από τα 4 αντικείμενα της εξέτασης. Γι' αυτό και οι βαθμολογίες, παραδοσιακά, στο Γνωστικό δεν είναι ψηλές στον κλάδο μας. Τώρα αν θεωρήσουμε πως οι των Πολιτικών Επιστημών γράφουν καλά σε θέματα ΕΕ και Πολ. Επιστήμης και οι της Νομικής στα άλλα δύο, η βάση προσδιορίζεται από την απόδοση στα υπόλοιπα μαθήματα. Σε γενικές γραμμές υπήρχαν φέτος αρκετά θέματα παγίδες σε όλα τα μαθήματα. Η Πολ. Επιστήμη δεν ήταν εύκολη για τους απόφοιτους της Νομικής, όπως και οι Γενικές Αρχές για τους πτυχιούχους Πολ. Επιστημών. Παραδοσιακά δε (φαίνεται και από τους βαθμούς πτυχίων, που πάνω από 8,00 είναι λίγοι στον κλάδο μας), υπάρχει δυσκολία συγκομιδής υψηλών βαθμολογιών. Σε κάθε περίπτωση το παιχνίδι των βάσεων θα κριθεί από τους κατέχοντες παιδαγωγική επάρκεια, οπότε αυτό κάνει την τελική πρόβλεψη λίγο παρακινδυνευμένη. Αυτούς τους υπολογίζω μάξιμουμ 130 άτομα. Άρα η αναλογία είναι 1:3 στην χειρότερη περίπτωση.

Αποσυνδεδεμένος ΣΑΝΤΥ-ΠΕ13

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: Θέματα ΑΣΕΠ-Κατηγορία ΠΕ 13
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 03, 2009, 06:09:52 μμ »
παιδιά, γειά σας.
είμαι νέα στον κλάδο και θα ήθελα να λάβω μερος στις εξετάσεις του ΑΣΕΠ. Μήπως μπορείται να μου πείται μερικά πράγματα ?
αξίζει να το προσπαθήσω? δυστυχώς δεν γνωρίζω άτομα του κλαδου μου απ'οπου θα μπορούσα να ενημερωθώ. Κάθε βοήθεια θα ειναι πολύτιμη.
σας ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος stergiosGR

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
    • Προφίλ
Απ: Θέματα ΑΣΕΠ-Κατηγορία ΠΕ 13
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 16, 2009, 04:17:41 μμ »
ΣΑΝΤΥ γειά σου.
Τώρα είδα την ερώτησή σου κ δεν ξέρω αν βρήκες ήδη απαντήσεις ..να σου πώ ίσως κι εγώ 1-2 πράγματα.
Το βασικότερο είναι ότι αν δεν έχεις παιδαγωγική κατάρτιση ( πτυχίο ΑΣΠΑΙΤΕ ή καθηγητικής σχολής) δεν έχεο νόημα η συμμετοχή σου στον ΑΣΕΠ μιά που προηγούνται πάντα οι έχοντεσ κατάρτιση, ΑΚΟΜΑ κι αν έχουν γράψει πολύ χαμηλότερα απο κάποιον που βγήκε πχ πρώτος αλλά δεν έχει καταρτιση.
Οι θέσεις γενικά είναι λίγε. Τελευταία φορά ήταν 30 και μάλιστα αρχικά είχαν πει ότι δεν θα διορίσουν ΠΕ13. Τελικά μετά από πιέσεις κ διαμαρτυρίες προκήρυξαν τις 30 θέσεις.
Γενικά τα πράγματα είναι αρκετά ρευστά, ειδικά τώρα που έχουμε κυρερνητική αλλαγή.
Θα σε συμβούλευα πάντως να αποκτήσεις πρώτα παιδ.κατάρτιση κ μετά να προγραμματίσεις συμμετοχή σου σε ΑΣΕΠ. Σημειωτέον η κατάρτιση θα σε βοηθήσει ακόμα κι αν θες να πας απλά για αναπληρώτρια--κι όχι για μόνιμο διορισμό.

Αποσυνδεδεμένος christos84

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Θέματα ΑΣΕΠ-Κατηγορία ΠΕ 13
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 17, 2009, 11:44:18 μμ »
Καλησπέρα συνάδελφοι.Μια ερωτησούλα θέλω να κάνω.Μπορείς να είσαι ταυτόχρονα και μεταπτυχιακός φοιτητής ενός Τμήματος και παράλληλα προπτυχιακός ενός άλλου Τμήματος διαφορετικής σχολής του ίδιου Πανεπιστημίου,έτσι;Και αυτό που μας απασχολεί εδώ, γράφτηκα και σκοπεύω να τελειώσω το Παιδαγωγικό Νηπιαγωγών για την απόκτηση παιδαγωγικής κατάρτισης.Καλό μου κουράγιο,λόγω απόστασης από το Πανεπιστήμιο και ορισμένα υποχρεωτικά μαθηματάκια.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159500
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 322
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 158
Σύνολο: 160

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.095 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.