*

Αποστολέας Θέμα: Δυτική Αττική  (Αναγνώστηκε 29553 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3348
    • Προφίλ
Απ: Δυτική Αττική
« Απάντηση #28 στις: Σεπτέμβριος 30, 2009, 03:21:23 μμ »
Απλώς να παρατηρήσω ότι τα λιγοστά σχόλια των συναδέρφων είναι σαν να λένε: "Μην το ψάχνεις, έτσι είναι όπως σου τα είπαν και χειρότερα". Κάτι πιο συγκεκριμένο; 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δυτική Αττική
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:26:54 »

Αποσυνδεδεμένος syrrahm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1951
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δυτική Αττική
« Απάντηση #29 στις: Σεπτέμβριος 30, 2009, 07:41:45 μμ »
Tα σχολεία του Ζεφυρίου , Άνω Λιοσίων και Φυλής  ανήκουν στην Α' Δυτ. Αττικής (του Καματερού είναι Γ' Αθήνας) .
Δεν ξέρω για την Α' , αλλά στη Β' περιοχή (από Ασπρόπυργο ως Μέγαρα) η κατάσταση είναι καλή απ' ό,τι έχω ακούσει και απ' ο,τι έχω δει στο λίγο διάστημα που είμαι εκεί.

Αποσυνδεδεμένος anemovroxis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 192
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δυτική Αττική
« Απάντηση #30 στις: Οκτώβριος 01, 2009, 09:29:24 μμ »


βρε παιδιά και εγώ στα άνω λιόσια είμαι ,μια χαρά είναι τα πράγματα.....(γυμνάσιο ,έτσι?)
όταν δίνουμε τον καλύτερο ευατό μας ,μπορούμε να εμπιστευόμαστε αυτό που συμβαίνει....

Αποσυνδεδεμένος Ich

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 70
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δυτική Αττική
« Απάντηση #31 στις: Οκτώβριος 03, 2009, 01:42:02 μμ »
Πάντως στην Ελευσίνα που ήμουν εγώ πριν απο 2 χρόνια τα πράγματα δεν ήταν καθόλου καλά. Το επίπεδο τραγικά χαμηλό -  σε αντίθεση με την αυτοπεποίθηση τοσο μαθητών όσο κ γονέων - και το χειρότερο ήταν η συμπεριφορά των διευθυντών κ υποδιευθυντών . Εχω περάσει από πάρα πολλά σχολεία, αλλά τόσο απάνθρωπη συμπεριφορά δεν εχω δεί ούτε σε ακριτικά μέρη.
Zum Glueck gehoert, dass man irgendwann beschliesst, zufrieden zu sein!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δυτική Αττική
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:26:54 »

Αποσυνδεδεμένος lopa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
    • Προφίλ
Απ: Δυτική Αττική
« Απάντηση #32 στις: Αύγουστος 05, 2014, 07:05:16 μμ »
Καλησπέρα. Γνωρίζει κανένας πόσες ώρες με Ι.Χ είναι η διαδρομή Αθήνα-Βίλλια και Αθήνα-Ερυθρές; Υπάρχουν συνάδελφοι που μετακινούνται στα σχολεία τους καθημερινά από Αθήνα;
Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος elenitsa1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 267
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δυτική Αττική
« Απάντηση #33 στις: Αύγουστος 05, 2014, 07:20:26 μμ »
Αθήνα- Ερυθρές με Αττική οδό από έξεοδο18 1 ώρα με ΙΧ Για Βίλλια λιγότερο

Αποσυνδεδεμένος josua

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
    • Προφίλ
Απ: Δυτική Αττική
« Απάντηση #34 στις: Αύγουστος 05, 2014, 07:23:42 μμ »
Καλησπέρα. Γνωρίζει κανένας πόσες ώρες με Ι.Χ είναι η διαδρομή Αθήνα-Βίλλια και Αθήνα-Ερυθρές; Υπάρχουν συνάδελφοι που μετακινούνται στα σχολεία τους καθημερινά από Αθήνα;
Ευχαριστώ
Εγω που το ειχα ψιλοψαξει γιατι υπηρχε ενδεχομενο για Δυτικη Αττικη.... στην καλυτερη περιπτωση 1 ωρα (εξαρταται και που ακριβως εισαι στο λεκανοπεδιο)....
Θεωρητικα μετακινεισαι καθημερινα.... πρακτικα..... κουραση + εξοδα! Γινεται ομως και διαφορετικα??


Αποσυνδεδεμένος josua

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
    • Προφίλ
Απ: Δυτική Αττική
« Απάντηση #35 στις: Αύγουστος 05, 2014, 07:28:37 μμ »
και τωρα που πιασαμε το θεμα Δυτικη Αττικη... θελω συμβουλη...

Στους ΠΕ60 η Δυτικη Αττικη εχει πολλα οργανικα κενα αρα και ευκολια στην μεταθεση απο επαρχια..... με τα σημερινα δεδομενα.....!
Ομως εχω ακουσει τα χειροτερα για τα σχολεια, το επιπεδο κλπ κλπ... περα απο την αποσταση...

Τη δηλωνεις σαν περιοχη μεταθεσης ή την εξαιρεις βαζοντας ολα τα υπολοιπα ΠΥΣΠΕ της Αττικης.... μειωνοντας ομως παραλληλα τις πιθανοτητες μεταθεσης?


Αποσυνδεδεμένος kyra_daskala

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δυτική Αττική
« Απάντηση #36 στις: Αύγουστος 06, 2014, 03:13:24 μμ »
Εξαρτάται από τις παραμέτρους που θα θέσεις και τη σύγκριση που θα κάνεις.
Όντως οι συνθήκες είναι αρκετά δύσκολες (μαθησιακά, κτιριακά, κοινωνικά, "συναδελφικά"). Υπηρέτησαν γνωστές μου φέτος (πε70) και μόνο άσχημα που περιέγραφαν. Το μόνο θετικό ήταν ότι ο δήμος είχε βάλει λεωφορείο από τον προαστειακό μέχρι τα σχολεία και γλίτωναν τα έξοδα του αυτοκινήτου αλλά η ταλαιπωρία ήταν αρκετή.
Επίσης η μοριοδότηση είναι χαμηλή, στην καλύτερη περίπτωση παίρνεις 3 μόρια και 2 της χρονιάς σύνολο 5, οπότε η μετάθεση σε  πιο κεντρικό σημείο της Αττικής δυσκολεύει.

Αν όμως έχεις κουραστεί από την επαρχία και τον "ξενιτεμό" από το σπίτι σου, καλύτερα να πιάσεις θέση τώρα που προσφέρεται..
https://www.youtube.com/watch?v=MwRNvpGydzw
Σε μερικούς ανθρώπους έρχεται μια μέρα
που πρέπει το μεγάλο Ναι ή το μεγάλο το Οχι
να πούνε. Φανερώνεται αμέσως όποιος τόχει
έτοιμο μέσα του το Ναι, και λέγοντάς το πέρα
πηγαίνει στην τιμή και στην πεποίθησί του

Αποσυνδεδεμένος josua

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
    • Προφίλ
Απ: Δυτική Αττική
« Απάντηση #37 στις: Αύγουστος 06, 2014, 03:35:38 μμ »
Εξαρτάται από τις παραμέτρους που θα θέσεις και τη σύγκριση που θα κάνεις.
Όντως οι συνθήκες είναι αρκετά δύσκολες (μαθησιακά, κτιριακά, κοινωνικά, "συναδελφικά"). Υπηρέτησαν γνωστές μου φέτος (πε70) και μόνο άσχημα που περιέγραφαν. Το μόνο θετικό ήταν ότι ο δήμος είχε βάλει λεωφορείο από τον προαστειακό μέχρι τα σχολεία και γλίτωναν τα έξοδα του αυτοκινήτου αλλά η ταλαιπωρία ήταν αρκετή.
Επίσης η μοριοδότηση είναι χαμηλή, στην καλύτερη περίπτωση παίρνεις 3 μόρια και 2 της χρονιάς σύνολο 5, οπότε η μετάθεση σε  πιο κεντρικό σημείο της Αττικής δυσκολεύει.

Αν όμως έχεις κουραστεί από την επαρχία και τον "ξενιτεμό" από το σπίτι σου, καλύτερα να πιάσεις θέση τώρα που προσφέρεται..
Σε ευχαριστώ για την πληροφόρηση..

Δεν τιθεται θεμα κουρασης γιατι φετος θα ειναι η πρωτη χρονια...
απλα επειδη μιλαμε για Κυκλαδες, αν κατσει τοποθετηση σε κανα κοντινο νησι στην Αττικη (Τζια, Ανδρος) που δεν το λες και τοσο ξενιτεμο.... εκει τιθεται το διλημμα! Ρισκαρεις και δευτερη χρονια για να μαζεψεις μορια δηλωνοντας μονο τα κοντινα ΠΥΣΠΕ Αττικης, ή βαζεις ολη την Αττικη απο την πρωτη χρονια?

Αποσυνδεδεμένος kyra_daskala

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δυτική Αττική
« Απάντηση #38 στις: Αύγουστος 07, 2014, 11:27:36 πμ »
Χτύπησες ευαίσθητο σημείο..... (Άνδρος  :-* :-* :-* :-* :-* :-* :-* :-* :D :D :D :D :D :D :) :) :) :) :))
Διορίστηκα Κυκλάδες και επεδίωξα να τοποθετηθώ Άνδρο. Η καλύτερη χρονιά της ζωής μου!!!! Σχεδόν δεν το κατάλαβα ότι έλειπα από την Αθήνα αφού μπορούσα να είμαι κάθε Σαββατοκύριακο σπίτι μου. Καλή μοριοδότηση ως νησί (με εξαίρεση τη Χώρα που δίνει μόνο 4 μόρια). Ωραίοι άνθρωποι, σε αφήνουν στην ησυχία σου, τα παιδάκια ζωηρά αλλά με σεβασμό.
Έκατσα μόλις ένα χρόνο διότι έπεσε τόσο πολύ η βάση μετάθεσης στους δασκάλους και εγώ σε μια χρονιά είχα ήδη μαζέψει τόσα όσα μόρια χρειαζόντουσαν για να πιάσω τη βάση.
Εκ των υστέρων, που συνέχιζε η βάση να είναι χαμηλή στην Αθήνα, το μετάνιωσα που δεν έκατσα στις Κυκλάδες να μαζέψω μόρια παραπάνω και να πιάσω οργανική να μην ταλαιπωρούμαι τόσα χρόνια.
Αλλά δεν το ξέρεις, αν θα κλείσει η περιοχή σου ή όχι.  :-\
https://www.youtube.com/watch?v=MwRNvpGydzw
Σε μερικούς ανθρώπους έρχεται μια μέρα
που πρέπει το μεγάλο Ναι ή το μεγάλο το Οχι
να πούνε. Φανερώνεται αμέσως όποιος τόχει
έτοιμο μέσα του το Ναι, και λέγοντάς το πέρα
πηγαίνει στην τιμή και στην πεποίθησί του

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32277
  • Τελευταία: ΤΣΕΦΙ
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158523
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 508
Σύνολο: 527

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.119 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.