*

Αποστολέας Θέμα: Βιβλία...Γενικώς  (Αναγνώστηκε 116358 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος lasard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία...Γενικώς
« Απάντηση #112 στις: Ιούλιος 31, 2009, 08:05:52 μμ »
Η ΜΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ.ΚΑΙ ΜΗΝ ΑΚΟΥΤΕ ΟΣΑ ΛΕΓΟΝΤΑΙ ΠΕΡΙ ΓΥΝΑΙΚΕΙΑΣ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΟΥΡΤΟΒΙΚ! ΔΙΑΒΑΣΤΕ "ΘΕΑΝΩ , Η ΛΥΚΑΙΝΑ ΤΗΣ ΠΟΛΗΣ" ΚΑΙ "ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΔΙΠΛΑ ΣΤΟ ΠΟΤΑΜΙ". ΕΙΝΑΙ Ο,ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΓΙΑ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βιβλία...Γενικώς
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:04:39 »

Αποσυνδεδεμένος aeee

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1305
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία...Γενικώς
« Απάντηση #113 στις: Αύγουστος 04, 2009, 12:57:22 μμ »
Γνωρίζει κάποιος να μου συστήσει κάποιο καλό βιβλίο για την ψυχολογία των εφήβων που να ασχολείται όχι τόσο με ορολογία και επιστημονικούς όρους αλλά πως θα πρέπει να τους αντιμετωπίζπυμε στις καθημέρινές μας επαφες μαζί τους ως εκπαιδευτικοί;;; ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία...Γενικώς
« Απάντηση #114 στις: Αύγουστος 04, 2009, 01:20:27 μμ »
Αυτό τον καιρό διαβάζω τη ¨Ματωμένη εκστρατεία¨, ιστορικό Μυθιστόρημα του Στίβεν Πρεσσφιλντ (Εκδόσεις Πατάκη).
Καταπληκτικό
 
To μυθιστόρημα ξαναζωντανεύει την εισβολή του Μ.Αλεξάνδρου στα 330 π.Χ στα βασίλεια που αργότερα θα αποτελέσουν το Αφγανιστάν.
Μέσα από την αφήγηση του Μαντίθεου, ενός νεαρού στρατιώτη του Μ.Αλεξάνδρου, η ματωμένη εκστρατεία διερευνά τις προκλήσεις, στρατιωτικές και ηθικές, τις οποίες αντιμετωπιζουν ο Αλέξανδρος και ο στρατός του καθώς βρίσκονται αντιμέτωποι με μια πρωτόγνωρη μορφή πολέμου.Αναγκάζονται να προσαρμοστούν στις μεθόδους ενός σκληροτράχηλου εχθρού, ο οποίος χρησιμοποιεί αντάρτικες τακτικές, κρύβεται ανάμεσα στον άμαχο πληθυσμό και στρατολογεί στις τάξεις του γυναίκες και παιδιά.

Μόλις το τελείωσα! Πολύ ωραίο, πράγματι, σας το συστήνω κι εγώ ανεπιφύλακτα. Η σκληρή ηθική για τις γυναίκες του Αφγανιστάν, παρατήρησα, δεν είναι τελικά αποτελέσμα του φανατικού μουσουλμανισμού, αλλά ίσχυε από τότε. Ενδιαφέρον, πολύ ενδιαφέρον...
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος eleni09 ΠΕ 02

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 791
  • "όλα τριγύρω αλλάζουνε κι όλα τα ίδια μένουν..."
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία...Γενικώς
« Απάντηση #115 στις: Αύγουστος 05, 2009, 08:27:46 πμ »
Γνωρίζει κάποιος να μου συστήσει κάποιο καλό βιβλίο για την ψυχολογία των εφήβων που να ασχολείται όχι τόσο με ορολογία και επιστημονικούς όρους αλλά πως θα πρέπει να τους αντιμετωπίζπυμε στις καθημέρινές μας επαφες μαζί τους ως εκπαιδευτικοί;;; ευχαριστώ!

καλημερα...ειχαμε ενα βιβλιαρακι καποια στιγμη στη σχολη, σε μαθημα ψυχολογιας το οποιο ανεφερε συγκεκριμενα προβληματα με παραδειγματα και και εξηγουσε την συμπεριφορα που πρεπει να εχει απεναντι σε αυτα ο καθηγητης....τοσο απεναντι σε ,αθητες οσο και απεναντι σε συναδελφους...νομιζω οτι το λενε "προβληματα σχολικης συμπεριφορας" και στηριζεται στην οικοσυστμικη προσεγγιση...αλλα ειναι πολυ ευαναγνωστο.....κατι τετοιο θα ηθελες....?
αλλα επειδη παει καιρος που το διαβασα...θα ριξω μια ματια στο σπιτι και θα σου πω.......

αν θυμαται ωστοσο καποιος αλλος καλυτερα μπορει να βοηθησει....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βιβλία...Γενικώς
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:04:39 »

Αποσυνδεδεμένος aeee

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1305
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία...Γενικώς
« Απάντηση #116 στις: Αύγουστος 05, 2009, 08:57:44 πμ »
Γνωρίζει κάποιος να μου συστήσει κάποιο καλό βιβλίο για την ψυχολογία των εφήβων που να ασχολείται όχι τόσο με ορολογία και επιστημονικούς όρους αλλά πως θα πρέπει να τους αντιμετωπίζπυμε στις καθημέρινές μας επαφες μαζί τους ως εκπαιδευτικοί;;; ευχαριστώ!

καλημερα...ειχαμε ενα βιβλιαρακι καποια στιγμη στη σχολη, σε μαθημα ψυχολογιας το οποιο ανεφερε συγκεκριμενα προβληματα με παραδειγματα και και εξηγουσε την συμπεριφορα που πρεπει να εχει απεναντι σε αυτα ο καθηγητης....τοσο απεναντι σε ,αθητες οσο και απεναντι σε συναδελφους...νομιζω οτι το λενε "προβληματα σχολικης συμπεριφορας" και στηριζεται στην οικοσυστμικη προσεγγιση...αλλα ειναι πολυ ευαναγνωστο.....κατι τετοιο θα ηθελες....?
αλλα επειδη παει καιρος που το διαβασα...θα ριξω μια ματια στο σπιτι και θα σου πω.......

αν θυμαται ωστοσο καποιος αλλος καλυτερα μπορει να βοηθησει....

σωστά κάτι τέτοια θα ήθελα. Ευχαριστώ πολύ!! εαν βρεις τίτλο & συγγραφέα θα 'ηταν καλύτερα Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος eleni09 ΠΕ 02

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 791
  • "όλα τριγύρω αλλάζουνε κι όλα τα ίδια μένουν..."
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία...Γενικώς
« Απάντηση #117 στις: Αύγουστος 05, 2009, 09:01:53 πμ »
εψαξα λιγο στο google και νομιζω πρεπει να ειναι αυτο...

Molnar, A., & Lindquist, B. (1993). Προβλήματα συμπεριφοράς στο σχολείο. Οικοσυστημική προσέγγιση. Προσαρμογή και Επιμέλεια Έκδοσης: Α. Καλαντζή-Αζίζι και συνεργάτες: Ε. Γαλανάκη, Κ. Γκαρή, Ν. Παπαστυλιανού, & Ε. Σοφιανίδου. Αθήνα: Ελληνικά Γράμματα.

αλλα επειδη δεν ειμαι 100% σιγουρη θα κοιταξω και στο σπιτι για επιβεβαιωση και θα σου πω η το απογευμα η αυριο πρωι....

Αποσυνδεδεμένος Iaki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 301
  • Φύλο: Γυναίκα
  • docendo discimus
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία...Γενικώς
« Απάντηση #118 στις: Αύγουστος 05, 2009, 09:53:13 μμ »
Να διαβάσετε το " Όλα σου τα έμαθα μα ξέχασα μια λέξη" του Δημ. Μπουραντά. Ο συγκεκριμένος είναι καθηγητής της ασοε και το εν λογω μυθιστόρημα δεν θα το έλεγες λογοτεχνικό αλλά "διδακτικό". Ο ίδιος λέει ότι το διαβάζεις με τα γυαλιά του εαυτού σου...
Είναι και πολύ καλό να το προτείνετε και στους μαθητές σας! Ειδικά σε αυτους που προσανατολίζονται στις οικονομικές σχολές!
Μου άρεσε πάρα πολύ, αν και σε κάποιο σημείο στο τέλος με κούρασε.. ’ξιζε τον κόπο πάντως... Μετά τα αποτελέσματα του ασεπ και ενόψει της καινούργιας προσπάθειας που θα ξεκινήσει σε λίγο καιρό ήταν ό,τι πρέπει για να με ανεβάσει ψυχολογικά...


Πολύ διάβασμα έπεσε φέτος το καλοκαίρι! Διαβάζω 1-2 βιβλία τη βδομάδα!! Ω ναι, ναι.. Δεν κάνω σχεδόν τίποτα άλλο!!

Τι έχετε να πείτε για το " Πήραν την πόλην, πήραν την..." της Μ. Λαμπαδαρίδου-Πόθου???
dum vita est, spes est ... ;)

Αποσυνδεδεμένος pariel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 954
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Για να πετύχεις, μην παίρνεις τίποτε προσωπικά
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία...Γενικώς
« Απάντηση #119 στις: Αύγουστος 05, 2009, 09:58:27 μμ »
Να διαβάσετε το " Όλα σου τα έμαθα μα ξέχασα μια λέξη" του Δημ. Μπουραντά. Ο συγκεκριμένος είναι καθηγητής της ασοε και το εν λογω μυθιστόρημα δεν θα το έλεγες λογοτεχνικό αλλά "διδακτικό". Ο ίδιος λέει ότι το διαβάζεις με τα γυαλιά του εαυτού σου...
Είναι και πολύ καλό να το προτείνετε και στους μαθητές σας! Ειδικά σε αυτους που προσανατολίζονται στις οικονομικές σχολές!
Μου άρεσε πάρα πολύ, αν και σε κάποιο σημείο στο τέλος με κούρασε.. ’ξιζε τον κόπο πάντως... Μετά τα αποτελέσματα του ασεπ και ενόψει της καινούργιας προσπάθειας που θα ξεκινήσει σε λίγο καιρό ήταν ό,τι πρέπει για να με ανεβάσει ψυχολογικά...


Πολύ διάβασμα έπεσε φέτος το καλοκαίρι! Διαβάζω 1-2 βιβλία τη βδομάδα!! Ω ναι, ναι.. Δεν κάνω σχεδόν τίποτα άλλο!!


Τι έχετε να πείτε για το " Πήραν την πόλην, πήραν την..." της Μ. Λαμπαδαρίδου-Πόθου???
Αυτή είναι η κριτική μου για το βιλίο του Μπουραντά. Εγώ προσωπικά το βρήκα απαράδεκτο:
http://bibliupoli.gr/%CF%8C%CE%BB%CE%B1-%CF%83%CE%BF%CF%8D-%CF%84%CE%B1-%CE%BC%CE%B1%CE%B8%CE%B1-%CE%BC%CE%B1-%CE%BE%CE%AD%CF%87%CE%B1%CF%83%CE%B1-%CE%BC%CE%B9%CE%B1-%CE%BB%CE%AD%CE%BE%CE%B7/
Αλλά γούστα είναι αυτά.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 05, 2009, 10:00:15 μμ από pariel »

Αποσυνδεδεμένος eleni09 ΠΕ 02

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 791
  • "όλα τριγύρω αλλάζουνε κι όλα τα ίδια μένουν..."
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία...Γενικώς
« Απάντηση #120 στις: Αύγουστος 06, 2009, 08:27:50 πμ »
καλημερα...

aeee τελικα ειναι αυτο το βιβλιο....αν χρειαστεις περισσοτερες λεπτομερειες - πληροφοριες στειλε πμ αν θελεις....

Molnar, A., & Lindquist, B. (1993). Προβλήματα συμπεριφοράς στο σχολείο. Οικοσυστημική προσέγγιση. Προσαρμογή και Επιμέλεια Έκδοσης: Α. Καλαντζή-Αζίζι και συνεργάτες: Ε. Γαλανάκη, Κ. Γκαρή, Ν. Παπαστυλιανού, & Ε. Σοφιανίδου. Αθήνα: Ελληνικά Γράμματα.


χτες μου δανεισαν και ξεκινησα ενα βιβλιο το "ηθελα μονο ενα αντιο" της Πασχαλιας Τραυλου....εχει να κανει με Σμυρνη-καταστροφη κ.α μεχρι στιγμης- εχω διαβασει 3-4 κεφαλαια- καλο μου φαινεται....και ευκολοδιαβαστο...οχι βαρυ...αν και στεναχωρει λιγο....κυριως αν εχεις καταγωγη απο κει...

Αποσυνδεδεμένος pariel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 954
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Για να πετύχεις, μην παίρνεις τίποτε προσωπικά
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία...Γενικώς
« Απάντηση #121 στις: Αύγουστος 06, 2009, 09:37:46 πμ »
καλημερα...

aeee

χτες μου δανεισαν και ξεκινησα ενα βιβλιο το "ηθελα μονο ενα αντιο" της Πασχαλιας Τραυλου....εχει να κανει με Σμυρνη-καταστροφη κ.α μεχρι στιγμης- εχω διαβασει 3-4 κεφαλαια- καλο μου φαινεται....και ευκολοδιαβαστο...οχι βαρυ...αν και στεναχωρει λιγο....κυριως αν εχεις καταγωγη απο κει...
Ωραίο και ελαφρύ

Αποσυνδεδεμένος eleni09 ΠΕ 02

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 791
  • "όλα τριγύρω αλλάζουνε κι όλα τα ίδια μένουν..."
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία...Γενικώς
« Απάντηση #122 στις: Αύγουστος 06, 2009, 09:46:09 πμ »
pariel  το εχεις διαβασει?
μου αρεσει αρκετα μεχρι τωρα αλλα κατι με ενοχλησε στη γραφη....ενω χρησιμοποιει ωραιες εκφρασεις και εξυπνες θα μπορουσα να πω...καποιες στιγμες νιωθω οτι το παρακανει...οτι δλδ τις χρησιμοποιει για να δειξει λογοτεχνικο επιπεδο....και ναι μεν....αλλα οταν το κανει συνεχεια..ακομη κι οταν δεν υπαρχει λογος....εμενα προσωπικα με κουραζει...δεν ξερω αν συμφωνεις...

παντως γενικα ειναι καλο βιβλιο....μου αρεσει...

Αποσυνδεδεμένος ΑΚ Νηπιαγωγός

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία...Γενικώς
« Απάντηση #123 στις: Αύγουστος 06, 2009, 10:02:58 πμ »
Μόλις ξεκίνησα κι εγώ το "ήθελα μόνο ένα αντίο" της Πασχαλίας Τραυλού. Μου άρεσε πολύ η "Ματζικα της αγάπης" της ίδιας και γι`αυτό πήρα ξανά κάτι δικό της. Μου αρέσουν ιδιαίτερα οι παρομοιώσεις της και γενικά ο προσεγμένος τρόπος γραφής της.Διαβάζω επίσης παράλληλα τον "Κόσμο της Σοφίας" γιατί είναι βιβλίο που θέλει χρόνο,σαν να παρακολουθείς μαθήματα φιλοσοφίας. Περιεκτικό και ευχάριστο.
Διάβασα επίσης το "Έρωτας σαν βροχή" της Λένας Μαντά και το θεωρώ ένα ευχάριστο ανάγνωσμα παραλίας. Όπως και το "Σπίτι δίπλα στο ποτάμι". Η Μαντά γράφει "τηλεοπτικά". Δεν υπάρχει λογοτεχνική αξία, διαβάζονται πολύ γρήγορα, και νιώθεις σαν να έχεις κάποιον κοντά σου που στα περιγράφει με λεξιλόγιο καθημερινό. Είτε τα διαβάσει κανείς είτε όχι, το ίδιο και το αυτό. Και το λέω αυτό γιατί πιστευω πως  κάθε βιβλίο κρίνεται από τον "απόηχό" του. Τί σκέψεις και συναισθήματα σου αφήνει όταν πια τελειώσει. Για το λόγο αυτό, έχω να πω πως μόνο τα βιβλία της Μάρως Βαμβουνακη άγγιξαν την ψυχή μου. Μιλώ για τον Παλιάτσο και την ’νιμα, το Φάντασμα της Αξόδευτης Αγάπης και το Χορό των Μεταμφιεσμένων που είναι τα πιο πρόσφατα. Δεν μου άρεσαν απλά. Τα αγάπησα.
Είναι επίσης πολύ καλά τα βιβλία του Χόρχε Μπουκάι "Να σου πω μια ιστορία" και "Ιστορίες να σκεφτείς". Ιστορίες με χιούμορ και άκρως διδακτικές, σαν παραβολές. Σαν παραμύθια για μεγάλα παιδιά.

Αποσυνδεδεμένος pariel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 954
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Για να πετύχεις, μην παίρνεις τίποτε προσωπικά
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία...Γενικώς
« Απάντηση #124 στις: Αύγουστος 06, 2009, 10:54:38 πμ »
pariel  το εχεις διαβασει?
μου αρεσει αρκετα μεχρι τωρα αλλα κατι με ενοχλησε στη γραφη....ενω χρησιμοποιει ωραιες εκφρασεις και εξυπνες θα μπορουσα να πω...καποιες στιγμες νιωθω οτι το παρακανει...οτι δλδ τις χρησιμοποιει για να δειξει λογοτεχνικο επιπεδο....και ναι μεν....αλλα οταν το κανει συνεχεια..ακομη κι οταν δεν υπαρχει λογος....εμενα προσωπικα με κουραζει...δεν ξερω αν συμφωνεις...

παντως γενικα ειναι καλο βιβλιο....μου αρεσει...
Φυσικά το έχω διαβάσει. Καλό. Δεν τρελάθηκα. Όπως και τη Μάτζικα της αγάπης. Βέβαια το ήθελα "μόνο ένα αντίο είναι καλύτερο" Θα το δεις και στο τέλος. Έω διαβάσει τόσα πολλά βιβλία (έχουμε βιβλιοπωλείο) που δυστυχώς σπάνια πια μου αρέσει πολύ κάποιο. Προσωπικά, θα το ξαναπώ αν και το έχω αναφέρει πάλι: θεωρώ πως ένα από τα καλύτερα βιβλία της νεοελληνικής λογοτεχνίας είναι "Το σοφό παιδί" του Χ.Χωμενίδη που όταν είχε βγει έκανε πάταγο σε κοινό και κριτικη. Θυμάμαι ακόμη μία:"Ενας νέος Καραγάτσης γεννήθηκε. Η συνέχεια θα είναι πολυ δύσκολη για το Χωμενίδη..Να δείξει αν είναι ο νέος Καραγάτσης.." Κρίμα που τα επόμενά του δεν ήταν. Βέβαια ακολούθησαν καποια ωραία:Η φωνή,  Το σπίτι και το κελί αλλά και άλλα π.χ Υπερσυντέλικος (μάπα το καρπούζι..)

Αποσυνδεδεμένος pariel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 954
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Για να πετύχεις, μην παίρνεις τίποτε προσωπικά
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία...Γενικώς
« Απάντηση #125 στις: Αύγουστος 06, 2009, 10:56:47 πμ »
Μόλις ξεκίνησα κι εγώ το "ήθελα μόνο ένα αντίο" της Πασχαλίας Τραυλού. Μου άρεσε πολύ η "Ματζικα της αγάπης" της ίδιας και γι`αυτό πήρα ξανά κάτι δικό της. Μου αρέσουν ιδιαίτερα οι παρομοιώσεις της και γενικά ο προσεγμένος τρόπος γραφής της.Διαβάζω επίσης παράλληλα τον "Κόσμο της Σοφίας" γιατί είναι βιβλίο που θέλει χρόνο,σαν να παρακολουθείς μαθήματα φιλοσοφίας. Περιεκτικό και ευχάριστο.
Διάβασα επίσης το "Έρωτας σαν βροχή" της Λένας Μαντά και το θεωρώ ένα ευχάριστο ανάγνωσμα παραλίας. Όπως και το "Σπίτι δίπλα στο ποτάμι". Η Μαντά γράφει "τηλεοπτικά". Δεν υπάρχει λογοτεχνική αξία, διαβάζονται πολύ γρήγορα, και νιώθεις σαν να έχεις κάποιον κοντά σου που στα περιγράφει με λεξιλόγιο καθημερινό. Είτε τα διαβάσει κανείς είτε όχι, το ίδιο και το αυτό. Και το λέω αυτό γιατί πιστευω πως  κάθε βιβλίο κρίνεται από τον "απόηχό" του. .

Ακριβώς αυτή είναι και μένα η άποψή μου. Το βιβλίο πρέπει να σου αφήνει έναν απόηχο. Να μπορείς μετά να λες:εκεί το διάβασα. Της Μαντά τα βιβλία μου θυμίζουν τηλεοπτικές σειρές:Κάτι σαν το Ἁγγιγμα ψυχής", το "Ψίθυροι καρδιάς"..

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159768
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 399
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 386
Σύνολο: 393

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.078 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.