*

Αποστολέας Θέμα: Βιβλία...Γενικώς  (Αναγνώστηκε 116041 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gringa

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία...Γενικώς
« Απάντηση #98 στις: Ιούλιος 27, 2009, 04:44:26 μμ »
Επειδή την έχω πατήσει κι εγώ με βιβλία πολλές φορές, κατέληξα στο να τα σημειώνω. Σε ποιόν δάνεισα τί και πότε. Ε, άμα δω και περνάει κανένας μήνας παίρνω ένα τηλέφωνο και το ζητάω. Η μισή ντροπή δική μου, η μισή δική τους.
Το "Ποτέ χωρίς την κόρη μου" και τις "πουλημένες" τα έχω διαβάσει, μια χαρά είναι.
Να σας πω την αμαρτία μου από τα αγαπημένα μου είναι και τα βιβλία Harry Potter... :-[
Για χρόνια τα κορόιδευα με πάθος, αλλά όταν έπεσε το πρώτο στα χέρια μου (δανεικό από μαθητή) το διάβσα μονορούφι και την επόμενη μέρα πήγα και και πήρα όλο το σετ! ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βιβλία...Γενικώς
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:46:47 »

Αποσυνδεδεμένος Nema

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 165
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία...Γενικώς
« Απάντηση #99 στις: Ιούλιος 29, 2009, 05:08:56 μμ »
Είναι το πρώτο βιβλίο της που διαβάζω. Στην Κέρκυρα εκτυλίσσεται η πλοκή ... σκοπευω να διαβασω και το σπίτι δίπλα στο ποτάμι.. μήπως εννοεις αυτο?

δεν θυμομουν τον τιτλο. το ποταμι ειναι λιγο καλυτερο απο το αλλο αλλα θα παρατηρησεις οτι μοιαζει. επιστροφη στις ριζες κτλ.

Το ποταμι μου το συστησαν σαν κατι καλο .. και σκοπευω να το διαβασω αργοτερα .. προς το παρον αγορασα και διαβαζω το "Αθηνα , ευτυχως που δεν γεννηθηκα όμορφη" μου το ειχαν πει οτι ηταν καλο και μου το θυμισε και η walse οντως με το που ξεκινα η αφηγηση ειναι γεματο εικονες και λογοτεχνικα σχήματα!!!

Να σας ρωτησω κάτι όσους διαβαζετε λογοτεχνια...? Μολις τελειωνετε κάποιο καλο - για εσας βιβλιο- νιώθετε μια θλιψη? Μου δημιουργουνται συναισθηματα και πολλες φορες αν η ιστορια ειναι καπως μελαγχολικη με επηραζει ψυχολογικα...  :-\
Δε χρειάζεται να είμαστε οι καλύτεροι. Αξίζει να έχουμε δώσει τον καλύτερο εαυτό μας!!!

Αποσυνδεδεμένος dreamy

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 257
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία...Γενικώς
« Απάντηση #100 στις: Ιούλιος 29, 2009, 09:48:44 μμ »
Όταν τελειώνω ένα καλό βιβλίο νιώθω μια θλίψη αλλά και μια ανυπομονησία να αρχίσω κάποιο καινούργιο. Προτείνω ανεπιφύλακτα το Έγκλημα και Τιμωρία (Ντοστογιέφσκι) γιατί είναι από τα αγαπημένα μου. Αυτό το διάστημα διαβάζω το 'Ονομα του Ρόδου (Ουμπέρτο Έκο) και μέχρι τώρα,είμαι κάπου στη μέση, έχω τις καλύτερες εντυπώσεις. Γενικά ότι έχει να κάνει με εξιχνίαση κάποιου μυστηρίου ή φόνου,με ένταση,ίντριγκα και πάνω από όλα να κρατά το ενδιαφέρον αμείωτο μέχρι την τελευταία σελίδα...είναι για μένα!Επίσης, τα Ανεμοδαρμένα Ύψη (Ε. Μπροντέ) σε διαφορετίκο ύφος και με δόση ρομαντισμού ήταν καλό. Ότι προτάσεις σε αυτό το ύφος...δεκτές!

Αποσυνδεδεμένος catwoman2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1549
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία...Γενικώς
« Απάντηση #101 στις: Ιούλιος 29, 2009, 10:01:37 μμ »
ομολογω ότι τα βιβλία του Νταν Μπραουν"Οι πεφωτισμενοι" και το "Κώδικας Ντα Βιντσι" με συνεπηραν . ειναι ευπεπτα και με γοητευει το γεγονος ότι ασχολουνται με την γυναικεια παρουσία σε ενα θεμα οπως η χρηστιανικη θρησκεια καθαρα ανδροκρατουμενο...
Σιχαίνομαι την εκπαιδευση. Λατρεύω την διδασκαλία.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βιβλία...Γενικώς
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:46:47 »

Αποσυνδεδεμένος dreamy

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 257
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία...Γενικώς
« Απάντηση #102 στις: Ιούλιος 29, 2009, 10:11:44 μμ »
ομολογω ότι τα βιβλία του Νταν Μπραουν"Οι πεφωτισμενοι" και το "Κώδικας Ντα Βιντσι" με συνεπηραν . ειναι ευπεπτα και με γοητευει το γεγονος ότι ασχολουνται με την γυναικεια παρουσία σε ενα θεμα οπως η χρηστιανικη θρησκεια καθαρα ανδροκρατουμενο...

Το θέμα είναι αν έχεις δει την ταινία που είναι βασισμένη σε κάποιο βιβλίο θα σου τραβήξει το ενδιαφέρον να διαβάσεις και το συγκεκριμένο βιβλίο ως το τέλος? Αντιθέτως, όταν διαβάζω ένα καλό βιβλίο και υπάρχει και αντίστοιχη ταινία έχω το ενδιαφέρον να τη δω.

Αποσυνδεδεμένος dreamy

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 257
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία...Γενικώς
« Απάντηση #103 στις: Ιούλιος 29, 2009, 10:15:33 μμ »
catwoman2 έκανα παράθεση απλά επειδή έχω δει τις ταινιές που αντιστοιχούν στα συγκεκριμένα βιβλία που προτείνεις,για να μη παρεξηγηθώ.

Αποσυνδεδεμένος catwoman2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1549
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία...Γενικώς
« Απάντηση #104 στις: Ιούλιος 29, 2009, 10:21:01 μμ »
συνηθως η ταινια ειναι πολυ κατωτερη απο τα βιβλία και τον κωδικα Ντα Βιντσι που ειδα δεν φθανει το βιβλίο σε τιποτα!!!
Σιχαίνομαι την εκπαιδευση. Λατρεύω την διδασκαλία.

Αποσυνδεδεμένος dreamy

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 257
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία...Γενικώς
« Απάντηση #105 στις: Ιούλιος 29, 2009, 10:26:10 μμ »
Τότε πιθανόν να αξίζει να τα διαβάσω!Και μια άσχετη ερώτηση (sorry) γιατί είμαι καινούργια στο forum όποιος μπορεί ας μου πει πως ανοίγουμε καινούργιο θέμα.Ευχαριστώ!!

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία...Γενικώς
« Απάντηση #106 στις: Ιούλιος 29, 2009, 11:39:11 μμ »
κανε κλικ στο Forum,
επελεξε που θελεις να βαλεις το νεο θεμα. π.χ. στην κοινοτητα του pde, στον κλαδο σου,στα διαφορα θεματα για την εκπ/ση, στους αναπληρωτες κλπ κλπ
αφου,λοιπον,επιλεξεις, κανε κλικ να σου "ανοιξει"
οταν σου ανοιξει θα δεις πανω στις επιλογες θα σου γραφει "νεο θεμα"
κανε κλικ και βαζεις τιτλο και μηνυμα. ΟΚ?
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος dreamy

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 257
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία...Γενικώς
« Απάντηση #107 στις: Ιούλιος 30, 2009, 02:44:01 πμ »
κανε κλικ στο Forum,
επελεξε που θελεις να βαλεις το νεο θεμα. π.χ. στην κοινοτητα του pde, στον κλαδο σου,στα διαφορα θεματα για την εκπ/ση, στους αναπληρωτες κλπ κλπ
αφου,λοιπον,επιλεξεις, κανε κλικ να σου "ανοιξει"
οταν σου ανοιξει θα δεις πανω στις επιλογες θα σου γραφει "νεο θεμα"
κανε κλικ και βαζεις τιτλο και μηνυμα. ΟΚ?

Ευχαριστώ MARKOS!Οι οδηγίες σου ήταν πολύ κατατοπιστικές! :)

Αποσυνδεδεμένος pariel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 954
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Για να πετύχεις, μην παίρνεις τίποτε προσωπικά
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία...Γενικώς
« Απάντηση #108 στις: Ιούλιος 30, 2009, 10:03:26 πμ »
συνηθως η ταινια ειναι πολυ κατωτερη απο τα βιβλία και τον κωδικα Ντα Βιντσι που ειδα δεν φθανει το βιβλίο σε τιποτα!!!
Συμφωνώ απόλυτα για τον Κώδικα Ντα Βίντσι, αλλά "οι πεφωτισμένοι"ήταν έξοχη ταινία, αντάξια του τόσο ωραίου βιβλίου!

Αποσυνδεδεμένος eleni09 ΠΕ 02

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 791
  • "όλα τριγύρω αλλάζουνε κι όλα τα ίδια μένουν..."
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία...Γενικώς
« Απάντηση #109 στις: Ιούλιος 30, 2009, 10:43:41 πμ »
καλημερα...οντως το illuminati μου αρεσε κι εμενα σαν ταινια (ο κωδικας καθολου.....κατωτερη η ταινια του βιβλιου κατα πολυ...)
κ μου αρεσε κ η ερμηνεια του Mcgrekor ....

επισης πολυ καλη αποδοση βιβλιου σε ταινια ηταν το ΑΡΩΜΑ ...ιδιορρυθμο μεν....και το βιβλιο και η ταινια....αλλα οταν το διαβαζα εγω προσωπικα ειχα στο μυαλο μου τις ιδιες εικονες και παρομοια προσωπα με αυτα τις ταινιας.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία...Γενικώς
« Απάντηση #110 στις: Ιούλιος 30, 2009, 04:34:43 μμ »
ετσι ακριβως συμβαινει ΠΑΝΤΑ.
οταν διαβαζεις το βιβλιο πρωτα και μετα βλεπεις την ταινια, τοτε αυτη σου φαινεται κατωτερη.
οταν βλεπεις πρωτα την ταινια και μετα διαβαζεις το βιβλιο τοτε επηρεαζεσαι απο την ταινια ως προς τις παραστασεις,διοτι εχει ηδη υλικο και η φαντασια εγκλωβιζεται.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος dreamy

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 257
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία...Γενικώς
« Απάντηση #111 στις: Ιούλιος 30, 2009, 04:48:09 μμ »
ετσι ακριβως συμβαινει ΠΑΝΤΑ.
οταν διαβαζεις το βιβλιο πρωτα και μετα βλεπεις την ταινια, τοτε αυτη σου φαινεται κατωτερη.
οταν βλεπεις πρωτα την ταινια και μετα διαβαζεις το βιβλιο τοτε επηρεαζεσαι απο την ταινια ως προς τις παραστασεις,διοτι εχει ηδη υλικο και η φαντασια εγκλωβιζεται.

Θα συμφωνήσω.Πάντως για μένα το τέλος σε ένα βιβλίο ή σε μια ταινία είναι βασικό.Αν είναι ανατρεπτικό σου δίνει άλλη αίσθηση!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158556
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 18
Επισκέπτες: 355
Σύνολο: 373

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.089 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.