*

Αποστολέας Θέμα: ιταλικα και ισπανικα στην πρωτοβαθμια  (Αναγνώστηκε 17772 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος alceste

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1027
    • Προφίλ
ιταλικα και ισπανικα στην πρωτοβαθμια
« στις: Απρίλιος 22, 2009, 04:41:02 μμ »
δεν ξερω αν προσεξατε την επερωτηση βουλευτου της αντιπολιτευσης για την εισαγωγη ιταλικων και ισπανικων στην πρωτοβαθμια...μας εχουν τακτοποιησει εμας,γαλλους και γερμανους,μας κανανε οργανικες(οταν μας κανουν θα τρεχουμε σε 4 σχολεια για να συμπληρωνουμε ωραριο και κωφευουν περι τεταρτης δημοτικου,την ωρα που τα αγγλικα διδασκονται απο την τριτη δημοτικου,3ωρο)μας πληρωσανε, ωρομισθιοι οντες(ανεκδοτο)και επειτα,αφου τακτοποιησανε το αισχρο χαλι της δημοσιας ξενογλωσσης εκπαιδευσης,ερχονται με νεους οριζοντες Μικε..λες και τους ιταλους και ισπανους τους εχουν τακτοποιησει και αυτους,που τους καλουνε απο αθηνα για δυο ωρες στα δωδεκανησα!φαινεται πως οι πολιτικοι μας η εχουν ενα μεγαλο και μακρυ ονειρο(κατα αοιδο Σαρρη)βλεπουν δηλαδη πολυ μακρια και οραματιζονται ενα μελλον ευγενες και καλυτερο,οπου οι ανθρωποι θα τρωνε τις μπανανες με τη φλουδα και οι μαθητες στα δημοτικα θα κανουν και πιλατες(γιατι ολα τα προβληματα της παιδειας θα εχουν λυθει)η εχουν μυαλο φιρικι.κι επειδη συμφωνα με το"ξυραφι του Οκαμ"η πιο απλη εξηγηση ειναι και η σωστη,μαλλον το δευτερο.μπα,θα ψηφισω μορταδελα

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ιταλικα και ισπανικα στην πρωτοβαθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:38:05 »

Αποσυνδεδεμένος eleni

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ιταλικα και ισπανικα στην πρωτοβαθμια
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 22, 2009, 05:09:09 μμ »
Ο γνωστός τρόπος με τον οποίο φτιάχνονται τα αναλυτικά προγράμματα σε αυτή τη χώρα. Όποιος πιέζει πιο πολύ χώνεται και στην εκπάιδευση.Κουτσοί στραβοί στον Αγιο Παντελεήμονα!!! Δεν υποτιμώ καθόλου τους συναδέλφους των ιταλικών και των ισπανικών αλλά η ιστορία καταντάει αστείο. Μιας και μαθαίνουν ήδη την πρώτη ξένη γλώσσα τα παιδια τέλεια στα σχολεία, ας τους βάλουμε και μερικές άλλες.
"δαπανηρό πράγμα ο βίος. Ναυλώνεις έναν κόσμο για να κάνεις το γύρο μιας βάρκας"

Αποσυνδεδεμένος alceste

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1027
    • Προφίλ
Απ: ιταλικα και ισπανικα στην πρωτοβαθμια
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 22, 2009, 06:06:15 μμ »
ζηταμε:ΚΠΓ,διδασκαλια σε επιπεδα και οχι σε μια ταξη με 30 μαθητες,οπου δεν μπορεις να βοηθησεις τα παιδια γιατι υπαρχουν μεγαλες γνωστικες αποκλισεις εκ των πραγματων κτλ κτλ.εχουν στα χερια τους επιστημονες με καταρτιση,με μεταπτυχιακα και τους εχουν καταντησει γελωτοποιους.στα αγγλικα τουλαχιστον η κατασταση σε ολες τις βαθμιδες ειναι απειρως καλυτερη σε σχεση με την β γλωσσα...
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 30, 2011, 02:42:40 μμ από alceste »

Αποσυνδεδεμένος eleni

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ιταλικα και ισπανικα στην πρωτοβαθμια
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 22, 2009, 06:10:47 μμ »
Πάντως στο γυμνάσιο που δουλεύω η συναδελφος των γαλλικών έχει απελπιστεί γιατί ήδη έχουν αρχίσει πολλοί μαθητές να ενδιαφέρονται για τα ιταλικά με το επιχείρημα ότι είναι πολύ εύκολα ( Μιας και παίζουν στα δάχτυλα την ελληνική). Ήδη αναγκάζεται να συμπληρώνει ώρες κάνοντας ιστορία ( άλλο απαράδεκτο θέμα).
"δαπανηρό πράγμα ο βίος. Ναυλώνεις έναν κόσμο για να κάνεις το γύρο μιας βάρκας"

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ιταλικα και ισπανικα στην πρωτοβαθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:38:05 »

Αποσυνδεδεμένος alceste

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1027
    • Προφίλ
Απ: ιταλικα και ισπανικα στην πρωτοβαθμια
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 22, 2009, 09:54:22 μμ »
σε λιγο για να συμπληρωνουμε ωραριο θα κανουμε και λατζα.που ακουστηκε πληρες μελος της Γαλλοφωνιας η Ελλαδα και τα γαλλικα να εχουν τετοια τυχη.και την ακουμε κι απο πανω.σιγα το διαβασμα που κανετε στον ασεπ λενε.για περαστε κυριοι να ασχοληθειτε μονο με την ειδικη διδακτικη μας και εκφερετε αποψη μετα.τι να πεις.η ιστορια δεν ειναι τιποτε.να δεις σε δημοτικο,μηνα μαιο,που τα παιδια ειναι πολυ ανησυχα,πλησιαζει το τελος του σχολικου ετους,εχω κανει και μαθηματικα και γλωσσα.δυσκολο τμημα.εκτη δημοτικου.εβγαζαν να κανουν τα μαθηματα της επομενης.το ανεφερα μια,δυο,τρεις τιποτε,ετσι ειστε ειπα ,εγω τον καραγκιοζη δεν θα κανω,θα κανουμε μαθηματικα και γλωσσα.μεχρι που καποια στιγμη βαρεθηκαν,φυσικο ηταν.τα παιδια αν τους πεις οτι και τα κογκολεζικα ειναι ευκολα,κογκολεζικα θα διαλεξουν.ετσι ειναι τα μικρα παιδια

Αποσυνδεδεμένος thunder7child

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: ιταλικα και ισπανικα στην πρωτοβαθμια
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 25, 2009, 11:40:03 πμ »
"Όποιος πιέζει πιο πολύ χώνεται και στην εκπαιδευση.Κουτσοί στραβοί στον Αγιο Παντελεήμονα!!!"
Πως γινεται να λες κατι τετοιο και μετα να υποστηριζεις πως δεν υποτιμας τους συναδελφους της ιταλικης και της ισπανικης? Υπονοεις αφ'ενος πως μπαινουν στην δημοσια εκπαιδευση με βυσμα (επειδη πιεζουν καταστασεις) και απο την αλλη πως ουτε λιγο ουτε πολυ δεν ειναι καταρτισμενοι. Δηλαδη δεν πρεπει να μπουν αυτες οι 2 γλωσσες στα σχολεια? Συγγνωμη κιολας, αλλα ειδικα τα ισπανικα ειναι η 2η πλεον ομιλουμενη γλωσσα του κοσμου. Και να μην ξεχναμε πως τα τμηματα των 2 αυτων γλωσσων λειτουργουν απο το 1999, βγαζοντας αποφοιτους που τοσα χρονια δεν μπορουσαν να διοριστουν πουθενα. Και εγω ειμαι καθετα αντιθετος στην ωρομισθια των καθηγητων, αφου μιλαμε για ξεδιαντροπη κοροιδια, αλλα επιχειρήματα τυπου "παιρνουν τις θεσεις καθηγητων αλλων γλωσσων" ειναι τουλαχιστον αστεια. Αν μια γλωσσα δεν επιλεγεται απο τους μαθητες το προβλημα δεν ειναι οι υπολοιπες επιλογες, αλλα η ιδια η απαξιωση της γλωσσας απο την κοινωνια.

Αποσυνδεδεμένος alceste

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1027
    • Προφίλ
Απ: ιταλικα και ισπανικα στην πρωτοβαθμια
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 25, 2009, 04:35:55 μμ »
και η Γαλλια ειναι η δευτερη δυναμη στην ευρωπη μετα τη Γερμανια,τα γαλλικα μιλουνται σε 5 ηπειρους,η ελλαδα ειναι πληρες μελος της γαλλοφωνιας,τα Γερμανικα ειναι ισχυρη δυναμη στην ευρωπη,δεν θα επρεπε να εχουν οι δυο αυτες γλωσσες αν το παμε οπως το πας,προνομιακη θεση;απαξιωση της γλωσσας απο την κοινωνια.σαν χοντρα δεν μας τα λες;απαξιωση απο το εκπαιδευτικο συστημα,οχι απο την κοινωνια.σιγα μην μας πετανε και πετρες...αντιθετως σε πληροφορω παντα εχουμε ιδιαιτερα και οι των γαλλικων και οι των γερμανικων.για δες στα θεσμικα οργανα της ευρωπης τι θεση εχουν τα γαλλικα,για δες ποσοι γερμανοι τουριστες ερχονται στην ελλαδα

Αποσυνδεδεμένος eleni

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ιταλικα και ισπανικα στην πρωτοβαθμια
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 25, 2009, 05:12:24 μμ »
το κουτσοι στραβοι δεν ειχε να κανει με τις συγκκριμενες ειδικοτητες αλλα  με τον τροπο που η πολιτεια επιλέγει να κλείσει το στομα κοινωνικων ομαδων.Δεν πιστευω ότι ηταν θεια επιφοιτηση η εισαγωγη αυτων των γλωσσων και οτι δεν ασκηθηκαν πιεσεις. οι συντεχνιακες πιεσεις βεβαια δεν θεωρουνται βυσματα. δεν ειπα κατι τετοιο. όσο για το επιχειρημα σου σχετικά με ηα δυναμική τωνισπανικων, προσωπικά θεωρω πολύ πιο χρησιμο να διδασκομαστε τις βαλκανικες γλώσσες μιας και ζουμε σε μια βαλκανική χώρα. Ασχετως πάντως με τη ειδικότητα σου και τα προσωπικά σου συμφέροντα θεωρεις λογικό ως απλός πολίτης την εισαγωγή και άλλης γλώσσας όποια κι αν ειναι αυτή;
"δαπανηρό πράγμα ο βίος. Ναυλώνεις έναν κόσμο για να κάνεις το γύρο μιας βάρκας"

Αποσυνδεδεμένος eleni

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ιταλικα και ισπανικα στην πρωτοβαθμια
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 25, 2009, 05:18:08 μμ »
"Όποιος πιέζει πιο πολύ χώνεται και στην εκπαιδευση.Κουτσοί στραβοί στον Αγιο Παντελεήμονα!!!"
Πως γινεται να λες κατι τετοιο και μετα να υποστηριζεις πως δεν υποτιμας τους συναδελφους της ιταλικης και της ισπανικης? Υπονοεις αφ'ενος πως μπαινουν στην δημοσια εκπαιδευση με βυσμα (επειδη πιεζουν καταστασεις) και απο την αλλη πως ουτε λιγο ουτε πολυ δεν ειναι καταρτισμενοι. Δηλαδη δεν πρεπει να μπουν αυτες οι 2 γλωσσες στα σχολεια? Συγγνωμη κιολας, αλλα ειδικα τα ισπανικα ειναι η 2η πλεον ομιλουμενη γλωσσα του κοσμου. Και να μην ξεχναμε πως τα τμηματα των 2 αυτων γλωσσων λειτουργουν απο το 1999, βγαζοντας αποφοιτους που τοσα χρονια δεν μπορουσαν να διοριστουν πουθενα. Και εγω ειμαι καθετα αντιθετος στην ωρομισθια των καθηγητων, αφου μιλαμε για ξεδιαντροπη κοροιδια, αλλα επιχειρήματα τυπου "παιρνουν τις θεσεις καθηγητων αλλων γλωσσων" ειναι τουλαχιστον αστεια. Αν μια γλωσσα δεν επιλεγεται απο τους μαθητες το προβλημα δεν ειναι οι υπολοιπες επιλογες, αλλα η ιδια η απαξιωση της γλωσσας απο την κοινωνια.
"δαπανηρό πράγμα ο βίος. Ναυλώνεις έναν κόσμο για να κάνεις το γύρο μιας βάρκας"

Αποσυνδεδεμένος eleni

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ιταλικα και ισπανικα στην πρωτοβαθμια
« Απάντηση #9 στις: Απρίλιος 25, 2009, 05:20:01 μμ »
"Όποιος πιέζει πιο πολύ χώνεται και στην εκπαιδευση.Κουτσοί στραβοί στον Αγιο Παντελεήμονα!!!"
Πως γινεται να λες κατι τετοιο και μετα να υποστηριζεις πως δεν υποτιμας τους συναδελφους της ιταλικης και της ισπανικης? Υπονοεις αφ'ενος πως μπαινουν στην δημοσια εκπαιδευση με βυσμα (επειδη πιεζουν καταστασεις) και απο την αλλη πως ουτε λιγο ουτε πολυ δεν ειναι καταρτισμενοι. Δηλαδη δεν πρεπει να μπουν αυτες οι 2 γλωσσες στα σχολεια? Συγγνωμη κιολας, αλλα ειδικα τα ισπανικα ειναι η 2η πλεον ομιλουμενη γλωσσα του κοσμου. Και να μην ξεχναμε πως τα τμηματα των 2 αυτων γλωσσων λειτουργουν απο το 1999, βγαζοντας αποφοιτους που τοσα χρονια δεν μπορουσαν να διοριστουν πουθενα. Και εγω ειμαι καθετα αντιθετος στην ωρομισθια των καθηγητων, αφου μιλαμε για ξεδιαντροπη κοροιδια, αλλα επιχειρήματα τυπου "παιρνουν τις θεσεις καθηγητων αλλων γλωσσων" ειναι τουλαχιστον αστεια. Αν μια γλωσσα δεν επιλεγεται απο τους μαθητες το προβλημα δεν ειναι οι υπολοιπες επιλογες, αλλα η ιδια η απαξιωση της γλωσσας απο την κοινωνια.


Αυτό εννοώ όταν λέω πιέσεις. Στα λογια μου ερχεσαι.Βέβαια όταν κάποιο επέλεγε αυτές τις σχολές ήξερε τα δεδομένα.Αν κάποιος τις επέλεγε....
"δαπανηρό πράγμα ο βίος. Ναυλώνεις έναν κόσμο για να κάνεις το γύρο μιας βάρκας"

Αποσυνδεδεμένος alceste

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1027
    • Προφίλ
Απ: ιταλικα και ισπανικα στην πρωτοβαθμια
« Απάντηση #10 στις: Απρίλιος 25, 2009, 05:32:01 μμ »
ολ αυτα ειναι οδηγιες της ευρωπαικης ενωσης,σιγα μην μας εκανε χαρη το ΥΠΕΠΘ,eleni.το πως εφαρμοζονται ομως αυτα, αρπα κολλα ειναι αλλο καπελο..αν περιμεναμε απο το υπουργειο προκοπη...τα δε γαλλικα ειναι αρχαια ιστορια.η πρωτη γλωσσα που διδασκονταν οι μαθητες στην δευτεροβαθμια,πριν απο τα αγγλικα.οι βαλκανικες γλωσσες ειναι μειονοτικες γλωσσες,δεν βλεπω χρησιμοτητα.εγω θα προτεινα να διδασκονται οι ελληνικες διαλεκτοι,οπως στην γαλλια,οι διαφορες διαλεκτοι.ετσι θα εβλεπαν οι μαθητες την εξελιξη της γλωσσας και θα βοηθιοντουσαν και στα αρχαια

Αποσυνδεδεμένος joanna_it

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ιταλικα και ισπανικα στην πρωτοβαθμια
« Απάντηση #11 στις: Απρίλιος 25, 2009, 07:02:00 μμ »
Δεν βρίσκω πιο είναι το πρόβλημα των συναδέλφων της γαλλικής και της γερμανικής γλώσσας για την εισαγωγή της ιταλικής και ισπανικής γλώσσας στα σχολεία??? (σε ορισμένα σχολεία προβλέπεται να διδάσκονται και τα τούρκικα).
Το τμήμα της ιταλικής και ισπανικής γλώσσας ιδρύθηκε στην Αθήνα το 1999, αλλά υπάρχει ήδη από το 1961 στο Α.Π.Θ. το τμήμα της Ιταλικής γώσσας και φιλολογίας. Πού υποτίθεται ότι θα απορροφηθούν αυτά τα άτομα?
Και αν ο μαθητής θέλει να δώσει στις Πανελλήνιες για τις αντίστοιχες σχολές δεν πρέπει το σχολείο να του δίνει την ευκαιρία να επιλέξει να διδαχτεί αυτές τις γλώσσες?
Όλες οι γλώσσες έχουν την σπουδαιότητά τους, ας αφήσουμε τους μαθητές να επιλέξουν τη γλώσσα που θέλουν.
Παρά τα εμπόδια που συνάντησαν τα ιταλικά στο να εισαχθούν στην Β'βάθμια τα κατάφεραν (έχω ακούσει ότι καθηγητές άλλων γλωσσών παρότρυναν τους μαθητές να μην επιλέξουν τα ιταλικά.. - τα σχόλια δικά σας.. - μέχρι εκεί φτάσαμε;, μακάρι να ήταν απλά φήμη..)
Όλοι οι καλοί χωράνε  ;) 8)

Αποσυνδεδεμένος thunder7child

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: ιταλικα και ισπανικα στην πρωτοβαθμια
« Απάντηση #12 στις: Απρίλιος 26, 2009, 11:49:12 πμ »
και η Γαλλια ειναι η δευτερη δυναμη στην ευρωπη μετα τη Γερμανια,τα γαλλικα μιλουνται σε 5 ηπειρους,η ελλαδα ειναι πληρες μελος της γαλλοφωνιας,τα Γερμανικα ειναι ισχυρη δυναμη στην ευρωπη,δεν θα επρεπε να εχουν οι δυο αυτες γλωσσες αν το παμε οπως το πας,προνομιακη θεση;απαξιωση της γλωσσας απο την κοινωνια.σαν χοντρα δεν μας τα λες;απαξιωση απο το εκπαιδευτικο συστημα,οχι απο την κοινωνια.σιγα μην μας πετανε και πετρες...αντιθετως σε πληροφορω παντα εχουμε ιδιαιτερα και οι των γαλλικων και οι των γερμανικων.για δες στα θεσμικα οργανα της ευρωπης τι θεση εχουν τα γαλλικα,για δες ποσοι γερμανοι τουριστες ερχονται στην ελλαδα

Οχι αγαπητη μου, συμφωνα με τα λεγομενα μου δεν θεωρω πως πρεπει να εχουν προνομιακη θεση, αντιθετως θεωρω πως πρεπει να εχουν ισοτιμη μεταχειριση. Η κουβεντα "η μια γλωσσα ειναι καλυτερη απο την αλλη" δε μας βγαζει πουθενα. Ο λογος που αναφερθηκα στη δυναμικη της ισπανικης συγκεκριμενα γλωσσας ηταν για να τονισω πως αξιζουν να εχουν μια θεση στη δημοσια εκπαιδευση. Και προφανως η θεση αυτη θα πρεπει να ειναι ισοτιμη. Το ιδιο πιστευω και για τα ιταλικα, αλλα και για αλλες γλωσσες που πιθανον να προστεθουν στο μελλον. Οσο για τα γερμανικα, θελω να σε πληροφορησω πως ειμαι γεννημενος στην Γερμανια και κατοχος του Grosses Deutsches Sprachdiplom, οποτε γνωριζω πολυ καλα και ποσοι τουριστες ερχονται στην Ελλαδα και ποσο ενδιαφερον δειχνει ο κοσμος προς αυτην. Ο ορος "απαξιωση" που χρησιμοποιησα πηγαινε στην στροφη που εχει δειξει ο κοσμος τα τελευταια χρονια προς την εκμαθηση γλωσσων που στο παρελθον δεν ηταν πολυ δημοφιλεις στην Ελλαδα (οπως η ισπανικη αλλα και η κινεζικη, η ιαπωνικη, η ρωσικη). Και αυτος ο κοσμος εχει φυγει απο τις γλωσσες που ηταν παλια οι αδιαμφησβητητα πρωτες επιλογες μετα την αγγλικη (οπως η γαλλικη και η γερμανικη).

Αποσυνδεδεμένος alceste

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1027
    • Προφίλ
Απ: ιταλικα και ισπανικα στην πρωτοβαθμια
« Απάντηση #13 στις: Απρίλιος 26, 2009, 01:18:54 μμ »
απαξιωση,δεν ταιριαζει,ως λεξη,παραπεμπει αλλου,γι αυτο και το σχολιο μου ηταν εντονο.δεν ξερω ποιοι καθηγητες παροτρυνουν τους μαθητες τους να μην επιλεξουν τη γλωσσα που θελουν.εγω εχω και τις αντιθετες πληροφοριες ομως.δυσφημιση της γλωσσας που διδασκω,του τυπου τα γαλλικα πεθαναν,η ιταλια ειναι διπλα μας κτλ..κι εγω γνωριζω γερμανικα,εχω συγγενεις μεταναστες που επεστεψαν,ο εξαδερφος μου γεννηθηκε εκει και η θεια μου ειναι γερμανιδα.σε μια εκτη που εχω ειναι 4 παιδια που δεν ηθελαν γαλλικα,αλλα επειδη δεν γινεται τμημα με 4,χρειαζονται 8,παρακολουθουν γαλλικα.ποτε δεν εχω επεμβει στις επιλογες τους.προσπαθω οπου μπορω στα project π.χ,να εμπλεξω και τα γερμανικα.προς μεγαλη μου εκπληξη,το ενα απο αυτα μου δηλωσε οτι στο γυμνασιο θα κανει γαλλικα και ενα αλλο οτι ξεκινησε φροντιστηριο γαλλικα με σκοπο να παρει διπλωμα.ο τροπος που αντιμετωπιζονται οι γλωσσες στο δημοσιο σχολειο,χωρις προγραμμα,χωρις σκοπο,ετσι για να υπαρχουν και να χαμε να λεγαμε,ειναι απαξιωτικος

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158556
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 441
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 389
Σύνολο: 389

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.119 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.