*

Αποστολέας Θέμα: Ωρομίσθιοι και επιτηρήσεις στις εξετάσεις  (Αναγνώστηκε 11904 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος almali

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 123
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μάθε παιδί μου γράμματα! - ΠΕ02
    • Προφίλ
Ωρομίσθιοι και επιτηρήσεις στις εξετάσεις
« στις: Απρίλιος 30, 2009, 04:53:19 μμ »
Όποιος γνωρίζει μπορεί να με ενημερώσει πως γίνεται η διαδικασία για τους ωρομίσθιους?Δηλαδή, σίγουρα θα είμαστε τις μέρες που έχουμε εισηγήσεις και μετά πόσες επιτηρήσεις πρέπει να μας δώσουν?Αυτή την περίοδο πληρωνόμαστε με βάση τις ώρες της σύμβασής μας?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ωρομίσθιοι και επιτηρήσεις στις εξετάσεις
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:03:57 »

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι και επιτηρήσεις στις εξετάσεις
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 30, 2009, 07:03:52 μμ »
"Κανονικά" πρέπει να έχουμε τόσες ώρες εισηγήσεων-επιτηρήσεων όσες είναι οι ώρες μας εβδομαδιαίως. Αν στα χαρτιά έχουμε λιγότερες, θα πληρωθούμε και θα πάρουμε μόρια για όσες ώρες είναι γραμμένες.

Αποσυνδεδεμένος pupsi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 803
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όχι με λόγια, με έργα το άδικο πολέμα....
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι και επιτηρήσεις στις εξετάσεις
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 03, 2009, 01:12:01 μμ »
και με τα μόρια τι γίνεται; εκτός των άλλων είναι δυνατόν μέσα σε δύο μέρες - Τρίτη και Πέμπτη - που είναι οι ενδοσχολικές να συμπληρώσουμε 11ωρο;

Αποσυνδεδεμένος mathstavros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1665
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι και επιτηρήσεις στις εξετάσεις
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 03, 2009, 04:11:06 μμ »
φυσικά και δεν μπορεί κάποιος εύκολα να συμπληρώσει το 11ώρο.Λιγότερο θιγμένοι στην περίοδο των εξετάσεων είναι όσοι από τους ωρομισθίους είναι σε σχολείο με 2πλη βάρδια εξετάσεων. Από εκεί και μετά παίρνει κάποιος τόσες ωρές όσες οι επιτηρήσεις του(σύνολο ωρών <=11) και επιπλέον 3 ώρο για την παιδαγωγική συνεδρίαση του σχολείου μετά τις εξετάσεις.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ωρομίσθιοι και επιτηρήσεις στις εξετάσεις
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:03:57 »

Αποσυνδεδεμένος zulte

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 176
  • dato tempore
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι και επιτηρήσεις στις εξετάσεις
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 05, 2009, 02:36:44 μμ »
πιστευω οτι στις εξετασεις δεν μετρανε οι ωρες αλλα οι μερες. Αν πηγαινες 2 φορες τη βδομαδα για μαθημα, θα πρεπει και στις εξετασεις να παρουσιαστεις δυο μερες τη δδομαδα. Εννοειται οτι 11ωρο δεν συμπληρωνεται αλλα εφοσον παρουσιαστηκες τις μερες που υποτιθεται οτι ειχες μαθημα, μετρανε 11 ωρες. Το ιδιο συμβαινει και στις εκδρομες. Δεν κανεις μαθημα αλλα οι ωρες γραφονται κανονικα

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι και επιτηρήσεις στις εξετάσεις
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 05, 2009, 08:47:22 μμ »
πιστευω οτι στις εξετασεις δεν μετρανε οι ωρες αλλα οι μερες. Αν πηγαινες 2 φορες τη βδομαδα για μαθημα, θα πρεπει και στις εξετασεις να παρουσιαστεις δυο μερες τη δδομαδα. Εννοειται οτι 11ωρο δεν συμπληρωνεται αλλα εφοσον παρουσιαστηκες τις μερες που υποτιθεται οτι ειχες μαθημα, μετρανε 11 ωρες. Το ιδιο συμβαινει και στις εκδρομες. Δεν κανεις μαθημα αλλα οι ωρες γραφονται κανονικα
Επειδή εμάς μας έδωσαν το πρόγραμμα και το συζήτησα με τον Διευθυντή, δεν ισχύει αυτό με τις μέρες, vartzi. Αν έχεις 3 μέρες μάθημα και οι εξετάσεις είναι 2 μέρες, αν είσαι και στους 2 κύκλους θα πάρεις μάξιμουμ 8 ώρες/βδομάδα (2 ώρες κάθε κύκλος). Αν κάποια βδομάδα, όμως, έχει 3 μέρες εξετάσεις, μπορείς να μαζέψεις 12 ώρες, άρα παραπάνω. Αν και είναι 11ωρο/βδομάδα, από το Υποργείο μου είπαν ότι στις εξετάσεις σημασία έχει πόσες ώρες έχεις συμπληρώσει στο τέλος του μήνα. Όσον αφορά τις εκδρομές, μάθημα δεν κάνουμε αλλά συνοδεύουμε στην εκδρομή. Κι αυτό εργασία θεωρείται.

Αποσυνδεδεμένος peri2005

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 952
  • Φύλο: Άντρας
  • Με... λατρεύει η εκπαίδευση! (ουυυυυυυ....) ΠΕ03
    • Προφίλ
    • Οι φωτογραφίες μου
Απ: Ωρομίσθιοι και επιτηρήσεις στις εξετάσεις
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 05, 2009, 09:34:32 μμ »
Διαβάστε και το περσινό θέμα, να δείτε.

http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=6013.0

Αποσυνδεδεμένος elia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 665
  • ΠΕ86 - ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι και επιτηρήσεις στις εξετάσεις
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 09, 2009, 08:14:46 πμ »

Από την περισινή μου εμπειρία : αφού η σύμβαση σου λέει ότι εργάζεσαι x ώρες την εβδομάδα, τότε αυτοί δε μπορούν να μη σου επιτρέψουν να δουλέψεις τόσες ώρες, άρα πρέπει να σου βγάλουν κατάλληλο πρόγραμμα. Αν εσύ πηγαίνεις στο σχολείο κανονικά σύμφωνα με το πρόγραμμα που ίσχυε όσο γινόντουσαν μαθήματα, τότε είσαι καλυμένος. Αν είναι και τίποτε παράξενοι για να μη σου δημιουργήσουν πρόβλημα πες τους τις ώρες αυτές, αν δεν έχεις επιτήρηση, να τους βοηθήσεις κάνοντας καμιά άλλη δουλειά (π.χ. να περνάς βαθμούς στον υπολογιστή). Πρακτικά, εμένα πέρισυ μου έβγαλαν ένα πρόγραμμα με μπόλικες επιτηρήσεις (το οποίο όμως δεν κάλυπτε ολόκληρο το 11ωρο που είχα). Όλες οι ώρες μου μέτρησαν κανονικά, μάλιστα στο χαρτί που έστειλαν στο γραφείο φαινόταν σαν να ήταν ίδιες ώρες με αυτές που είχα μάθημα. Ελπίζω να ισχύσουν τα ίδια και φέτος, αν και έχω πέσει σε παράξενους.


Όσον αφορά τις εκδρομές, μάθημα δεν κάνουμε αλλά συνοδεύουμε στην εκδρομή. Κι αυτό εργασία θεωρείται.

Εφόσον δεν υπερβαίνουν το ωράριο σου φυσικά. Εσύ το μόνο που είσαι υποχρεωμένος, είναι να κάτσεις στο σχολείο στο ωράριο σου.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 10, 2009, 04:55:48 μμ από elia »

Αποσυνδεδεμένος gadget

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 108
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι και επιτηρήσεις στις εξετάσεις
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 09, 2009, 11:13:00 μμ »
Πραγματικά δεν έχω καταλάβει κ βοηθήστε με για να μην κάνω κανένα λάθος κ χάσω τις ώρες μου...Εμένα ο διευθυντής μου είπε ότι αφού δεν είναι δική μου υπαιτιότητα τις ώρες μου θα τις πάρω κανονικά βάση προγράμματος κ δεν με έχει βάλει σε καμία επιτήρηση (χωρίς να του το ζητήσω φυσικά) μιας που το σχολείο είναι 1.30 ώρα μακριά κ υποθέτω ότι με λυπήθηκε...Κ μάλιστα κ τα τρία τμήματα μου κανόνισε να δίνουν την ίδια μέρα για να πάω μια φορά. Οι μέρες που κάνω μάθημα είναι Τετάρτη κ Παρασκευή δηλαδή των πανελληνίων μέρες. Ο διευθυντής είπε ότι κανονικά θα συνεχίσει να μου βάζει αυτές τις ώρες..Σύμφωνα με αυτά που διάβασα παραπάνω στο θέμα πρέπει να ανησυχώ ότι κάτι πάει στραβά στη δική μου περίπτωση ή όλα έιναι θέμα καλοσύνης διευθυντή κ συνενόησης μαζί του??

please help ώστε την Δευτέρα να προλάβω να αλλάξω κάτι αν χρειαστεί.

Αποσυνδεδεμένος EVA

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 204
  • ΠΕ 02 και ΠΕ 70
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι και επιτηρήσεις στις εξετάσεις
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 10, 2009, 09:45:20 πμ »
Πραγματικά δεν έχω καταλάβει κ βοηθήστε με για να μην κάνω κανένα λάθος κ χάσω τις ώρες μου...Εμένα ο διευθυντής μου είπε ότι αφού δεν είναι δική μου υπαιτιότητα τις ώρες μου θα τις πάρω κανονικά βάση προγράμματος κ δεν με έχει βάλει σε καμία επιτήρηση (χωρίς να του το ζητήσω φυσικά) μιας που το σχολείο είναι 1.30 ώρα μακριά κ υποθέτω ότι με λυπήθηκε...Κ μάλιστα κ τα τρία τμήματα μου κανόνισε να δίνουν την ίδια μέρα για να πάω μια φορά. Οι μέρες που κάνω μάθημα είναι Τετάρτη κ Παρασκευή δηλαδή των πανελληνίων μέρες. Ο διευθυντής είπε ότι κανονικά θα συνεχίσει να μου βάζει αυτές τις ώρες..Σύμφωνα με αυτά που διάβασα παραπάνω στο θέμα πρέπει να ανησυχώ ότι κάτι πάει στραβά στη δική μου περίπτωση ή όλα έιναι θέμα καλοσύνης διευθυντή κ συνενόησης μαζί του??

please help ώστε την Δευτέρα να προλάβω να αλλάξω κάτι αν χρειαστεί.

Δεν πάει κάτι στραβά. Είναι θέμα καλοσύνης του διευθυντή.Αν θέλεις διευκρίνισέ το ξανά τη Δευτέρα. Εμένα πάντως πέρσι μου έβαλε κανονικά τις ώρες, παρόλου που οι επιτηρήσεις μου ήταν λιγότερες των ωρών μου.

Αποσυνδεδεμένος gadget

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 108
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι και επιτηρήσεις στις εξετάσεις
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 10, 2009, 11:20:45 πμ »
EVA σε ευχαριστώ ελπίζω να έχεις δίκιο και να είναι έτσι τα πράγματα και να έχω πέσει σε πολύ καλή περίπτωση διευθυντή που μέχρι τώρα αυτό έχω καταλάβει! Θα το συζητήσω πάλι κ μαζί του.

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι και επιτηρήσεις στις εξετάσεις
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 10, 2009, 04:39:45 μμ »
Πραγματικά δεν έχω καταλάβει κ βοηθήστε με για να μην κάνω κανένα λάθος κ χάσω τις ώρες μου...Εμένα ο διευθυντής μου είπε ότι αφού δεν είναι δική μου υπαιτιότητα τις ώρες μου θα τις πάρω κανονικά βάση προγράμματος κ δεν με έχει βάλει σε καμία επιτήρηση (χωρίς να του το ζητήσω φυσικά) μιας που το σχολείο είναι 1.30 ώρα μακριά κ υποθέτω ότι με λυπήθηκε...Κ μάλιστα κ τα τρία τμήματα μου κανόνισε να δίνουν την ίδια μέρα για να πάω μια φορά. Οι μέρες που κάνω μάθημα είναι Τετάρτη κ Παρασκευή δηλαδή των πανελληνίων μέρες. Ο διευθυντής είπε ότι κανονικά θα συνεχίσει να μου βάζει αυτές τις ώρες..Σύμφωνα με αυτά που διάβασα παραπάνω στο θέμα πρέπει να ανησυχώ ότι κάτι πάει στραβά στη δική μου περίπτωση ή όλα έιναι θέμα καλοσύνης διευθυντή κ συνενόησης μαζί του??

please help ώστε την Δευτέρα να προλάβω να αλλάξω κάτι αν χρειαστεί.
Μακάρι να ήταν κι ο δικός μου διευθυντής τόοοσο καλός! Κι εμένα είναι 1.30 ώρα μακριά αλλά με έβαλε κάθε μέρα επιτήρηση. :( Τυχερή! :'(

Αποσυνδεδεμένος psira

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 453
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι και επιτηρήσεις στις εξετάσεις
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 10, 2009, 11:52:28 μμ »
Πραγματικά δεν έχω καταλάβει κ βοηθήστε με για να μην κάνω κανένα λάθος κ χάσω τις ώρες μου...Εμένα ο διευθυντής μου είπε ότι αφού δεν είναι δική μου υπαιτιότητα τις ώρες μου θα τις πάρω κανονικά βάση προγράμματος κ δεν με έχει βάλει σε καμία επιτήρηση (χωρίς να του το ζητήσω φυσικά) μιας που το σχολείο είναι 1.30 ώρα μακριά κ υποθέτω ότι με λυπήθηκε...Κ μάλιστα κ τα τρία τμήματα μου κανόνισε να δίνουν την ίδια μέρα για να πάω μια φορά. Οι μέρες που κάνω μάθημα είναι Τετάρτη κ Παρασκευή δηλαδή των πανελληνίων μέρες. Ο διευθυντής είπε ότι κανονικά θα συνεχίσει να μου βάζει αυτές τις ώρες..Σύμφωνα με αυτά που διάβασα παραπάνω στο θέμα πρέπει να ανησυχώ ότι κάτι πάει στραβά στη δική μου περίπτωση ή όλα έιναι θέμα καλοσύνης διευθυντή κ συνενόησης μαζί του??

please help ώστε την Δευτέρα να προλάβω να αλλάξω κάτι αν χρειαστεί.
Μακάρι να ήταν κι ο δικός μου διευθυντής τόοοσο καλός! Κι εμένα είναι 1.30 ώρα μακριά αλλά με έβαλε κάθε μέρα επιτήρηση. :( Τυχερή! :'(
Θεωρώ πως υπάρχει πρόβλημα με τις επιτηρήσεις. Στο κανονικό πρόγραμμα πήγαινα 2 μέρες την εβδομάδα και την Παρασκευή το απόγευμα έμαθα από συνάδερφο πως με βάλαν 2 εισηγήσεις και 5 επιτηρήσεις ενώ οι μόνιμοι θα κάνουν 4!!! Είναι δυνατόν; Περιμένουν από εμένα να βγάλω το πρόγραμμα; Υπόψιν και εγώ πρέπει να κάνω 1:30 ώρα δρόμο για να φτάσω σχολείο. Αυριο θα πάω να διαμαρτυρηθώ. Δε θα έχω δίκαιο;

Αποσυνδεδεμένος Supreme

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1037
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι και επιτηρήσεις στις εξετάσεις
« Απάντηση #13 στις: Μάιος 11, 2009, 05:05:45 μμ »
Πραγματικά δεν έχω καταλάβει κ βοηθήστε με για να μην κάνω κανένα λάθος κ χάσω τις ώρες μου...Εμένα ο διευθυντής μου είπε ότι αφού δεν είναι δική μου υπαιτιότητα τις ώρες μου θα τις πάρω κανονικά βάση προγράμματος κ δεν με έχει βάλει σε καμία επιτήρηση (χωρίς να του το ζητήσω φυσικά) μιας που το σχολείο είναι 1.30 ώρα μακριά κ υποθέτω ότι με λυπήθηκε...Κ μάλιστα κ τα τρία τμήματα μου κανόνισε να δίνουν την ίδια μέρα για να πάω μια φορά. Οι μέρες που κάνω μάθημα είναι Τετάρτη κ Παρασκευή δηλαδή των πανελληνίων μέρες. Ο διευθυντής είπε ότι κανονικά θα συνεχίσει να μου βάζει αυτές τις ώρες..Σύμφωνα με αυτά που διάβασα παραπάνω στο θέμα πρέπει να ανησυχώ ότι κάτι πάει στραβά στη δική μου περίπτωση ή όλα έιναι θέμα καλοσύνης διευθυντή κ συνενόησης μαζί του??

please help ώστε την Δευτέρα να προλάβω να αλλάξω κάτι αν χρειαστεί.

Δεν πάει κάτι στραβά. Είναι θέμα καλοσύνης του διευθυντή.Αν θέλεις διευκρίνισέ το ξανά τη Δευτέρα. Εμένα πάντως πέρσι μου έβαλε κανονικά τις ώρες, παρόλου που οι επιτηρήσεις μου ήταν λιγότερες των ωρών μου.
Πώς είναι δυνατόν να περνιούνται οι ώρες τις ημέρες που γίνονται πανελλήνιες; Μπορεί κάποιος διευθυντής να το κάνει αυτό;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159587
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 386
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 352
Σύνολο: 371

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.111 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.