*

Αποστολέας Θέμα: Ωρομίσθιοι και επιτηρήσεις στις εξετάσεις  (Αναγνώστηκε 11885 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος elia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 665
  • ΠΕ86 - ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι και επιτηρήσεις στις εξετάσεις
« Απάντηση #14 στις: Μάιος 11, 2009, 07:21:18 μμ »
Πώς είναι δυνατόν να περνιούνται οι ώρες τις ημέρες που γίνονται πανελλήνιες; Μπορεί κάποιος διευθυντής να το κάνει αυτό;

Το ότι γίνονται οι Πανελλήνιες δεν σημαίνει ότι δεν δουλεύει το Γυμνάσιο (κανονικά). Απλά δεν γίνονται οι εξετάσεις επειδή οι περισσότεροι συνάδερφοι επιτηρούν. Υποτίθεται πώς όσοι δεν επιτηρούν πηγαίνουν στο σχολείο και φυσικά ο διευθυντής πρέπει να είναι κάθε μέρα εκεί.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ωρομίσθιοι και επιτηρήσεις στις εξετάσεις
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:21:54 »

Αποσυνδεδεμένος Supreme

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1037
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι και επιτηρήσεις στις εξετάσεις
« Απάντηση #15 στις: Μάιος 11, 2009, 07:25:49 μμ »
Δε ξέρω αν ισχύει το ίδιο και στο λύκειο.Θέλω να μάθω αν ο διευθυντής μπορεί να μετρήσει τις ώρες που έχω στις ημέρες των πανελληνίων.
Ο καθηγητής που περνάει τις ώρες κάθε μήνα δεν ήξερε γι αυτό και στη διεύθυνση μου είπανε πως εξαρτάται από το διευθυντή αλλά αυτός είναι στην κοσμάρα του. ???
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 11, 2009, 07:29:48 μμ από Supreme »

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι και επιτηρήσεις στις εξετάσεις
« Απάντηση #16 στις: Μάιος 11, 2009, 07:49:59 μμ »
Θεωρώ πως υπάρχει πρόβλημα με τις επιτηρήσεις. Στο κανονικό πρόγραμμα πήγαινα 2 μέρες την εβδομάδα και την Παρασκευή το απόγευμα έμαθα από συνάδερφο πως με βάλαν 2 εισηγήσεις και 5 επιτηρήσεις ενώ οι μόνιμοι θα κάνουν 4!!! Είναι δυνατόν; Περιμένουν από εμένα να βγάλω το πρόγραμμα; Υπόψιν και εγώ πρέπει να κάνω 1:30 ώρα δρόμο για να φτάσω σχολείο. Αυριο θα πάω να διαμαρτυρηθώ. Δε θα έχω δίκαιο;
Και σε μένα το ίδιο συμβαίνει. Η απάντηση ήταν ότι στους ωρομίσθιους πρέπει να φαίνονται οι ώρες. Θα μου πεις ας μας βάλει τις ώρες στα χαρτιά αλλά να μην πάμε όλες τις ώρες, όπως ο/η gadget. Τότε όμως θα έπρεπε οι μόνιμοι να κάνουν και τις δικές μας επιτηρήσεις. Ναι, καλά... Εγώ κάνω περισσότερες και από τους μόνιμους και από τους αναπληρωτές. Όσον αφορά τους τελευταίους, ο διευθυντής μου είπε ότι πρέπει να βρίσκονται στον χώρο του σχολείου κάθε μέρα, έχουν δεν έχουν επιτήρηση. Σιγά μην το κάνουν. Απ'ότι κατάλαβα, πάντως, πράγματι στις πλάτες των ωρομισθίων βγάζουν το πρόγραμμα.  >:(

Αποσυνδεδεμένος vasg

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 328
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ17-07
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι και επιτηρήσεις στις εξετάσεις
« Απάντηση #17 στις: Μάιος 11, 2009, 09:31:20 μμ »
Στους ωρομίσθιους γράφονται οι ώρες για τις οποίες έχουν υπογράψει στην σύμβαση!!
Ούτε παραπάνω ούτε παρακάτω.
Οι ώρες που στέλνονται στην Β/θμια είναι αυτές που ίσχυαν στο κανονικό ωρολόγιο πρόγραμμα τους άσχετα με τις
επιτηρήσεις.

Αυτήν την εντολή είχε συνάδελφος που αναλάμβανε να στέλνει τις ώρες των ωρομισθίων κάθε μήνα.
Learning by doing...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ωρομίσθιοι και επιτηρήσεις στις εξετάσεις
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:21:54 »

Αποσυνδεδεμένος Supreme

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1037
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι και επιτηρήσεις στις εξετάσεις
« Απάντηση #18 στις: Μάιος 11, 2009, 09:57:41 μμ »
Δε ξέρεις τί χαρά μου έδωσες.Ψάχνω σαν την ηλίθια να πάρω μια απάντηση και δε ξέρει κανείς.Και όχι μόνο αυτό αλλά γίνομαι ενοχλητική που ρωτάω

Αποσυνδεδεμένος ΑΝΚΑΛ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 201
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι και επιτηρήσεις στις εξετάσεις
« Απάντηση #19 στις: Μάιος 11, 2009, 10:40:48 μμ »
καλησπέρα σε όλους τους συναδέλφους, ειμαι και εγω ωρομίσθια σε γυμνάσιο και έχω 11 ώρες την εβδομάδα. Συμφωνα με το προγραμμα των επιτηρησεων, οι ωρες που μου αντιστοιχουν καθε βδομαδα ειναι πολυ λιγοτερες απο τις 11. Ρωτησα την διιευθηντρια μου και μου ειπε πως στις ημερολογιακες καταστασεις που συμπληρωνουμε καθε μηνα, θα πρεπει κατα την περιοδο των εξετάσεων οι ωρες που γραφουμε να ειναι σε αντιστοιχία με τις ωρες των επιτηρησεων μας. Αυτο οπως καταλαβενετε σημαινει πως χανουμε τις υπολοιπες ωρες μας.
Ηθελα να ρωτησω αν τελικα ειναι στην καλη διαθεση του εκαστοτε διευθυντη το εαν θα υπολογιστουν οι ωρες της συμβασης μας κανονικα ανεξαρτητα απο τις ωρες που μας αντιστοιχουν στισ επιτηρησεις.
ευχαριστω!

Αποσυνδεδεμένος Supreme

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1037
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι και επιτηρήσεις στις εξετάσεις
« Απάντηση #20 στις: Μάιος 11, 2009, 10:54:46 μμ »
Δε μπορώ να καταλάβω τί σημαίνει ότι εξαρτάται από την καλή διάθεση του διευθυντή;Θα μας τρελάνουν τελείως;Αυτές είναι τριτοκοσμικές ερμηνείες κάποιων άσχετων
Η σύμβαση που υπογράψαμε έλεγε κάτι για το διευθυντή ή ότι λήγει με το πέρας των εξετάσεων και την έκδοση των αποτελεσμάτων; ??? ??? ???

« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 11, 2009, 11:02:22 μμ από Supreme »

Αποσυνδεδεμένος gadget

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 108
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι και επιτηρήσεις στις εξετάσεις
« Απάντηση #21 στις: Μάιος 11, 2009, 11:07:51 μμ »
Πραγματικά λυπάμαι αν προκάλεσα σύγχηση αναφέροντας τη δική μου περίπτωση αλλά κ εγώ ψάχνομαι αφού είμαι πρώτη φορά ωρομίσθια στο λύκειο. Κ εμένα η αγωνία μου αρχικά ήταν τι θα γίνει με τις ώρες των πανελληνίων που πέφτουν ακριβώς τις μέρες προγράμματός μου. Πρώτα ρώτησα δευτεροβάθμια κ η απάντηση ήταν κ σε εμένα "είναι θέμα διευθυντή κ δεν μπορούμε να πάρουμε θέση".Ο διευθυντής λοιπόν μου είπε αυτά που ανέφερα κ σε προηγούμενό μου μην ότι αφού δεν είναι δική μου υπαιτιότητα οι ώρες συνεχίζουν να μπαίνουν βάση ωρολογίου προγράμματος.
Τώρα όσο για τις επιτηρήσεις πραγματικά ο διευθυντής μαζί με τους μόνιμους πρέπει να το αποφάσισαν χωρίς να είμαι παρούσα. Θα το διευκρινήσω Τετάρτη που θα έιμαι στο σχολείο γιατί κ εγώ ανησυχώ μήπως δεν φαίνομαι στις επιτηρήσεις κ αυτό δημιουργήσει κανένα πρόβλημα..

Αποσυνδεδεμένος posoakoma

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 89
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι και επιτηρήσεις στις εξετάσεις
« Απάντηση #22 στις: Μάιος 11, 2009, 11:17:14 μμ »
καλησπέρα σε όλους τους συναδέλφους, ειμαι και εγω ωρομίσθια σε γυμνάσιο και έχω 11 ώρες την εβδομάδα. Συμφωνα με το προγραμμα των επιτηρησεων, οι ωρες που μου αντιστοιχουν καθε βδομαδα ειναι πολυ λιγοτερες απο τις 11. Ρωτησα την διιευθηντρια μου και μου ειπε πως στις ημερολογιακες καταστασεις που συμπληρωνουμε καθε μηνα, θα πρεπει κατα την περιοδο των εξετάσεων οι ωρες που γραφουμε να ειναι σε αντιστοιχία με τις ωρες των επιτηρησεων μας. Αυτο οπως καταλαβενετε σημαινει πως χανουμε τις υπολοιπες ωρες μας.
Ηθελα να ρωτησω αν τελικα ειναι στην καλη διαθεση του εκαστοτε διευθυντη το εαν θα υπολογιστουν οι ωρες της συμβασης μας κανονικα ανεξαρτητα απο τις ωρες που μας αντιστοιχουν στισ επιτηρησεις.
ευχαριστω!


Στην καλή διάθεση του διευθυντή είναι αν θα σε χρησιμοποιήσει τόσες ώρες, όσες λέει η σύμβασή σου ή λιγότερες. Δεν είναι στη διάθεσή του αν θα σου περάσει τις ώρες κανονικά. Αν το μάθημά σου είναι εξεταζόμενο, πρέπει μέχρι την έκδοση των αποτελεσμάτων να παίρνεις κανονικά τις ώρες της σύμβασής σου, είτε σου έχουν αναθέσει εργασία (επιτήρηση, γραφείο κτλ), είτε όχι. Πες λοιπόν στο σχολείο σου ότι θέλεις να σου αναθέσουν κι άλλες επιτηρήσεις ή δουλειά γραφείου (ώστε να είσαι και τυπικά εντάξει) μέχρι να συμπληρώσεις τις ώρες σου. Να επιμένεις, είναι η γνώμη μου. Είμαι σίγουρη για αυτό που σου λέω!
...παρόλα αυτά του ωκεανού ξέρω το μαύρο κύμα...

Αποσυνδεδεμένος ΑΝΚΑΛ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 201
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι και επιτηρήσεις στις εξετάσεις
« Απάντηση #23 στις: Μάιος 11, 2009, 11:23:35 μμ »
Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις σας!

Αποσυνδεδεμένος pupsi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 803
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όχι με λόγια, με έργα το άδικο πολέμα....
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι και επιτηρήσεις στις εξετάσεις
« Απάντηση #24 στις: Μάιος 12, 2009, 12:47:07 μμ »
Μίλησα με τη Β)βάθμια της Φλώρινας! Μου είπε ο υπεύθυνες ότι οι ώρες μας γράφονται κανονικά μέχρι 20 Ιουνίου!!!!! Όλα τα υπόλοιπα .... επιτηρήσεις - εισηγήσεις... είναι θέμα συνεννόησης με το σχοελίο!!!!

Αποσυνδεδεμένος stellinio

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 117
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι και επιτηρήσεις στις εξετάσεις
« Απάντηση #25 στις: Μάιος 12, 2009, 05:35:05 μμ »
Σήμερα μας έδωσαν το πρόγραμμα στο γυμνάσιο που πηγαίνω... ο διευθυντής με έβαλε επιτηρήσεις κάθε Τρίτη-Πέμπτη. Το κανονικό μου όμως πρόγραμμα μέχρι τώρα ήταν Τρίτη-Τετάρτη! Τις Πέμπτες πηγαίνω σε ένα δημοτικό στο πρωινό. Του το είπα(ήδη το ήξερε δηλαδή) και μου είπε να αλλάξω το πρόγραμμα με το δημοτικό. Θα το πω στο διευθυντή βέβαια αλλά δεν ξέρω κάτα πόσο μπορεί να επιτευχθεί αυτή η αλλαγή.. Πώς μπορεί όμως να ζητάει κάτι τέτοιο¨? Στην τελική ας μη μου βάζει τις ώρες και να πηγαίνω μόνο μία φορά. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί με βάζει στη διαδικασία να κάνω ανάκατα όλο το άλλο πρόγραμμα και το θεωρεί δεδομένο ότι έτσι πρέπει να γίνει. Όντως μπορεί να έχει αυτή την απαίτηση? ???

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι και επιτηρήσεις στις εξετάσεις
« Απάντηση #26 στις: Μάιος 12, 2009, 08:52:18 μμ »
Σήμερα έκανα ολόκληρο "καβγά" με τον διευθυντή για το θέμα των ωρών. Έχω σύμβαση για 11 ώρες και στο πρόγραμμα των εξετάσεων φαίνονται 4! Μου είπε ότι θα προσπαθήσει να το "μαγειρέψει" για να φαίνονται και οι 11 ώρες. Πάντως, επειδή μίλησα με την Δευτεροβάθμια, οι ώρες για να μπουν πρέπει να φαίνονται στο πρόγραμμα των εξετάσεων ως επιτηρήσεις ή εισηγήσεις. Αφού, vasq, το πρόγραμμα των εξετάσεων είναι διαφορετικό από της υπόλοιπης χρονιάς, πώς είναι δυνατόν "Οι ώρες που στέλνονται στην Β/θμια είναι αυτές που ίσχυαν στο κανονικό ωρολόγιο πρόγραμμα τους άσχετα με τις επιτηρήσεις"; Αν τώρα η κάθε διεύθυνση λέει τα δικά της..... ??? :-\ :-X >:(

Αποσυνδεδεμένος ΑΝΚΑΛ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 201
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι και επιτηρήσεις στις εξετάσεις
« Απάντηση #27 στις: Μάιος 12, 2009, 09:07:31 μμ »
Πραγματικα panickos μπορω να σε καταλαβω, ακριβως το ιδιο προβλημα αντιμετωπιζω και εγω και οι απαντησεις που πηρα τοσο απο την διευθυνση του σχολειου οσο και απο τη δευτεροβαθμια ειναι ακριβως ιδιες Η διευθυνση του σχολειου αρνειται να αλλαξει το προγραμμα των επιτηρησεων και να μου δωσει περισσοτερες ωρες με αποτελεσμα αντι για 11 ωρες την εβδομαδα να εχω 2-3!!...ως ποτε θα πρεπει να μαλωνουμε για τα αυτονοητα...γιατι να μην ισχυει μια κοινη πολιτικη για ολες τις βθμιες τησ Ελλαδας...γιατι οι συμβασεις μας να μην ξεκαθαριζουν απο την αρχη τετοιου ειδους θεματα....

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32273
  • Τελευταία: Dimi!!!
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158572
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 626
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 25
Επισκέπτες: 535
Σύνολο: 560

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.087 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.