*

Αποστολέας Θέμα: Διορισμοί τριτέκνων αναπληρωτών  (Αναγνώστηκε 25147 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος thanostx

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί τριτέκνων αναπληρωτών
« Απάντηση #56 στις: Μάιος 14, 2009, 09:07:26 πμ »
Το 20% του συνολικού αριθ΅ού των αναπληρωτών που προσλα΅βάνονται είναι τρίτεκνοι σύ΅φωνα ΅ε το Νό΅ο 3454/2006 (’ρθρο 2, παράγραφος 4) «Ενίσχυση της οικογένειας και άλλες διατάξεις»:

4. α. Στην παρ. 5 του άρθρου 6 του ν. 3255/2004 (ΦΕΚ 138 Α΄) προστίθεται περίπτωση γ΄ ως εξής:

 « γ) Από την έναρξη του σχολικού έτους 2006 - 2007 και εφεξής, κατά την πρόσληψη των αναπληρωτών εκπαιδευτικών πτυχιούχων ανώτατων εκπαιδευτικών ιδρυ΅άτων από τον πίνακα που συντάσσεται ΅ε βάση την περίπτωση α΄ της παρούσας παραγράφου, ποσοστό είκοσι τοις εκατό (20%) κατά κλάδο και ειδικότητα επί των εκάστοτε προσλα΅βανό΅ενων αναπληρωτών, προσλα΅βάνεται από τους εγγεγρα΅΅ένους στον πίνακα εκπαιδευτικούς που έχουν τρία τέκνα. Οι υπαγό΅ενοι στις ρυθ΅ίσεις της παρούσας περίπτωσης, για το διορισ΅ό των οποίων απαιτείται πτυχίο παιδαγωγικών σπουδών της ΣΕΛΕΤΕ κατά τις διατάξεις του άρθρου 14 παρ. 8 του ν. 1566/1985 (ΦΕΚ 167 Α΄), προσλα΅βάνονται εφόσον κατέχουν το πτυχίο αυτό ή πτυχίο ισοδύνα΅ο προς αυτό.

Καταλαβαίνω οτι σε πονάει , όπως και μένα, αλλά το βλέπεις όπως και γω οτι έρχεται...
Έχει γεμίσει όλη η Ελλάδα με συνδέσμους τριτέκνων, περιμένουν τώρα ενόψει εκλογών να βγουν στα παράθυρα...
Να σου πω ομως και κάτι επιπλέον : ΚΑΙ ΓΩ ΣΤΗ ΘΕΣΗ ΤΟΥΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΘΑ ΕΚΑΝΑ !!!
Πρέπει να είμαστε ρεαλιστές : Υπόσχεση ήταν στος ΟΑΕΔίτες και την υλοποιήσαν...Υπόσχεση είναι και για τους 3τεκνους και θα υλοποιηθεί και αυτή.
Εδώ δεν γράφουμε μόνο οτι πιστεύουμε οτι πρέπει (σε μια ιδανική κατάσταση) να συμβαίνει, αλλά και το ρεαλιστικό και αναπόφευκτο.

 Η πρόσληψη γίνεται ΅ε βάση τη σειρά εγγραφής στον ανωτέρω πίνακα και εφόσον έχουν υποβάλει αίτηση για πρόσληψη στις περιοχές που πραγ΅ατοποιούνται οι προσλήψεις. Αν οι εγγεγρα΅΅ένοι στον ανωτέρω πίνακα δεν επαρκούν, τότε για τη συ΅πλήρωση του ποσοστού προσλα΅βάνονται υποψήφιοι χωρίς προϋπηρεσία από συ΅πληρω΅ατικό πίνακα στον οποίο κατατάσσονται οι αιτούντες ΅ε βάση την η΅ερο΅ηνία κτήσης του πτυχίου τους και σε περίπτωση σύ΅πτωσης της η΅ερο΅ηνίας αυτής ΅ε το βαθ΅ό του πτυχίου τους. Κατά τον προσδιορισ΅ό των θέσεων που αντιστοιχούν στο ανωτέρω ποσοστό, γίνεται στρογγυλοποίηση στην α΅έσως επό΅ενη ακέραιη ΅ονάδα, αν προκύπτει δεκαδικό υπόλοιπο ίσο ή ΅εγαλύτερο από το ΅ισό της ακέραιης ΅ονάδας. Αν το δεκαδικό υπόλοιπο είναι ΅ικρότερο από το ΅ισό της ακέραιης ΅ονάδας, δεν λα΅βάνεται υπόψη.»

Αυτό το ΥπΕΠΘ, πια, όπου όλοι, κουτσοί-στραβοί στον ’γιο Παντελαιήμονα!...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί τριτέκνων αναπληρωτών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:22:52 »

Αποσυνδεδεμένος poly pocket

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί τριτέκνων αναπληρωτών
« Απάντηση #57 στις: Οκτώβριος 13, 2009, 12:43:04 πμ »
Παιδιά κατανοώ βέβαια την αγωνία σας για τον πολυπόθητο διορισμό, αλλά πραγματικά θεωρώ ότι το να υποβαθμίζετε μια κατάσταση (των τρίτεκνων) και να νιώθετε αδικημένοι από κάποιους που στο κάτω κάτω παλεύουν για την επιβίωση, ξεφεύγει από την απλή αγωνία και καταντάει λίγο απανθρωπιά. Από τον τρόπο που μιλάτε φαίνεται ότι δεν έχετε κανένα παιδί, οπότε και δεν ξέρετε καθόλου πως είναι η κατάσταση έστω και με ένα παιδί ή αν έχετε παιδιά προφανώς τα φορτώνετε κάπου αλλού με δικαιολογία τον πολυπόθητο διορισμό και τις θυσίες που κάνετε γι'αυτόν. Και για να μην παρεξηγούμαι, έχω 2 παιδιά, έχω δώσει 3 φορές Ασεπ, είμαι επιτυχούσα,δουλεύω ως ωρομίσθια, άδεια για το δεύτερο που είναι και 3 μηνών δεν δικαιώθηκα (βασικά με κάποιον τρόπο την έφαγα το καλοκαίρι-έτσι είναι το σύστημα) δεν έχω βοήθεια από γιαγιάδες κτλ. και η αλήθεια είναι ότι το πήξιμο και η έλλειψη χρόνου για οποιοδήποτε διάβασμα είναι τεράστια. Στο κάτω κάτω τα βάζετε με μια κοινωνική ομάδα και όχι με αυτούς που είναι υπεύθυνοι για την κατάσταση όλων μας. Και εντάξει θα μου πείτε ότι κάποιοι τα κάνουν επι τούτου (τα παιδιά εννοώ). Αυτό το θεωρώ ανήθικο. Όμως πιστέψτε με, όταν το κάνεις συνειδητά, το να μεγαλώσεις ένα παιδί στην Ελλάδα, ασχολούμενος και όχι αδιαφορώντας γι'αυτό είναι μεγάλη υπόθεση, στην οποία το κράτος δεν σε στηρίζει καθόλου. Και να πω και κάτι ακόμη μια και είμαι του ξενόγλωσσου χώρου. Στο εξωτερικό για αυτές τις ομάδες (ήδη και με το πρώτο παιδί) οι παροχές και η μέριμνα είναι τεράστια και δεν θα δείτε τους άλλους να δυσανασχετούν, καθώς θεωρείται σπουδαία υπόθεση η απόκτηση παιδιών. Στην Γερμανία π.χ αυτά είναι λυμένα ζητήματα. Στην Ελλάδα βέβαια η μιζέρια και το αλληλοφάγωμα περισσεύουν, γι'αυτό και δεν υπάρχει ουσιαστικά μια ενιαία στάση από τους διάφορους συλλόγους και τις διάφορες ομάδες. Ας δείχνουμε λίγη κατανόηση στους συνανθρώπους μας και ας μη βάζουμε λοιπόν μόνο το προσωπικό συμφέρον μπροστά, γιατί κάτι τέτοιο δεν φέρνει την λύση στο πρόβλημα, που είναι βαθύτερο.

Συνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί τριτέκνων αναπληρωτών
« Απάντηση #58 στις: Οκτώβριος 13, 2009, 07:05:47 πμ »
Βρε poly pocket μου, συγνώμη κιόλας, αλλά ούτε σε σένα αλλά ούτε σε κανέναν άλλο είπε κανένας να κάνει παιδιά (τα οποία να είναι καλά και να τα χαίρεσαι). Από τη στιγμή που ήθελες να αποκτήσεις παιδιά καλά έκανες και απόκτησες. Αλλά δεν μπορείς να διεκδικείς διορισμό γιατί έχεις παιδιά!!!! Με την ίδια λογική μπορεί κάποιος να διεκδικήσει διορισμό γιατί έχει πολλά μεταπτυχιακά, γιατί έχει διδακτορικο (άρα αυτόματα γίνεται "καλύτερος" δασκαλος από όλους τους άλλους), γιατί είναι από παραμεθώριο περιοχή (που όλοι έτστω και λίγο γνωρίζουμε τι δυσκολίες έχει αυτό), γιατί ο παππούς του είναι ανάπηρος, γιατί ο ίδος είναι πορτοκαλί με μωβ βούλες.... Υπάρχουν άπειροι λόγοι για τους οποίους κάποιος θα ζητούσε και διεκδικούσε να διοριστεί. Όμως, αυτό δεν είναι άδικο για όλους τους άλλους που δεν τα έχουν;;;; Δεν κατηγορεί κανένας τους ίδιους τους συναδελφους (εκτός από αυτούς που είναι προκλητικοί) γιατί εκμεταλλέυονται μία υπάρχουσα κατάσταση, αλλά στρεφόμαστε εναντίον του ίδιου του συστήματος...
Και αν θες εγώ είμαι από παραμεθώρια περιοχή, σπούδασα σε παραμεθώρια περιοχή, έχω κάνει 2 μεταπτυχιακά και ένα διδακτορικό. Έχω διδασκαλίες σε πανεπιστήμιο, έχω αναλάβει πτυχιακές εργασίες φοιτητών, έχω συμμετάσχει σε άπειρα συνέδρια με ανακοινώσεις κλπ. Δεν έχω παιδιά ακριβώς γιατί ήθελα να μαζέψη "χαρτιά" για να εμπλουτίσω τις γνώσεις μου. Και όμως μπήκα στη διαδικασία του ΑΣΕΠ μαζί με όλους τους υπόλοιπους συναδέλφους...Τι έπρεπε να κάνω; Να διεκδικήσω να με διορίσουν γιατί έχω πολλά προσόντα;;;; Έίναι τρελλό αυτό. Κάπως έτσι συμβαίει και με τους τρίτρκνους και τους πολύτεκνους. Διεκδικούν και έχουν πετύχει να διορίζονται γιατί έχουν πολλά παιδιά.
Διεκδικήστε κάτι άλλο που φυσικά και το δικαούστε!!! Διεκδικήστε κράτος προνοιας, διεκδικήστε επιδόματα, κοινωνική πολιτική...Διεκδικήστε αυτά που υπάρχουν στο εξωτερικό! Όχι όμως θέσεις εργασίας προβάλλοντας τα παιδιά!!!!!!
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί τριτέκνων αναπληρωτών
« Απάντηση #59 στις: Νοέμβριος 23, 2014, 11:49:31 πμ »
Έχω κατά καιρούς πει τη γνώμη μου για το θέμα των τρίτεκνων και το ποσοστό τους.......κι ο πιο απονήρευτος μπορεί να καταλάβει πως "Τρίτεκνος-πολύτεκνος" δεν σημαίνει κατ'ανάγκην φτωχός ή ευαίσθητη κοινωνική ομάδα, αλλά μπορεί να σημαίνει και ακριβώς το αντίθετο...πλούσιος ή εύπορος και εξ'ου και τα 3-4 παιδιά!!! Όπως πάρα πολλοί πολιτικοί, δικηγόροι, γιατροί, celebrities....ή και πιο απλοί θνητοί....που τυχαίνει ο ένας απ'τους 2 συζύγους να έχει μεγάλο ετήσιο εισόδημα και έτσι το ετήσιο οικογενειακό εκτινάσσεται ή έστω.....δεν χρήζει βοήθειας απ'το κράτος και μάλιστα εις βάρος άλλων στον πίνακα που μπορεί να έχουν μόνο ένα παιδάκι και να μην μπορούν ούτε σ'αυτό να ανταπεξέλθουν..και προσωπικά ξέρω άτομα και απ'τις 2 περιπτώσεις!
Γι αυτό και έχω πει με επιχειρήματα.....να βοηθιούνται οι έχοντες πολλά παιδιά ΕΦΟΣΟΝ ΠΡΟΣΚΟΜΙΖΟΥΝ Ε9!!
Κι απ'την άλλη όμως...γιατί να βοηθιούνται μ'όνο οι έχοντες πολλά παιδιά....και να μην βοηθιούνται εν έτει 2014 και οι μονογονεϊκές οικογένειες και οι αυτοί που ορφάνεψαν μικροί και ένα σωρό άλλες κατηγορίες!!
Καταλαβαίνουμε λοιπόν πως όλο αυτό με την εύνοια στους πολύτεκνους-τρίτεκνους είναι ένας αναχρονιστικός νόμος που ξεκίνησε όταν δεν ήταν έντονα άλλα κοινωνικά φαινόμενα όπως τα διαζύγια ή οι ανύπαντρες μητέρες......βέβαια ορφανά πάντα ύπήρχαν....και να μια μεγάλη παράβλεψη και αδικία και μονομέρεια!!
Με 2 λόγια....ή θα διευρυνθούν τα κριτήρια εύνοιας του νόμου ή θα καταργηθούν για όλους....και προσωπικά είμαι υπερ περισσότερο του δεύτερου... ??? ??? ???

Όλα αυτά τα σκέφτηκα πάλι σήμερα....γιατί πρωί πρωί είδα το εξής: πρόσληψη τρίτεκνης απ'τον πίνακα Γ με μηδενική προϋπηρεσία στη Δ Δωδεκανήσου σε μειωμένο ωράριο!!

Εμένα προσωπικά θα μου κανε εντύπωση ακόμη και με πλήρες ωράριο να σηκωνόταν να πήγαινε η τρίτεκνη στη Χάλκη, στη Σύμη, στο Καστελόρυζο ή στην Κάρπαθο....εφόσον επικαλούνται όλοι αυτοί οι "κύριοι" πως έχουν οικονομικές ανάγκες και είναι ευαίσθητη κοινωνικά ομάδα!! Και μόνο για τη μετακόμιση εκεί θες τα κέρατά σου...έχω ζήσει μια χρονιά Σύμη και το ξέρω!

Τα συμπεράσματα δικά σας λοιπόν για τα επιχειρήματα που έφερα παραπάνω πως είναι επιτακτική  ανάγκη πλέον να αλλάξει αυτό το άδικο σύστημα ή με τροποποιήσεις (προσκόμιση εκκαθαριστικών), ή με πρόσθεση κατηγοριών  ή με αφαίρεση εξ'ολοκλήρου τέτοιων δικαιωμάτων!

Ιδού και ο πίνακας με το άτομο που  είδα...στους ΠΕ02. ΥΓ: Κρατάω μια μικρή επιφύλαξη επειδή θέλω να είμαι δίκαιη....μήπως αυτό το άτομο κατάγεται από κάποιο απ'αυτα τα νησιά, αλλά και πάλι η πιθανότητα να είναι το κενό ακριβώς στο νησί της είναι κορώνα γράμματα! Και μιλάμε για μισθό των 600 ευρώ αν συμπληρώνεις 15ωρο....αλλιώς μικρότερο....!

http://www.pde.gr/index.php?page=7931

ΥΓ2: Όσο για τα επιχειρήματα κάποιων με τις διατάξεις περί προστασίας της οικογένειας...έχω πρώτον να πω πως οικογένεια είναι σαφέστατα και η μονογονεϊκή και η οικογένεια που πεθαίνει πρόωρα ένας γονιός και χρήζει βοήθειας και μάλιστα μεγαλύτερης απ'της πολύτεκνης μια και η μονογονεϊκή οικογένεια και η οικογένεια που χάθηκε ο ένας γονιός δεν είναι επιλογή....σε αντίθεση με τα πολλά παιδιά...αλλά  εκεί κάνουν τουμπεκί κάποιοι....μόνο μια μερίδα οικγένειας σύμφωνα μ'αυτούς χρήζει βοήθειας...η πολύεκνη-τρίτεκνη!
Επίσης στην εποχή της κρίσης που πλήττονται τόσοι συνάνθρωποί μας από ανεργία και φτώχεια ή το όριο της φτώχειας...προστασία  της οικογένειας δε σημαίνει μόνο προστασία αυτών που έχουν πολλά παιδιά και μάλιστα χωρίς να αποδεικνύεται πως έχουν οικονομική ανάγκη!! ’ντε γιατί θα μας τρελάνουν μερικοί!!
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 23, 2014, 12:33:23 μμ από ΛΩΡΑ »
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί τριτέκνων αναπληρωτών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:22:52 »

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί τριτέκνων αναπληρωτών
« Απάντηση #60 στις: Νοέμβριος 23, 2014, 11:53:49 πμ »
Τον πίνακα σαφέστατα δεν τον παρέθεσα για να υποδείξω το άτομο προσωπικά....ούτε το ξέρω ούτε και με νοιάζει να το μάθω...απλά τον παρέθεσα για να μιλάω με τεκμήρια!!
και δεν είναι και η πρώτη φορά που βλέπω κάτι τέτοιο.... ??? ??? ???
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος fantastic06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1112
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί τριτέκνων αναπληρωτών
« Απάντηση #61 στις: Νοέμβριος 23, 2014, 12:27:21 μμ »
Γιατί Τα ´βαλες με συνάδελφο που που στο κάτω κάτω στην Χάλκη την πήγαν τη γυναίκα ,όχι την αθηνα!δεν φτάνει που απο το 2009 μια χαρα δούλεψε δακτυλος και αλλοιωσαν την εγκυκλιο και την ποσόστωση για να μην αδικηθουνοι υπόλοιποι-όπως γκρινιαξατε στον υπουργο-τώρα  τα βάζετε και με τους τριτεκνους!Πήγε σε μια περιοχή που  κανείς δεν την προτίμησε προφανώς και την πήρε με την σειρα της.Ναι ,με την σειρα της ,και εξηγειστε μου που εγγύται η ειδική μεταχείριση.Πουθενά!
Προφανώς θα είσαστε ευχαριστημένοι να μην δουλευε πουθενά,αλλα αναρωτιέμαι γιατί δεν διαμαρτύρεστε και για πολύτεκνους που ΠΡΟΤΑΣΣΟΝΤΑΙ;;

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί τριτέκνων αναπληρωτών
« Απάντηση #62 στις: Νοέμβριος 23, 2014, 12:39:12 μμ »
Γιατί Τα ´βαλες με συνάδελφο που που στο κάτω κάτω στην Χάλκη την πήγαν τη γυναίκα ,όχι την αθηνα!δεν φτάνει που απο το 2009 μια χαρα δούλεψε δακτυλος και αλλοιωσαν την εγκυκλιο και την ποσόστωση για να μην αδικηθουνοι υπόλοιποι-όπως γκρινιαξατε στον υπουργο-τώρα  τα βάζετε και με τους τριτεκνους!Πήγε σε μια περιοχή που  κανείς δεν την προτίμησε προφανώς και την πήρε με την σειρα της.Ναι ,με την σειρα της ,και εξηγειστε μου που εγγύται η ειδική μεταχείριση.Πουθενά!
Προφανώς θα είσαστε ευχαριστημένοι να μην δουλευε πουθενά,αλλα αναρωτιέμαι γιατί δεν διαμαρτύρεστε και για πολύτεκνους που ΠΡΟΤΑΣΣΟΝΤΑΙ;;


Προφανώς όταν κάποιος είναι τόσο προκατειλημμένος....και δεν εννοώ εμένα......προσπερνάει 10 σειρές με επιχειρήματα (στα οποία μιλάω ακόμη και για διεύρυνση των προνομίων και σε άλλες κοινωνικές ομάδες) και μένει μόνο στο ανούσιο!!!!!!!!!!!!
Αυτό κάνουν όσοι δεν έχουν να αντιπαραθέσουν επιχειρήματα!!!!!!!

Ευοι-ευάν!!!!!!!!!!!

’λλα λέει η γιαγιά μου...άλλα ακούν τ'αφτιά μου!!

ΥΓ: Την περίπτωση αυτή την πήρα αφορμή για να θίξω ένα θέμα που έχει καταντήσει αηδία....αλλά φυσικά δεν κατάλαβες τίποτα απ'όσα είπα!!!!! Και έχω πει πολλές φορές πως δεν θα απαντάω σε μηνύματα τέτοιου τύπου γιατί υποβιβάζουν το επίπεδο μιας συζήτησης που επικαλείται επιχειρήματα και λογική........μερικοί απορώ τι επίπεδο κατανόησης και διαλόγου έχουν τελικά!! ??? ??? ??? ??? ???


ΥΓ:Έχει γεμίσει ο τόπος προσλήψεις τρίτεκνων απ'τον πίνακα Β οι οποίοι δηλώνουν όλη την Ελλάδα........άντε λοιπόν γι αυτήν εδώ που με τα 600 και μέλος 5μελούς οικογένειας πήγε στη Χάλκη...να μην πω τίποτα, γιατί πήγε Χάλκη..όλοι οι υπόλοιποι όμως που βάζουν και κουτάκι κάθε χρόνο όντας 5μελής οικογένεια..αναιρούν τα ίδια τα επιχειρήματα που επικαλούνται μόνο με  την επιλογή τους!!

ΜΕ 2 ΛΟΓΙΑ: ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΜΟΝΟΙ ΠΟΥ ΧΡΗΖΟΥΝ ΒΟΗΘΕΙΑΣ!! Αυτό λέω τόση ώρα!!!  ::)   :-X
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 23, 2014, 12:49:14 μμ από ΛΩΡΑ »
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος ioanna2012

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 397
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί τριτέκνων αναπληρωτών
« Απάντηση #63 στις: Νοέμβριος 23, 2014, 01:02:06 μμ »

Προφανώς όταν κάποιος είναι τόσο προκατειλημμένος....και δεν εννοώ εμένα......προσπερνάει 10 σειρές με επιχειρήματα (στα οποία μιλάω ακόμη και για διεύρυνση των προνομίων και σε άλλες κοινωνικές ομάδες) και μένει μόνο στο ανούσιο!!!!!!!!!!!!
Αυτό κάνουν όσοι δεν έχουν να αντιπαραθέσουν επιχειρήματα!!!!!!!

Ευοι-ευάν!!!!!!!!!!!

’λλα λέει η γιαγιά μου...άλλα ακούν τ'αφτιά μου!!

ΥΓ: Την περίπτωση αυτή την πήρα αφορμή για να θίξω ένα θέμα που έχει καταντήσει αηδία....αλλά φυσικά δεν κατάλαβες τίποτα απ'όσα είπα!!!!! Και έχω πει πολλές φορές πως δεν θα απαντάω σε μηνύματα τέτοιου τύπου γιατί υποβιβάζουν το επίπεδο μιας συζήτησης που επικαλείται επιχειρήματα και λογική........μερικοί απορώ τι επίπεδο κατανόησης και διαλόγου έχουν τελικά!! ??? ??? ??? ??? ???


ΥΓ:Έχει γεμίσει ο τόπος προσλήψεις τρίτεκνων απ'τον πίνακα Β οι οποίοι δηλώνουν όλη την Ελλάδα........άντε λοιπόν γι αυτήν εδώ που με τα 600 και μέλος 5μελούς οικογένειας πήγε στη Χάλκη...να μην πω τίποτα, γιατί πήγε Χάλκη..όλοι οι υπόλοιποι όμως που βάζουν και κουτάκι κάθε χρόνο όντας 5μελής οικογένεια..αναιρούν τα ίδια τα επιχειρήματα που επικαλούνται μόνο με  την επιλογή τους!!

ΜΕ 2 ΛΟΓΙΑ: ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΜΟΝΟΙ ΠΟΥ ΧΡΗΖΟΥΝ ΒΟΗΘΕΙΑΣ!! Αυτό λέω τόση ώρα!!!  ::)   :-X
Έχεις δίκιο σε όσα λες. Πριν κάτι μήνες βλέπαμε πως το επίδομα των πολυτέκνων το έπαιρνε ακόμα και η μενεγάκη!! Ασφαλώς και μια μονογονεική οικογένεια έχει μεγαλύτερο πρόβλημα αλλά αυτοί μάλλον δεν έχουν ισχυρό σύλλογο.
Πρέπει να μπουν και άλλα κριτήρια.
Βλέπω ότι πολλοί έχουν αντιλήψεις απαρχαιωμένες η τα συμφέροντα που θα χάσουν τους κάνουν να μην βλέπουν τίποτα μπροστά τους παρά μόνο την ΠΑΡΤΗ τους

Αποσυνδεδεμένος Truth

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 679
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατεχόμενη Ελλάδα
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί τριτέκνων αναπληρωτών
« Απάντηση #64 στις: Δεκέμβριος 02, 2014, 09:17:18 μμ »
Έχω κατά καιρούς πει τη γνώμη μου για το θέμα των τρίτεκνων και το ποσοστό τους.......κι ο πιο απονήρευτος μπορεί να καταλάβει πως "Τρίτεκνος-πολύτεκνος" δεν σημαίνει κατ'ανάγκην φτωχός ή ευαίσθητη κοινωνική ομάδα, αλλά μπορεί να σημαίνει και ακριβώς το αντίθετο...πλούσιος ή εύπορος και εξ'ου και τα 3-4 παιδιά!!! Όπως πάρα πολλοί πολιτικοί, δικηγόροι, γιατροί, celebrities....ή και πιο απλοί θνητοί....που τυχαίνει ο ένας απ'τους 2 συζύγους να έχει μεγάλο ετήσιο εισόδημα και έτσι το ετήσιο οικογενειακό εκτινάσσεται ή έστω.....δεν χρήζει βοήθειας απ'το κράτος και μάλιστα εις βάρος άλλων στον πίνακα που μπορεί να έχουν μόνο ένα παιδάκι και να μην μπορούν ούτε σ'αυτό να ανταπεξέλθουν..και προσωπικά ξέρω άτομα και απ'τις 2 περιπτώσεις!
Γι αυτό και έχω πει με επιχειρήματα.....να βοηθιούνται οι έχοντες πολλά παιδιά ΕΦΟΣΟΝ ΠΡΟΣΚΟΜΙΖΟΥΝ Ε9!!
Κι απ'την άλλη όμως...γιατί να βοηθιούνται μ'όνο οι έχοντες πολλά παιδιά....και να μην βοηθιούνται εν έτει 2014 και οι μονογονεϊκές οικογένειες και οι αυτοί που ορφάνεψαν μικροί και ένα σωρό άλλες κατηγορίες!!
Καταλαβαίνουμε λοιπόν πως όλο αυτό με την εύνοια στους πολύτεκνους-τρίτεκνους είναι ένας αναχρονιστικός νόμος που ξεκίνησε όταν δεν ήταν έντονα άλλα κοινωνικά φαινόμενα όπως τα διαζύγια ή οι ανύπαντρες μητέρες......βέβαια ορφανά πάντα ύπήρχαν....και να μια μεγάλη παράβλεψη και αδικία και μονομέρεια!!
Με 2 λόγια....ή θα διευρυνθούν τα κριτήρια εύνοιας του νόμου ή θα καταργηθούν για όλους....και προσωπικά είμαι υπερ περισσότερο του δεύτερου... ??? ??? ???

Όλα αυτά τα σκέφτηκα πάλι σήμερα....γιατί πρωί πρωί είδα το εξής: πρόσληψη τρίτεκνης απ'τον πίνακα Γ με μηδενική προϋπηρεσία στη Δ Δωδεκανήσου σε μειωμένο ωράριο!!

Εμένα προσωπικά θα μου κανε εντύπωση ακόμη και με πλήρες ωράριο να σηκωνόταν να πήγαινε η τρίτεκνη στη Χάλκη, στη Σύμη, στο Καστελόρυζο ή στην Κάρπαθο....εφόσον επικαλούνται όλοι αυτοί οι "κύριοι" πως έχουν οικονομικές ανάγκες και είναι ευαίσθητη κοινωνικά ομάδα!! Και μόνο για τη μετακόμιση εκεί θες τα κέρατά σου...έχω ζήσει μια χρονιά Σύμη και το ξέρω!

Τα συμπεράσματα δικά σας λοιπόν για τα επιχειρήματα που έφερα παραπάνω πως είναι επιτακτική  ανάγκη πλέον να αλλάξει αυτό το άδικο σύστημα ή με τροποποιήσεις (προσκόμιση εκκαθαριστικών), ή με πρόσθεση κατηγοριών  ή με αφαίρεση εξ'ολοκλήρου τέτοιων δικαιωμάτων!

Ιδού και ο πίνακας με το άτομο που  είδα...στους ΠΕ02. ΥΓ: Κρατάω μια μικρή επιφύλαξη επειδή θέλω να είμαι δίκαιη....μήπως αυτό το άτομο κατάγεται από κάποιο απ'αυτα τα νησιά, αλλά και πάλι η πιθανότητα να είναι το κενό ακριβώς στο νησί της είναι κορώνα γράμματα! Και μιλάμε για μισθό των 600 ευρώ αν συμπληρώνεις 15ωρο....αλλιώς μικρότερο....!

http://www.pde.gr/index.php?page=7931

ΥΓ2: Όσο για τα επιχειρήματα κάποιων με τις διατάξεις περί προστασίας της οικογένειας...έχω πρώτον να πω πως οικογένεια είναι σαφέστατα και η μονογονεϊκή και η οικογένεια που πεθαίνει πρόωρα ένας γονιός και χρήζει βοήθειας και μάλιστα μεγαλύτερης απ'της πολύτεκνης μια και η μονογονεϊκή οικογένεια και η οικογένεια που χάθηκε ο ένας γονιός δεν είναι επιλογή....σε αντίθεση με τα πολλά παιδιά...αλλά  εκεί κάνουν τουμπεκί κάποιοι....μόνο μια μερίδα οικγένειας σύμφωνα μ'αυτούς χρήζει βοήθειας...η πολύεκνη-τρίτεκνη!
Επίσης στην εποχή της κρίσης που πλήττονται τόσοι συνάνθρωποί μας από ανεργία και φτώχεια ή το όριο της φτώχειας...προστασία  της οικογένειας δε σημαίνει μόνο προστασία αυτών που έχουν πολλά παιδιά και μάλιστα χωρίς να αποδεικνύεται πως έχουν οικονομική ανάγκη!! ’ντε γιατί θα μας τρελάνουν μερικοί!!
1. όχι Ε9 αλλά Ε2 και οικογενειακό εκκαθαριστικό. Το λέω συνέχεια. Αν θέλουν κοινωνική πολιτική, να βοηθήσουν όσους έχουν ανάγκη. Το να είσαι τρίτεκνος δεν το αποδεικνύει. Με το οικογενειακό εισόδημα φαίνεται αν έχεις ανάγκη. Παράδειγμα. ’γαμη-άτεκνη- φτωχής οικογένειας ή και ορφανή (στα 40 μας παίζει να είμαστε ορφανοί,ε...). Ετήσιο εισόδημα 0-2000/ Τρίτεκνη με σύζυγο με εισόδημα 15.000 ή οικογένεια με επιχείρηση. Ποιος έχει περισσότερο ανάγκη να εργαστεί; Σημείωση. Την τελευταία φορά που με προσέλαβαν ως αμω πήρα 12ωρο κι η 3τεκνη 14ωρο. Η τρίτεκνη είχε από πίσω της α. οικογενειακή πετυχημένη επιχείρηση (αρτοποιία) και σύζυγο εργαζόμενο, β. το καλοκαίρι η τρίτεκνη πήγε διακοπές 1 μήνα σε 3 χώρες και δεν ντράπηκε να το πει,

2. το παράδειγμα που ανάφερες λέει πολλά. Πήγες στη Χάλκη ως αμω; Πώς έζησες; Με κανένα παιδί και δε ζεις. Η κυρία πήγε για τα μόρια και στέρησε ένα ποσό από κάποιον που είχε ανάγκη

3. επιτέλους να γίνει ειδική κοινωνική κατηγορία "ΟΡΦΑΝΌς ΑΝΩ ΤΩΝ 35-ΧΩΡΙΣ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑ-ΧΩΡΙΣ ΠΑΙΔΙΑ-ΔΩΡΙΣ ΣΥΖΥΓΟ ΝΑ ΣΤΗΡΙΞΕΙ-ΑΝΕΡΓΟΣ" Αι στο καλό πια με τις ειδικές κατηγορίες που δε φτάνει που μας παίρνουν τη σειρά αλλά έχουν και λιγότερη ανάγκη! Κοντεύουμε να βγούμε ζητιάνοι γιατί τις θέσεις τις παίρνουν οι ειδικές κατηγορίες!
The tigers have found me and I do not care.

(Bukowski)

Αποσυνδεδεμένος fantastic06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1112
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί τριτέκνων αναπληρωτών
« Απάντηση #65 στις: Δεκέμβριος 02, 2014, 10:24:39 μμ »
Ενω αυτο δεν φαίνεται να σας απασχολεί!

Ο αριθμός των διοριζόμενων εκπαιδευτικών των ειδικών κατηγοριών του ν. 3848/2010, όπως αυτή των εκπαιδευτικών γονέων άνω των τριών τέκνων κατά τους διορισμούς της μεταβατικής περιόδου, καθορίζεται με Κοινή Υπουργική Απόφαση με βάση τις υφιστάμενες εκπαιδευτικές ανάγκες.
Ο υπουργός Παιδείας δηλώνει σε γραπτή του απάντηση ότι με το προηγούμενο νομοθετικό πλαίσιο διορισμού πολύτεκνων εκπαιδευτικών (Ν.3255/2004) συνίσταντο οι αναγκαίες θέσεις εκπαιδευτικών και με κοινή απόφαση των υπουργών Οικονομίας και Οικονομικών και Εθνικής Παιδείας καθοριζόταν ο αριθμός των διοριζόμενων εκπαιδευτικών κατά κλάδο και ειδικότητα και σε καμία περίπτωση η ένταξη στους οικείους πίνακες δεν σήμαινε τη θεμελίωση δικαιώματος διορισμού.
Ο κ. Λοβέρδος τονίζει ότι και μετά τη λήξη της μεταβατικής περιόδου, που προβλέπεται από τις διατάξεις του ν. 3848/2010, έχει ληφθεί μέριμνα για τους εκπαιδευτικούς γονείς άνω των τριών τέκνων με τη μοριοδότησή τους για την τελική κατάταξη στους πίνακες επιτυχόντων του διαγωνισμού ΑΣΕΠ.
Όπως προειπώθηκε, τα παραπάνω αποτελούν απάντηση σε ερώτηση του βουλευτή κ. Ταλιαδούρου για το αν προτίθεται να προβεί στις κατάλληλες νομοθετικές ρυθμίσεις για την επαναφορά του προϋπάρχοντος πλαισίου (ν. 3255/2004) για τη μεταβατική περίοδο μέχρι την προκήρυξη του πρώτου διαγωνισμού εκπαιδευτικών μέσω ΑΣΕΠ καθώς και με ποιον τρόπο προτίθεται να εξασφαλίσει την επαγγελματική αποκατάσταση των πολύτεκνων σε αποκατάσταση της αδικίας που έχουν υποστεί εμπιστευόμενοι την Πολιτεία και στη συνέχεια, αποστερούμενοι τα ευεργετήματα ενός θεσπισμένου ανταποδοτικού ευεργετήματος προς αυτούς.

Αποσυνδεδεμένος Truth

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 679
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατεχόμενη Ελλάδα
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί τριτέκνων αναπληρωτών
« Απάντηση #66 στις: Δεκέμβριος 02, 2014, 10:30:37 μμ »
Ενω αυτο δεν φαίνεται να σας απασχολεί!

Ο αριθμός των διοριζόμενων εκπαιδευτικών των ειδικών κατηγοριών του ν. 3848/2010, όπως αυτή των εκπαιδευτικών γονέων άνω των τριών τέκνων κατά τους διορισμούς της μεταβατικής περιόδου, καθορίζεται με Κοινή Υπουργική Απόφαση με βάση τις υφιστάμενες εκπαιδευτικές ανάγκες.
Ο υπουργός Παιδείας δηλώνει σε γραπτή του απάντηση ότι με το προηγούμενο νομοθετικό πλαίσιο διορισμού πολύτεκνων εκπαιδευτικών (Ν.3255/2004) συνίσταντο οι αναγκαίες θέσεις εκπαιδευτικών και με κοινή απόφαση των υπουργών Οικονομίας και Οικονομικών και Εθνικής Παιδείας καθοριζόταν ο αριθμός των διοριζόμενων εκπαιδευτικών κατά κλάδο και ειδικότητα και σε καμία περίπτωση η ένταξη στους οικείους πίνακες δεν σήμαινε τη θεμελίωση δικαιώματος διορισμού.
Ο κ. Λοβέρδος τονίζει ότι και μετά τη λήξη της μεταβατικής περιόδου, που προβλέπεται από τις διατάξεις του ν. 3848/2010, έχει ληφθεί μέριμνα για τους εκπαιδευτικούς γονείς άνω των τριών τέκνων με τη μοριοδότησή τους για την τελική κατάταξη στους πίνακες επιτυχόντων του διαγωνισμού ΑΣΕΠ.
Όπως προειπώθηκε, τα παραπάνω αποτελούν απάντηση σε ερώτηση του βουλευτή κ. Ταλιαδούρου για το αν προτίθεται να προβεί στις κατάλληλες νομοθετικές ρυθμίσεις για την επαναφορά του προϋπάρχοντος πλαισίου (ν. 3255/2004) για τη μεταβατική περίοδο μέχρι την προκήρυξη του πρώτου διαγωνισμού εκπαιδευτικών μέσω ΑΣΕΠ καθώς και με ποιον τρόπο προτίθεται να εξασφαλίσει την επαγγελματική αποκατάσταση των πολύτεκνων σε αποκατάσταση της αδικίας που έχουν υποστεί εμπιστευόμενοι την Πολιτεία και στη συνέχεια, αποστερούμενοι τα ευεργετήματα ενός θεσπισμένου ανταποδοτικού ευεργετήματος προς αυτούς.
Ε; Δε σε καταλαβαίνω. Πες το με απλά λόγια τι θες να πεις :)
The tigers have found me and I do not care.

(Bukowski)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159732
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 376
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 331
Σύνολο: 344

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.085 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.