*

Αποστολέας Θέμα: e-school  (Αναγνώστηκε 25877 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος humus

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 62
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
e-school
« στις: Μάιος 06, 2009, 11:28:19 πμ »
Υπάρχει κάποιος συνάδελφος , κυρίως πληροφορικός (γιατί σε εμάς υποθέτω θα πέσει και αυτη η αρμοδιότητα) ο οποίος να έχει εγκαταστήσει το e-school ?
Πόσο χρονοβόρα είναι η διαδικασία μεταφοράς των δεδομένων από το δ-βαση ?
Είναι απαραίτητη η adsl σύνδεση για να λειτουργήσει η εφαρμογή?
Έχετε κάποια ενημέρωση για το αν η εγκατάσταση της εφαρμογής πρέπει να γίνει σε συγκεκριμένο χρονικό διάστημα?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: e-school
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:07:51 »

Wizard

  • Επισκέπτης
Απ: e-school
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 06, 2009, 01:37:40 μμ »
Δεν έχω κάνει ακόμα την εγκατάσταση. Η εγκατάσταση και η μετάπτωση πρέπει να γίνει μέχρι το τέλος της σχολικής χρονιάς. Για μία μόνο χρονιά (τη φετινή) θα γίνει η μετάπτωση.

Έχει πολύ μεγάλη σημασία πώς θα χειριστούμε (οι Πληροφορικοί) το θέμα της χρήσης του συστήματος. Eπειδή υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να χρησιμοποιηθεί και για άλλα πράγματα (πρωτόκολλο, μισθοδοσία κλπ), από την αρχή της επόμενης χρονιάς, θα πρέπει να θέσουμε βέτο: να θεσπιστεί γραμματειακή υποστήριξη από υπάλληλο ή καθηγητή με μεγάλη μείωση ωραρίου. Δεν προσληφθήκαμε ως γραμματείς! Επίσης, μέχρι να ξεκαθαριστούν αυτά τα ζητήματα, θα πρέπει να χρησιμοποιείται και η δ-βάση, διπλή δουλειά!

Αποσυνδεδεμένος ptsiotakis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 42
  • Φύλο: Άντρας
  • Τώρα, ξεκίνησε...
    • Προφίλ
    • ΑΕΠΠ
Απ: e-school
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 06, 2009, 01:48:10 μμ »
Βοήθειά μας
Με ειλικρινή εκτίμηση,
Tσιωτάκης Παναγιώτης
http://users.kor.sch.gr/ptsiotakis

Αποσυνδεδεμένος vkots

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 43
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ20 MSc
    • Προφίλ
Απ: e-school
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 06, 2009, 02:50:28 μμ »
Συβνάδελφοι καλησπέρα και από μένα,

στα Λύκεια ξέρετε τί συμβαίνει πρέπει να εγκατασταθεί; είχε έρθει ένα χαρτί πρίν τα Χριστούγεννα και είπαμε να το κάνουμε αφού θα έκανε ο διευθυντής αναβάθμιση στον υπολογιστή. Μετά ξεχάστηκε, το αμέλησα και εγώ, δε μου έχει πεί και ο διευθυντής τίποτα και έμεινε έτσι μιας κι είμαι με απόσπαση στο συγκεκριμένο σχολείο και δεν ξέρω άν θα είμαι και του χρόνου.... τέλοσπάντων είναι κάτι που πρέπει να γίνει οπωσδήποτε και στα Λύκεια μέχρι το τέλος της χρονιάς; είναι περίπλοκο για όποιον το έχει κάνει;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: e-school
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:07:51 »

Αποσυνδεδεμένος spooky

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 40
  • Φύλο: Άντρας
  • EI 'AANIIGOO 'AHOOT'E
    • Προφίλ
Απ: e-school
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 06, 2009, 10:40:12 μμ »
Συνάδελφοι

Είμαι πληροφορικός σε Γυμνάσιο και είχαμε εγκαταστήσει το e-school πέρυσι (πιλοτικά) σε έναν υπολογιστή. Δεν το χρησιμοποιήσαμε, γιατί η μετάπτωση έπαιρνε μόνο τα δεδομένα της χρονιάς 2007. Χρησιμοποιούμε τη δ-βάση από το 2002 και θα θέλαμε να μεταφερθούν όλα τα δεδομένα. Αυτό μας απέτρεψε στην παραπέρα ενασχόληση. Επίσης έχουμε στο γραφείο των καθηγητών 4 Η/Υ (σε δίκτυο) που έχουν όλοι εγκατεστημένη τη δ-βάση και έτσι μπορούν ταυτόχρονα 4 καθηγητές να εισάγουν βαθμούς, απουσίες κ.α. Να καλά διαβάσατε ΟΛΟΙ οι καθηγητές του σχολείου χρησιμοποιούν τη δ-βάση και όχι μόνο ο καθηγητής Πληροφορικής. Αλλά αυτό το πέτυχε ο διευθυντής (γνώστης Τ.Π.Ε.) με πολύ κόπο...

Και ερχόμαστε στο σήμερα και στην ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ εγκατάσταση... Η διάρκεια της εγκατάστασης εξαρτάται από τη σύνδεση Intenet που διαθέτει το σχολείο, αλλά και από τον Η/Υ. Στο σχολείο μας με σύνδεση ADSL 2Mbps και καινούργιο Η/Υ η εγκατάσταση διήρκησε περίπου 30 λεπτά.  Μετάπτωση δεν κάναμε ακόμα, γιατί διανύουμε περίοδο βαθμών, απουσιών, εξετάσεων και αποφασίσαμε με το διευθυντή να γίνει από Σεπτέμβριο... Φαίνεται ελπιδοφόρα εφαρμογή, αλλά ελπίζω να λυθούν διάφορά ζητήματα όπως μετάπτωση δεδομένων από παλιότερες χρονιές, εγκατάσταση της εφαρμογής σε περισσότερους Η/Υ...

Ελπίζω να βοήθησα...
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων Τ.Ε. - Καθηγητής ΠΕ20
Electronic Computer Systems Engineer (E.C.S.E) - Teacher PE20

Αποσυνδεδεμένος ptsiotakis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 42
  • Φύλο: Άντρας
  • Τώρα, ξεκίνησε...
    • Προφίλ
    • ΑΕΠΠ
Απ: e-school
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 07, 2009, 03:02:59 μμ »
@vkots, αν και δε θα ξέρεις κινέζικα, μάλλον θα πρέπει να κάνεις τον κινέζο  (τσιν τσον τσαν)
Με ειλικρινή εκτίμηση,
Tσιωτάκης Παναγιώτης
http://users.kor.sch.gr/ptsiotakis

Αποσυνδεδεμένος humus

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 62
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: e-school
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 08, 2009, 10:16:10 πμ »
Καλημέρα
Γνωρίζει κανείς αν κατά την "μετάπτωση" των δεδομένων από την δ-βάση , παρουσιάζεται καποιο πρόβλημα όταν δεν είναι συμπληρωμένα όλα τα πεδια στις εγγραφές των μαθητών στη δ-βάση. Το ρωτάω αυτό γιατί κάποιος συνάδελφος μου είπε οτι αν δεν είναι συμπληρωμένα όλα τα πεδια στη δ-βάση, διακόπτεται η μετάπτωση όλων των εγγραφών.

Αποσυνδεδεμένος pe20katerina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 307
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: e-school
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 13, 2009, 03:24:41 μμ »
Παδιά SOS, στο δημοτικό, μου ζήτησε ο διεθυντής να εγκαταστήσω το eschool, που η εγκύκλιος λεει, για τα δημοτικά οχι υποχρεωτικά, για να είμαστε πιο σωστοί (!!!!!!!!!!!)
Πέστε μου σας παρακαλώ γιατί ακούω διάφορα,

Σε τι θα εξυπηρετούσε;
θα αποτελέι μοναδικό τρόπο εισαγωγής απουσιών, βαθμολογίας κλπ;
θα πρέπει όλοι οι εκπαιδευτικοί να το χρησιμοποιούν;
μπορείς να γυρίσεις μετά στην άλλη βάση (πχ. μαθητολόγιο, που είχαμε μέχρι τώρα;
ΔΕΔΟΜΕΝΟΥ ότι ο διεθυντής θα φύγει σε συνταξη στο τέλος της χρονιάς, θα εξυπηρετούσε να το β αλουμε και μετά να ζητάει ο άλλος απ' την αρχή;
οι δάσκαλοι που μέχρι στιγμής, ΞΕΡΟΥΝ KAI χρησιμοποιουν υπολογιστή είναι 2 (ναι σωστά 2!!!!!! και όλοι είναι περίπου 20) η μια είναι με απόσπαση στο σχολείο, άρα θα ΄φυγει, και η 2η είναι αναπληρώτρια, η οποία, το πιθανότερο είναι να φύγει
 
βοηθήστε

παραθέστε έστω και λινκ για να διαβάσω σχετικά

Αυτός που κάνει μια ερώτηση είναι ανόητος για 5 λεπτά.
Αυτός που δεν κάνει καθόλου ερωτήσεις παραμένει ανόητος για πάντα.

Αποσυνδεδεμένος Zafiris

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 221
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: e-school
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 14, 2009, 08:05:53 μμ »
Το έχω βάλει κι εγώ, είναι η δ-Βάση σε .ΝΕΤ και SQL Server. Όσοι έχουν εμπειρία με τα δύο αυτά προϊόντα ξέρουν ότι θέλει Η/Υ βαρβάτο (για να μην πω τπτ άλλο...).
Είναι ΠΑΡΑ πολύ βαρύ και τα μενού είναι πάναργα. Η κατάσταση ίσως να έχει βελτιωθεί με τις νέες εκδόσεις αλλά ο συγχρονισμός ακόμα είναι χρονοβόρος. Κανονικά το ΥΠΕΠΘ έπρεπε να σετάρει έναν Η/Υ για το κάθε σχολείο και να το στείλει (χαχαχα), αλλά πού... Φυσικά και το παρατήσαμε, η δ-Βάση έχει στοιχεία από πολύ παλιά και δε θέλαμε να το ρισκάρουμε. Η δ-Βάση είναι Access και είναι πανάλαφρο, δεν μπορούσαν να κάνουν ένα plugin να συγχρονίζει με το ΥΠΕΠΘ απλά; Μια αποστολή με email του mdb αρχείου θα έφτανε...

Wizard

  • Επισκέπτης
Απ: e-school
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 14, 2009, 08:29:20 μμ »
Το έχω βάλει κι εγώ, είναι η δ-Βάση σε .ΝΕΤ και SQL Server. Όσοι έχουν εμπειρία με τα δύο αυτά προϊόντα ξέρουν ότι θέλει Η/Υ βαρβάτο (για να μην πω τπτ άλλο...).
Είναι ΠΑΡΑ πολύ βαρύ και τα μενού είναι πάναργα. Η κατάσταση ίσως να έχει βελτιωθεί με τις νέες εκδόσεις αλλά ο συγχρονισμός ακόμα είναι χρονοβόρος. Κανονικά το ΥΠΕΠΘ έπρεπε να σετάρει έναν Η/Υ για το κάθε σχολείο και να το στείλει (χαχαχα), αλλά πού... Φυσικά και το παρατήσαμε, η δ-Βάση έχει στοιχεία από πολύ παλιά και δε θέλαμε να το ρισκάρουμε. Η δ-Βάση είναι Access και είναι πανάλαφρο, δεν μπορούσαν να κάνουν ένα plugin να συγχρονίζει με το ΥΠΕΠΘ απλά; Μια αποστολή με email του mdb αρχείου θα έφτανε...

Δηλαδή, το εγκατεστήσατε, κάνατε μετάπτωση δεδομένων από δ-βάση και θα το παρατήσετε; Θα πρέπει να απαιτήσουμε ενημέρωση για την αρχή της νέας χρονιάς, γιατί αν κάποιος συνεχίζει να λειτουργεί τη δ-βάση, μπορεί κάποια στιγμή να πρέπει να περαστούν όλες οι αλλαγές στο e-school μέσω αρχείων excel γιατί δεν ξαναγίνεται μετάπτωση.

Γι' αυτό θεωρώ ότι πρέπει ΟΛΑ τα σχολεία από 1 Σεπτεμβρίου να αποστείλουν ερωτήματα σχετικά με το ποια εφαρμογή θα χρησιμοποιείται (φυσικά όχι και οι δύο, έλεος), ποιες λειτουργίες της εφαρμογής θα χρησιμοποιούνται, ΠΟΙΟΣ θα την αναλάβει και με ποιες ελαφρύνσεις. Θεωρώ ότι αν χρησιμοποιούνται πολλές λειτουργίες, δεν μπορεί να είναι εκπαιδευτικός με πλήρες ωράριο και όχι ο υπεύθυνος ΣΕΠΗΕΥ  ;)

Αποσυνδεδεμένος pentsas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: e-school
« Απάντηση #10 στις: Ιούνιος 15, 2009, 05:17:14 μμ »
Συνάδελφοι έστειλα το ακόλουθο μήνυμα στην ΠΕΚΑΠ:
Μήνυμα:
"Είμαι καθηγητής Πληροφορικής στο Γυμνάσιο Σορωνής Ρόδου.
Σήμερα το πρωί(12/06) λάβαμε ένα μήνυμα από κάποια ομάδα του e-school.
Το μήνυμα αυτό υποχρεώνει τις σχολικές μονάδες των Γυμνασίων της χώρας (έτσι γενικά και αόριστα χωρίς να προσδιορίζεται ο υπεύθυνος της διαδικασίας με συγκεκριμένες υποχρεώσεις και απολαβές για την ενασχόλησή του με το έργο ) να εγκαταστήσουν-παραμετροποιήσουν λογισμικό και να μεταπτώσουν?!?! δεδομένα που έχουν σχέση με την γραμματειακή υποστήριξη των σχολείων.
Σε ερώτηση του διευθυντή του σχολείου μου προς το ΚΕΠΛΗΝΕΤ : "...και ποιος θα φάει ... το αγγούρι";
Η απάντηση ήταν: Μα φυσικά ο πληροφορικός, ποιος άλλος ο φιλόλογος(δεν έχω τίποτα με τους φιλολόγους, εξάλλου είναι από τις ειδικότητες που σκίζονται στη δουλειά); και συνεχίζει: ...είστε το μόνο σχολείο που φέρνει αντίδραση.
Φυσικά ο πληροφορικός, διότι ο μάχιμος-εκπαιδευτικός -υπεύθυνος εργαστηρίου-σύμβουλος "νέων" τεχνολογιών(γενικά) πληροφορικός, από τα πολλά αγγούρια που έχει φάει στο σχολείο το μόνο που αισθάνεται πια είναι μόνο η δροσιά τους (γι' αυτό και δεν αντιδρά πια).
Το τρώει λοιπόν και λέει: πο πο τι ωραίο και δροσερό που ήταν, ... μια που είναι και καλοκαίρι δε μου δίνετε και άλλο για να δροσιστώ περισσότερο;
Σας ρωτώ λοιπόν: αν είσαστε ελεύθεροι επαγγελματίες και σας προσλάμβανε κάποιος για παρόμοια εργασία πόσα χρήματα θα του ζητούσατε; Μήπως θα του την κάνατε τζάμπα;
Σας ρωτώ επίσης: μήπως μέσα από τέτοιου είδους πρακτικές προσπαθούν κάποιοι να μειώσουν την παιδαγωγική - εκπαιδευτική μας διάσταση και να μας κάνουν γραμματείς και φαρισαίους;
Σας ρωτώ επίσης: μήπως γνωρίζετε κάποια άλλη πολιτισμένη χώρα όπου η μηχανοργάνωση των σχολικών μονάδων να μεθοδεύεται με τέτοιου είδους πρακτικές(του καλού Σαμαρείτη);
Σας ρωτώ επίσης: εσείς συμφωνείτε με τέτοιου είδους πρακτικές; ποια είναι η άποψή σας για το θέμα;
Δεν έχω να πω τίποτε άλλο απλά προβληματιστείτε.


Με εκτίμηση προς όλους τους συναδέλφους

Παναγιώτης Πέντσας"

και πήρα την παρακάτω απάντηση:
Απάντηση:
"Συνάδελφε, συμφωνούμε με όσα λες και επαυξάνουμε
 
Έχουμε σχεδόν έτοιμη σχετική ανακοίνωση-παρέμβαση με ακριβώς αυτά που θέτεις και άλλα...
 
Την Τετάρτη που έχουμε ΔΣ θα την οριστικοποιήσουμε και θα ζητήσουμε να πάρει θέση και η ΟΛΜΕ
 
Για την ουσία του θέματος, η γνώμη μου είναι ότι δεν είσαι υποχρεωμένος να δεχθείς αυτή την εργασία. Η προθεσμία δε που τίθεται δεν είναι σε επίσημο έγγραφο, (δν έχει πρωτόκολλο και υπογραφή) οπότε  ο δ/ντης σου μπορεί να την αγνοήσει.
 
Το θέμα είναι ότι πρέπει να δράσουμε συντονισμένα και αυτό είναι ακόμα δύσκολο για τον κλάδο μας...
 
Ευχαριστούμε για την παρέμβασή σου
 
Σταύρος Κουνάδης
ΓΓ ΠΕΚΑΠ"

Αποσυνδεδεμένος spooky

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 40
  • Φύλο: Άντρας
  • EI 'AANIIGOO 'AHOOT'E
    • Προφίλ
Απ: e-school
« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 16, 2009, 07:00:10 μμ »
Έχω αρχίσει σιγά σιγά να τρώω... το αγγούρι!!! γιαμ γιαμ...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 16, 2009, 07:01:55 μμ από spooky »
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων Τ.Ε. - Καθηγητής ΠΕ20
Electronic Computer Systems Engineer (E.C.S.E) - Teacher PE20

Αποσυνδεδεμένος pentsas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: e-school
« Απάντηση #12 στις: Ιούνιος 17, 2009, 04:49:54 μμ »
H ανακοίνωση της ΠΕΚΑΠ για e-school

http://www.pekap.gr/Article.php?CatId=1&ArticleId=96

Αποσυνδεδεμένος enigma

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 153
    • Προφίλ
Απ: e-school
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 03, 2009, 02:38:20 μμ »
Καλή χρονιά να έχουμε συνάδελφοι.

Γνωρίζει κανείς αν προβλέπεται με εγκύκλιο μείωση ωραρίου για τον υπεύθυνο του eschool?

Η συναδέλφισσα που είχε αναλάβει τον ΕΠΑΦΟ πέρυσι (με 15 ωρες ωράριο)  ουτε ν ακούσει δε θέλει για μηχανογράφηση πλέον.Μιλαμε για σχολείο με 400 μαθητές κ 50 εκπαιδευτικούς, οπότε η κοπέλα ήταν αναμενόμενο να κουραστεί πολύ...τα έχει παίξει κυριολεκτικά!

Φέτος λοιπόν θέλουν να μου το φορτώσουν, αν κ θα πάρω 22 διδακτικές ώρες(1 ωρα υποχρεωτική υπερωρία...δυστυχως). Δεν είμαι πληροφορικής αλλά έχω καλή σχέση με το αντικείμενο  - δε θα ήθελα όμως να καταλήξω σα τη συναδέλφισσα που προανέφερα, όταν στο άλλο σχολείο που συμπληρώνω ο συνάδελφος που το έχει αναλάβει δε θα έχει καν ωράριο!

Προβλέπεται κάτι σχετικό με μείωση ωραρίου ή να αρνηθώ κατηγορηματικά;


 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32278
  • Τελευταία: Parask
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158534
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 383
Σύνολο: 397

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.058 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.