*

Αποστολέας Θέμα: e-school  (Αναγνώστηκε 25913 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gmal

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: e-school
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 03, 2009, 06:19:03 μμ »
Καλή χρονιά να έχουμε συνάδελφοι.

Γνωρίζει κανείς αν προβλέπεται με εγκύκλιο μείωση ωραρίου για τον υπεύθυνο του eschool?

Η συναδέλφισσα που είχε αναλάβει τον ΕΠΑΦΟ πέρυσι (με 15 ωρες ωράριο)  ουτε ν ακούσει δε θέλει για μηχανογράφηση πλέον.Μιλαμε για σχολείο με 400 μαθητές κ 50 εκπαιδευτικούς, οπότε η κοπέλα ήταν αναμενόμενο να κουραστεί πολύ...τα έχει παίξει κυριολεκτικά!

Φέτος λοιπόν θέλουν να μου το φορτώσουν, αν κ θα πάρω 22 διδακτικές ώρες(1 ωρα υποχρεωτική υπερωρία...δυστυχως). Δεν είμαι πληροφορικής αλλά έχω καλή σχέση με το αντικείμενο  - δε θα ήθελα όμως να καταλήξω σα τη συναδέλφισσα που προανέφερα, όταν στο άλλο σχολείο που συμπληρώνω ο συνάδελφος που το έχει αναλάβει δε θα έχει καν ωράριο!

Προβλέπεται κάτι σχετικό με μείωση ωραρίου ή να αρνηθώ κατηγορηματικά;


Μια ερώτηση η κοπέλα που είχε την μηχανογράφηση πέρυσι είχε μείωση ωραρίου για αυτήν την εργασία ή διότι είχε 18 ώρες υποχρεωτικό και 3 ώρες μείωση ως υπεύθυνη εργαστηρίου πληροφορικής;
(που σημειωτέο ο υπεύθυνος εργαστηρίου σύμφωνα με το νόμο κανονικά απαλλάσσεται από οποιαδήποτε άλλη εξωδιδακτική εργασία).
Στο ρωτάω αυτό για δύο λόγους πρώτον διότι συχνά οι συνάδελφοι ξεχνούν ότι ο καθηγητής της πληροφορικής έχει μείωση για άλλους λόγους και όχι για να κάνει και τον “γραμματέα”  του σχολείου. Και δεύτερον διότι ο νόμος δεν προβλέπει μείωση ωραρίου για αυτήν την εργασία, βέβαια πολλές φορές κάποιοι που για “διαφόρους λόγους” δεν συμπληρώνουν το ωράριο τους οπότε αναλαμβάνουν γραμματειακή υποστήριξη για συμπλήρωση ωραρίου. Οπότε αν ζητήσεις μείωση ωραρίου μπορεί να μην έχει την δυνατότητα να σου την δώσει ο διευθυντής μιας και δεν εξαρτάται μόνο από αυτόν.
Επίσης πρόσεξε μήπως τελικά, αν καταφέρεις να πάρεις αυτήν την μείωση ωραρίου, σε φορτώσουν με άπειρες εργασίες επειδή έχεις μείωση ωραρίου.
Τέλος, επειδή έθεσες την ερώτηση στο θέμα για το e-school αν ταυτόχρονα αναλάβεις και το e-school είναι σημαντικό το αν σίγουρα έχετε τον έπαφο και όχι κάποιο άλλο λογισμικό. Αν έχετε τον έπαφο είναι μια επιπλέον εργασία αλλά όχι και τόσο χρονοβόρα μιας  και το e-school είναι και αυτό του έπαφου. Αν όμως έχετε κάποιο άλλο λογισμικό όλα τα δεδομένα θα πρέπει να εξάγονται στο excel και στην συνέχεια να εισάγονται στο e-school και αυτό είναι  αρκετά χρονοβόρο και κουραστικό.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: e-school
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:29:14 »

Αποσυνδεδεμένος spooky

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 40
  • Φύλο: Άντρας
  • EI 'AANIIGOO 'AHOOT'E
    • Προφίλ
Απ: e-school
« Απάντηση #15 στις: Σεπτέμβριος 03, 2009, 06:43:55 μμ »
Πάντως εμείς έχουμε πρόβλημα με το eschool!!! Στις 30/6/2009 κάναμε τον τελευταίο συγχρονισμό με την ΚΒΔ, όλα δούλεψαν μια χαρά και κλείσαμε για διακοπές. Στις 1/9/2009 "τρέχοντας" την εφαρμογή έγινε συγχρονισμός, στη συνέχεια μία αναβάθμιση της εφαρμογής και μετά εισάγοντας τα σωστά username και password (είναι όντως τα σωστά γιατί από την αρχή χρησιμοποιήσαμε τα default όχι δημοσίευση username και passwords παρακαλώ) αδυνατούσαμε να "μπούμε" στην εφαρμογή. Μετά από επικοινωνία (μέσω email) με την τεχνική υποστήριξη δεν πήραμε κάποια απάντηση και αποφασίσαμε να το ξαναεγκαταστήσουμε. Ακολουθήσαμε αναλυτικά τις οδηγίες απεγκατάστασης και τώρα εμφανίζεται άλλο πρόβλημα. Κάνουμε download την εφαρμογή και πριν ξεκινήσει η παραμετροποίηση της εφαρμογής το στοιχείο "eschoolUnit" σταματάει να δουλεύει...  Άρα... Τι να πώ... Ξαναεπιστρέψαμε στη δ-βάση!!! Αν μας δώσουν κάποια λύση θα το ξαναεγκαταστήσουμε... Εκτός αν έχουμε κάποιο "φάντασμα" που πειράζει τους H/Y μας... Χ-Files!!! The Truth Is Out There!!!

Αν συνάντησε και κάποιος άλλος αντίστοιχο πρόβλημα ας το αναφέρει...
Ευχαριστώ
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 03, 2009, 11:14:42 μμ από happiness »
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων Τ.Ε. - Καθηγητής ΠΕ20
Electronic Computer Systems Engineer (E.C.S.E) - Teacher PE20

Αποσυνδεδεμένος enigma

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 153
    • Προφίλ
Απ: e-school
« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 03, 2009, 07:08:40 μμ »
Μια ερώτηση η κοπέλα που είχε την μηχανογράφηση πέρυσι είχε μείωση ωραρίου για αυτήν την εργασία ή διότι είχε 18 ώρες υποχρεωτικό και 3 ώρες μείωση ως υπεύθυνη εργαστηρίου πληροφορικής;
(που σημειωτέο ο υπεύθυνος εργαστηρίου σύμφωνα με το νόμο κανονικά απαλλάσσεται από οποιαδήποτε άλλη εξωδιδακτική εργασία).
Στο ρωτάω αυτό για δύο λόγους πρώτον διότι συχνά οι συνάδελφοι ξεχνούν ότι ο καθηγητής της πληροφορικής έχει μείωση για άλλους λόγους και όχι για να κάνει και τον “γραμματέα”  του σχολείου. Και δεύτερον διότι ο νόμος δεν προβλέπει μείωση ωραρίου για αυτήν την εργασία, βέβαια πολλές φορές κάποιοι που για “διαφόρους λόγους” δεν συμπληρώνουν το ωράριο τους οπότε αναλαμβάνουν γραμματειακή υποστήριξη για συμπλήρωση ωραρίου. Οπότε αν ζητήσεις μείωση ωραρίου μπορεί να μην έχει την δυνατότητα να σου την δώσει ο διευθυντής μιας και δεν εξαρτάται μόνο από αυτόν.
Επίσης πρόσεξε μήπως τελικά, αν καταφέρεις να πάρεις αυτήν την μείωση ωραρίου, σε φορτώσουν με άπειρες εργασίες επειδή έχεις μείωση ωραρίου.
Τέλος, επειδή έθεσες την ερώτηση στο θέμα για το e-school αν ταυτόχρονα αναλάβεις και το e-school είναι σημαντικό το αν σίγουρα έχετε τον έπαφο και όχι κάποιο άλλο λογισμικό. Αν έχετε τον έπαφο είναι μια επιπλέον εργασία αλλά όχι και τόσο χρονοβόρα μιας  και το e-school είναι και αυτό του έπαφου. Αν όμως έχετε κάποιο άλλο λογισμικό όλα τα δεδομένα θα πρέπει να εξάγονται στο excel και στην συνέχεια να εισάγονται στο e-school και αυτό είναι  αρκετά χρονοβόρο και κουραστικό.

Μάλιστα. Κατάλαβα τι εννοείς...Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

Η κοπέλα δεν ήταν υπέυθυνη εργαστηρίου, είχε 18 ώρες υποχρεωτικό, αλλά έκανε 17. Από αυτές οι 15 διδακτικές + 2 ώρες με πρόγραμμα (ώστε να δικαιολογήσουν τη μείωση). Δηλαδή της ΄χάρισαν' 3 ώρες λόγω φόρτου με τον Έπαφο, αλλά η ίδια παρόλα αυτά βγήκε από την όλη διαδικασία σχεδόν εξασθενημένη. Εξ ου και παρατάει τα πάντα όλα διατυμπανίζοντας ότι είναι δουλειά που απαιτεί άτομο με πλήρη απασχόληση κ μαλιστα 2 άτομα! Λογικό αφού όπωςί προανέφερα το σχολείο είναι τεράστιο (15 τμήματα με 450 μαθητές) και αθλητικό!  Γι αυτό τρομάζω στην ιδέα να τα αναλάβω φέτος... Μήπως ρε παιδιά είναι υπερβολική κ τσάμπα έχω φοβηθεί;

Στο σχολείο έχουμε Έπαφο κ εγκαταστήσαμε -μετά κόπων κ βασάνων στη μετάπτωση- το eschool. 






 

Αποσυνδεδεμένος lavas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 734
    • Προφίλ
Απ: e-school
« Απάντηση #17 στις: Απρίλιος 30, 2010, 01:08:53 μμ »
αντιμετωπιζουμε προβλημα στην εγκατασταση του e-school

υπαρχει καποιος που να το εχει εγκαταστησει και να μπορει να βοηθησει?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: e-school
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:29:14 »

Αποσυνδεδεμένος ekfrasi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 65
  • Φύλο: Γυναίκα
  • shit happens, συχνά...
    • Προφίλ
Απ: e-school
« Απάντηση #18 στις: Απρίλιος 30, 2010, 01:22:45 μμ »
Αναλυτικές οδηγίες έχει εδώ πάντως:

http://users.evr.sch.gr/papaleon/images/pdfs/odigies_egatastasis.pdf
και αρκετές πληροφορίες:
http://users.evr.sch.gr/papaleon/index.php/keplinetmanuals/19-eschooldocumentation
Μόνο δύο "βιομηχανίες" λένε τους πελάτες τους "χρήστες" :) η 2η είναι οι υπολογιστές.

Αποσυνδεδεμένος lavas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 734
    • Προφίλ
Απ: e-school
« Απάντηση #19 στις: Απρίλιος 30, 2010, 02:17:41 μμ »
αυτες τις οδηγιες τις εχουμε βρει.
ομως στη σελιδα που μπαινουμε για να κανουμε την εγκατασταση μας δειχνει λιγο διαφορετικα πραγματα απο αυτα που εχουν οι οδηγιες

Αποσυνδεδεμένος ekfrasi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 65
  • Φύλο: Γυναίκα
  • shit happens, συχνά...
    • Προφίλ
Απ: e-school
« Απάντηση #20 στις: Απρίλιος 30, 2010, 02:23:36 μμ »
Δυστυχώς έτσι απο το φόρουμ δε μπορώ να βοηθήσω... Αν είστε Θεσσαλονίκη πες μου να έρθω να το κάνω απο κοντά.
Μόνο δύο "βιομηχανίες" λένε τους πελάτες τους "χρήστες" :) η 2η είναι οι υπολογιστές.

Αποσυνδεδεμένος mixafr

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 1/5 των ανθρώπων στον κόσμο δεν μπορεί να διαβάσει
    • Προφίλ
Απ: e-school
« Απάντηση #21 στις: Μάιος 04, 2010, 12:10:49 πμ »
Δες και στο Στέκι των Πληροφορικών http://www.tosteki.tk και ιδίως στην Τεχνική Υποστήριξη, Τεχνικά ζητήματα για το e-school
Θα πω για εμένα μόνο ότι αν κάνω για 50η φορά ένα μάθημα, θα αλλάξω για 52η φορά τις σημειώσεις μου

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Είναι το e-school υποχρεωτικό για τα δημοτικά;
« Απάντηση #22 στις: Νοέμβριος 23, 2011, 05:59:52 μμ »
Ότι λέει ο τίτλος :)
Ξέρει κανένας εάν τα δημοτικά σχολεία υποχρεούται να λειτουργούν το e-school;

Αποσυνδεδεμένος fniki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
    • Προφίλ
Απ: e-school
« Απάντηση #23 στις: Δεκέμβριος 15, 2011, 11:40:47 μμ »
Συνάδελφοι καλησπέρα!

Μήπως κάποιος από εσάς έχει ασχοληθεί με την εγκατάσταση και χρήση της εφαρμογής e-school;

Ο διευθυντής του δημοτικού που εργάζομαι, μου ζήτησε να του εγκαταστήσω την εφαρμογή.
Επικοινώνησα με πρωτοβάθμια και ΚΕ.ΠΛΗ.ΝΕΤ του νομού και κανείς υπάλληλος δεν γνώριζε για να με βοηθήσει.
Με παρέμπεψαν σε ένα συνάδελφο από β- βάθμια. (το e-school είναι υποχρεωτικό για γυμνάσια και λύκεια όχι όμως για τα δημοτικά.). Ο συνάδελφος μου είπε ότι δεν τρέχει πια η εφαρμογή e-school, αλλά κάποιες παλιότερες παρόμοιες εφαρμογές (π.χ. έπαφος).
Όμως, ο διευθυντής μου επικοινώνησε με έναν άλλον συνάδελφό του -διευθυντή- ο οποίος στο σχολείο toy χρησιμοποιεί κανονικά την εφαρμογή. Δυστυχώς ο εκπαιδευτικός (δάσκαλος) που είχε ασχοληθεί με την εγκατάσταση της εφαρμογής, δεν δέχεται να δώσει καμία πληροφορία (συμβαίνει και αυτό... :-\).

Γνωρίζει κάποιος κάτι παραπάνω;
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 16, 2011, 10:07:14 μμ από Χριστίνα »

Αποσυνδεδεμένος jtsop

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 432
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: e-school
« Απάντηση #24 στις: Δεκέμβριος 16, 2011, 02:01:22 πμ »
Και γιατί είναι δικιά σου δουλειά; Αν καίγεται τόσο πολύ ο διευθυντής ας την εγκαταστήσει. Έχεις οριστεί υπεύθυνος για το e-school από το σύλλογο;

ΥΓ: Πάντως το e-school και μέσα στο υπουργείο το θεωρούν παρελθόν. Προσπαθούν να ετοιμάσουν τον αντικαταστάτη του.

Αποσυνδεδεμένος fniki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
    • Προφίλ
Απ: e-school
« Απάντηση #25 στις: Δεκέμβριος 16, 2011, 07:42:49 πμ »
Απλώς με παρακάλεσε να τον βοηθήσω...

Τ

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: e-school
« Απάντηση #26 στις: Δεκέμβριος 16, 2011, 09:23:07 πμ »
fniki εάν το κάνεις από την καλή σου διάθεση, τότε κάνε μία αναζήτηση στο φόρουμ, αλλά και στο ιντερνετ γενικά, για να βρεις πληροφορίες. Πριν από αυτό όμως, πρέπει να ξεκινήσεις την εγκατάσταση για να δεις αν και που υπάρχει "κόλλημα", διότι όταν άρχισε η εφαρμογή του στην βθμια, παρακολουθώντας τις συζητήσεις των συναδέλφων "από μακριά" (διότι εγώ δεν είχα ανάλογη δουλειά), κατάλαβα ότι στον καθένα έβγαζε και άλλο πρόβλημα.

Αποσυνδεδεμένος jtsop

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 432
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: e-school
« Απάντηση #27 στις: Δεκέμβριος 16, 2011, 11:12:37 πμ »
Απλώς με παρακάλεσε να τον βοηθήσω...

Τ

Θα σου έλεγα τότε να του πεις ότι τα περισσότερα σχολεία δεν το δουλεύουν καθόλου και είναι χαμένος χρόνος. Εγώ δεν ξέρω από κανέναν γνωστό μου να το λειτουργεί. Νομίζω ότι υπάρχει τμήμα στο Υπουργείο που το υποστηρίζει (δεν ξέρω αν υπάρχει ακόμα), οπότε αν παρ' όλα αυτά θες να το προσπαθήσεις καλό είναι να τους πάρεις ένα τηλέφωνο.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159456
  • Σύνολο θεμάτων: 19210
  • Σε σύνδεση σήμερα: 396
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 346
Σύνολο: 360

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.117 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.