*

Αποστολέας Θέμα: Εργασία νηπιαγωγού σε δημοτικο παιδικο σταθμό  (Αναγνώστηκε 22610 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vasouli

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 207
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Life is wooondeeerfuuul..
    • Προφίλ
Καλησπέρα σε όλους!Θα ήθελα παρακαλώ να ρωτήσω εάν εχει κάποιος/α ανάλογη εμπειρία, του ιδίου κλάδου ή και όχι..Θα εκτιμούσα πολύ οποιαδήποτε πληροφορία,ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων. ;D









ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εργασία νηπιαγωγού σε δημοτικο παιδικο σταθμό
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:44:25 »

Αποσυνδεδεμένος dionisiac

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 102
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εργασία νηπιαγωγού σε δημοτικο παιδικο σταθμό
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 09, 2009, 09:26:29 μμ »
καλησπερα και καλη αρχη!!!!
Να πω οτι βρισκομαι σε αναλογη θεση....και ειμαι και εγω πολυ μπερδεμενη....
Ξερει κανεις ποιο ειναι το προγραμμα των παιδικων σταθμων?ακολουθουν το ΔΕΠΠΣ...ή δινουν
μεγαλυτερη ''σημασια'' στην φυλαξη...ποια ειναι η επισημη γραμμη του κρατους???
Παρακαλω οποιος συναδελφος εχει αναλογη εμπειρια,ας μας δωσει τα φωτα του....!!!

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: Εργασία νηπιαγωγού σε δημοτικο παιδικο σταθμό
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 09, 2009, 11:18:52 μμ »
Σε ένα σεμινάριο παλαιότερα είχα γνωρίσει μια συνάδελφο νηπιαγωγό που δούλευε σε δημοτικό παιδικό σταθμό και μάλιστα μονιμη. Η κοπέλα προσπαθούσε πάααρα πολύ να περάσει στον ΑΣΕΠ(διαβαζε χρόνια, πήγαινε σε όλα τα σεμινάρια κτλ) και φυσικά εγω αναρρωτίθηκα γιατί τόσο αγχος αφού είχε μόνιμη εργασία...Η κοπέλα μου εξομολογήθηκε οτι δεν τις άρεσαν καθόλου οι συνθήκες εργασίας της. Ο δημοτικός παιδικός(δεν είναι νηπιαγωγείο) δεν ακολουθεί το πρόγραμμα του ΥΠΕΠΘ και επίσης δεν έχει νήπιακο τμήμα(τουλάχιστον φέτος δεν είχαν). Απαρτίζεται απο ΤΕ βρεφονηπιοκόμους και νοσηλευτριες.
Ένα παράδειγμα του κλίματος: οι "συνάδελφοι" της έκαναν αγωγή στο δήμο γιατι την προσέλαβε ενώ δεν έχει τμήμα νηπίων οπότε καταλαβαίνετε τι επικρατούσε εκει μέσα...

Προσωπικά δεν ξέρω άλλη κοπέλα που να εργάζεται σε δημοτικό σταθμό και δεν ξέρω τι επικρατεί γενικά σε αυτούς...Αναφέρομαι σε μια άποψη συναδέλφου και μόνο σε αυτήν...Ελπίζω κάποια κοπέλα που να χει προσωπική εμπειρία να σας απαντήσει ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 09, 2009, 11:57:13 μμ από vasilikiP »

Αποσυνδεδεμένος dionisiac

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 102
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εργασία νηπιαγωγού σε δημοτικο παιδικο σταθμό
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 10, 2009, 12:19:07 πμ »
Σ' ευχαριστω vasilikiP....
Σιγουρα τα πραγματα δεν θα ΄ναι και τοσο ροδινα....για να δινει καποιος ξανα και ξανα
στον ΑΣΕΠ και μαλιστα με μονιμη θεση!!!
Ωστοσο δεν μπορει θα πρεπει να υπαρχει καποιου ειδους αναλυτικο...καποιο σχεδιο,προγραμμα
που θα ακολουθουν... λεμε τωρα!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εργασία νηπιαγωγού σε δημοτικο παιδικο σταθμό
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:44:25 »

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: Εργασία νηπιαγωγού σε δημοτικο παιδικο σταθμό
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 10, 2009, 12:27:24 πμ »
Αναλυτικό δεν υπάρχει! Αναλυτικό έχει το νηπιαγωγείο(ηλικίες 4+) οι παιδικοί δεν υποχρωμένοι να εφαρμόσουν (και είναι λογικότατο αφου ανήκουν στο Υγείας-Πρόνοιας) εκτός αν έχουν τμήμα Νηπιαγωγείου και Νηπιαγωγό.

Τώρα για τις συνθήκες και τη συνεργασία, εγώ δεν μπορώ να ξέρω αλλά είναι μάλλον θέμα ανθρώπων ;) και όχι κλάδων!
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 10, 2009, 12:33:01 πμ από vasilikiP »

Αποσυνδεδεμένος xionati

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 477
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εργασία νηπιαγωγού σε δημοτικο παιδικο σταθμό
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 10, 2009, 09:11:42 πμ »
Συμφωνώ με τη Βασιλική.Οι περισσότερες που εργάζονται στους παιδικούς σταθμούς είναι από ιεκ. λύκεια και κάποιες βρεφοκόμοι ΤΕ.Όσο για τον κλάδο μας ελάχιστες.Οι παιδικοί υπάγονται στο Υπουργείο Υγείας και Πρόνοιας και δεν ακολουθούν σε καμία περίπτωση το ΔΕΠΠΣ αφού το προσωπικό δεν ξέρει ως φυσικό επακόλουθο της κατάρτισής του να το εφαρμόσει, εκτός κι αν υπάρχει καμια νηπιαγωγός που δίνει μάχη πραγματική.Καθώς όμως οι δουλειές είναι δυσεύρετες καλύτερα να πάς να εργαστείς και στο μέλλον βλέπεις και αποφασίζεις.
νηπιαγωγός

Αποσυνδεδεμένος nandoo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Εργασία νηπιαγωγού σε δημοτικο παιδικο σταθμό
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 10, 2009, 05:30:32 μμ »
Πολύ σωστα ειπατε οτι οι δουλειες ειναι δυσευρετες.καλη αρχη ευχομαι για οποια ξεκινησε τωρα στον παιδικο σταθμο.Εκανα ενα οχταμηνο σε δημοτικο σταθμο κα ιμπορω να πω οτι ολα ειναι θεμα διαθεσης και δυνατοτητας στο να εφαρμοστει καποιο προγραμμα.τιποτα δεν ειναι υποχρεωτικο και καθορισμενο(οπως στα νηπιαγωγεια).παρολα αυτα καποια υπευθυνη παιδαγωγος οφειλει να ακολουθησει το προγραμμα κατα το οποιο εκεινη θα δει πως ρεει σωστα και ποιες ειναι οι αναγκες καθε παιδιου.

μην αφηνετε ευκαιριες να χαθουν ακομη και αν δεν ξερετε τον τροπο για να τις χειριστειτε

Αποσυνδεδεμένος vasouli

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 207
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Life is wooondeeerfuuul..
    • Προφίλ
Απ: Εργασία νηπιαγωγού σε δημοτικο παιδικο σταθμό
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 10, 2009, 07:43:13 μμ »
Κατ'αρχήν, ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση στο θέμα.Θα συμφωνήσω στο οτι δεν ειναι σιγουρα δημόσιο όπως επίσης όμως δεν είναι και ιδιωτικό.Η προσαρμοσμένη χρήση κάποιων στοιχείων του αναλυτικου προγράμματος κατα τη γνώμη μου ειναι η καλυτερη λύση.Όσον αφορά το τύπο της σύμβασης και τη μισθοδοσία μήπως γνωρίζει κάποιος κάτι?
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος elleni

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 213
    • Προφίλ
Απ: Εργασία νηπιαγωγού σε δημοτικο παιδικο σταθμό
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 10, 2009, 08:59:29 μμ »
Χωρίς να είμαι σίγουρη έχω την εντύπωση ότι τα χρήματα είναι λίγο καλύτερα. Έχω εργαστεί σε δημοτικό παιδικό σταθμό και δε μπορώ να πω πως ήταν ότι καλύτερο. Οι παιδικοί σταθμοί δεν έχουν πια νηπιακά τμήματα αλλά έχουν αρκετές νηπιαγωγούς ΑΕΙ γιατί μέχρι πρόπερσι είχαν νήπια και βεβαίως οι νηπιαγωγοί που ήταν μόνιμες έμειναν και αναλαμβάνουν οποιοδήποτε τμήμα (α, όλες οι κοπέλες αναλάμβαναν πάντα οποιοδήποτε τμήμα, ανεξάρτητα από τις σπουδές τους). Όσον αφορά το πρόγραμμα η καθεμία κάνει ό,τι της έρθει και ό,τι τη φωτίσει ο Θεός... Δεν υπάρχει μία συγκεκριμένη κατεύθυνση και επειδή οι περισσότερες είναι αρκετά παλιές και δεν ενημερώνονται καθόλου για τις εξελίξεις, κάνουν ότι έκαναν και πριν δέκα χρόνια π.χ. μαθαίνουν στα παιδιά τα γράμματα της αλφαβήτου και μάλιστα με ιδιαίτερη επιμονή και δίνουν απίστευτα πολλές φωτοτυπίες!
Παρ' όλα αυτά η γνώμη μου είναι ότι αν μπορείς να μπεις σε δημοτικό παιδικό σταθμό, μπορείς να προσπαθήσεις και να παλέψεις ώστε να δουλέψεις με την τάξη σου όπως εσύ θεωρείς σωστό : να εφαρμόσεις τα σύγχρονα προγράμματα,  να ενημερώσεις τους γονείς για αυτά, να αντιμετωπίσεις όποιον διαφωνεί μαζί σου κ.λ.π.

Αποσυνδεδεμένος xionati

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 477
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εργασία νηπιαγωγού σε δημοτικο παιδικο σταθμό
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 11, 2009, 12:28:28 πμ »
Αν πετύχεις μονιμότητα σε δημοτικό παιδικό σταθμό ως ΠΕ τα χρήματα είναι πολύ καλά!!!!!! :D :D :D
νηπιαγωγός

Αποσυνδεδεμένος vasouli

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 207
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Life is wooondeeerfuuul..
    • Προφίλ
Απ: Εργασία νηπιαγωγού σε δημοτικο παιδικο σταθμό
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 11, 2009, 03:25:35 μμ »
Αν πετύχεις μονιμότητα σε δημοτικό παιδικό σταθμό ως ΠΕ τα χρήματα είναι πολύ καλά!!!!!! :D :D :D
Σίγουρα..το θέμα όμως είναι αυτό το "αν"..απ'οσο ξέρω οι περισσότερες προσλήψεις γίνονται με συμβάσεις έργου και με ειδικότητα βρεφονηπιοκόμου... ::)
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος Astropeleki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 380
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
    • Astropeleki - Just another star in the webSky
Απ: Εργασία νηπιαγωγού σε δημοτικο παιδικο σταθμό
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 11, 2009, 04:00:46 μμ »
Εγώ παιδιά εργάζομαι σε δημοτικό βρεφονηπιακό σταθμό από τον Μάϊο του 2007 με σύμβαση του ΟΑΕΔ, με ένα πρόγραμμα που λέγεται stage. ενδεχομένως να το έχετε ακουστά.

Λόγω ΠΕ δεν μου έχουν δώσει ποτέ βρεφικό τμήμα φυσικά. Τα μεγάλα παιδιά, ηλικίας από 2,5 και άνω, δηλαδή τα μη βρέφη, χωρίζονται σε 3 τμήματα. Τα προ προ νήπια ηλικίας 2,5 μέχρι 3,5, τα προνήπια ηλικίας 3,5 με 4,5 και τα νήπια ηλικίας 4 με 5. Αναλόγως τον αριθμό και την ημερομηνία γέννησης των παιδιών, ενδεχομένως σε κάποιο τμήμα να έχουμε και παιδιά που για παράδειγμα αντί να είναι στο νηπιακό τμήμα, βρίσκονται στο προνηπιακό.

Αυτό δυσκολεύει λίγο το έργο από την άποψη ότι προκειμένου ένα τμήμα να μην φορτωθεί καμιά 30αριά παιδιά, τα παιδιά που κανονικά θα έπρεπε να είναι στο νηπιακό τμήμα, μένουν λίγο πιο πίσω από τα παιδιά που του χρόνου θα πάνε νηπιαγωγείο. Διότι όταν το ποσοστό των προνηπίων είναι μεγαλύτερο, συνήθως δεν μπορούν να ακολουθήσουν ένα πιο δύσκολο πρόγραμμα σε θέμα ασκήσεων και δραστηριοτήτων απ ότι τα νήπια. Επίσης αυτο δεν βοηθάει καθόλου την κατάσταση από τη στιγμή που δεν υπάρχει προσωπικό. Όταν η κάθε τάξη απαρτίζεται από το λιγότερο 22-24 παιδιά (φτάνουν και τα 26 και παραπάνω καμιά φορά), και υπάρχει μόνο μια παιδαγωγός, όπως συμβαίνει σχεδόν πάντα, η παιδαγωγός δεν δύναται πραγματικά να κάνει κάτι πιο ξεχωριστό ή ιδιαίτερο για τα μεγαλύτερα παιδιά που έχει στην τάξη των προνηπίων.

Τα παιδιά ηλικίας 3-4 δεν συγκεντρώνονται εύκολα και για πολύ ώρα σε ένα θέμα, πρέπει να τα έχεις συνέχεια σε εγρήγορση και κάθε 10 λεπτά να κάνεις καινούργια δραστηριότητα. Βαριούνται εύκολα και προτιμούν περισσότερο το παιχνίδι παρά ένα παραμύθι για παραδειγμα.

Οι συνθήκες εργασίες πιστεύω είναι κάτι υποκειμενικό. Είναι που θα πέσεις. Εγώ προσωπικά, με το που ξεκίνησα, σαν πρώτη εμπειρία έχω να πω τα καλύτερα, διότι έπεσα σε πολύ καλούς ανθρώπους, με διάθεση, με γνώσεις, με αγάπη, με κατανόηση. Επίσης, όταν και η παιδαγωγός είναι συνεπής και κάνει δουλειά και δεν αφήνει τα παιδιά στο έλεος του απλού παιχνιδιού, εκτιμάται και από τους συναδέλφους και από τους γονείς και από τα ίδια τα παιδιά.

Στον παιδικό σταθμό δεν ακολουθείται επίσημα κάποιο πρόγραμμα. Όμως, δραστηριότητες γίνονται, ασκήσεις και φωτοτυπίες δίνονται, πολλές φορές κάθε τάξη μπορεί να έχει και κάποιο βιβλίο δραστηριοτήτων για να εργάζονται τα παιδιά με την παιδαγωγό. Βέβαια αυτό είναι διαφορετικό ίσως από σταθμό σε σταθμό. Όταν πέρσυ, σχολική χρονιά 2007-2008 ανέλαβα το μεγάλο τμήμα των νηπίων, μου ζητήθηκε από τον πρόεδρο να φτιάξω ένα ετήσιο πρόγραμμα δραστηριοτήτων. Το έφτιαξα και το ακολούθησα όσο μπορούσα πιο πιστά. Κάποια πράγματα εννοείται πως δεν τα πρόλαβα, όμως το θέμα εδώ είναι ότι και ο ίδιος ο πρόεδρος και η διευθύντριά μου να μη μου το ζητούσαν, εγώ θα έφτιαχνα ή θα ακολουθούσα όπως και να είχε κάποιο πρόγραμμα για τα παιδιά.

Ο μισθός δεν ξέρω πόσο φτάνει αν είσαι μόνιμος ΠΕ σε παιδικό σταθμό. Στις προκυρήξεις των παιδικών σταθμών δεν έχει τύχει να αναφέρουν πλέον θέσεις για ΠΕ. Τουλάχιστον στον δήμο μου.

Από την άλλη, το ωράριο δεν είναι 4ωρο όπως στο νηπιαγωγείο αλλά 6ωρο ενώ οι άδειες δεν είναι ίδιες επίσης. Οι παιδικοί λειττουργούν μέχρι τέλος Ιουλίου, οι διακοπές των Χριστουγέννων ξεκινούν πιο αργά και ανοίγουν πιο νωρίς από τα σχολεία στην αρχή του σχολικού έτους και του νέου χρόνου. Το Πάσχα λειτουργούν μέχρι και Μεγάλη Τετάρτη. Από αυτή την άποψη λοιπόν, δουλεύουμε περισσότερες μέρες το χρόνο και περισσότερες ώρες. Εγώ δουλεύω 7ωρο και οι άδειες μου λόγω του προγράμματος αυτού που εργάζομαι περιορίζονται σε 40 μέρες το 18μηνο, άνευ αποδοχών, Εγώ είμαι άλλου παπά ευαγγέλιο όμως, Τα προηγούμενα που είπα ισχύουν.

Από το να κάθεσαι όμως, και γενικά από το να κάθεται ο καθένας, καλύτερα είναι να ασκούμε το επάγγελμα, γιατί πρώτον και σημαντικότερο, αποκτάμε εμπειρία. Με την εμπειρία των πρώτων 18 μηνών που δούλεψα, δίνοντας μετά ΑΣΕΠ ένιωθα σαφώς πιο άνετα. Μετά έρχεται ο μισθός και γενικοτερα το οικονομικό θέμα. Από το να εργαζόμαστε σε επάγγελμα far away καμιά σχέση με αυτό που σπουδάσαμε, καλό είναι και αυτό που έχουμε τώρα.

Εγώ πάντως περιμένω πως και πως διορισμό ή αναπληρώτρια, γιατί έχω κουραστεί.

Ελπίζω να σε διαφώτισα.

 



Δεν υπάρχει τίποτα καλύτερο από το να ασχολείσαι με μικρά παιδιά!
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος vasouli

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 207
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Life is wooondeeerfuuul..
    • Προφίλ
Απ: Εργασία νηπιαγωγού σε δημοτικο παιδικο σταθμό
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 11, 2009, 05:05:13 μμ »
Ευχαριστώ πολυ για τις πληροφορίες ήταν κατατοπιστικότατες!Έχω περάσει κι εγώ από πρόγραμμα stage και εχω μια ιδέα..δυστυχώς όχι στο τομέα μας όμως..σίγουρα πάντως η εμπειρία με τα παιδιά είναι ό,τι σημαντικότερο ανεξαρτήτου συμβάσεως, δημοσίου ή ιδιωτικού!Εύχομαι ό,τι καλύτερο και σύντομα κ' ο διορισμός! ;D
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος Astropeleki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 380
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
    • Astropeleki - Just another star in the webSky
Απ: Εργασία νηπιαγωγού σε δημοτικο παιδικο σταθμό
« Απάντηση #13 στις: Μάιος 11, 2009, 05:10:20 μμ »
Να είσαι καλά! Εύχομαι και σε σένα σύντομα ο πολυπόθητος!!! :D
Δεν υπάρχει τίποτα καλύτερο από το να ασχολείσαι με μικρά παιδιά!
ΠΕ60

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159787
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 554
Σύνολο: 556

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.075 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.