*

Αποστολέας Θέμα: Εργασία νηπιαγωγού σε δημοτικο παιδικο σταθμό  (Αναγνώστηκε 22586 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mrsour

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 267
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εργασία νηπιαγωγού σε δημοτικο παιδικο σταθμό
« Απάντηση #28 στις: Ιούνιος 15, 2009, 11:22:24 μμ »
Μάλλον κάτι άλλο εννοεί ο kassianos και το κάνει κακοπροαίρετα. Αγαπητέ, άλλο βρεφοκόμος και άλλο νηπιαγωγός. Είναι εύκολο να βγάζεις συμπεράσματα για πράγματα που δεν ξέρεις...όσο για τη δουλειά πραγματικά σκοτωνόμαστε!Δεν έχεις ιδέα τι σημαίνει να έχεις στην τάξη 25 νήπια και να πασχίζεις καθημερινά με κατάλληλα σχέδια μαθημάτων και δραστηριότητες να συμβάλλεις στη γνωστικη τους ανάπτυξη και ταυτόχρονα να έχεις μάτια και στην πλάτη για να εξασφαλίσεις την ασφάλειά τους και τη σωματική ακεραιότητα.Εμείς οι νηπιαγωγοί ούτε "πυργάκια από χαρτί φτιάχνουμε"όπως άκουσα από κάποιον εξυπνάκια, ούτε πίνουμε τα καφεδάκια μας στα διαλλείματα.
συμφωνώ απόλυτα...η ηλικία που ασχολούμαστε είναι η πιο τρυφερή και σημαντική ηλικία του ανθρώπου. Εμείς χτίζουμε τις βάσεις των παιδιών( με την βοήθεια των γονέων πάντα). το επάγγελμά μας είναι από τα πιο δύσκολα !!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εργασία νηπιαγωγού σε δημοτικο παιδικο σταθμό
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:53:27 »

Αποσυνδεδεμένος KASIANOS

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 114
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εργασία νηπιαγωγού σε δημοτικο παιδικο σταθμό
« Απάντηση #29 στις: Ιούνιος 16, 2009, 12:33:30 πμ »
βρε παιδια μεπαρεξηγησατε..............χαλαρωστε!!!!! :) :) :) :) :)

μια διαπιστωση εκανα.φυσικα και δεν ειμαι πτυχιουχοσ σε ενα απο τουσ 2 κλαδουσ
οπωσ επισησ ξερω να διαχωριζω τι διαφορα μεταξι βρεφονηπιοκομου και νηπιαγωγου
και οι 2 κλαδοι επιτελουν ενα σιμαντικο εργο......................

ημουνα σε ενα μεταπτυχιακο και θυμαμαι μια νηπιαγωγο τι επθεση εκανε σε μια  βρεφονπιοκμο
και πολυ απλα δεν  μου αρεσε!!!!
τισ ειχε ακυρωσει απλα τισ σπουδεσ!!!
αυτο!!! και μου εκανε κακκη εντυπωση.....!!!!

ενοειτε πωσ ο νπιαγωγοσ ειναι παιδαγωγοσ!!!!
αλλα και ο βρεφονηπιοκομοσ εκτοσ απο το να κομιζει (που ειναι πολυ ωραια λεξη !!!!) δουλευει με παιδαγωγικεσ διαδικασιεσ

εκαστοσ στο ειδοσ τουσ.........και ο λουμιδησ στου καφεδεσ (για να αποφορτισω ο κλιμα με θετικη ενεργεια που αθελα και χωρισ κανενα υπονοουμενο προκαλεσα!!!!!)

καληνυχτα σας  ;) ;) ;) ;) ;)


Αποσυνδεδεμένος KASIANOS

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 114
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εργασία νηπιαγωγού σε δημοτικο παιδικο σταθμό
« Απάντηση #30 στις: Ιούνιος 16, 2009, 12:57:50 πμ »
οσο για το αν δεν φτιαχνετε πυργακια χιονατη μου !!!!!!!
ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΦΤΙΑΝΧΕΙΣ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΠΥΡΓΑΚΙΑ ΑΠΟ ΧΑΡΤΙ ................ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΟΛΟΚΛΗΡΟΥΣ ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟΥΣ ΚΟΣΜΟΥΣ(και επειδη εχεισ την τυχη να κανεις ενα ιερο λειτουργημα (πολυ δυσκολο )
μην διδασκεισ μονο τα παιδια φροντισε και εσυ η ιδια να μαθεις απο ταπαιδια(και γινε και εσυ παιδι και μην χασεις ποτε την παιδικοτητα και τον αυθορμιτισμο σου)

αν και καταλαβα τι ενουσες με τα πυργακια(προφανοσ καποιοσ ανεγκεφαλοσ θεωρει οτι δεν κανεισ τοποτα σπουδαιο)

αυτο στο σχολιαζω για να δεισ πωσ ευκολσ μπορει καπιοσ να παρεξηγηθει αυτο πουγραφει
οπωσ συνεβη με εμενα :) :) :) :) :) :) :) :)

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: Εργασία νηπιαγωγού σε δημοτικο παιδικο σταθμό
« Απάντηση #31 στις: Ιούνιος 16, 2009, 01:15:40 πμ »
KASIANOS σε παρεξηγήσαμε λοιπόν. Απλά το σχόλιο σου ήταν άσχετο με το θέμα και έγινε μπερδεμα ;).

Όσο για τις βρεφονηπιοκόμους εννοείται πως κανείς απο μας δεν έχει τη διάθεση να τις υποβιβάσει(σαν κλάδο ή σαν σπουδές), εννοείται πως έχουν έναν πολύ σημαντικό ρόλο και η μεγάλη πλειοψηφία είναι εξαιρετικές στη δουλειά τους. Απο κει και πέρα ναι είμαστε διαφορετικοί κλάδοι, με διαφορετικές σπουδές! Όπως είπες και εσυ, έκαστος στο είδος του...


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εργασία νηπιαγωγού σε δημοτικο παιδικο σταθμό
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:53:27 »

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Εργασία νηπιαγωγού σε δημοτικο παιδικο σταθμό
« Απάντηση #32 στις: Ιούνιος 16, 2009, 09:10:18 πμ »
οσο για το αν δεν φτιαχνετε πυργακια χιονατη μου !!!!!!!
ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΦΤΙΑΝΧΕΙΣ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΠΥΡΓΑΚΙΑ ΑΠΟ ΧΑΡΤΙ ................ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΟΛΟΚΛΗΡΟΥΣ ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟΥΣ ΚΟΣΜΟΥΣ(και επειδη εχεισ την τυχη να κανεις ενα ιερο λειτουργημα (πολυ δυσκολο )
μην διδασκεισ μονο τα παιδια φροντισε και εσυ η ιδια να μαθεις απο ταπαιδια(και γινε και εσυ παιδι και μην χασεις ποτε την παιδικοτητα και τον αυθορμιτισμο σου)

αν και καταλαβα τι ενουσες με τα πυργακια(προφανοσ καποιοσ ανεγκεφαλοσ θεωρει οτι δεν κανεισ τοποτα σπουδαιο)

αυτο στο σχολιαζω για να δεισ πωσ ευκολσ μπορει καπιοσ να παρεξηγηθει αυτο πουγραφει
οπωσ συνεβη με εμενα :) :) :) :) :) :) :) :)


KASIANOS σε παρεξηγήσαμε λοιπόν. Απλά το σχόλιο σου ήταν άσχετο με το θέμα και έγινε μπερδεμα ;).

Όσο για τις βρεφονηπιοκόμους εννοείται πως κανείς απο μας δεν έχει τη διάθεση να τις υποβιβάσει(σαν κλάδο ή σαν σπουδές), εννοείται πως έχουν έναν πολύ σημαντικό ρόλο και η μεγάλη πλειοψηφία είναι εξαιρετικές στη δουλειά τους. Απο κει και πέρα ναι είμαστε διαφορετικοί κλάδοι, με διαφορετικές σπουδές! Όπως είπες και εσυ, έκαστος στο είδος του...



καλα, οταν ακουω τετοια φτιαχνομαι!!!
τι θα πει νηπιαγωγος ειναι ,σιγα τα σπουδαια .....
αυτο μας υποτιμα,μας μειωνει σαν ατομα και σαν προσωπικοτητες.
πιστευω οτι νηπιαγωγος ειναι απο τα πιο δυσκολα επαγγελματα,τα πλεον σοβαρα και υπευθυνα, που χρειαζεται μεγαλες αντοχες και αγρυπνο νου για να τα βγαλεις περα και να κανεις σωστα τη δουλεια σου.
ας μην υποτιμαμαι τα ...πυργακια, δεν ειναι εκει το ζητημα. ο πυργος αποτελει την αφορμη για την παραπερα γνωστικη επεξεργασια που καλλιεργει τη φαντασια και το συναισθημα του παιδιου.
δεν μου αρεσει να κολλαω σε τετοια πραγματα και να μενω στην επιφανεια.
γενικοτερα,δεν μου αρεσει να χωριζω τους ανθρωπους σε ανωτερους και κατωτερους.

απλα μια επισημανση κανω παιρνοντας αφορμη απο τα παραπανω. αν ειμαι εκτος θεματος....συγγνωμη!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 16, 2009, 09:24:54 πμ από Μarkos »
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος KASIANOS

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 114
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εργασία νηπιαγωγού σε δημοτικο παιδικο σταθμό
« Απάντηση #33 στις: Ιούνιος 16, 2009, 01:58:29 μμ »
ΕΙΣΤΕ  ΑΠΟ ΤΑ ΠΙΟ ΤΥΧΕΡΑ ΙΕΡΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΜΑΤΑ γιατι ασχολειστε με παιδια(και χτιζετε τισ βασεις)
το τι κανει η πολιτεια ειναι αλλο θεμα ................διστυχως


καλο μεσημερι :) :) :)

Αποσυνδεδεμένος bikaki69

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: Εργασία νηπιαγωγού σε δημοτικο παιδικο σταθμό
« Απάντηση #34 στις: Οκτώβριος 31, 2009, 09:14:46 μμ »
ΔΟΥΛΕΥΩ ΣΕ ΠΑΙΔΙΚΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΔΩ ΚΑΙ ΔΥΟ ΜΗΝΕΣ. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΜΟΥ ΑΝΑΝΕΩΣΟΥΝ ΤΗΝ ΣΥΜΒΑΣΗ... ΕΙΜΑΙ ΒΟΗΘΟΣ ΤΩΝ ΒΟΗΘΩΝ ΒΡΕΦΟΝΗΠΙΟΚΟΜΩΝ, ΤΩΝ ΒΡΕΦΟΝΗΠΙΟΚΟΜΩΝ ΚΤΛ. Η ΑΞΙΑ ΤΩΝ ΠΕ ΔΕΝ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΕΤΑΙ!! ΤΟ ΚΑΛΑ ΕΙΝΑΙ:  1) ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ 2) ΟΤΙ ΟΙ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΕΣ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΑΦΗΣΕΙΣ ΤΟΥΣ ΕΓΩΙΣΜΟΥΣ ΝΑ ΣΚΥΨΕΙΣ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΚΙΑ Ν ΑΑΠΟΔΕΧΤΕΙΣ ΤΟΝ ΄΄ΒΟΗΘΗΤΙΚΟ΄΄ ΡΟΛΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ. ΚΑΘΕ ΣΤΙΓΜΗ ΒΕΒΑΙΑ ΕΧΕΙΣ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΣΟΥ ΣΤΟΝ ΑΣΕΠ ΚΑΙ ΕΛΠΙΖΕΙΣ ΕΚΕΙ...

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: Εργασία νηπιαγωγού σε δημοτικο παιδικο σταθμό
« Απάντηση #35 στις: Οκτώβριος 31, 2009, 09:49:02 μμ »
ΔΟΥΛΕΥΩ ΣΕ ΠΑΙΔΙΚΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΔΩ ΚΑΙ ΔΥΟ ΜΗΝΕΣ. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΜΟΥ ΑΝΑΝΕΩΣΟΥΝ ΤΗΝ ΣΥΜΒΑΣΗ... ΕΙΜΑΙ ΒΟΗΘΟΣ ΤΩΝ ΒΟΗΘΩΝ ΒΡΕΦΟΝΗΠΙΟΚΟΜΩΝ, ΤΩΝ ΒΡΕΦΟΝΗΠΙΟΚΟΜΩΝ ΚΤΛ. Η ΑΞΙΑ ΤΩΝ ΠΕ ΔΕΝ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΕΤΑΙ!! ΤΟ ΚΑΛΑ ΕΙΝΑΙ:  1) ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ 2) ΟΤΙ ΟΙ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΕΣ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΑΦΗΣΕΙΣ ΤΟΥΣ ΕΓΩΙΣΜΟΥΣ ΝΑ ΣΚΥΨΕΙΣ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΚΙΑ Ν ΑΑΠΟΔΕΧΤΕΙΣ ΤΟΝ ΄΄ΒΟΗΘΗΤΙΚΟ΄΄ ΡΟΛΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ. ΚΑΘΕ ΣΤΙΓΜΗ ΒΕΒΑΙΑ ΕΧΕΙΣ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΣΟΥ ΣΤΟΝ ΑΣΕΠ ΚΑΙ ΕΛΠΙΖΕΙΣ ΕΚΕΙ...
Καλως ήλθες στο φόρουμ. Είναι κανονισμός να γράφουμε με μικρά για αυτο αν θέλεις τροποποίησε το μηνυμα σου.

Δεν έχω καταλάβει κάτι... σε προσέλαβαν σε δήμο σαν Νηπιαγωγό (ΠΕ) και η θέση σου ουσιαστικά είναι ΔΕ βοηθού βρεφονηπιοκόμου; Συγνώμη αλλά οι θέσεις δεν πάνε βάσει προσόντων;;
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 31, 2009, 09:51:40 μμ από vasilikip »

Αποσυνδεδεμένος dionisiac

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 102
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εργασία νηπιαγωγού σε δημοτικο παιδικο σταθμό
« Απάντηση #36 στις: Οκτώβριος 31, 2009, 10:15:39 μμ »


Δεν έχω καταλάβει κάτι... σε προσέλαβαν σε δήμο σαν Νηπιαγωγό (ΠΕ) και η θέση σου ουσιαστικά είναι ΔΕ βοηθού βρεφονηπιοκόμου; Συγνώμη αλλά οι θέσεις δεν πάνε βάσει προσόντων;;
[/quote]
Θα μιλησω για τον εαυτο μου... μια και δεν γνωριζω για την συναδελφο..
Ναι ο δημος ζηταει ΠΕ νηπιαγωγο,αλλα σε προσλαμβανει με συμβαση εργου(συνηθως 8μηνη),σε βαζει να ασφαλιστεις στο ΤΕΒΕ,για να μην εχεις δικαιωματα σε δωρα,αδειες,κλπκαι οταν υπογραφεις την συμβαση σου λενε ΄΄Ξερετε δεν μας εχουν ερθει ακομη οι συμβασεις για ΠΕ και οι μονες που υπαρχουν ειναι ΔΕ(ΒΟΗΘΟΙ ΒΡΕΦΟΝΗΠΙΟΚΟΜΩΝ) θελετε να υπογραψετε????(γιατι αμα δεν θελετε περιμενουν ουρα απ' εξω!!!)
Και υπογραφεις και μετα αρχιζει το πανηγυρι .....οταν πας στην ταξη..

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: Εργασία νηπιαγωγού σε δημοτικο παιδικο σταθμό
« Απάντηση #37 στις: Οκτώβριος 31, 2009, 10:19:58 μμ »
Σοβαρά  dionisiac ;;; Κατάλαβα τώρα  :-X :-X

Αποσυνδεδεμένος dionisiac

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 102
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εργασία νηπιαγωγού σε δημοτικο παιδικο σταθμό
« Απάντηση #38 στις: Οκτώβριος 31, 2009, 10:33:23 μμ »
Οι ΔΕ(που ειναι απο ΙΕΚ, ΟΑΕΔ, ΕΠΑΛ και η πλειοψηφια στο χωρο) σε βλεπουν με μισο ματι
και δεν μπορουν να καταλαβουν γιατι αρνεισαι οτι η Ντορα η μικρη εξερευνητρια, και ο Μπομπ ο
σφουγγαρακης ασκουν εκπαιδευτικο εργο...αφου αρεσουν τοσο πολυ στα παιδια!!!!!!!
Η υπευθυνη  του τμηματος, στην καλυτερη των περιπτωσεων ειναι ΤΕΙ και ζοριζεται οπως ειναι φυσικο,
να΄χει υφισταμενο με περισσοτερα προσοντα....
Αυτα σε γενικες γραμμες...... ???
Αντε μετα εσυ να μιλησεις για ΔΕΠΠΣ projects κλπ..... ::) ::)

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: Εργασία νηπιαγωγού σε δημοτικο παιδικο σταθμό
« Απάντηση #39 στις: Οκτώβριος 31, 2009, 10:55:25 μμ »
dionisiac τι μου θύμισες τώρα με το τελευταίο...Στις πρακτικές του 2ου έτους έπρεπε να πάμε και μια μέρα σε δημοτικό παιδικό σταθμό. Όταν μπήκα λοιπόν μέσα με κοιτούσαν να να κατέβηκα απο τον Άρη. Μάλλιστα μια εργαζόμενη (όλοι ήταν ΔΕ) με ρώτησε : Τι ήρθες να δεις εδώ;; Καλή μέρα έχει, όλη μέρα τα παιδιά θα παίζουν έξω (και αυτές θα έπιναν καφέ ::))
Η αλήθεια είναι οτι τότε σκέφτηκα: ωραία δουλειά αυτή, εγώ γιατί τρέχω όλη μέρα με το Πανεπιστήμιο;; Για να έχω και το γνωστικό κομμάτι και να μαθαίνω θεωρίες και μεθοδολογίες και διδακτικές;;
δεν μπορουν να καταλαβουν γιατι αρνεισαι οτι η Ντορα η μικρη εξερευνητρια, και ο Μπομπ ο
σφουγγαρακης ασκουν εκπαιδευτικο εργο...αφου αρεσουν τοσο πολυ στα παιδια!!!!!!!
Αντε μετα εσυ να μιλησεις για ΔΕΠΠΣ projects κλπ..... ::) ::)
;D ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος MairyLiscious

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1021
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Never give up!
    • Προφίλ
Απ: Εργασία νηπιαγωγού σε δημοτικο παιδικο σταθμό
« Απάντηση #40 στις: Νοέμβριος 01, 2009, 11:18:48 μμ »
Γεια σας !
Απο τα τελη του Σεπτεμβρη δουλευω κι εγω με συμβαση σε παιδικο σταθμο του δημου με 6ωρη απασχοληση !
Η συναδελφος μου ειναι και εκεινη Νηπιαγωγος  .
Ειμαι πολυ ευχαριστημενη , τα παιδια ειναι 3 ετων και 3,5  εχουν μαθει να ακολουθουν τους κανονες (ρωτουν αν μπορουν να πιουν νερο , να πανε τουαλετα- υπαρχουν και εξαιρεσεις παιδιων που ηρθαν αργοτερα και τωρα προσαρμοζονται )
υπαρχει προγραμμα μεχρι τις 9 μιση παιζουν ελευθερα σιγα σιγα μαζευουν τα παιχνιδια τις 9  μιση και τις 10 μιλαμε και αναφερουμε καθημερινα την ημερα και τον καιρο ακολουθει η προσευχη και το πρωινο μας τις 10 και μιση  
ζωγραφιζουμε αν προλαβουμε επισης μεχρι τις 10 και μιση
11 με 12 μπορει να βγουμε στην αυλη αν δεν εχει βρεξει
ειδαλλως τα παιδια  θα παιξουν
τις 12 θα φανε φρουτο
12 με 1 μιση θα υπαρξει καποια δραστηριοτητα , τραγουδι η παραμυθι αναλογα με το ποσο κουρασμενα η ορεξατα ειναι τα παιδια
 1 μιση φαγητο

 αργησαν να ερθουν παιδια στο σταθμο μας( ειχαμε προσελευση καινουριων παιδιων) και δεν μπηκαμε σε καποιο προγραμμα - επισης προετοιμαζομασταν για τη γιορτη της 28ης και δεν εχουμε προλαβει να μπουμε στη διαδικασια να επεξεργαστουμε θεματα με τα μεγαλυτερα φυσικα παιδια  διοτι με τα πολυ μικρα ειναι πολυ δυσκολο
εχουμε μια μαγειρισσα και καθαριστρια οι οποιες ειναι παρα πολυ καλες μας βοηθανε και ολα κυλουν πολυ ομορφα
αυτα απο εμενα  :D
Μαθαίνω σημαίνει οικοδομώ γνώσεις αλληλεπιδρώντας με τους άλλους.

Αποσυνδεδεμένος vasouli

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 207
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Life is wooondeeerfuuul..
    • Προφίλ
Απ: Εργασία νηπιαγωγού σε δημοτικο παιδικο σταθμό
« Απάντηση #41 στις: Νοέμβριος 03, 2009, 04:00:37 μμ »
 Ας πω κι εγώ τι δική μου εμπειρία...Δουλεύω κι εγώ σε παιδικό σταθμό του δήμου με παιδάκια 2- 2,5 ετών αλλά, αν κ' έχω υπογράψει κ' εγώ σύμβαση ως βρεφονηπιοκόμος(λόγω της γνωστής πολιτικής που ακολουθούν οι δήμοι), είμαι υπεύθυνη τμήματος λόγω πτυχίου κ' στο τμήμα υπάρχει κανονικά βοηθός παιδαγωγός με την οποία λειτουργούμε ισότιμα, όπως κ' θα έπρεπε να λειτουργούμε.Γιατί η κοπέλα μπορεί μεν να είναι βοηθός αλλά έχει τη διπλή πείρα από εμένα, οπότε μαθαίνω τόσο εγώ από εκείνη όσο κι εκείνη από μένα.Κ' αυτό έχει κ' το καλύτερο αποτέλεσμα στα παιδιά που είναι η ουσία της δουλείας μας.Όσο για το παιδαγωγικό μέρος αφού δεν υπάρχει αναλυτικό πρόγραμμα που πρέπει να ακολουθείται στους παιδικούς σταθμούς, προσωπικά προσπαθώ να μεταδώσω στα παιδιά τις γνώσεις κ' τις συμπεριφορές που πρέπει να εισπράξουν σ'αυτή την ηλικία μέσα από το παιχνίδι, τα τραγούδια, τα παραμύθια,τη ζωγραφική, τις κατασκευές, τις μουσικοκινητικές δραστηριότητες κ' τις δράσεις που αφορούν το καθημερινό πρόγραμμά μας, αν κ' με δυσκολεύουν ακόμη λίγο οι προσαρμογές... ;)
ΠΕ60

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159540
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 266
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 268
Σύνολο: 268

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.128 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.