*

Αποστολέας Θέμα: Εργασία νηπιαγωγού σε δημοτικο παιδικο σταθμό  (Αναγνώστηκε 22545 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dionisiac

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 102
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εργασία νηπιαγωγού σε δημοτικο παιδικο σταθμό
« Απάντηση #14 στις: Μάιος 11, 2009, 11:33:01 μμ »
Κοριτσια σας ευχαριστω κι εγω με την σειρα μου!!  :) :)
Σιγουρα ολα οσα μας αναφερατε ηταν πολυ ενδιαφεροντα...
και μεσες ..ακρες η επικρατουσα κατασταση....
Το δικο μου τμημα εχει μονο δυο προνηπια 4,5 χρονων
και ολα τα υπολοιπα ειναι απο 2,5 -3,5 χρονων.....συνολο25
που δυσκολα συγκεντρωνονται...δυσκολα καθονται να ολοκληρωσουν
μια δραστηριοτητα.....κλπ
οποιεσδηποτε ιδεες και τροποι χειρισμου πραγματικα θα βοηθησουν!!!!
και παλι ευχαριστω....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εργασία νηπιαγωγού σε δημοτικο παιδικο σταθμό
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:51:33 »

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εργασία νηπιαγωγού σε δημοτικο παιδικο σταθμό
« Απάντηση #15 στις: Μάιος 14, 2009, 10:12:53 πμ »
Dionisiac το μόνο που σε σώζει με τα μικρά παιδιά είναι η πολλή κίνηση και συχνές αλλαγές δραστηριοτήτων. Ξέχνα την "παρεούλα" για πολλή ώρα, όπως επίσης και τα παραμύθια που διαρκούν .... "για πάντα". Πράγματα που θέλεις να τους πεις, καλύτερα δραματοποιήστε τα, χορέψτε τα γενικώς κινηθείτε και ανάλογα με την ηλικία οι δραστηριότητες μπορεί να αλλάζουν στην αρχή ανά πέντε λεπτά, μετά ανά δέκα και στο τσακίρ κέφι ανά τέταρτο.

Πρέπει να τους μάθεις να παίζουν ανά δύο, άντε ανά τρία καθώς και να εδραιώσεις ρουτίνες τάξης ειδικά στα θέματα της τουαλέτας (γιατί υποθέτω ότι θα έχεις και εκπαίδευση τουαλέτας με ατές τις ηλικίες που αναφέρεις). Το χω δει το έργο με λίγο λιγότερα παιδιά (18 που έγιναν 22) μόνο που το ένα είχε αυτισμό και ακόμη ένα, όπως αποδείχτηκε είχε τρομερό θέμα υπερκινητικότητας και διάσπασης προσοχής.

Καλό κουράγιο σε όλες και καλό διορισμό.
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος xaradim

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: Εργασία νηπιαγωγού σε δημοτικο παιδικο σταθμό
« Απάντηση #16 στις: Ιούνιος 04, 2009, 04:06:09 μμ »
   Γειά σας!! Εδω και δυο μέρες εργαζομαι σε παιδικο σταθμο του δημου μου με διμηνη συμβαση  ΠΕ Νηπιαγωγος. Το τμημα που πηρα εχει απο την αρχη της χρονιας μια βρεφονηπιοκομο. Τα παιδια ειναι ηλικιας 2,5-3 ετων. Ρωτησα την συναδελφο για το προγραμμα που ακολουθειται στον παιδικο και απαντησε " το προγραμμα εχει τελειωσει, οτι καναμε καναμε". Την πρωτη μερα παρακολουθησα πως εργαζεται και προσπαθησα να μαθω τι εχουν κανει τα παιδια μεχρι τωρα. Η κοπελα ειναι εμφανως κουρασμενη και οπως μου ειπε ανυπομονει να τελειωσει η περιοδος. Εκτος απο τις ωρες φαγητου, οφηνει ελευθερα τα παιδια να παιζουν με αποτελεσμα επειδη ειναι μικρα και πολυ ζωηρα να γινεται χαμος.
   Εχω ολη την διαθεση και ορεξη να δουλεψω με τα παιδια και πολυ αγαπη, δεν εχω ομως καθολου εμπειρια (εκτος απο τις πρακτικες) καθως προσφατα τελειωσα την σχολη μου και δεν εχω ξανα εργαστει, θα ηθελα να με βοηθησετε πως μπορω να απασχολησω δημιουργικα παιδια τετοιας ηλικιας, πως μπορω να προκαλεσω για λιγα λεπτα το ενδιαφερον τους, οπως προειπα ειναι πολυ ζωηρα. Καταλαβαινετε οτι θελω να εκμεταλλευτω την ευκαιρια που εχω ωστε να αποκομισω οσα περισσοτερα μπορω απο την επαφη μου με τα παιδια. Ευχαριστω...

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: Εργασία νηπιαγωγού σε δημοτικο παιδικο σταθμό
« Απάντηση #17 στις: Ιούνιος 04, 2009, 11:29:11 μμ »
Καλή συνέχεια με τη δουλεία σου xaradim, θα αποκτήσεις εμπειρία έστω και με μικρότερα παιδιά και αυτό είναι πολύ θετικό. Εγω δυστυχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω γιατί δεν έχω δουλέψει με μικρά παιδιά ούτε έχω εκπαιδευτεί για τέτοιες ηλικίες :-\(κάτω των 4). Παρόλα αυτά το μάτι μου πήρε στο Σαββάλα κάποιο βιβλιαράκι με δραστηριότητες για παιδικούς σταθμούς! Νομίζω πως πρέπει να ρίξεις μια ματιά ;)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εργασία νηπιαγωγού σε δημοτικο παιδικο σταθμό
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:51:33 »

Αποσυνδεδεμένος xaradim

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: Εργασία νηπιαγωγού σε δημοτικο παιδικο σταθμό
« Απάντηση #18 στις: Ιούνιος 04, 2009, 11:39:13 μμ »
Βασιλικη μου σε ευχαριστω πολυ!! Ουτε και εγω εχω εκπαιδευτει για τετοιες ηλικιες και εφοσον δεν εχω εργαστει καθολου εχω αγχωθει πολυ.

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: Εργασία νηπιαγωγού σε δημοτικο παιδικο σταθμό
« Απάντηση #19 στις: Ιούνιος 04, 2009, 11:48:11 μμ »
Τίποτα :). Όλα θα πάνε καλά ;)! Δεν χρειάζεται άγχος! Ψάξε να βρεις υλικό και δραστηριότητες κατάλληλες για την ηλικία και να κάνεις πολλές εναλλαγές (δραστηριοτήτων και υλικού).
Εδω στο φόρουμ έχουμε πολλές καλές και έμπειρες συναδέλφους και θα σου δώσουν τα "φώτα" τους σύντομα ;) ;)

Αποσυνδεδεμένος ΑΚ Νηπιαγωγός

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εργασία νηπιαγωγού σε δημοτικο παιδικο σταθμό
« Απάντηση #20 στις: Ιούνιος 05, 2009, 11:19:12 πμ »
Υπάρχει ακόμα δυνατότητα εργασίας σε δημοτικό παιδικό σταθμό? Νόμιζα πως δεν παίρνουν πια ΠΕ..

Αποσυνδεδεμένος dionisiac

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 102
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εργασία νηπιαγωγού σε δημοτικο παιδικο σταθμό
« Απάντηση #21 στις: Ιούνιος 07, 2009, 10:02:55 μμ »
Dionisiac το μόνο που σε σώζει με τα μικρά παιδιά είναι η πολλή κίνηση και συχνές αλλαγές δραστηριοτήτων. Ξέχνα την "παρεούλα" για πολλή ώρα, όπως επίσης και τα παραμύθια που διαρκούν .... "για πάντα". Πράγματα που θέλεις να τους πεις, καλύτερα δραματοποιήστε τα, χορέψτε τα γενικώς κινηθείτε και ανάλογα με την ηλικία οι δραστηριότητες μπορεί να αλλάζουν στην αρχή ανά πέντε λεπτά, μετά ανά δέκα και στο τσακίρ κέφι ανά τέταρτο.

Πρέπει να τους μάθεις να παίζουν ανά δύο, άντε ανά τρία καθώς και να εδραιώσεις ρουτίνες τάξης ειδικά στα θέματα της τουαλέτας (γιατί υποθέτω ότι θα έχεις και εκπαίδευση τουαλέτας με ατές τις ηλικίες που αναφέρεις). Το χω δει το έργο με λίγο λιγότερα παιδιά (18 που έγιναν 22) μόνο που το ένα είχε αυτισμό και ακόμη ένα, όπως αποδείχτηκε είχε τρομερό θέμα υπερκινητικότητας και διάσπασης προσοχής.

Καλό κουράγιο σε όλες και καλό διορισμό.
Rιτακι μου σ' ευχαριστω για τισ συμβουλες ...και συγνωμη για την καθυστερημενη απαντηση...αλλα τρεχω και δεν φτανω
6 ωρες στον παιδικο,2 ωρες πηγαινελα,λιγο να βοηθησω τα παιδια μου που δινουν εξετασεις...και μετα αλλο κανα 5ωρο να ψαχνωνα βρω δραστ γιατην επομενη μερα ...
και μεσα σ΄ολα αυτα να δινεις και την μαχη σου με τισ αλλες κοπελες στο σταθμο
που ακουν για δραστηρ. και βγαζουν σπυρια..
Λοιπον την πρωτη βδομαδα ασχοληθηκαμε μεσα σε θυελλα διαμαρτυριων( απο τις αλλες συναδελφους) με το διαστημα..
(διαστημοπλοια,σκυλιτσα Λαικα,σεληνη,ομιοωμα πλανητωνκλπ)
Την αλλη εβδομαδα μιλησαμε για το καλοκαιρι σαν εποχη,τα φρουτα του καλοκαιριου,τις ασχολιες των ανθρωπων,τα σχεδια μας για το καλοκαιρι που θα΄ρθει, τα μετρα προφυλαξης απο τον ηλιο και τον καυσωνα -η πρωτη ομαδικη μας εργασια..βγαλαμε τους κανονες ολοι μαζι,εγω τους εγραψα οπως τους γραφουν οι μεγαλοι και τα παιδια τους ζωγραφισαν για να τους θυμουνται αυτα-
Την εβδομαδα που μας ερχεται θελω να μιλησουμε για το περιβαλλον...αλλα δεν μπορω να βρω κατι απλο που να ταιριαζει
με τις δυνατοτητες των παιδιων μου και τιςαναγκες τους...σκεφτομουν κατι σε κουκλοθεατρο αλλα δεν εχω κατι συγκεκριμενο
Οποιος εχει αναλογο υλικο η ιδεες θα με βοηθουσε αφανταστα...
Σας ευχαριστω  και παλι..









Αποσυνδεδεμένος nandoo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Εργασία νηπιαγωγού σε δημοτικο παιδικο σταθμό
« Απάντηση #22 στις: Ιούνιος 13, 2009, 05:38:11 μμ »
καλησπερα.λιγο αργα φανταζομαι πως σου προτείνω ιδεες αλλα...
με τα παιδια που εχεις αυτης της ηλικιας μπορεις να κανεις απλα πραγματα.π.χ.φτιαξτε ενα χαρτινο κουτι για ανακυκλωση χαρτιου, μιληστε για ανακυκλωση,εαν ειναι δυνατον κανετε καμια εξορμηση στη φυση  σε ενα παρκο,φτιαξτε ενα φυτολογιο,φυτεψτε λουλουδια σε κυπελακια η σπορους και παρακολουθηστε την εξελιξη τους.
θα κοιταξω τι αλλες δραστηριοτητες μπορεις να κανεις σε αυτη την ηλικια και ισως μπορεσω να σε βοηθησω εστω και καθυστερημενα :-[

Αποσυνδεδεμένος KASIANOS

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 114
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εργασία νηπιαγωγού σε δημοτικο παιδικο σταθμό
« Απάντηση #23 στις: Ιούνιος 15, 2009, 04:38:14 μμ »
καταλαβα σκοτωνεστε και εσεισ βρεφονηπιοκομοι και νηπιαγωγοι
τι τραγικο............!!!!!!

τελικα στην ελλαδιτσα αυτο που μαθαινουμε σιγουρα ειναι πωσ ο ενασ να βγαζει τα ματια του αλλου........!!!!!!!!!!!

ντροπη

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: Εργασία νηπιαγωγού σε δημοτικο παιδικο σταθμό
« Απάντηση #24 στις: Ιούνιος 15, 2009, 05:26:35 μμ »
καταλαβα σκοτωνεστε και εσεισ βρεφονηπιοκομοι και νηπιαγωγοι
τι τραγικο............!!!!!!

τελικα στην ελλαδιτσα αυτο που μαθαινουμε σιγουρα ειναι πωσ ο ενασ να βγαζει τα ματια του αλλου........!!!!!!!!!!!

ντροπη
Bλέπεις ανθρώπους να "σκοτώνονται" ??? ???;;; Συζητάμε συνάδελφοι εκπαιδευτικοί (ΠΕ 60)σε ένα ωραιότατο κλίμα, όπως πάντα.
Καλύτερα πριν σχολιάσουμε να διαβάζουμε  :-X :-X :-X......
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 15, 2009, 05:32:42 μμ από vasilikiP »

Αποσυνδεδεμένος xionati

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 477
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εργασία νηπιαγωγού σε δημοτικο παιδικο σταθμό
« Απάντηση #25 στις: Ιούνιος 15, 2009, 08:26:30 μμ »
Μάλλον κάτι άλλο εννοεί ο kassianos και το κάνει κακοπροαίρετα. Αγαπητέ, άλλο βρεφοκόμος και άλλο νηπιαγωγός. Είναι εύκολο να βγάζεις συμπεράσματα για πράγματα που δεν ξέρεις...όσο για τη δουλειά πραγματικά σκοτωνόμαστε!Δεν έχεις ιδέα τι σημαίνει να έχεις στην τάξη 25 νήπια και να πασχίζεις καθημερινά με κατάλληλα σχέδια μαθημάτων και δραστηριότητες να συμβάλλεις στη γνωστικη τους ανάπτυξη και ταυτόχρονα να έχεις μάτια και στην πλάτη για να εξασφαλίσεις την ασφάλειά τους και τη σωματική ακεραιότητα.Εμείς οι νηπιαγωγοί ούτε "πυργάκια από χαρτί φτιάχνουμε"όπως άκουσα από κάποιον εξυπνάκια, ούτε πίνουμε τα καφεδάκια μας στα διαλλείματα.
νηπιαγωγός

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: Εργασία νηπιαγωγού σε δημοτικο παιδικο σταθμό
« Απάντηση #26 στις: Ιούνιος 15, 2009, 09:18:35 μμ »
xionati δεν ξέρω πως το εννοεί ο "καλοπροαίρετος"  :P KASIANOS και για ποιό λόγο θέλει να δημιουργήσει ένταση. Η άποψη ανθρώπου...που δεν έχει καμία σχέση με τον κλάδο και τις σπουδές μας, το αντικείμενο μας δεν μας αφορά καθόλου  ::) :P  σωστά;;;

Αποσυνδεδεμένος xionati

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 477
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εργασία νηπιαγωγού σε δημοτικο παιδικο σταθμό
« Απάντηση #27 στις: Ιούνιος 15, 2009, 11:02:14 μμ »
Σωστά!!! ;)
νηπιαγωγός

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158562
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 496
Σύνολο: 511

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.092 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.