*

Αποστολέας Θέμα: Ρυθμίσεις ωραρίου για μητέρες/πολύτεκνους  (Αναγνώστηκε 26071 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Ρυθμίσεις ωραρίου για μητέρες/πολύτεκνους
« Απάντηση #70 στις: Οκτώβριος 20, 2016, 07:19:47 μμ »
Έχοντας δουλέψει 2 χρόνια το πρόγραμμα σε σχολεία, μπορώ να δώσω την οπτική της άλλης πλευράς: το πρόγραμμα είναι φοβερά πολύπλοκο πράγμα και τα πράγματα γίνονται κάθε χρόνο χειρότερα. Το συνεχόμενο 2ωρο των θρησκευτικών φέτος έχει κάνει την κατάσταση απελπιστική.

Έχω ακούσει διάφορα παράπονα περί του προγράμματος -από λογικά έως εξωφρενικά. Τα περισσότερα απλώς ήταν αδύνατα, λόγω των πολλαπλών περιορισμών που υπάρχουν. Από εκεί και πέρα, η ασφαλέστερη επιλογή είναι να πας στον υπεύθυνο του προγράμματος με έτοιμες τις αλλαγές που θέλεις. Δεν υπάρχει περίπτωση να πει όχι, φτάνει να μην διαλύεις το πρόγραμμα των άλλων και να λάβεις υπόψη σου τους περιορισμούς του σχολείου, πχ. εκ των πραγμάτων οι κατευθύνσεις πρέπει να γίνονται πρώτες ώρες, οπότε οι καθηγητές που έχουν γενική παιδεία αναγκαστικά θα πάνε τις τελευταίες, για να δώσω ένα παράδειγμα. Αυτό δεν αλλάζει, ούτε είναι θέμα εύνοιας. Ξέρω πως είναι δύσκολο να κάνει κάποιος αλλαγές στο πρόγραμμα, αλλά αν είναι όντως τόσο σοβαρή η κατάσταση, μπορείς να ζητήσεις βοήθεια από γνωστούς και φίλους που έχουν εμπειρία στο θέμα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ρυθμίσεις ωραρίου για μητέρες/πολύτεκνους
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:35:08 »

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4125
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ρυθμίσεις ωραρίου για μητέρες/πολύτεκνους
« Απάντηση #71 στις: Οκτώβριος 20, 2016, 09:29:18 μμ »
Σε αυτό συμφωνώ, φέτος βοηθούσα τον προγραμματιστή και είδα πόσο περίπλοκο είναι -  ειδικά οι συνεννοήσεις με άλλα σχολεία!

Να προσθέσω επίσης, ότι όταν κάποιος συγκρίνει το πρόγραμμά του με άλλους, να το συγκρίνει με όσους έχουν περίπου ίδιο ωράριο. Κι εγώ που έχω 23 ώρες είμαι σχεδόν κάθε μέρα 8-2 γιατί στα πεντάωρά μου επιδιώκω να έχω 2 κενά. Δεν θα συγκρίνω το πρόγραμμά μου με όσους έχουν 18 ώρες, εκ των πραγμάτων το δικό τους θα είναι πιο ελαφρύ, ούτε θα απαιτήσω να έχουν κι εκείνοι 2 κενά τη μέρα μόνο και μόνο για να νιώσω εγώ λιγότερο αδικημένη. Το μόνο που θα απαιτήσω είναι να μην γκρινιάζουν!!!! Το πρόγραμμά μου θα το συγκρίνω με κάποιον που έχει 23, άντε 21 ώρες. Εκεί θα φανεί ποιος είναι ευνοημένος.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159609
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 418
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 377
Σύνολο: 380

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.092 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.