*

Αποστολέας Θέμα: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα  (Αναγνώστηκε 300169 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
εν οψη του τελους της σχολικης σαιζον θα ελεγα να κανουμε ενα απολογισμο των λαθων μας σχετικα με την επιλογη, τις τιμες, του τι ζητησαμε και τελικα του τι βρηκαμε στα ιδιαιτερα και τελος πώς τα αντιμετωπισαμε.
Προσωπικα θα ελεγα να ορισουμε τις τιμες των ιδιαιτερων μαθηματων σε καποιο στανταρ ωστε να μη υποτιμουμε τον εαυτο μας και το εργο μας.

βεβαια,για τον καθενα απο μας αλλο ειναι το στανταρ: τοσο τα αρχαια, τοσο τα νεα, τοσο για γυμνασιο,τοσο για λυκειο. και ετσι πρεπει να ειναι. Αυτο που λεω ειναι να καθορισουμε απο την αρχη μεσα μας οι ιδιοι τις τιμες και να μη κανουμε "εκπτωσεις" για τις οπιες θα μετανοιωσουμε αργοτερα.

πιστευω, τελος,οτι αν πουμε τοσα παιρνω για εκθεση/αρχαια και δεν κανουμε υποχωρηση θα ειμαστε πιο κερδισμενοι, απο το να "ριξουμε " τις τιμες για να παρουμε περισσοτερα ιδιαιτερα. σεβασμος,πρωτα απ'ολα στον εαυτο μας,στο εργο μας,στο παιδι.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 24, 2013, 10:23:17 πμ από Stelios »
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος VITA

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
15e για γυμνάσιο και 20e  για λύκειο θεωρώ ότι είναι ικανοποιητικά, με δεδομένο ότι οι αποστάσεις είναι λογικές και οι ώρες από 3 και πάνω την εβδομάδα. για παράδειγμα αν ένα γυμνάσιο θέλει μια ώρα την εβδομάδα ανεβάζεις το 15 σε 17 ή 18. τώρα πάλι αν ένα παιδί λυκείου θέλει 10+ ώρες την εβδομάδα, μπορείς να κατεβάσεις λίγο την τιμή από το 20άρι. θα ήθελα κι εγώ να ακούσω κι άλλες απόψεις σχετικά...

Αποσυνδεδεμένος gringa

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
    • Προφίλ
Στην πόλη μου (μικρή επαρχιακή) είναι πολύ δύσκολο -έως ακατόρθωτο- να πάρεις για γυμνάσιο 15 ευρώ. Στο Λύκειο το 20ρικο το δίνουν πιο εύκολα, κυρίως στην κατεύθυνση. Προσωπικά ζωτάω 13 στο γυμνάσιο, 15 Α Λυκείου και 18 κατεύθυνση. Αν και δεν έχω μεγάλη διδακτική εμπειρία, νομίζω ότι οι τιμές μου είναι προσιτές. Παρ' όλα αυτά υπήρξαν και κάποιες οικογένειες που αρνήθηκαν να δώσουν τα συγκεκριμένα χρήματα γιατί τα βρήκαν υπερβολικά. Αυτό που θέλω να πω είναι πως ένα ιδιαίτερο που στην Αττική ή κάπου αλλού θεωρείται "ξεφτιλα", σε κάποια άλλη περιχή μπορεί να θεωρηθεί "καλοπληρωμένο". Και φυσικά παίζει ρόλο και η εμεπειρία του κάθε δασκάλου.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 20, 2009, 09:53:21 μμ από gringa »

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
[disclaimer]Το παρακάτω μήνυμα έχει κυρίως περιπαιχτική διάθεση (αλλά και ολίγη σοβαρότητα)[/disclaimer]

Μarkos αυτό που προτείνεις υπάρχει ήδη για όσους εξασκούν νόμιμα το επάγγελμα. Λέγεται "κλαδικά συνδικάτα" και "συλλογικές συμβάσεις" των καθηγητών στον ιδιωτικό τομέα. Γι αυτούς που το εξασκούν παράνομα λέγεται αλλιώς .... καρτέλ  :P
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 21, 2009, 12:40:33 μμ από happiness »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
[disclaimer]Το παρακάτω μήνυμα έχει κυρίως περιπεχτική διάθεση (αλλά και ολίγη σοβαρότητα)[/disclaimer]

Μarkos αυτό που προτείνεις υπάρχει ήδη για όσους εξασκούν νόμιμα το επάγγελμα. Λέγεται "κλαδικά συνδικάτα" και "συλλογικές συμβάσεις" των καθηγητών στον ιδιωτικό τομέα. Γι αυτούς που το εξασκούν παράνομα λέγεται αλλιώς .... καρτέλ  :P

 ;D  ;D  ;D  ;D
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος VITA

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
[disclaimer]Το παρακάτω μήνυμα έχει κυρίως περιπεχτική διάθεση (αλλά και ολίγη σοβαρότητα)[/disclaimer]

Μarkos αυτό που προτείνεις υπάρχει ήδη για όσους εξασκούν νόμιμα το επάγγελμα. Λέγεται "κλαδικά συνδικάτα" και "συλλογικές συμβάσεις" των καθηγητών στον ιδιωτικό τομέα. Γι αυτούς που το εξασκούν παράνομα λέγεται αλλιώς .... καρτέλ  :P
ΣΩΣΤΟ κι αυτό!

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
σωστοτατο!!!!
αλλα εγω δεν μιλαω μονο γαι τιμες. λεω πως κανουμε την επιλογη των μαθηματων που μας προκυπτουν για ιδιαιτερο. και πως προχωραμε οταν προκυψουν προβληματα.
οπωσδηποτε η τιμη ειναι ενα απο τα βασικοτερα κριτηρια, αναγκαιος ορος πλην ομως οχι επαρκης.

συνεργαζομαστε εξ αρχης με τους γονεις?
ειμαστε αυστηροι οταν επιβαλλεται?
σταματαμε το ιδιαιτερο οταν δεν αποδιδει ή αδιαφορει ο μαθητης?
σταματαμε το ιδιαιτερο οταν ειμαστε απληρωτοι  απο καιρο?
ειμαστε συνεπεις/ή ειναι συνεπεις με το ιδιαιτερο ή "κυριε, να το κανουμε αλλη μερα γιατι....εχω εντικιουρ;"
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος legend

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
    • Προφίλ
σωστοτατο!!!!
αλλα εγω δεν μιλαω μονο γαι τιμες. λεω πως κανουμε την επιλογη των μαθηματων που μας προκυπτουν για ιδιαιτερο. και πως προχωραμε οταν προκυψουν προβληματα.
οπωσδηποτε η τιμη ειναι ενα απο τα βασικοτερα κριτηρια, αναγκαιος ορος πλην ομως οχι επαρκης.

συνεργαζομαστε εξ αρχης με τους γονεις?
ειμαστε αυστηροι οταν επιβαλλεται?
σταματαμε το ιδιαιτερο οταν δεν αποδιδει ή αδιαφορει ο μαθητης?
σταματαμε το ιδιαιτερο οταν ειμαστε απληρωτοι  απο καιρο?
ειμαστε συνεπεις/ή ειναι συνεπεις με το ιδιαιτερο ή "κυριε, να το κανουμε αλλη μερα γιατι....εχω εντικιουρ;"
αισχυλικό ρητό " ο παθός μαθός!" στην αρχή ξεκινάς με την αγωνία μήπως δε βρεις ιδιαίτερα και παίρνεις ό,τι να ναι. εγώ βρέθηκα στην αρχή της " καριέρας" μου σε ένα άγνωστο μέρος και το κάθε μάθημα ήταν " λουκούμι". υπέμεινα πολλά, πάρα πολλά...μέχρι που την πάτησα και έβαλα μυαλό!
καμμιά ακύρωση άνευ - σοβαρότατου-  λόγου, κι αν είναι για ψύλου πήδημα πληρώνεται κανονικά το μάθημα, ξεκαθαρισμένο από την αρχή όπως και ότι είναι απαραίτητη η συνεργασία με τους γονείς. σε περίπτωση που μια, δυο δεν ακολουθεί το πρόγραμμά μου, έχω φύγει! δεν υπάρχει νόημα...όσο για την πληρωμή...συμφωνείς από την αρχή σε 10 μαθήματα, κάθε μήνα να πληρώνεσαι, κάνεις ένα διακανονισμό, αν γνωρίζεις ότι υπάρχουν οικονομικά προβλήματα κάνεις υπομονή...αν ξεφύγει λίγο η κατάσταση, (δε μου έχει τύχει ευτυχώς) φεύγεις;;; δεν ξέρω, αν το έχεις συμφωνήσει...για τον τελευταίο αυτό λόγο, τα χρήματα, δύσκολα θα άφηνα μαθητή στη μέση της προετοιμασίας του...
"όσο γνωρίζεις πιο καλά τόσο αγαπάς πιο πλέρια"

Αποσυνδεδεμένος gvaggis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
καμμιά ακύρωση άνευ - σοβαρότατου-  λόγου, κι αν είναι για ψύλου πήδημα πληρώνεται κανονικά το μάθημα, ξεκαθαρισμένο από την αρχή

καλά εδώ ξεφύγαμε λίγο έτσι;;
να σε πληρώνουν για υπηρεσίες που ΔΕΝ έχεις προσφέρει πρώτη φορά το ακούω!!
δηλαδή, ΟΚ μαγκιά σου..δε λέω..μακάρι να με πλήρωναν κ εμένα όταν με ακύρωναν :)
απλά δε νομίζω πως υπάρχει ρεαλιστική βάση σε αυτό.

Τι εννοείς "σοβαρότατου" λόγου;;Μόνο την ασθένεια;
Το παιδί έχει κάθε δικαίωμα να ΜΗΝ σε χρειαστεί κάποιες φορές.

Δηλαδή αν το παιδί κατανοήσει πλήρως το συγκεκριμένο μάθημα στη παράδοση κ δεν χρειάζεται βοήθεια στις ασκήσεις δε μπορεί να σου πεί πως θα ήθελε να μην πας;;;
Προσωπικά όταν βλέπω μαθητές μου που προηγουμένως είχαν ΤΕΡΑΣΤΙΟ πρόβλημα να πρακολουθήσουν τον καθηγητή τους, να μου λένε ξαφνικά (ακόμα κ λίγη ώρα πριν το μάθημα) να μην πάω γιατι τις έλυσαν μονοι τους, εγώ χαίρομαι!!!!Κ τους συγχαίρω!!!

Τώρα αν μιλάμε για "πεντικιούρ" όπως είπε κ ο φίλος τότε το πράγμα αλλάζει.Μιλάς με τους γονείς.Εάν κάτι τέτοιο γίνει συνήθεια, τότε εγώ προσωπικά δεν αναλαμβάνω κ του χρόνου το συγκεκριμένο μαθητή.Στη μέση της χρονιάς θα άφηνα μόνο μαθητή που θα με είχε προσβάλλει προσωπικά(δε μου έχει τυχεί ευτυχώς!!!Άλλα έχει τύχει σε συναδέλφους).

Στα λεφτά είμαι υπομονετικός.Όχι επειδή είμαι large χαρακτήρας, αλλά γιατί οι σχέσεις που χτίζω με τις οικογένειες δεν μου επιτρέπουν να μην είμαι ελαστικός..Αν κάτι σε ενοχλεί παρόλαυτα σωστό είναι να το θίγεις κ να το συζητάς.


« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 25, 2009, 03:28:52 μμ από gvaggis »

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
το οικονομικο ειναι πολυδιαστατο. εξαρταται απο τη σχεση που εχεις με την οικογενεια (γνωστοι,φιλοι κλπ κλπ)
οταν ομως εισαι σε μια μεγαλη πολη και ψαχνεις μαθηματα, δεν ξερεις σε τι ....λουκουμια θα πεσεις!!!
εγω στην αρχη εχασα λεφτα (ευτυχως οχι πολλα).
τωρα πια παω με τσαμπουκα και λεω τοσα εχει, τοτε πληρωνομαι. μαθημα δε χανεται ποτε εκτος απο σοβαροτατο λογο. εληξε. τελος.
αν θελουν κανουν μαθημα αν οχι, γεια χαρα.

δεν συμφωνω με το σκεπτικο σου gvaggis.(αν δεν καταλαβα καλα τα λεγομενα σου,συγγνωμη) το μαθημα δεν χανεται γιατι ο μαθητης δεν εχει ..."παρακατω" αλλα το ιδιο ή για οποιο αλλο μη ουσιαστικο λογο. ειναι θεμα σεβασμου, υπευθυνοτητας,σοβαροτητας.
θα κανεις επαναληψη σε καποια πραγματα, θα εχεις την ευκαιρια να δεις καποια αλλα θεματα κλπ κλπ.
παντως μαθημα δεν χανεις γιατι χαλαρωνει μετα ολο το ....συστημα.

αρχη μου στα ιδιαιτερα: η αυστηροτης,η πειθαρχια,η συνεπεια,ο σεβασμος προς μαθητη και απο το μαθητη προς το δασκαλο.
α, και η σημαια του παναθηναικου παντα να υπαρχει πανω απο το γραφειο.(βασικη προυποθεση)
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 25, 2009, 03:42:27 μμ από Μarkos »
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ

καλά εδώ ξεφύγαμε λίγο έτσι;;
να σε πληρώνουν για υπηρεσίες που ΔΕΝ έχεις προσφέρει πρώτη φορά το ακούω!!


Το φροντιστήριο των Αγγλικών, όμως, δεν σου επιστρέφει λεφτά, αν όλη τη χρονιά απουσίαζες 10 φορές.
Ούτε οι γονείς λένε "έλειψε 10 φορές ο Γιάννης, από τα 500 ευρώ που ζητήσατε θα σου δώσω 480".


Τι εννοείς "σοβαρότατου" λόγου;;Μόνο την ασθένεια;
Το παιδί έχει κάθε δικαίωμα να ΜΗΝ σε χρειαστεί κάποιες φορές.


Ο δάσκαλος δεν είναι ψωμί.
"Αντρα, μην φέρεις ψωμί σήμερα, μας έμεινε αρκετό από χτες!"
Εξάλλου, πάντα υπάρχει χρόνος και διάθεση από τον δάσκαλο για ασκήσεις και επανάληψη.
Δυστυχώς, το παιδί νομίζει (και, δυστυχώς, και οι γονείς...) πως "α, πήγαμε εκδρομή σήμερα και έχουμε τα ίδια μαθηματικά για αύριο! Άρα, δεν έχω διάβασμα!"


Δηλαδή αν το παιδί κατανοήσει πλήρως το συγκεκριμένο μάθημα στη παράδοση κ δεν χρειάζεται βοήθεια στις ασκήσεις δε μπορεί να σου πεί πως θα ήθελε να μην πας;;;
Προσωπικά όταν βλέπω μαθητές μου που προηγουμένως είχαν ΤΕΡΑΣΤΙΟ πρόβλημα να πρακολουθήσουν τον καθηγητή τους, να μου λένε ξαφνικά (ακόμα κ λίγη ώρα πριν το μάθημα) να μην πάω γιατι τις έλυσαν μονοι τους, εγώ χαίρομαι!!!!Κ τους συγχαίρω!!!


Χμμμμμ... Μάλλον βαριούνται και προτιμούν το παιχνίδι, την ανεμελιά και τη βόλτα με τους γονείς (γιατί και οι γονείς τα ξεσηκώνουν ουκ ολίγες φορές...) από το μάθημα με το δάσκαλο...
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
τετοια ταυτηση αποψεων bikini πρωτη φορα την εχουμε......

ανησυχω......
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
τετοια ταυτηση αποψεων bikini πρωτη φορα την εχουμε......

ανησυχω......

 :o  :o  :o  :o

 ;D  ;D  ;D  ;D

 :P  :P  :P  :P

Πολλές φορές, μάλλον ελάχιστες, μιλάς και λογικά, φίλε Μάρκο!  ;D  ;D  :P  :P 
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος gvaggis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ

Το φροντιστήριο των Αγγλικών, όμως, δεν σου επιστρέφει λεφτά, αν όλη τη χρονιά απουσίαζες 10 φορές.
Ούτε οι γονείς λένε "έλειψε 10 φορές ο Γιάννης, από τα 500 ευρώ που ζητήσατε θα σου δώσω 480".


Κ ποιός σου είπε πως επιθυμώ να είμαι το ίδιο απρόσωπος κ γύφτουλας με τα φροντιστήρια;


Ο δάσκαλος δεν είναι ψωμί.
"Αντρα, μην φέρεις ψωμί σήμερα, μας έμεινε αρκετό από χτες!"
Εξάλλου, πάντα υπάρχει χρόνος και διάθεση από τον δάσκαλο για ασκήσεις και επανάληψη.
Δυστυχώς, το παιδί νομίζει (και, δυστυχώς, και οι γονείς...) πως "α, πήγαμε εκδρομή σήμερα και έχουμε τα ίδια μαθηματικά για αύριο! Άρα, δεν έχω διάβασμα!"


Ο δάσκαλος ΣΙΓΟΥΡΑ δεν είναι ψωμί που τέλειωσε , αλλά κ οι οικογένειες δεν είναι το ΑΤΜ του δασκάλου έτσι;
Τα μαθήματα ΔΕΝ είναι υποχρεωτικά.Γίνονται για να βελτιωθεί ο μαθητής.Άπαξ κ κάτι τέτοιο διαπιστωθεί μπορεί ΚΑΛΛΙΣΤΑ το ιδιαίτερο να σταματησει ΕΝΤΕΛΩΣ.
Οποιαδήτε άλλη αντιμετώπιση απέναντι στο μάθημα δίνει προεκτάσεις δημοσιουπαλληλισμου κ είναι κρίμα εμείς οι νέοι στο στίβο της εκαπίδευσης να σκεφτόμαστε έτσι.



Χμμμμμ... Μάλλον βαριούνται και προτιμούν το παιχνίδι, την ανεμελιά και τη βόλτα με τους γονείς (γιατί και οι γονείς τα ξεσηκώνουν ουκ ολίγες φορές...) από το μάθημα με το δάσκαλο...


Για να μη παρεξηγηθώ...Δεν εννοώ πως όταν διαπιστώνω τέτοιες συμπεριφορές μου φτιάχνει η διάθεση..Ούτε πως δε θα μου λείψουν τα συγκεκριμένα εισοδήματα στο τέλος της ημέρας..
Απλά πιστεύω πως ο ΠΛΗΡΩΣ υπεύθυνος για την διαπεδαγώγηση του παιδιού είναι ο γονιός του , οποίος αν στη τελική θέλει το παιδί του να παίξει κ να μην κάνει μάθημα, κακό του κεφαλιού του..Εγώ το πολύ-πολύ να του πω την γνώμη μου, να του συστήσω προσοχή και...ΤΕΛΟΣ!
Δεν γίνεται να τους κυνηγάω απο πίσω με το πορτοφόλι.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159621
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 467
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 444
Σύνολο: 456

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.09 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.