*

Αποστολέας Θέμα: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα  (Αναγνώστηκε 300137 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gvaggis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ

Κανείς σας δεν δίνει αποδείξεις; Δεν σας έχουν ζητήσει αποδείξεις οι γονείς; Τα φροντιστήρια δίνουν αποδείξεις, οι οποίες εκπίπτουν από τη δήλωση εισοδήματος του γονέα, οπότε το θεωρώ λογικό να μου ζητήσουν απόδειξη... και προετοιμάζομαι ανάλογα. Γι'αυτό και έθεσε το ερώτημα, επειδή εσείς προφανώς έχετε μεγαλύτερη εμπειρία :)

Αντιλαμβάνεσαι πως το ερώτημα σου έπεσε στο κενό καθότι συγκρίσεις με τα φροντιστήρια κ τον "επαγγελματισμό" τους γίνονται μόνο όταν βολεύεται το επιχείρημα (πχ... "Στο φροντιστήριο δεν χάνονται ώρες, γιατί να χάνονται στα ιδιαίτερα κτλ..)


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Eleni_volos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 84
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λογιστικη & Χρηματοοικονομικη
    • Προφίλ
Γεια σε ολους.....
καλως σας  βρηκα .....εδω Ελενη απο Βολο

Για το θεμα θα συμφωνησω απολυτα με τον Μαρκο γιατι φετος καηκα πολλες φορες απο ακυρες ακυρωσεις... :P :P :P
τον επομενο  Σεπτεμβριο και αφου εχω ζητηση αυτα θα κοπουν μαχαιρι.
Ειμαι οικονομολογος και δουλευω τωρα 2 χρονια σε ενα πασιγνωστο,υπερεπιτυχημενο φροντιστηριο(ολο ειρωνεια αυτο) και δεν μου φτανουν οι γραμμες να περιγραψω τις αδικιες που εχω φαει....
αυτο το προσπερναω,αλλα θα σας πω για τα ιδιαιτερα που εκανα.
Στο αντικειμενο μου εκανα ενα ιδιαιτερο σε εναν τυπο τον οποιο 'απηγαγα' απο το φροντιστηριο και του εκανα μαθημα στο σπιτι. Τον χρεωσα 20 ευρω την ωρα για μικροοικονομια και μακροοικονομια για μεταπτυχιακο.
Ως νεα δεχτηκα να κανω τα παντα, και διευκρινιζω , εκανα μαθημα σε παιδακια δημοτικου. Εκανα ολα τα μαθηματα , γεωγραφια, γλωσσα,μαθηματικα,ιστορια,μια φορα θρησκευτικα(ελεος),ακομα και ζωγραφικη.Στο τελευταιο επεσε πολυ γελιο με τον πιτσιρικα.Εκανα και μαθηματικα σε Α και Β γυμνασιου . Ολα καλα,ευχαριστημενη ειμαι . Αλλα μια συγκεκριμενη μανα ολο αυτο το χρονο με πληρωσε 2 φορες μονο!!!! και με χρωσταει ακομα την τριτη και την φαρμακερη.Και δεν φτανει το οικονομικο θεμα που με καιει,αλλα οι ακυρωσεις την ωρα που εκανα παρκαρισμα εξω απο το σπιτι τους δεν εχουν προηγουμενο. Δεν μπορει θα με εβλεπε απο το παραθυρο...!!! το πιο ακυρο απο ολα σας το κρατησα για το τελος. Και ενω η συννενοηση ηταν για δυο ωρες την μερα , απο μια το καθε παιδι της, μετα τα χριστουγεννα εφτασα στο σημειο να πηγαινω για μιση ωρα μαθημα!!!!!!  Μια μερα μαλιστα εκανα μαθημα 10 ολοκληρα λεπτα (μια ασκηση προσθεση κλασματων στα μαθηματικα Ε δημοτικου)!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Και ηταν η μονη φορα που σηκωθηκε η κυρια απο το κρεβατι και μου ειπε να το χρεωσω ολοκληρη ωρα. Μετα απο αυτα ειναι δυνατον να ειμαι ελαστικη και του χρονου??????να μην βγαλω ουτε την βενζινη ρε παιδια???

Ακυρο στους ακυρους γονεις!!!
Οικονομολογος σε ανεργια

Αποσυνδεδεμένος legend

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
    • Προφίλ
Ακυρο στους ακυρους γονεις!!!
[/quote]+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++=
"όσο γνωρίζεις πιο καλά τόσο αγαπάς πιο πλέρια"

Αποσυνδεδεμένος returnaround

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ

Αντιλαμβάνεσαι πως το ερώτημα σου έπεσε στο κενό καθότι συγκρίσεις με τα φροντιστήρια κ τον "επαγγελματισμό" τους γίνονται μόνο όταν βολεύεται το επιχείρημα (πχ... "Στο φροντιστήριο δεν χάνονται ώρες, γιατί να χάνονται στα ιδιαίτερα κτλ..)



Ναι gvaggis, το πρόσεξα... πάντως χτες έκοψα την πρώτη μου απόδειξη για 300Ε, δεν ξέρω τι λέτε εσείς, αλλά θα το θεωρούσα ανέντιμο να έχω απαιτήσεις απέναντι στον γονιό (που μετά βίας τα βγάζει πέρα ο ίδιος) για συνέπεια, πληρωμή των ακυρώσεων (ακόμα και όταν γίνονται τελευταία στιγμή) κλπ κλπ αν του προσέφερα υπηρεσίες... κατάμαυρες. Ο άνθρωπος "έπεσε από τα σύννεφα" όταν τον ρώτησα αν θέλει απόδειξη, εκτίμησε το σεβασμό μου στη τσέπη του και με σύστησε σε άλλους δυο γνωστούς του, για να αναλάβω τα παιδιά τους από τη νέα σχολική χρονιά  ;D

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
η πλειονοτητα των γονεων δεν ζητα αποδειξη. ισως για αλλους δικους τους λογους,ευνοητους νομιζω.
αν για παραδειγμα τους ρωτησεις: "με αποδειξη ή οχι;" θα σου πουν
- αν δεν παρω αποδειξη θα ειναι καλυτερη η τιμη;

γενικα, δεν ζητανε λοιπον. αλλα αν καποιος θεωρει οτι ετσι πρεπει να ειναι πολυ καλα κανει και δινει αποδειξη,κατα την αποψη μου.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος frerar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 204
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ


Ναι gvaggis, το πρόσεξα... πάντως χτες έκοψα την πρώτη μου απόδειξη για 300Ε, δεν ξέρω τι λέτε εσείς, αλλά θα το θεωρούσα ανέντιμο να έχω απαιτήσεις απέναντι στον γονιό (που μετά βίας τα βγάζει πέρα ο ίδιος) για συνέπεια, πληρωμή των ακυρώσεων (ακόμα και όταν γίνονται τελευταία στιγμή) κλπ κλπ αν του προσέφερα υπηρεσίες... κατάμαυρες. Ο άνθρωπος "έπεσε από τα σύννεφα" όταν τον ρώτησα αν θέλει απόδειξη, εκτίμησε το σεβασμό μου στη τσέπη του και με σύστησε σε άλλους δυο γνωστούς του, για να αναλάβω τα παιδιά τους από τη νέα σχολική χρονιά  ;D
[/quote]

Θεωρείς δηλαδή ότι σέ σύστησε σε άλλους δύο επειδή κόβεις αποδείξεις άρα σε σέβεται περισσότερο; Γιατί εγώ μετά από 10 χρόνια στα ιδιαίτερα έχω αποκρυσταλλώσει την άποψη πως ο "σεβασμός" του γονιού σχετίζεται μόνο με τους βαθμούς που φέρνει στο σπίτι το παιδί του...

Αποσυνδεδεμένος frerar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 204
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Επίσης άποψή μου: τους γονείς δεν τους λυπόμαστε ποτέ, διότι
α) σε εμάς δείχνουν πόσο δύσκολα τα βγάζουν πέρα (σε ορισμένες περιπτώσεις ισχύει), αλλά έξω κοκορεύονται πως το παιδί τους κάνει ιδιαίτερο και όχι σε ομαδικό φροντιστήριο ακόμη κι αν έχουν να μας πληρώσουν 2 μήνες.
β) στην πραγματικότητα δεν τους ενδιαφέρουμε εμείς (υπάρχουν πολλοί εκεί έξω) και θα στραβώσουν αμέσως ήδη με το πρώτο όχι που θα τους πούμε στην πρώτη απαίτησή τους(πχ όχι δεν έρχομαι να κάνω μάθημα γενικής στο παιδί σου, γιατί όλο το χρόνο δεν του έκανα το συγκεκριμένο μάθημα και θεωρώ ότι δε θα υπάρξει κέρδος γι΄αυτό)
γ) Τους περισσότερους το πρώτο που τους ενδιαφέρει είναι αν έχουμε "πιάσει" το θέμα στις πανελλήνιες
δ) Δεν λυπούνται εμάς όταν μας λένε ότι δε θα ξανακάνει μάθημα το παιδί τους μαζί μας
ε) Μας θεωρούν υπηρέτες των παιδιών τους και όχι καθηγητές τους.

Είμαι απόλυτη; Ναι είμαι, γιατί έχουν καταλάβει πόσο μεγάλη προσφορά υπάρχει εκεί έξω και γιατί η εικόνα του εκπαιδευτικού που τον σέβονταν (με όλα τα προβλήματα που περνάει ο κλάδος μας ) έχει χαθεί προ πολλού...

Αποσυνδεδεμένος k.d.pe03

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 660
    • Προφίλ
Επίσης άποψή μου: τους γονείς δεν τους λυπόμαστε ποτέ, διότι
α) σε εμάς δείχνουν πόσο δύσκολα τα βγάζουν πέρα (σε ορισμένες περιπτώσεις ισχύει), αλλά έξω κοκορεύονται πως το παιδί τους κάνει ιδιαίτερο και όχι σε ομαδικό φροντιστήριο ακόμη κι αν έχουν να μας πληρώσουν 2 μήνες.
β) στην πραγματικότητα δεν τους ενδιαφέρουμε εμείς (υπάρχουν πολλοί εκεί έξω) και θα στραβώσουν αμέσως ήδη με το πρώτο όχι που θα τους πούμε στην πρώτη απαίτησή τους(πχ όχι δεν έρχομαι να κάνω μάθημα γενικής στο παιδί σου, γιατί όλο το χρόνο δεν του έκανα το συγκεκριμένο μάθημα και θεωρώ ότι δε θα υπάρξει κέρδος γι΄αυτό)
γ) Τους περισσότερους το πρώτο που τους ενδιαφέρει είναι αν έχουμε "πιάσει" το θέμα στις πανελλήνιες
δ) Δεν λυπούνται εμάς όταν μας λένε ότι δε θα ξανακάνει μάθημα το παιδί τους μαζί μας
ε) Μας θεωρούν υπηρέτες των παιδιών τους και όχι καθηγητές τους.

Είμαι απόλυτη; Ναι είμαι, γιατί έχουν καταλάβει πόσο μεγάλη προσφορά υπάρχει εκεί έξω και γιατί η εικόνα του εκπαιδευτικού που τον σέβονταν (με όλα τα προβλήματα που περνάει ο κλάδος μας ) έχει χαθεί προ πολλού...
η αλήθεια είναι ότι σε βρίσκω υπερβολικά απόλυτη!με το χέρι στην καρδιά σου λέω το εξής :είμαι μαθηματικος και θα μπορω να βοηθήσω το παιδί μου σε ένα πολύ βασικό μάθημα!όσο αφορά όμως τα υπόλοιπα μαθήματα στα οποία θα του πάρω καθηγητές να του κάνουν ιδιαίτερα,θα είμαι υπερβολικά απαιτιτική απέναντί τους!δεν ανέχομαι ημιμέτρα στην δουλειά τους !και για να σε προλάβω πριν το ρωτήσεις:είμαι άψογη στην δουλειά μου.παίρνω μεν πολλά για την επαρχιακή πόλη στην οποία κάνω ιδιαίτερα αλλά ποτέ μου ως τώρα στα 10 χρόνια που κάνω ιδιαίτερα δεν λούφαρα!κάνω πάντα περισσότερα από ότι περιμένει ένας απαιτικός γονιός και κανείς ως τώρα δεν είχε παράπονο από τον τρόπο δουλειάς μου,ακόμη και τις χρονιές που δεν έχω πιάσει τα θέματα των πανελλαδικών!

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Frerar, θεωρω οτι σωστα μιλας. ετσι ειναι δυστυχως και αυτο νομιζω εχει "καθολικοτητα" δηλ.δεν συμβαινει με μερικους γονεις αλλα με ολους. το πιστευω και γω.
ειναι ανα πασα στιγμη ετοιμοι να σου ριξουν ευθυνες,παντα να χαλασουν τη φημη σου,παντα να φταιει ο καθηγητης και οχι το παιδι....

ευτυχως,που δεν βρεθηκα ακομα σε θεση να υπερασπιστω τον εαυτο μου. τους βλεπω ομως, ετοιμοι με το δακτυλο στην σκανδαλη ειναι...

καλα κανω και τους παιρνω 25 ευρω την ωρα !!!  
παραπανω θα βαλω τωρα, (30) γιατι τσατιστηκα!!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 09, 2009, 02:09:09 μμ από Μarkos »
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
ΟΚ. ας πουμε οτι δεν συμβαινει με ολους αλλα σε ενα πολυ μεγαλο ποσοστο. αυτο ομως δεν σημαινει οτι δεν ισχυει. και το ακουω και απο τους γονεις εδω στη δουλεια που ολα τα ριχνουν στο καθηγητη και οχι στο παιδι τους. ο καθηγητης φταιει αν δεν γραψει καλα, ο καθηγητης γινεται "καθηγηταρα" αν τυχει και πιασει τα θεματα.
δεν εχετε ακουσει το : "εναι καλος καθηγητης ομως  για να τον παρω για το παιδι μου?"
και δεν αναρωτιουνται πρωτα: διαβαζει το παιδι μου εστω και λιγο ή αδικα θα του παρω καθηγητη?
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος gvaggis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Επίσης άποψή μου: τους γονείς δεν τους λυπόμαστε ποτέ, διότι
.....
Σου έχει περάσει από το μυαλό η σκέψη πως ίσως να έπρεπε να ακολουθήσεις άλλο επαγγελματικό δρόμο;
Πραγματικά..Απορώ..
Πως είναι δυνατόν κάποιος να βγάζει εις πέρας μια σχολική χρονιά (χωρίς να χτυπάει εγκεφαλικά) όταν είναι τόσο αρνητικός.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Επίσης άποψή μου: τους γονείς δεν τους λυπόμαστε ποτέ, διότι
.....
Σου έχει περάσει από το μυαλό η σκέψη πως ίσως να έπρεπε να ακολουθήσεις άλλο επαγγελματικό δρόμο;
Πραγματικά..Απορώ..
Πως είναι δυνατόν κάποιος να βγάζει εις πέρας μια σχολική χρονιά (χωρίς να χτυπάει εγκεφαλικά) όταν είναι τόσο αρνητικός.


πραγματι ηταν μια  ατυχης εκφραση. σκληρη αλλα δεν θα το εννοουσε ετσι.
δεν ξερουμε παντως και τι περιπτωσεις της/του ετυχαν, γαιτι αυτα που περιγραφει συμβαινουν.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος k.d.pe03

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 660
    • Προφίλ
χωρίς να παίρνω το μέρος των γονιών,θα σας κάνω την εξής απλή ερώτηση:εσείς θα πληρώνατε ένα άτομο σαν και εσάς να κάνει ιδιαίτερα στο δικό σας παιδί?πόσο θα το ψαχνατε για το αν είναι καλός ή όχι?τι απαιτήσεις θα είχατε από αυτόν?οι καιροί είναι δύσκολοι και ο γονιός όταν πληρώνει θέλει να δει αποτελέσματα!και μην ξεχνάμε ότι μέσα στις υποχρεώσεις μας είναι να καταφέρουμε να κεντρίσουμε το ενδιαφέρον ακόμη και του πιο αδιάφορου μαθητή!

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
χωρίς να παίρνω το μέρος των γονιών,θα σας κάνω την εξής απλή ερώτηση:εσείς θα πληρώνατε ένα άτομο σαν και εσάς να κάνει ιδιαίτερα στο δικό σας παιδί?πόσο θα το ψαχνατε για το αν είναι καλός ή όχι?τι απαιτήσεις θα είχατε από αυτόν?οι καιροί είναι δύσκολοι και ο γονιός όταν πληρώνει θέλει να δει αποτελέσματα!και μην ξεχνάμε ότι μέσα στις υποχρεώσεις μας είναι να καταφέρουμε να κεντρίσουμε το ενδιαφέρον ακόμη και του πιο αδιάφορου μαθητή!

ναι, ο καθηγητης πρεπει να κεντρισει το ενδιαφερον ακομα και του πιο αδιαφορου μαθητη. σωστα μιλας.
ομως στη θεωρια ειναι ολα ευκολα και δεν ξερω κατα ποσο το καταλαβαινει ο γονιος αυτο.

εγω εξεταζω τι μαθητη παραλαμβανω, τι προοδο κανει και ενημερωνω σχετικα τους γονεις. γιατι θελω να μη πληρωνουν αδικα, θελω να μη μου ριξουν ευθυνες, θελω στη τελικη το καλο του παιδιου και το δικο μου.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159543
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 282
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 252
Σύνολο: 259

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.091 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.