*

Αποστολέας Θέμα: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα  (Αναγνώστηκε 300391 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #826 στις: Μάρτιος 29, 2015, 01:57:34 μμ »
Και λίγα της είπε. Πρέπει να μάθουν γονείς και μαθητές να είναι υπεύθυνοι και να σε σέβονται.
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:19:44 »

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #827 στις: Μάρτιος 29, 2015, 02:14:09 μμ »
Καλησπέρα. Νέα ως μέλος αλλά με κάποια σχετική εμπειρία στον τομέα, κυρίως στα ιδιαίτερα. Θα ήθελα τη γνώμη σας για το εξής σκηνικό. Είχα ένα ιδιαίτερο 3 χρόνια τώρα, το οποίο ήταν λίγο μακριά μου( Νεα Σμύρνη και εγώ μένω Πειραιά και δεν οδηγώ). Όπως στα περισσότερα ιδιαίτερα υπηρχαν καποιες ακυρωσεις αλλα δεν ηταν κατι που με ενοχλουσε πλεον πολυ. Μέχρι την προηγουμενη εβδομαδα που εστειλαν στον πατερα μου μηνυμα να μην παω γιατι θα βρισκονταν εξω ολοι οικογενειακα ( οι γονεις μας γνωριζονται). Ημουν ετοιμη να ξεκινησω, με τα κλειδια στα χέρια και τυχαια ειδε ο πατερας μου το μηνυμα. Εγινα εξω φρενων. Πήγα σημερα για μαθημα και παραπονεθηκα εντονα οχι τοσο για την ακυρωση αλλα για το οτι δεν ενημερωσαν εμενα την ιδια, δεν επιβεβαιωσαν αν το εμαθα εγκαιρως. Η μητερα εκνευριστηκε επειδη το εκανα τοσο μεγαλο θεμα και μου ειπε οτι σταματαμε το μαθημα. Αυτο γνωριζοντας το χαρακτηρα της είναι κάτι που το περίμενα.
Ρώτησες γιατί ειδοποίησαν τον πατέρα σου και όχι εσένα; Για ποιο λόγο σε ενημέρωσαν τόσο αργά; Ίσως να είχε αναλάβει να σου το πει ο μαθητής και να το ξέχασε. Ίσως να ήταν ήδη έξω όταν το κατάλαβαν και να μην είχαν μαζί τους το κινητό σου, οπότε έστειλαν μύνημα στον πατέρα σου μιας και το δικό του νούμερο το είχαν πρόχειρο. Ίσως απλά να είναι τελείως ανοργάνωτοι ως οικογένεια.

Αν από πριν δεν έχεις κάνει συμφωνία για τον αποδεκτό τρόπο ακυρώσεων, δεν μπορείς να περιμένεις από την άλλη πλευρά να το καταλάβει μέσω διαίσθησης. Αν τις προηγούμενες φορές που σε είχαν ακυρώσει δεν είχες πει τίποτα, λογικό είναι να τους κακοφανεί που ξαφνικά έκανες φασαρία.

Πάρτε το είδηση, ο βασικός λόγος που ένας γονιός κάνει ιδιαίτερα στο παιδί του είναι για την ευκολία - ευελιξία στην ώρα του μαθήματος, αλλαγές, ακυρώσεις χωρίς να χάνεται το μάθημα. Εμάς ως καθηγητές οι ακυρώσεις μας κάνουν το πρόγραμμα άνω-κάτω, αλλά μην περιμένουμε να το καταλάβουν αυτό και να το σεβαστούν αν δεν το διεκδικήσουμε. Πράγμα που σημαίνει ότι εξαρχής πρέπει να γίνεται ξεκάθαρο το πώς ακυρώνουν οι δύο πλευρές και πώς (αν) αναπληρώνονται τα μαθήματα που ακυρώνονται. Αν δεν έχεις κάνει ξεκαθάρισμα από την αρχή, τότε την πρώτη φορά που γίνεται κάτι που σε ενοχλεί οφείλεις να το συζητήσεις, όχι να κάνεις φασαρία.

Όπως λέει η λαϊκή σοφία, οι καλοί λογαριασμοί κάνουν τους καλούς φίλους.

Αποσυνδεδεμένος mathematica89

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #828 στις: Μάρτιος 29, 2015, 02:27:59 μμ »
Ευχαριστώ που μπήκατε στον κόπο να απαντήσετε. Το τηλεφωνο του πατερα μου ηταν πρωτο στον τηλεφωνικο τους καταλογο και σκεφτηκαν οτι θα το δει και θα με ειδοποιησει. Το παιδι πριν απο μενα παιζει ποδοσφαιρο σε μια ομαδα. Ρωτησε ο προπονητης αν μπορει να τον κρατησει παραπανω και ειπαν γιατι οχι? Οταν πρωτοξεκινησαμε ηξεραν οτι ειμαι τυπική και βαζω τους δικους μου κανονες και ορια. Για αυτο και ξεκινησαμε για να τον βοηθω αλλά και να τον οργανωσω γενικοτερα να γινει πιο υπευθυνος. Όταν η ακυρωση γινεται την προηγουμενη μερα δεν εχω καποιο προβλημα, αλλα εχω τονισει επειδη μενω μακρια οσο νωριτερα με ειδοποιουν τοσο καλυτερα. Αν συνεβαινε κατι π.χ. μια αδιαθεσια δεν θα μιλουσα αλλα οχι για εναν αγωνα ποδοσφαιρου. Η αληθεια ειναι αυτη που λετε, οσο πικρο και αν ακουγεται να στο λεει καποιος ωμα, και τα περισσοτερα ιδιαιτερα ειναι για να καλυπτουν τα γουστα του καθενος οποια και αν ειναι αυτα οποτε και αν ειναι αυτα. Απλα σκεφτομαι οτι ως μαθητρια οταν εκανα εγω ιδιαιτερα δεν σκεφτομουν να ακυρωσω ενα μαθημα γιατι απλα ετσι το ηθελα ή και να το ήθελα δεν θα το επετρεπαν οι δικοι μου. Αλλα ο καθενας ειναι διαφορετικος

Αποσυνδεδεμένος kostasMath

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1471
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #829 στις: Μάρτιος 29, 2015, 04:21:14 μμ »
τα περισσοτερα ιδιαιτερα ειναι για να καλυπτουν τα γουστα του καθενος οποια και αν ειναι αυτα οποτε και αν ειναι αυτα. Απλα σκεφτομαι οτι ως μαθητρια οταν εκανα εγω ιδιαιτερα δεν σκεφτομουν να ακυρωσω ενα μαθημα γιατι απλα ετσι το ηθελα ή και να το ήθελα δεν θα το επετρεπαν οι δικοι μου. Αλλα ο καθενας ειναι διαφορετικος
++
Μπράβο σου, καλά έκανες, μακάρι να είχαμε την οικονομική δυνατότητα να τους βάζουμε όλους στη θέση τους! Ακόμη και δίπλα στο σπίτι σου να ήταν το πρόβλημα είναι το ίδιο δεν γίνεται να διαβάζουμε να προετοιμαζόμαστε για το μάθημα και να μας το ακυρώνουν. Άσε που μετά δεν προλαβαίνουμε την υλη για το σχολείο. Στη συνέχεια παίρνουν βαθμούς και κάνουν παράπονα, τι περιμένουν με λίγες ώρες.  Οι δικαιολογίες για να ακυρώσουν είναι πρωτότυπες ως εξωφρενικές , πώς να αντιδράσεις όταν σου το ακυρώνουν την ώρα που κανονικά αρχίζει  το μάθημα. έμενα μου έτυχε για πάρτυ μασκέ, για γενέθλια , πανηγύρια , το πήρα απόφαση αφού έτσι θέλουν ας πληρώνουν για να έχουν το αποτέλεσμα που τους αξίζει. Αν νομίζουν πως θα μάθουν μαθηματικά κάτω από τέτοιες συνθήκες και συμφωνούν να τους βοηθήσουμε όσο μπορούμε τότε εγώ τους ανέχομαι, τους κάνω τα βασικά  ότι προλάβω.
Υγ σε τέτοιες περιπτώσεις δεν πηγαίνω εγώ για ιδιαίτερο αλλά έρχονται σπίτι μου.
Πάντως και η αντίθετη περίπτωση δεν παλεύεται, το να φέρουν σηκωτό το παιδί από το ποδόσφαιρο για να κάνει μαθηματικά και να μην συμμετέχει…

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:19:44 »

Αποσυνδεδεμένος mariliak

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #830 στις: Μάρτιος 29, 2015, 05:16:13 μμ »
Σε ορισμένα ιδιαίτερα μου έχει τύχει.  Με αποκορύφωμα ένα που είχα και εκτός του ότι ακύρωνε ιδιαίτερα την τελευταία στιγμή μου έκανε το εξής: Πήγα για το μάθημα κανονικά, ημέρα που έβρεχε καταρρακτωδώς και έκανα μισή ώρα με το αυτοκίνητο να φτάσω και ούσα έγκυος 9 μηνών για να μου πει η μαμά του ότι δε θα κάνουμε τελικά μάθημα γιατί έγραφε διαγώνισμα. Αλλά δε με ειδοποίησε για να πάω λέει και να με πληρώσει για ένα μάθημα που μου χρωστούσε. Τελείως γαϊδουριά.

Αποσυνδεδεμένος kleos02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 332
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #831 στις: Μάρτιος 29, 2015, 06:01:15 μμ »
Σε ορισμένα ιδιαίτερα μου έχει τύχει.  Με αποκορύφωμα ένα που είχα και εκτός του ότι ακύρωνε ιδιαίτερα την τελευταία στιγμή μου έκανε το εξής: Πήγα για το μάθημα κανονικά, ημέρα που έβρεχε καταρρακτωδώς και έκανα μισή ώρα με το αυτοκίνητο να φτάσω και ούσα έγκυος 9 μηνών για να μου πει η μαμά του ότι δε θα κάνουμε τελικά μάθημα γιατί έγραφε διαγώνισμα. Αλλά δε με ειδοποίησε για να πάω λέει και να με πληρώσει για ένα μάθημα που μου χρωστούσε. Τελείως γαϊδουριά.
Και λίγο το λες. Δεν είναι απλώς χαιδουριά. Είναι κάτι χειρότερο. Στα ιδιαίτερα ζεις πολλές και δύσκολες καταστάσεις. Το χειρότερο να σε χρωστούν λεφτά...ουκ ολίγα...

Αποσυνδεδεμένος εκπαιδευτικος_30

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 61
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #832 στις: Μάρτιος 29, 2015, 06:46:20 μμ »
Παθούσα κι εγώ.Κοντεύω να σαλτάρω από τις ακυρώσεις της τελευταίας στιγμής! Συμφωνώ όμως με την Isla. Οι καλοί λογαριασμοί κάνουν τους καλούς φίλους. Συνειδητοποιώ ότι κάπου έχω κάνει λάθος κι εγώ.Όταν δείχνεις ανοχή σε καταστάσεις που επαναλαμβάνονται, θα το εκμεταλλευτούν κυρίως οι γονείς που δεν ξέρουν πόσο σημαντικό είναι το πρόγραμμα για έναν μαθητή.Πρέπει να είσαι ξεκάθαρος από την αρχή, γιατί, αν σου πάρουν το αέρα, οι φωνές και οι τσακωμοί εκ των υστέρων δεν βγάζουν πουθενά!Εδώ είμαστε όμως για να μαθαίνουμε από τα παθήματά μας...
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 29, 2015, 06:50:24 μμ από εκπαιδευτικος_30 »

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #833 στις: Μάρτιος 29, 2015, 07:04:31 μμ »
(...)και ούσα έγκυος 9 μηνών για να μου πει η μαμά του ότι δε θα κάνουμε τελικά μάθημα γιατί έγραφε διαγώνισμα. Αλλά δε με ειδοποίησε για να πάω λέει και να με πληρώσει για ένα μάθημα που μου χρωστούσε. Τελείως γαϊδουριά.

Kαταρχάς καλη "λευτεριά" όλα καλά και να είναι πάντα γερό, δυνατό και να το καμαρώσεις όπως ποθεί η ψυχή σου  :)

Διαβάζω και φορτώνω!!
Προσωπικά θα της απαντούσα: "αν εσείς κυρία μου μεγαλώσατε στα σαλόνια με υπηρέτριες, πρεπει να μάθετε στο παιδί σας πως στη ζωή θα χρειαστεί πολλες φορες να δουλέψει παραπάνω και σκληρά, εκτος κι αν το θελετε βουτυρόπαιδο. Ολες οι μέρες δεν είναι χαλαρές. Οσα διαγωνίσματα και να εχει το μαθημα θα γινει. Να μαθει να οργανωνει το χρόνο του, να είναι υπεύθυνος, ευσυνείδητος  και αγωνιστής.
Αυτά και φωναξε τον να παμε αμεσως μέσα να ξεκινήσουμε το μάθημα"

Εσυ, προχωράς τωρα προς το χωρο μελετης, ανοίγεις τα χαρτια σου και τα βιβλια σου και τον πιανεις απ τα αφτι και του λες: "Αυτό, δεν θα επαναληφθεί"

Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος εκπαιδευτικος_30

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 61
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #834 στις: Μάρτιος 29, 2015, 07:12:24 μμ »
Kαταρχάς καλη "λευτεριά" όλα καλά και να είναι πάντα γερό, δυνατό και να το καμαρώσεις όπως ποθεί η ψυχή σου  :)

Διαβάζω και φορτώνω!!
Προσωπικά θα της απαντούσα: "αν εσείς κυρία μου μεγαλώσατε στα σαλόνια με υπηρέτριες, πρεπει να μάθετε στο παιδί σας πως στη ζωή θα χρειαστεί πολλες φορες να δουλέψει παραπάνω και σκληρά, εκτος κι αν το θελετε βουτυρόπαιδο. Ολες οι μέρες δεν είναι χαλαρές. Οσα διαγωνίσματα και να εχει το μαθημα θα γινει. Να μαθει να οργανωνει το χρόνο του, να είναι υπεύθυνος, ευσυνείδητος  και αγωνιστής.
Αυτά και φωναξε τον να παμε αμεσως μέσα να ξεκινήσουμε το μάθημα"

Εσυ, προχωράς τωρα προς το χωρο μελετης, ανοίγεις τα χαρτια σου και τα βιβλια σου και τον πιανεις απ τα αφτι και του λες: "Αυτό, δεν θα επαναληφθεί"
Ναι!Έχοντας στο μυαλό μου τη συγκεκριμένη μητέρα που συνέχεια ακυρώνει σε μένα,αν έκανα κάτι τέτοιο τώρα,θα μου έκανε μήνυση για κακοποίηση του παιδιού της...!Είναι η μόνη που μου έχει πει σε έντονο ύφος κιόλας ότι οι Κυριακές δεν είναι για μάθημα,αλλά για ξεκούραση και χαλάρωση(μαθήτρια ΄Β λυκείου)!!!!!Για τέτοιες καταστάσεις μιλάμε...

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #835 στις: Μάρτιος 29, 2015, 07:17:45 μμ »
Ναι, πες της, ενώ τις υπόλοιπες μέρες σκοτώνεται στο διάβασμα"  ;D ;D
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος εκπαιδευτικος_30

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 61
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #836 στις: Μάρτιος 29, 2015, 07:26:20 μμ »
Ναι, πες της, ενώ τις υπόλοιπες μέρες σκοτώνεται στο διάβασμα"  ;D ;D
Θεωρεί ότι προσπαθεί πάρα,μα πάρα πολύ!Για να κάνει αρχαία ακυρώνει αγγλικά, για να κάνει αγγλικά ακυρώνει κάτι άλλο και πάει λέγοντας...Θέλει μια προσπάθεια όλο αυτό!

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #837 στις: Μάρτιος 29, 2015, 07:31:24 μμ »
Πω, πω τέτοιο ζόρι? Μη μου πεις! ...το  καίγεται η καρδια μου το καημένο το παιδι!!  :'( ;D
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος evangelia 77

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1354
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #838 στις: Μάρτιος 29, 2015, 11:55:13 μμ »
Προσωπικά, έχω φάει και ακυρώσεις και φέσι. Όταν όμως ΟΛΟΙ δεν τηρούμε μια συγκεκριμένη στάση, πχ πληρώνεται το μάθημα που ακυρώνεται τελευταία στιγμή, αυτά παθαίνουμε. Δυστυχώς, οι περισσότεροι γονείς και μαθητές κάνουν ιδιαίτερο γιατί δεν μπορούν να πάνε φροντιστήριο και μας συμπεριφέρονται σαν να είμαστε υπηρέτες τους. Πάει ο σεβασμός στο δάσκαλο. Ούσα 15 χρόνια στα ιδιαίτερα και με μηδενική ανοχή πια στην αγένεια, τη βλακεία,την εκμετάλλευση...τους κάνω εξαρχής εξήγηση ότι το μάθημα πληρώνεται στο τέλος του, πολλά μου χρωστάνε, και η ακύρωση την ίδια ημέρα πληρώνεται καθώς δεν μπορώ να βάλω άλλο μα΄θημα την τελευταία στιγμή. ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ έχω μείνει με 2 μαθητές, αλλά εξαιρετικούς χαρακτήρες. Ελάχιστα κερδίζω, ούτε καν βιοπορίζομαι, αλλά απολαμβάνω το μάθημα. Καλή λευτεριά, συναδέλφισσα!

Ρεγγίνα Φιλίππου

  • Επισκέπτης
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #839 στις: Μάρτιος 30, 2015, 09:22:04 πμ »
mariliak εύχομαι ο,τι καλο σ΄εσένα και το μωράκι σου.Τι να πω παιδιά;Πολλά απο όσα λέτε τα έχω ζήσει.Δυστυχώς η ζωή είναι σκληρή και οι άνθρωποι το ίδιο.Κουράγιο στον καθένα μας διότι θα μας χρειαστεί.Ευτυχως τα τελευταία χρόνια δεν έζησα τραγικές καταστάσεις στα ιδιαίτερά μου.Τα κλασικά βέβαια, ακυρώσεις ή καθυστερήσεις στην πληρωμή δεν τ΄χω αποφύγει φέτος.Ευτυχώς που είναι μέσω γνωστών τα περισσότερα παιδιά και δεν χειροτερεύουν οι καταστάσεις. Παραμένει όμως το άγχος αν την επόμενη χρονιά θα έχουμε μαθήματα ή αν θα πάνε πάλι όλα καλά με πληρωμές και ύλη.Αν μάλιστα δεν υπάρχουν και γονείς να σε στηρίξουν και παλεύεις μόνη εκεί και αν είναι δύσκολο. Η κόπωση και η ψυχική εξάντληση απο την συμπεριφορά των γονέων όμως είναι εμφανής. Όσοι δεν τη ζουν δεν το ξέρουν. Πόσο καταλαβαίνω τη θλίψη, την απογοήτευση και τα σπασμένα νεύρα των εκπαιδευτικών σε φροντιστήρια και ιδιαίτερα δεν περιγράφεται με λόγια. Είναι λίγο ο,τι και αν πω.Θα πω την κλασική φράση, κουράγιο, αν και....... :'( :( :(

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159792
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 468
Σύνολο: 480

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.134 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.