*

Αποστολέας Θέμα: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα  (Αναγνώστηκε 300160 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Μαρκέλλα

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
  • ΠΕ05
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #854 στις: Ιούνιος 24, 2015, 07:03:22 μμ »
Μου το είπε σε φάση ειρωνίας, σε ένα πλαίσιο του τύπου "δε μετράνε οι γνώσεις,το παν είναι οι δημόσιες σχέσεις με παιδιά και γονείς".Και ένα ΚΞΓ κατά τ'άλλα πολύ όμορφο και περιποιημένο...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:22:50 »

Αποσυνδεδεμένος raclette

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 270
  • ό,τι να'ναι αυτή η εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #855 στις: Ιούνιος 24, 2015, 07:04:07 μμ »
α- Ο Τσακαλώτος είναι εκτός συναγωνισμού γιατί μεγάλωσε, πήγε σχολείο και σπούδασε στη Μ.Βρετανία.
β- Η κατάσταση στη δημόσια εκπαίδευση όσον αφορά τις ξένες γλώσσες είναι απείρως χειρότερη απ'ό,τι στα ιδιαίτερα,
μη ζηλεύετε την απομάκρυνση από την τάξη και μη βαυκαλίζεστε  με τα "περί κοινωνικής προσφοράς"
γ- Η υποχρέωση σου είναι κυρίως απέναντι στον μαθητή σου, πρώτον να βελτιώσεις όσο μπορείς τη μέθοδο στο διάβασμα του κι ας προχωράτε με βραδύτερους ρυθμούς γιατί θα του αφήσεις παρακαταθήκη για μια ζωή, και δεύτερον γιατί καλύτερα ν'αγαπήσει την ξένη γλώσσα (ειδικά όταν αυτή είναι "εξεζητημένη"...) και να κατανοήσει την αξία της παρά να πάρει καταναγκαστικά ένα δίπλωμα και μετά να την απαρνηθεί δια παντός.
δ- Δείξε διπλωματική αλλά σθεναρή στάση απέναντι στους γονείς, δες το ως ασκήσεις αυτοπεποίθησης που έλεγε και ο Λαζόπουλος στους 10 μικρούς Μήτσους, ακόμα κι αν σε διώξουν, δες το ως πρόβα για τους επόμενους.
e- Voilà tout. Permets-moi de te signaler sans vouloir te vexer que tu as deux erreurs d'orthographe dans ta langue maternelle et cela est incompatible avec la notion obtenue de ta maîtrise: il s'agit sûrement de fautes de frappe,
mais mieux vaut prévenir que guérir, cela t'épargne les critiques...

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #856 στις: Ιούνιος 24, 2015, 11:44:28 μμ »
Μαρκέλλα, ο εργοδότης που σου είπε ότι το διδακτορικό δεν μετράει έχει δίκιο. Οι γονείς όντως ενδιαφέρονται περισσότερο για άλλα πράγματα και όχι για το αν αυτός που διδάσκει το παιδί τους έχει υψηλές γνώσεις. Και ναι, μεγάλο κομμάτι της δουλειάς μας είναι οι δημόσιες σχέσεις. Το να αφήνεις το γονιό με τον ένα ή τον άλλο τρόπο να κατευθύνει τη δουλειά σου για να μην τον χάσεις από πελάτη είναι κι αυτό "δημόσιες σχέσεις". Είτε το κάνεις εσύ, είτε το κάνει ο ιδιοκτήτης ενός φροντιστηρίου.

Δεν υπάρχουν δρόμοι στρωμένοι με ροδοπέταλα. Σε όποιο τομέα και να εργαστείς - κάνοντας ιδιαίτερα, σε φροντιστήριο, σε ΙΕΚ, σε σχολείο - θα αντιμετωπίσεις αντίξοες συνθήκες. Στο χέρι σου είναι να θέσεις όρια ώστε να μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου χωρίς να πιέζεσαι και χωρίς να νιώθεις φτηνή ή άχρηστη. Όταν έρχεσαι αντιμέτωπη με παράλογους γονείς, η λύση δεν είναι να υποχωρείς μόλις σε πιέζουν. Η λύση είναι να ξεκαθαρίζεις από την αρχή τι χρειάζεται να γίνει για να κάνεις τη δουλειά σου. Αν δεν το κάνεις αυτό, γίνεσαι πιόνι στα χέρια τους και η κατάσταση συνέχεια θα χειροτερεύει.

Κατά τ' άλλα συμφωνώ με τις συμβουλές του Μάρκου και της Raclette.

Αποσυνδεδεμένος George999

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #857 στις: Ιούλιος 02, 2015, 10:48:29 μμ »
Παιδιά να πω τον πόνο μου! άλλο ένα φέσι σε ιδιαίτερο IB Management στην Δροσιά παρακαλώ! κάνω την 1 ώρα που είχαμε συμφωνήσει (και ενώ έχω τονίσει πως χρεώνω 30 Ευρώ ανά ώρα για το συγκεκριμένο). Ε, όταν τελειώνουμε κάνει την κορόιδα και μετά μου πετάει ένα δοκιμαστικό ήταν  :o >:( όταν πάει να πάρει φαγητό, βενζίνα, σερβιέτες δοκιμαστικά τις αγοράζει??? ΕΛΕΟΣ! προσέξτε συνάδελφοι μην πάτε τσάμπα στην Δροσιά και νομίζετε πως θα πληρωθείτε και μετά βάζετε βενζίνες, ταλαιπωρία και κόστος ευκαιρίας από την τσέπη σας

PS για να μην την πατήσει κανείς σας προσέξτε τηλέφωνα από περιοχές Δροσιά ή Κηφισιά!!! καρμιριάΕΛΕΟΣ όταν πληρώνουν 14,000 Ευρώ τον χρόνο (σε μια τάξη με 40 άτομα) στο IB τους μάραναν τα 30 Ευρώ με 1 άτομο  :-X :'( :( :o
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 02, 2015, 11:05:24 μμ από George999 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:22:50 »

Αποσυνδεδεμένος konnakon

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Π04.02
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #858 στις: Ιούλιος 29, 2015, 04:00:44 μμ »
Να πω και εγω την ιστορια που ειχα με ενα ιδιαιτερο.
Περυσι λοιπον η αδερφη μου που ειναι μαθηματικός είχε μια κοπελα ιδιαιτερο η οποία της ακυρωνε συνεχως μαθηματα 2 λεπτα πριν ξεκινησει το μαθημα. Σκεφτειτε να είναι ηδη στον δρομο και εξω απο το σπιτι να ακυρωνεται το μαθημα. Οι γονείς συνεχεια μπαλωναν την κατασταση και δικαιολογουσαν το παιδι. Με αποτελεσμα από τα Χριστυγεννα και μετα να διακοψει τελειως τα μαθηματα και να μείνει το προγραμμα της αδερφης μου με κενα.
Φετος λοιπον αποφασισε να παει στην θετικη κατυεθυνση. Στην οποια δεν εχει μαθηματικα αλλα εχει χημεια. Και εκει μπαινω εγω. ΜΕ παιρνουν τηλεφωνο και μου ζητουν να ξεκινησουμε. Τους ενημερωνω οτι δεν μπορω τις ακυρωσεις και οτι αν δεν ερχεται στα μαθηματα της δινω 3 εβοδομαδες αλλιως σταματαμε.
Ξεκιναμε λοιπον. Την πρωτη εβδομαδα απο τις 4 ωρες έρχεται μονο την 1.
την 2η εβδομαδα ερχεται παλι 1 ωρα απο τις 4
την 3η εβδομαδα ερχεται παλι 1 ωρα απο τις 4.
Καπου εκει εχασα την υπομονη μου. Αντι για 12 ωρες καταληξαμε να κανουμε 3 εκ των οποιων ερχοταν σχεδον αδιαβαστη και μου ελεγε συνεχως οτι δεν τα καταλαβαινει. Ενω μιζ χαρα τα καταλαβαινε αλλα δεν διαβαζε σπιτι της. Μου εριχνε και το φταιξιμο δηλαδη.

Εν τέλη. Κυριακη βραδυ και ενω υποθετικα εχουμε την επομενη μερα το πρωι μαθημα μου στελνει η μητερα της ενα γραμμα στο γραμματοκιβωτιο του σπιτιου μου εξηγωντας μου την κατασταση. Μου ειπε οτι με καταλαβαινει αλλα παγωνει ολα τα φροντιστηρια της μεχρι Σεπτεμβριο γιατι δεν μπορει το παιδι να μπει απο τωρα σε προγραμμα και δυσκολευεται. Με ρωταει επισης αν ειμαι διατεθεμενη να περιμενω μεχρι Σεπτεμβριο να ξεκινησουμε μαθηματα και οτι θελει να μου πληρωσει ολες τις ωρες μεχρι τον Σεπτεμβριο , τις οποιες θα χασουμε!!!!
Την ευχαριστησα για την συνεργασια σε τηλεφωνημα και της ειπα οτι δεν μπορω να περιμενω και να ψαξει κάπου αλλου.

Να πω επισης οτι εχει αλλαξει ηδη 3 καθηγητες στον δικο μου μαθημα και λογικα απο Σεπτεμβριο θα ξεκινησει με καποιον αλλο!
Εγω πλεον δεν ξερω γιατι αλλα νιωθω να ξαλαφρωσα!!!

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #859 στις: Αύγουστος 01, 2015, 01:37:20 πμ »
Να πω και εγω την ιστορια που ειχα με ενα ιδιαιτερο.
Περυσι λοιπον η αδερφη μου που ειναι μαθηματικός είχε μια κοπελα ιδιαιτερο η οποία της ακυρωνε συνεχως μαθηματα 2 λεπτα πριν ξεκινησει το μαθημα. Σκεφτειτε να είναι ηδη στον δρομο και εξω απο το σπιτι να ακυρωνεται το μαθημα. Οι γονείς συνεχεια μπαλωναν την κατασταση και δικαιολογουσαν το παιδι. Με αποτελεσμα από τα Χριστυγεννα και μετα να διακοψει τελειως τα μαθηματα και να μείνει το προγραμμα της αδερφης μου με κενα.
Φετος λοιπον αποφασισε να παει στην θετικη κατυεθυνση. Στην οποια δεν εχει μαθηματικα αλλα εχει χημεια. Και εκει μπαινω εγω. ΜΕ παιρνουν τηλεφωνο και μου ζητουν να ξεκινησουμε. Τους ενημερωνω οτι δεν μπορω τις ακυρωσεις και οτι αν δεν ερχεται στα μαθηματα της δινω 3 εβοδομαδες αλλιως σταματαμε.
Ξεκιναμε λοιπον. Την πρωτη εβδομαδα απο τις 4 ωρες έρχεται μονο την 1.
την 2η εβδομαδα ερχεται παλι 1 ωρα απο τις 4
την 3η εβδομαδα ερχεται παλι 1 ωρα απο τις 4.
Καπου εκει εχασα την υπομονη μου. Αντι για 12 ωρες καταληξαμε να κανουμε 3 εκ των οποιων ερχοταν σχεδον αδιαβαστη και μου ελεγε συνεχως οτι δεν τα καταλαβαινει. Ενω μιζ χαρα τα καταλαβαινε αλλα δεν διαβαζε σπιτι της. Μου εριχνε και το φταιξιμο δηλαδη.

Εν τέλη. Κυριακη βραδυ και ενω υποθετικα εχουμε την επομενη μερα το πρωι μαθημα μου στελνει η μητερα της ενα γραμμα στο γραμματοκιβωτιο του σπιτιου μου εξηγωντας μου την κατασταση. Μου ειπε οτι με καταλαβαινει αλλα παγωνει ολα τα φροντιστηρια της μεχρι Σεπτεμβριο γιατι δεν μπορει το παιδι να μπει απο τωρα σε προγραμμα και δυσκολευεται. Με ρωταει επισης αν ειμαι διατεθεμενη να περιμενω μεχρι Σεπτεμβριο να ξεκινησουμε μαθηματα και οτι θελει να μου πληρωσει ολες τις ωρες μεχρι τον Σεπτεμβριο , τις οποιες θα χασουμε!!!!
Την ευχαριστησα για την συνεργασια σε τηλεφωνημα και της ειπα οτι δεν μπορω να περιμενω και να ψαξει κάπου αλλου.

Να πω επισης οτι εχει αλλαξει ηδη 3 καθηγητες στον δικο μου μαθημα και λογικα απο Σεπτεμβριο θα ξεκινησει με καποιον αλλο!
Εγω πλεον δεν ξερω γιατι αλλα νιωθω να ξαλαφρωσα!!!
Και γω αυτό πιστεύω..
Αν συνέχιζες το Σεπτέμβρη θα έμπαινες σε μπλεξίματα.. Τουλάχιστον τώρα έχεις ήσυχο το κεφάλι σου για απόδοση ευθυνών..

anemona

  • Επισκέπτης
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #860 στις: Αύγουστος 01, 2015, 08:38:42 πμ »
Τι μου θυμήσατε...είχα ιδιαίτερο ένα παιδί β λυκείου....γνώριζα την οικογένεια...είχα το μεγαλύτερο παιδί στις εξετάσεις και είχε γράψει τέλεια...ξεκινάμε λοιπόν και αρχίζουν οι ακυρώσεις.....να επισημάνω ότι το παιδί έμενε μακριά από το σπίτι μου..η μητέρα το δικαιολογούσε πάντα. Έκανα υπομονή διότι ήταν γνωστοί και διότι γνώριζα ότι το παιδί έφταιγε και η μητέρα ουσιαστικά με παρακαλούσε να τον ανεχτώ και συχνά τον κάλυπτε....τελικά βαρέθηκα και είπα τέρμα....της είπα να με καλέσει όταν στρώσει η κατάσταση......ανακουφίστηκα...

Αποσυνδεδεμένος miki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Γυναίκα
  • :)
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #861 στις: Αύγουστος 01, 2015, 10:30:09 πμ »
Καλημέρα και από μένα..
Τι περνάμε βρε παιδιά κ εμείς οι έρμοι..
Εγώ που λέτε, είχα ένα ιδιαίτερο φέτος, πολύ καλό παιδί, πρόθυμο, διάβαζε.. αλλά είχαμε ένα μικρό θεματάκι!!
Μόλις τελείωνε το μάθημά μας δεν ερχόταν κανείς να τον πάρει.. κάποιες φορές μ έπαιρνε η μαμά του κ μ έλεγε '' Αχχ ξέχασα το παιδί  μου''..   :o   Στις αρχές μια, δυο, τρεις, τον πήγα εγώ σπίτι του αφού είδα ότι κανείς δεν ερχόταν.. Μετά φάνηκε ότι της καλάρεσε της μαμάς , αλλά έλεγα ότι δεν είχα κενό και το απέφευγα..
Μετά πολλά, στο μέσον της χρονιάς ερχόταν ο μπαμπάς.. Δευτερόλεπτο δε μπορούσε να περιμένει.. με το που ερχόταν χτυπούσε το κουδούνι του σπιτιού, και την κόρνα του αμαξιού τόσο επίμονα που ό,τι κ αν κάναμε το σταματούσαμε αμέσως.  ;D

Αποσυνδεδεμένος mks75

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 748
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #862 στις: Αύγουστος 01, 2015, 12:40:23 μμ »
Τι χρεωνετε πλεον την ωρα , παιδια;

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #863 στις: Αύγουστος 01, 2015, 02:16:27 μμ »
Να πω και εγω την ιστορια που ειχα με ενα ιδιαιτερο.
.................................................................................
Σε τέτοιες περιπτώσεις και εφόσον από την αρχή γνώριζες την ιδιομορφία της περίπτωσης, το ξεκόβεις και δεν ξεκινάς καθόλου.
  

Αποσυνδεδεμένος Wolowitz

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1183
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ.04.01
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #864 στις: Αύγουστος 01, 2015, 02:23:20 μμ »
Τι χρεωνετε πλεον την ωρα , παιδια;
H πλειοψηφία των μαθημάτων μου είναι στα 15, έχω ένα με 12 και 2 με 18.
Από ώρες πώς είστε;

Αποσυνδεδεμένος miki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Γυναίκα
  • :)
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #865 στις: Αύγουστος 01, 2015, 02:59:47 μμ »
Αν πω τέτοιες τιμές στο νησί που είμαι θα φύγουν τρέχοντας.. δυστυχώς εδώ κυμαίνονται στα 8-10..
Στην ειδική Αγωγή  παραπάνω όμως..

Αποσυνδεδεμένος mks75

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 748
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #866 στις: Αύγουστος 01, 2015, 03:10:01 μμ »
Αν πω τέτοιες τιμές στο νησί που είμαι θα φύγουν τρέχοντας.. δυστυχώς εδώ κυμαίνονται στα 8-10..
Στην ειδική Αγωγή  παραπάνω όμως..

Στην Θεσσαλονικη θυμαμαι πριν κανα χρονο ηταν 15 το διωρο!!!...τετοιες αγγελιες εβλεπα τουλαχιστον στην Δυτικη Θεσ/νικη

Αποσυνδεδεμένος Wolowitz

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1183
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ.04.01
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #867 στις: Αύγουστος 01, 2015, 03:20:03 μμ »
Στη Θεσ/νίκη υπάρχουν φοιτητές που ρίχνουν  τις τιμές. Ευτυχώς εδώ Κορινθία τα 12 και 15 ευρώ τα παίρνεις ακόμα. Στην Ε.Α. και παραπάνω.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159610
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 418
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 370
Σύνολο: 370

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.1 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.