*

Αποστολέας Θέμα: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα  (Αναγνώστηκε 299256 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος George999

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #966 στις: Ιανουάριος 22, 2016, 11:14:09 μμ »
ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ ζητείται για ιδιαίτερα μαθήματα Αγγλικών, σε άτομο 30 ετών, επιπέδου λίγο χαμηλότερο από Lower, εφάπαξ πληρωμή 1.200€ μετά την επιτυχία του διπλώματος Proficiency, με ιδιωτικό συμφωνητικό, περιοχή Γλυφάδα, μόνο για εντατικά μαθήματα εάν είναι δυνατόν πολύ συχνά μέσα στην εβδομάδα

Δεν ξέρω αν επιτρέπεται το copy-paste από αγγελία ιδιώτη (αλλιώς pardon :D), αλλά τρεχάτε να προλάβετε την ευκαιρία! 1.200 Ευρώ αν και εφόσον πάρει το ECPE! (όταν αυτός θελήσει να δώσει, αν ποτέ σου γνωστοποιήσει ότι πέτυχε γιατί πολύ απλά εσύ πως να το μάθεις). Εν τω μεταξύ για 3 χρονάκια βάζεις από την τσέπη σου βενζίνες, εισιτήρια+ opportunity cost. It's a bargain!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:03:28 »

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #967 στις: Ιανουάριος 22, 2016, 11:22:17 μμ »
Γιατί 3 χρόνια; Μπορεί να είναι ικανός και να το δώσει το Μάιο  :D
Άλλωστε θα υπάρχει και.. ιδιωτικό συμφωνητικό  ;D

Ψάχνουν για κορόιδα ορισμένοι. Αμοίβεται η εργασία (=διδασκαλία) και όχι το αποτέλεσμα, το οποίο είναι συνάρτηση (σε μεγάλο βαθμό μάλιστα) και της προσπάθειας του ίδιου του μαθητή.
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος George999

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #968 στις: Ιανουάριος 22, 2016, 11:35:40 μμ »
Γιατί 3 χρόνια; Μπορεί να είναι ικανός και να το δώσει το Μάιο  :D
Άλλωστε θα υπάρχει και.. ιδιωτικό συμφωνητικό  ;D

Ψάχνουν για κορόιδα ορισμένοι. Αμοίβεται η εργασία (=διδασκαλία) και όχι το αποτέλεσμα, το οποίο είναι συνάρτηση (σε μεγάλο βαθμό μάλιστα) και της προσπάθειας του ίδιου του μαθητή.

agreed! Μάλιστα, αν την πατήσεις και πας τρέχεις για poorhouse σε 1-2 χρόνια (καλά ακόμα λιγότερο ανάλογα τι έχεις στην άκρη). Ο καθηγητής έχει περίπου το 40-50% της ευθύνης, αλλά πάλι είναι η κουτοπονηριά του ιδιώτη που μου την σπάει...

Αποσυνδεδεμένος Lucinda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 904
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #969 στις: Ιανουάριος 23, 2016, 12:53:19 μμ »
Για όποιον θέλει να αναλάβει, σκέφτηκα μερικούς πολύ καλούς όρους και μου ήταν αδύνατο να μην τους παραθέσω.  ;D ;D ;D
1. "Εγώ, ο εκπαιδευόμενος, δεσμεύομαι ότι θα είμαι παρών στην διαδικασία της διδασκαλίας τρεις φορές την εβδομάδα προς ένα δίωρο κάθε φορά για σύνολο ωρών 60 και ότι θα έχω γράψει και διαβάσει ό,τι θα μου έχει ορίσει ο εκπαιδευτής μου. Σε περίπτωση αθέτησης καθ' οιονδήποτε τρόπο των ανωτέρω, ή σε περίπτωση ακύρωσης του μαθήματος, εκτός και αν συντρέχει ιδιαιτέρως σοβαρός λόγος (π.χ. νοσηλεία σε δημόσιο νοσοκομείο ή απώλεια αγαπημένου προσώπου), υποχρεούμαι να καταβάλω το ποσό των 50 ευρώ για ακύρωση μαθήματος ή των 15 για κάθε άσκηση που δεν έκανα. Σε περίπτωση μη συγγραφής έκθεσης ιδεών, το ποσό διπλασιάζεται."
2. "Στην περίπτωση που θα αποτύχω στις τελικές εξετάσεις, εάν η ευθύνη βαραίνει εμένα τον ίδιο, τότε υποχρεούμαι να καταβάλω το αρχικό συμφωνηθέν ποσό και επιπλέον το 1/2 του συνόλου ως αποζημίωση για πλήγμα του κύρους του καθηγητού. Ως εκ τούτου, στην περίπτωση κατά την οποία οι λανθασμένες απαντήσεις μου περιλαμβάνοντο στην ύλη που διδάχθηκε, θεωρείται ότι η ευθύνη είναι αποκλειστικά δικής μου υπαιτιότητας. Γι' αυτό τον λόγο, ο καθηγητής έχει το δικαίωμα της ηχογράφησης των μαθημάτων." 
3. "Εγώ ο εκπαιδευόμενος δηλώνω υπεύθυνα ότι δεν έχω μαθησιακές δυσκολίες ή δυσλεξία".
4. Το συμφωνηθέν ποσό αφορά μόνο στην κάλυψη της εκπαιδευτικής διαδικασίας. Ως εκ τούτου, έξοδα μετακινήσεων του εκπαιδευτή και έξοδα υλικού μελέτης βαραίνουν τον ίδιο τον εκπαιδευόμενο, τα οποία πρέπει να εξοφλούνται με το πέρας του εκάστοτε δίωρου".

Εεεε?? 8)
Και μετά τις υπογραφές...let's party ή, ελληνιστί, θα καταλάβει τι πάει να πει διάβασμα.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 23, 2016, 01:17:03 μμ από Lucinda »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:03:28 »

Αποσυνδεδεμένος aspinoulas

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 443
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #970 στις: Ιανουάριος 23, 2016, 01:13:05 μμ »
Ιδιωτικό συμφωνητικό σημαίνει δικηγόροι....

τα έξοδα των δικηγόρων ποιον βαραίνουν;

ΟΡΕ ΠΟΥ ΠΑΑΑΑΜΕ; ΠΟΥ ΠΑΑΑΑΑΜΕ; (που έλεγε και ο Αυλωνίτης...)

Αποσυνδεδεμένος Lucinda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 904
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #971 στις: Ιανουάριος 23, 2016, 01:16:04 μμ »
aspinoulas..τα έξοδα του δικηγόρου; Μα φυσικά τον εκπαιδευόμενο!  ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος mariliak

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 239
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #972 στις: Ιανουάριος 31, 2016, 09:39:54 μμ »
Ε δεν πάμε καλά!!

Τι άλλο θα ζητήσουν μερικοί;;

Αποσυνδεδεμένος George999

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #973 στις: Φεβρουάριος 09, 2016, 12:31:57 πμ »
ΕΜΠΕΙΡΗ ΚΑΘΗΓΗΤΡΙΑ ΑΓΓΛΙΚΩΝ, ΕΞΕΤΑΣΤΡΙΑ ΖΗΤΕΙΤΑΙ ΑΠΟ ΚΟΠΕΛΑ ΠΟΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΤΑΙ ΝΑ ΞΑΝΑΑΡΧΙΣΕΙ ΤΗΝ ΕΚΜΑΘΗΣΗ ΤΗΣ ΑΓΓΛΙΚΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ., τιμή 5€

να τι θα ζητήσουν! φαντάσου εξετάστρια στο ECPE ή CPE να πάει στου διαόλου την μάνα για 5 Ευρώ! λολ, δεν ντράπηκε να βάλει τέτοια αγγελία??

Αποσυνδεδεμένος aspinoulas

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 443
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #974 στις: Φεβρουάριος 09, 2016, 01:24:06 πμ »
Ζητείται κορόιδο για να κάνω την πλακα μου. Πληρώνω και γουστάρω!

Υ.Γ. Το πρόβλημα δεν το έχω εγώ. Το έχεις κι εσύ που θα δεχθείς να κάνεις το κορόιδο!

Η αγορά δεν έχει ηθική : ό,τι πωλείται , αγοράζεται με όρους που θέτει ο πωλητής και εφόσον ΥΠΑΡΧΕΙ αγοραστής έχουμε deal.

« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 09, 2016, 01:27:32 πμ από aspinoulas »

Αποσυνδεδεμένος pr0

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 86
  • ΕλΑλέξανδρος
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #975 στις: Φεβρουάριος 09, 2016, 08:12:51 πμ »
Ο πελάτης έχει πάντα δίκιο. Αλλά κατά το πάπλωμα και το άπλωμα. Τέλος.

Αποσυνδεδεμένος monogramma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Μαθησιακές Δυσκολίες και Σχολική Ψυχολογία
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #976 στις: Φεβρουάριος 18, 2016, 12:08:54 πμ »
Καλησπέρα συνάδελφοι

θέλω να μοιραστώ μαζί σας ένα πρόβλημά μου γιατί νιώθω άσχημα. Για πρώτη φορά όσα χρόνια διδάσκω είπα σε γονιό να σταματήσουμε τα μαθήματα με το παιδί του λόγω ασυνέπειας από πλευράς γονιού. Η ιστορία έχει ως εξής:

Ξεκίνησα πριν από 4 χρόνια μελέτη με ένα κορίτσι Δημοτικού και μετά από 6 μήνες η οικογένεια με σύστησε στην ξαδέρφη της που πήγαινε επίσης Δημοτικό και είχε μαθησιακές δυσκολίες. Εγώ κλήθηκα από την οικογένεια να τη βοηθήσω στα προβλήματα ανάγνωσης και ορθογραφίας. Τα πρώτα δύο χρόνια πήγαιναν όλα καλά. Εκτός από το γεγονός ότι και τα 2 πρώτα καλοκαίρια η μητέρα με σταμάτησε μέσω sms στο κινητό πριν λήξουν τα σχολεία..γιατί δε με χρειαζόταν πια η κόρη της. Εγώ είχα εν τω μεταξύ δώσει υλικό στο παιδί για το επόμενο μάθημα που υποτίθεται πως θα κάναμε και τελικά όλα έμεναν στη μέση χωρίς να την αποχαιρετήσω ούτε καν για καλοκαίρι. Εϊχα νιώσει πολύ αναλώσιμη και πολύ άσχημα.

Πέρυσι άρχισαν οι ακυρώσεις. Κάθε εβδομάδα μου ακύρωνε το μάθημα για να πάει κολυμβητήριο και ψάχναμε μέσα στο φορτωμένο μου πρόγραμμα πότε θα αναπληρώσουμε. Έτρεχα σαν την παλαβή. Προς το τέλος της σχολικής χρονιάς πήγε να κάνει το ίδιο. Θα έστελνε τα λεφτά που μου χρωστούσε με φάκελο στην ξαδέρφη και θα τα ξαναλέγαμε την επόμενη χρονιά. Της είπα πως με προσβάλλει. Πως με κάνει να νιώθω άσχημα και πως είναι η μόνη μου μαθήτρια που δε μου δίνεται η ευκαιρία να κλείσω νορμάλ τα μαθήματα και να αποχαιρετήσω για καλοκαίρι. Τελικά δεχτηκε να κάνουμε ένα τελευταίο μάθημα και είχα χαρεί.

Φέτος της είπα ότι είμαι στους 17 μαθητές και κάνω και Μεταπτυχιακό. Ότι δε με παίρνει για ακυρώσεις και να επιλεξει τη μέρα μαθήματος. Το Σεπτέμβρη ακύρωσε το πρώτο μάθημα, τον Οκτώβρη ακύρωσε ξανά. Το Δεκέμβρη μου ζήτησε να το λήξουμε 2 εβδομάδες πριν τα Χριστούγεννα και ακύρωσε και το πρώτο μάθημα μετά τις γιορτές. Την προηγούμενη εβδομάδα πάλι ακύρωσε το μάθημα. Αυτή την εβδομάδα μου έστειλε μήνυμα να μην πάω τις 2 επόμενες γιατί έχει κολυμβητήριο και δεν έχουν προχωρήσει στο σχολείο.

Της είπα να σταματήσουμε. Η ύλη δε θα βγει. Το θεραπευτικό πρόγραμμα ανάγνωσης και ορθογραφίας έχει πάει περίπατο. Είναι έκτη Δημοτικού. Δεν έχει γράψει ούτε μια έκθεση φέτος και δεν έχουμε κάνει ούτε ένα κείμενο. Δεν προλάβαμε να δουλέψουμε σε παραγράφους και περιλήψεις. Της είπα ότι είναι ανεύθυνο ως παιδαγωγός να δεχτώ να συνεχίσουμε. Ότι έχει την ψευδαίσθηση ότι της έχει στήριξη αλλά στην ουσία το παιδί είναι χωρίς υποστηρικτική διδασκαλία. Ουσιαστικά με θέλει εκεί για οταν έχουν τεστ ή καμιά άσκηση που δεν έχει καταλάβει. Δεν έχει καταλάβει τη σοβαρότητα των μαθησιακών δυσκολιών και ότι αυτό συνεπάγεται.

Προτιμώ η ώρα μου να μείνει κενή στα μέσα της χρονιάς παρά να συνεχίσω αυτή την παρωδία. Νιώθω ότι δε γίνεται δουλειά. Από την άλλη νιώθω άσχημα που μετα από 4 χρόνια της είπα να σταματήσουμε. Βέβαια..ουσιαστικά με τον τρόπο της..αυτή μου είπε να σταματήσουμε. Απλά εγώ το δήλωσα λεκτικά.  :-\ ουφ

Και εκτός των άλλων νιώθω και άσχημα απέναντι στην ξαδέρφη με την οποία συνεχίζω. Ακόμη δεν έχει μάθει βέβαια ότι σταματήσαμε.. :-[
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 18, 2016, 12:27:11 πμ από monogramma »

anemona

  • Επισκέπτης
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #977 στις: Φεβρουάριος 18, 2016, 04:58:41 πμ »
Μου έχει συμβεί κάτι παρόμοιο.Είχα ένα παιδί μέχρι τις πανελλήνιες.Πήγε πιο καλά σε μένα απ ότι στα μαθήματα της τεχνολογικής κατεύθυνσης την οποία είχε επιλέξει ο ίδιος. Όλα καλά και κυρίως ομαλά.Μέχρι που ανέλαβα τον αδερφό του στη β λυκείου.Έκθεση πάλι. Ακυρώσεις,αναβολές.Αν και στενοχωρήθηκα τον άφησα.Είπα πως δεν έχει διάθεση και αν τυχόν αποκτήσει ας με ειδοποιήσει.Ήταν ψυχοφθόρο. Δουλειά δεν γινόταν και ουσιαστικά δεν μπορούσε να γίνει κάτι.Αργότερα,μετά από καιρό,συνάντησα τη μητέρα.Δεν είχε περάσει πουθενά και πλέον έδινε ξανά και με άλλο καθηγητή. Εκείνον δεν τον ακυρωνε διότι δεν είχε τα περιθωρια πια.Το χάρηκα.Αλλά δεν μου κράτησαν και κακία διότι εξήγησα πως με ακυρώσεις δεν υπάρχει λόγος να προσποιούμαστε πως έχουμε καθηγητή ή προχωράμε στην ύλη.Δικό τους το λάθος και η ντροπή.

Αποσυνδεδεμένος George999

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #978 στις: Φεβρουάριος 18, 2016, 08:55:41 πμ »
Να πω τον πόνο μου και εγώ, τηλεφώνημα από Παλλήνη (!?) δίπλα σε Μετρό βέβαια, και μου λέει να βρεθούμε λίγο να τα πούμε (καμιά ώρα ανάκριση μυρίζομαι), καλά δεν καταλαβαίνει πως μόνο να πάω-μιλήσουμε έχασα άλλες 2-3 σίγουρες καλοπληρωμένες ώρες?? φυσικά και δεν θα πάω καν να τα πούμε. PS με αποζημιώνει η μαθήτρια IELTS με 8,5 που έφερε στις εξετάσεις (δεν ζήτησε καν γνωριμία-χάσιμο χρόνου, απλά μαθήματα!).

anemona

  • Επισκέπτης
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #979 στις: Φεβρουάριος 18, 2016, 11:21:00 πμ »
Και ένα πρόσφατο περιστατικό.Β λυκείου και ξεκινάμε κανονικά. Αρχαία και έκθεση. Ακυρώσεις και απαιτήσεις. Αντικαθιστώ στην πρώτη ευκαιρία τις ώρες του με κάτι σταθερό. Τώρα με τρέχει και του λέω βράδυ Κυριακής έμεινε, αν θες. ;)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158560
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 541
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 378
Σύνολο: 386

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.096 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.