*

Αποστολέας Θέμα: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα  (Αναγνώστηκε 300407 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #1008 στις: Μάρτιος 25, 2016, 04:38:15 μμ »
Της είπα κατά λέξη Τι περιμένατε από ένα μάθημα των 7 ευρώ???
Τι σου απάντησε;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:12:49 »

Αποσυνδεδεμένος kostasMath

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1471
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #1009 στις: Μάρτιος 25, 2016, 06:22:17 μμ »
όλοι έχουμε μερίδιο ευθύνης, όμως πατάνε στην ανάγκη μας. Προσωπικά, αν είχα άλλα 2-3 παιδιά, θα συμπεριφερόμουν αλλιώς στον καθένα που θέλει να με εκμεταλλευτεί. Έχει γίνει πλέον θεσμός το ιδιαίτερο των 5 ευρώ, η έλλειψη σεβασμού στον καθηγητή, το να θεωρούν σημαντικότερο το κομμωτήριο από το μάθημα...Εμένα αυτή που μου δίνει ό, τι έχει και όχι ό,τι συμφωνήσαμε θα στείλει εκδρομή το παιδί...Θα σας πω όμως το εξής που πολύ το χάρηκα. Το άλλο μάθημα που έχω είναι γ λυκείου, ξεκινήσαμε πριν 1 μήνα γιατί δεν ήταν ευχαριστημένη από την προηγ. που της έπαιρνε 7 ευρώ!!!
Αν ο μαθητής είναι του 7 τότε τα λεφτά ήταν πολλά…
Αν δεν διάβαζε και ακύρωνε τις μισές ώρες είναι λογικό να αφήσει τα δύσκολα για το τέλος!
Μακάρι  όλοι να έχουν την ευκαιρία να αρνηθούν κάποιο ιδιαίτερο…
Η κατάσταση που επικρατεί στα ιδιαίτερα είναι γνωστή, όσοι τα συνεχίζουν είναι άξιοι της μοίρας τους!
Το καλύτερο είναι να μπορείς να τους πεις την αλήθεια χωρίς να υπολογίζεις τις συνέπειες, αυτό βέβαια προϋποθέτει να έχεις την οικονομική άνεση να σταματήσεις τα ιδιαίτερα.
Αν δεν θέλουν να πληρώσουν υπάρχουν τα κοινωνικά φροντιστήρια, τώρα για όσους επιμένουν στα ιδιαίτερα αντί να ταλαιπωρούν τους καθηγητές υπάρχουν οι γιατροί και οι Άγιοι να τους βοηθήσουν!
Η οικονομική κατάσταση είναι τραγική, όλα τα επαγγέλματα αντιμετωπίζουν δυσκολίες, ξεπουλούν ότι έχουν για λίγα ευρώ, θέτουν σε κίνδυνο τη ζωή τους για να γλιτώσουν 10- 20€ είτε παρακαλούν  για να εξοικονομήσουν μερικά ευρώ…

Αποσυνδεδεμένος evangelia 77

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1354
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #1010 στις: Μάρτιος 26, 2016, 12:02:18 πμ »
Αναφέρομαι σε καλή μαθήτρια γ λυκείου και παίρνει 7 ευρώ??? Απλώς λόγω των ελάχιστων χρημάτων η άλλη συνάδελφος δεν προετοιμαζόταν στο σπίτι. Όσο για τη μητέρα όταν της είπα τι περίμενε με τα χρήματα που έδινε, μου είπε ότι δεν μπορούσε να δώσει παραπάνω. Τώρα όμως μπορεί???Της απάντησα γιατί δεν το έστελνε φροντιστήριο, αν υπήρχε οικον. πρόβλημα και μου απάντησε ότι θέλει κάτι καλύτερο για το παιδί της. Συμπέρασμα. Θέλουν να κάνεις το μάγο, το ζογκλερ, τον καθηγητή, τον ψυχολόγο και να σου παζαρεύουν την τιμή. Δε θα ξαναγράψω για τη νέα μόδα του δοκιμαστικού δωρεάν μαθήματος...στην κομμώτρια δεν κάνουν όμως δωρεάν δοκιμαστικό χτένισμα...Συγχίστηκα πάλι και ήταν και η γιορτή μου...Καλό σας βράδυ, χρόνια πολλά, καλύτερα...

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #1011 στις: Μάρτιος 26, 2016, 12:17:11 πμ »
Έπρεπε να της πεις ότι το καλύτερο έχει και υψηλότερο κόστος. Καλύτερο και φτηνότερο δεν υπάρχει.

Χρόνια πολλά και μην συγχίζεσαι. Έχεις ν' ακούσεις κι άλλα...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:12:49 »

Αποσυνδεδεμένος evangelia 77

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1354
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #1012 στις: Ιούνιος 27, 2016, 03:59:37 μμ »
Καλησπέρα. Θα ήθελα τη συμβουλή σας. Τι θα κάνατε αν μητέρα  μαθήτριας που πλήρωνε κανονικά τώρα κρύβεται και δεν πληρώνει τα τελευταία μαθήματα. Δε σηκώνει τηλ, απαντά η μικρή και τώρα μου είπε ότι η μητέρα βρίσκεται νοσοκομείο. Χρωστάει 100 ευρώ και εκδήλωσε ενδιαφέρον και για του χρόνου, οπότε πρέπει να το χειριστώ λεπτά. Σας ευχαριστώ πολύ. Πάντως, κάτι πρεπει να γίνει και να ενημερωνόμαστε για τους κακοπληρωτές. Δεν πάει αλλο αυτή η κατάσταση. Από παντού ακούω ότι τους χρωστάνε...

Αποσυνδεδεμένος Wolowitz

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1183
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ.04.01
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #1013 στις: Ιούνιος 27, 2016, 04:02:09 μμ »
Ε καλά δε σου χρωστάει και κανα τρομερό ποσό. Ειδικά αν μέχρι τώρα δε σου έχει δώσει δικαίωμα η γυναίκα. Μπορεί να έχει όντως πρόβλημα, να γίνεις ρόμπα και να χάσεις και το ιδιαίτερο. Υπομονή.

Αποσυνδεδεμένος evangelia 77

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1354
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #1014 στις: Ιούνιος 27, 2016, 04:09:12 μμ »
Μπορεί να μου τηλ. και να μου ζητήσει διευκόλυνση στην αποπληρωμή. Αλλά δεν το κάνει...

Αποσυνδεδεμένος George999

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #1015 στις: Αύγουστος 10, 2016, 03:10:12 μμ »
STUDYING partner - Teacher is required to assist a 16 year old boy to prepare for his international baccalaureate examinations in May 2018, you should be a University graduate, who likes teaching but not necessarily a teacher, preferably a lady from Britain, you should be prepared to study and teach the following subjects namely: Biology, Business Studies, Psychology and English, you will be expected to study the above subjects on a daily basis, as if you were to take the exams yourself, you will spend 15 hours a week, within the 16.00 to 22.00 hours range, spread over six days a week, Saturday excluded, you will be expected to visit the boy's family residence near Athens airport, you will start on 10th September until 10th of June for the next two academic seasons, salary 1.000€ per month, interested candidates should call Παιδιά ευκαιρία τρέξτε μόνο 15*4,5=67,5 ώρες, μένουν Αεροδρόμιο (άλλα 100-200 Ευρώ βενζίνες-διόδια αν μένεις οπουδήποτε αλλού :( ), και καθημερινό διάβασμα (δικό σου) 3-4 ώρες, ωραία πράγματα, για το τεράστιο ποσό των 1,000 Ευρώ (αν στα δώσει στο τέλος μήνα και δεν σου πει δοκιμαστικά), καλά Βιολογία με Ψυχολογία έχουν σχέση???

Αποσυνδεδεμένος George999

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #1016 στις: Αύγουστος 18, 2016, 06:33:55 μμ »
νέα ήθη από τεμπέληδες/τσιγκούνηδες γονείς, στέλνουν μήνυμα ότι ψάχνουν καθηγητή για να τους καλέσεις εσύ! Επίσης, ζητάνε μόνο native speaker να πάει σπίτι τους στην ειδική τιμή των 10 Ευρώ την ώρα. Α, και φυσικά όταν έχουν πληρώσει 20-30,000 Ευρώ στο Κολέγιο Ψυχικού εκεί δεν ρωτάγανε τι έχει τελειώσει ο κάθε καθηγητής, εδώ το κάνουνε! ΕΛΕΟΣ. PS αποφύγετε 'δοκιμαστικά' μαθήματα, και φυσικά μην πάτε σε απανωτά ραντεβού γνωριμίας (άνω του ΕΝΟΣ) μιας και μετά θα σας πετάξουν το 'κάνετε δοκιμαστικό?', 'γιατί δεν κάνετε'.

Αποσυνδεδεμένος Wolowitz

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1183
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ.04.01
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #1017 στις: Αύγουστος 18, 2016, 11:45:47 μμ »
Σιγά το νέο. Εμένα μου κανει αναπάντητη η σπιτονοικοκυρά μου που δε ξέρει τι εχει.

Αποσυνδεδεμένος piko

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #1018 στις: Σεπτέμβριος 07, 2016, 02:48:58 μμ »
Eίναι σωστό να παιρνω τηλ τους περσινούς για να δώ αν τους υπολογίσω στο φετινό πρόγραμμα ??Εσεις πως το βλέπετε??

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #1019 στις: Σεπτέμβριος 07, 2016, 04:53:21 μμ »
Eίναι σωστό να παιρνω τηλ τους περσινούς για να δώ αν τους υπολογίσω στο φετινό πρόγραμμα ??Εσεις πως το βλέπετε??
Ναι, τους λες αυτό ακριβώς που είπες, ότι παίρνεις τους παλιούς μαθητές, γιατί φτιάχνεις το πρόγραμμα για την νέα χρονιά. Να σε ενημερώσουν αν ενδιαφέρονται να συνεχιστεί η συνεργασία σας.

Αποσυνδεδεμένος SilverPhoenix

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 325
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #1020 στις: Σεπτέμβριος 08, 2016, 01:21:11 πμ »
Με παίρνει τηλέφωνο χτες μητέρα για ιδιαίτερο:Απαιτεί με υφάκι χιλίων καρδιναλίων να πηγαίνω κάθε μέρα να παίρνω το παιδί της από το σχολείο στις 2, να κάνουμε Αγγλικα 2φορες τη βδομάδα και τις υπόλοιπες μέρες να το διαβάζω για το σχολείο και να το φυλάω μέχρι να έρθει από τη δουλειά -να σημειώσω εδώ ότι η κάρτα μου αναφέρει μόνο αγγλική φιλολογία, που είναι το αντικείμενο μου-κι όλα αυτά με το...μυθικό ποσό των 140€ το μήνα-ούτε καν 150! :P

ΔΕΝ με ρωτάει αν θέλω να το κανω,στην ουσία μου λέει ότι ΘΑ το κανω,η συμπεριφορά της είναι κάτι παραπάνω από αγενής.

Το ότι συγκρατήθηκα και δεν την έστειλα στον αγύριστο το θεωρώ επίτευγμα της ημέρας,πραγματικά. ;D

Της απάντησα,επίσης με ανάλογο υφάκι αλλά πολύ πιο ευγενικά, ότι αν ψάχνει μπειμπι σίτερ,έχει πάρει λάθος νούμερο κι εγώ διατίθεμαι μόνο για μαθήματα αγγλικων,σε αρκετά ψηλότερο αντίτιμο.Ειχε το θράσος να θυμώσει κιόλας και να με...απειλήσει ότι θα 'βρει αλλη' κι εγώ είμαι 'πολύ αγενης',όταν εκείνη μου μιλούσε τόση ώρα με απαράδεκτο τροπο.

Κάθε χρόνο τουλάχιστον μια κουλη περίπτωση με παίρνει τηλέφωνο,παρατηρώ...

Dream a little dream of me...

Αποσυνδεδεμένος George999

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #1021 στις: Σεπτέμβριος 08, 2016, 01:29:19 πμ »
Με παίρνει τηλέφωνο χτες μητέρα για ιδιαίτερο:Απαιτεί με υφάκι χιλίων καρδιναλίων να πηγαίνω κάθε μέρα να παίρνω το παιδί της από το σχολείο στις 2, να κάνουμε Αγγλικα 2φορες τη βδομάδα και τις υπόλοιπες μέρες να το διαβάζω για το σχολείο και να το φυλάω μέχρι να έρθει από τη δουλειά -να σημειώσω εδώ ότι η κάρτα μου αναφέρει μόνο αγγλική φιλολογία, που είναι το αντικείμενο μου-κι όλα αυτά με το...μυθικό ποσό των 140€ το μήνα-ούτε καν 150! :P

ΔΕΝ με ρωτάει αν θέλω να το κανω,στην ουσία μου λέει ότι ΘΑ το κανω,η συμπεριφορά της είναι κάτι παραπάνω από αγενής.

Το ότι συγκρατήθηκα και δεν την έστειλα στον αγύριστο το θεωρώ επίτευγμα της ημέρας,πραγματικά. ;D
Ε, κάτω από 5 Ευρώ καθαρά σου βγαίνει η ώρα! δεν αξίζει τον κόπο+ σου μπλοκάρει το πρόγραμμα σου με quantity/price που ορίζεις εσύ! και φυσικά, που ξέρεις αν τέλος του μήνα σου πει: δοκιμαστικό ήταν, δεν έχω, θα βρω άλλον και μένεις με τις ώρες στο χέρι λολ
Της απάντησα,επίσης με ανάλογο υφάκι αλλά πολύ πιο ευγενικά, ότι αν ψάχνει μπειμπι σίτερ,έχει πάρει λάθος νούμερο κι εγώ διατίθεμαι μόνο για μαθήματα αγγλικων,σε αρκετά ψηλότερο αντίτιμο.Ειχε το θράσος να θυμώσει κιόλας και να με...απειλήσει ότι θα 'βρει αλλη' κι εγώ είμαι 'πολύ αγενης',όταν εκείνη μου μιλούσε τόση ώρα με απαράδεκτο τροπο.

Κάθε χρόνο τουλάχιστον μια κουλη περίπτωση με παίρνει τηλέφωνο,παρατηρώ...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159793
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 538
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 537
Σύνολο: 538

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.088 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.