*

Αποστολέας Θέμα: τι να κανω ;  (Αναγνώστηκε 11532 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Alcibiades

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
τι να κανω ;
« στις: Μάιος 29, 2009, 07:28:18 μμ »
Γεια σας .
Θα ηθελα εδω να θεσω τον προβληματισμο μου σε ενα πιο ώριμο κοινο , και να ακουσω μερικες ιδεες για να κατασταλαξω τελικα , παιρνοντας μια αποφαση .
'Εχοντας τελειωσει το ιστορικο  επιθυμια μου ειναι να κανω και την φιλολογια  * ( με κατακτηριες παντα) , αλλα εντονα ξεπροβαλλει και η Νομικη αθηνων (εδω πανελληνιες  ) .
Η φιλολογια θα μου παρει αλλα 2 χρονια λογω  του οτι ειναι ιδια φιλοσοφικη  . Μετα απο αυτην παω για Νομικη .
Η νομικη 4 σιγουρα , αλλα ειναι 2 χρονια παραπανω και μετα δεν νομιζω να εχω την ορεξη για φιλολογια ...

Η νομικη θα με αποζημιωσει αν την κανω απο νωρις , ή οχι ?
Ποιο απο τα δυο να διαλεξω  να κανω  ?
Ελπιζω να ακουσω και εκ πειρας καποιες αποψεις .




* ξερω πως εχουν  τα ιδια εργασιακα δικαιωματα , αλλα θεωρω πως γνωστικα θα διευρυνθω ακομα παραπανω , εχοντας ετσι περισσοτερες ευκαιριες ευρεσης εργασιας μιλώντας για ΑΣΕΠ αλλα και για φροντιστηριο , επισης  2 πτυχια ειναι αυτα ...
"Τους μεν ασκούς το πνεύμα διίστητι, τους δε ανοήτους το οίημα".

(Τα σακιά τα φουσκώνει το φύσημα, τους δε μωρούς η έπαρση!)

(Σωκράτης)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: τι να κανω ;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:04:02 »

Αποσυνδεδεμένος ergotelis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 108
    • Προφίλ
    • ERGOTELIS
Απ: τι να κανω ;
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 29, 2009, 07:44:17 μμ »
χαιρε και απο εμενα

εγω ειμαι ασχετος με το θεμα ...
αλλα εχω κατι να σου πω...
Τελειωσα χημικος...αλλα ποτε δεν ημουν ουτε εγινα χημικος...ασχολουμε πανω απο 20 χρονια με
υπολογιστες (ειμαι 32) και παντα ημουν "πληροφορικαριος"...
τελικα στα 28 πηγα με κατατακτηριες στο πολυτεχνειο και τελειωσα το ΗΜΜΥ...

Απο το μερακι που ειχα εβγαλα την σχολη σε 4 χρονια (μπηκα 2ο ετος)...

Εν ολιγοις ...πολλοι μπαινουν σε δευτερη σχολη...αλλα λιγοι τελειωνουν αν δεν εχεις το μερακι...

Τι να τα κανεις τα πτυχια να τα μαζευεις...εαν σου δωθει η δευτερη ευκαιρια να πας σε μια σχολη
μην κοιτας τα χρονια η να λες θα παω εδω και μετα εκει....αλλα

κοιτα να κανεις το κεφι σου...πηγαινε εκει που πραγματικα τραβαει η καρδουλα σου...
και αποδοτικος θα εισαι (θα τελειωσεις γρηγορα) και σιγουρα δεν θα το μετανοιωσεις ποτε...

Αν πας καπου για να μαζευεις χαρτια...το πιθανοτερο ειναι να μην τελειωσεις ποτε...

Κανε αυτο που πραγματικα γουσταρεις...η ζωη ειναι λιγη για να μαζεουμε χαρτια...αντιθετα ποτε δεν ειναι αργα να κανουμε αυτο που πραγματικα θελουμε...
Θελεις δεν θελεις θα γινεις.. Εργοτελης !

Αποσυνδεδεμένος rublev

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1251
    • Προφίλ
Απ: τι να κανω ;
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 29, 2009, 08:00:20 μμ »
Καλησπέρα
Χαίρομαι που έχεις διάθεση για σπουδές.Προσωπικά έχω δύο πτυχία και μπορώ να σου πω εκ πείρας ότι δε μου χρησίμευσαν ιδιαίτερα για την επαγγελματική αποκατάσταση.Μοριοδοτείσαι μόνο σε διαγωνισμούς για διοικητικές θέσεις υπουργείων με  150 μόρια αν θυμάμαι καλά.Θα πρέπει να συνυπολογίσεις πολλές παραμέτρους όπως την ηλικία(αν είσαι μικρός καλύτερα να ξεκινήσεις νωρίς μια νέα επιστήμη όπως η νομική),τα ενδιαφέροντα(δεν γνωρίζω αν σου άρεσαν οι φιλολογικές σπουδές),την οικονομική σου κατάσταση(η ελεύθερη δικηγορία είναι ένα σκληρά ανταγωνιστικό επάγγελμα,αλλά με μεγάλη ευρύτητα και αν είσαι καλός δεν πρόκειται να πεινάσεις)κ.ά.
Η αλήθεια είναι ότι οι δικογραφίες και το κυνήγι του πελάτη δεν είναι και το πιο ενδιαφέρον πράγμα στον κόσμο...Μπορείς αν τελειώσεις νωρίς(ειδικά το τμήμα της Κομοτηνής) να διεκδικήσεις μια θέση στον δημόσιο τομέα με καλά λεφτά.Ωστόσο το δημόσιο μπορείς να το διεκδικήσεις και ως εκπ/κός με χαμηλές ομολογουμένως αμοιβές,ενώ έχεις δίκιο να αναρωτιέσαι αν μετά θα διαθέτεις το κουράγιο να συνεχίσεις(πίστεψέ με).Δεν ξέρω,εξαρτάται από τη ζωή που επιλέξεις να ακολουθήσεις.Ελπίζω να βοήθησα λίγο.

Αποσυνδεδεμένος maryvas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1311
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: τι να κανω ;
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 29, 2009, 08:52:07 μμ »
ιστορικο με φιλολογια εχουν την ιδια ακριβως επαγγελματικη αποκατασταση. φιλολογος βγαινεις απο τη μια σχολη, φιλολογος κ απο την αλλη. αν σκεφτεσαι να αλλαξεις ροτα στην καριερα σου πηγαινε νομικη. αν τωρα απλα θελεις να εχεις μια καλυτερη γνωση πανω στα φιλολογικα μαθηματα πηγαινε φιλολογια. παντως στη θεση σου θα πηγαινα νομικη. αν ασχοληθεις με τα ιδιαιτερα θα μαθεις κ καλα αρχαια κ λατινικα. προσωπικα τελειωσα τη φιλολογια του απθ κ δε μπορω να πω οτι με βοηθησε στα ιδιαιτερα μου. ο,τι εμαθα το εμαθα διδασκοντας κ φυσικα απο το διαβασμα του ασεπ. φυσικα υπαρχει κ η γλωσσολογια που μου αρεσει παρα πολυ κ δεν διδασκεται στο σχολειο.
τωρα οσον αφορα την επαγγελματικη αποκατασταση αν πας νομικη τυχαινει να ξερω 2 πραγματα γιατι προερχομαι απο οικογενεια νομικων κ αυτος ηταν ο λογος που δεν πηγα κ ποτε νομικη. θα μπορουσα να δηλωσω νομικη κ να εχω στρωμενη δουλεια αλλα το θεωρω πολυ δυσκολο επαγγελμα για γυναικες. απο το ψευδωνυμο καταλαβαινω οτι μαλλον εισαι αντρας οποτε για τους αντρες θεωρω οτι ειναι μια χαρα. δικηγορια παντως  κ οικογενεια δεν συνδυαζονται. ειδικα στην αρχη θα εχει πολυ τρεξιμο (δικηγορια) βλεπω απο τον αδερφο μου που δουλευει απο το πρωι μεχρι αργα το βραδυ. φυσικα οι απολαβες δεν συγκρινονται με του καθηγητη. κ παιζει πολυ κ σε ποιο μερος βρισκεσαι. στην αθηνα ειναι πολυ πιο δυσκολα τα πραγματα σε σχεση με την επαρχια.απο νομικη βεβαια μπορεις να πας κ δικαστικος κατι που δεν θα σου συστηνα με τιποτα μιας κ ο πατερας μου ειναι εφετης κ βλεπω ποση δουλεια κ αγχος εχει. η αλλη διεξοδος ειναι να πας συμβολαιογραφος, ενα επαγγελμα χωρις πολλες απαιτησεις αλλα θεωρω οτι ειναι καπως βαρετο.
εχοντας λοιπον ως γνωμονα την επαγγελματικη αποκατασταση (κακα τα ψεματα παιζει μεγαλο ρολο) επιλεξε το επαγγελμα που θα ακολουθησεις....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: τι να κανω ;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:04:02 »

Αποσυνδεδεμένος Alcibiades

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: τι να κανω ;
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 29, 2009, 09:38:23 μμ »
ευχαριστω για τις μεχρι τωρα απαντησεις
τεινω προς την φιλολογια ( 2 χρονια ) και μετα νομικη .
αυτα τα δυο χρονια θα με αφησουν , πιστευετε,  πισω  ?
22-24( φιλολογια)-28(νομικη) ( λεμε τωρα )
"Τους μεν ασκούς το πνεύμα διίστητι, τους δε ανοήτους το οίημα".

(Τα σακιά τα φουσκώνει το φύσημα, τους δε μωρούς η έπαρση!)

(Σωκράτης)

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: τι να κανω ;
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 29, 2009, 11:30:07 μμ »
Alcibiades σε ενδιαφέρει κάποιο συγκεκριμένο γνωστικό αντικείμενο πχ Λατινικά, αρχαία ή γλωσσολογία για αυτό σκέφτεσαι το φιλολογικό;; Έχεις σκεφτεί οτι πηγαίνοντας στο εξωτερικό πχ Αγγλία μπορείς να κάνεις ένα μάστερ και εξειδικευτείς σε αυτό που σε ενδιαφέρει;; Θα γλυτώσεις χρόνο και κόπο συν του οτι ένα μεταπτυχιακό είναι χρήσιμο για την επαγγελματική σου πορεία...
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 29, 2009, 11:37:12 μμ από vasilikiP »

erietta

  • Επισκέπτης
Απ: τι να κανω ;
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 30, 2009, 12:48:03 πμ »
Έχεις τελειώσει μια χαρά τμήμα. Τι θες να πας να μπλέκεις με τα φιλολογικά; Σου μιλάω ως απόφοιτος του φιλολογικού. Σιγά τα πολλά που θα μάθεις. Μπούρδες. Αν έχεις τόσο μεράκι για τη νομική, προσπάθησε. Αλλά είναι δύσκολο. Γιατί όχι ένα μεταπτυχιακό και μάλιστα στο εξωτερικό, να ξεμπερδεύεις; Εγώ αυτό θα έκανα.

erietta

  • Επισκέπτης
Απ: τι να κανω ;
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 30, 2009, 12:52:21 πμ »
Και μια απορία: πώς είσαι τόσο σίγουρος ότι θα μπεις στο τρίτο έτος της Φιλολογίας;  Ξέρω μόνο ένα άτομο που το πέτυχε αυτό.............


Αποσυνδεδεμένος Alcibiades

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: τι να κανω ;
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 30, 2009, 04:23:19 μμ »
ρωτησα ενα ατομο και μου ειπε πως μπαινεις στο τριτο ετος .
Γιατι , ειναι δυσκολο ; ή δεν γινεται ;

Το κανω απλα για να ειμαι καλυμμένος εργασιακα , σχετικα με τις απαιτησεις που υπαρχουν . Απαντησα για αυτο και στο 1ο ποστ . Πως αλλιως να το πω , βαζω οσο πιο ψηλα το πήχη  και θελω ιστορια-αρχαια-λατινικα και νεα να ειμαι ''εξπερ'' .
Μεταπτυχιακα μαλλον για βαλκανολογια και βυζαντινολογια με βλεπω ...  
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 30, 2009, 04:25:04 μμ από Alcibiades »
"Τους μεν ασκούς το πνεύμα διίστητι, τους δε ανοήτους το οίημα".

(Τα σακιά τα φουσκώνει το φύσημα, τους δε μωρούς η έπαρση!)

(Σωκράτης)

erietta

  • Επισκέπτης
Απ: τι να κανω ;
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 30, 2009, 04:46:30 μμ »
Όντως γίνεται, αλλά δεν περνάς από την γραμματεία του φιλολογικού να δεις και την ύλη για εισαγωγή στο Ε΄εξάμηνο και να το ξανασκεφτείς;  Όσο για το να γίνεις εξπέρ σε αρχαία και νέα, το φιλολογικό δεν σου προσφέρει τίποτ' άλλο εκτός από το να διαβάζεις μόνος σου τις μεταφράσεις τραγωδιών κυρίως και να παπαγαλίζεις βιβλία στα νέα και μόνο αυτό. Όσο ήμουν εγώ εκεί, δεν εξετάστηκα ποτέ σχεδόν στο συντακτικό και όλοι λέγαμε ότι ξεχάσαμε και όσα ξέραμε. Για να γίνεις εξπέρ πρέπει να "ρίξεις" πολύ διάβασμα και κυρίως μέσα από τα μαθήματα θα αναγκαστείς να γίνεις εξπέρ. Ας μη μιλήσω για την παιδαγωγική κατάρτιση.............

Αποσυνδεδεμένος Alcibiades

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: τι να κανω ;
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 30, 2009, 05:26:55 μμ »
Καλα εννοειται , ''το διαβασμα ειναι το εργαλειο'' , αλλα αλλος αερας ειναι να τα εχεις διδαχτει κιολας κανονικα . πχ στα ιδιαιτερα και στα φροντιστηρια  θα δωθει βαση στις σπουδες .
Αυτα τα δυο χρονια , ξαναρωτω , μπορει να πανε χαμενα ?
"Τους μεν ασκούς το πνεύμα διίστητι, τους δε ανοήτους το οίημα".

(Τα σακιά τα φουσκώνει το φύσημα, τους δε μωρούς η έπαρση!)

(Σωκράτης)

Αποσυνδεδεμένος nebula

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 312
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ουφ...
    • Προφίλ
    • Φωτεινή Παντογνώστρα
Απ: τι να κανω ;
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 30, 2009, 05:56:51 μμ »
Τα ιδιαίτερα, τα φροντιστήρια και το σχολείο δεν εχουν και πολλή σχέση με τις σπουδές... Παρακολούθησε και άλλες συζητήσεις και θα δεις τα διάφορα σχόλια που έχουμε κάνει φιλόλογοι, ιστορικοί κλπ...  Όλα εξαρτώνται από το προσωπικό μεράκι, την δουλειά-το διάβασμα και τον τσαμπουκά σου σε ό,τι αφορά τη διδασκαλία. Και λέγοντας τσαμπουκά εννοώ να προκαλείς εσύ ο ίδιος τον εαυτό σου να πας ένα βήμα παραπέρα. Δηλαδή μην κολλήσεις να αναλάβεις ένα μάθημα αρχαίων ή λατινικών επειδή πχ δεν έχεις κάνει στη σχολή... (και στη σχολή που τα κάναμε τί καταλάβαμε όσοι τα κάναμε; Απλά ξεχάσαμε και ό,τι ξέραμε!  :'( ) Η διδασκαλία θέλει τρίψιμο επί τω έργω!

erietta

  • Επισκέπτης
Απ: τι να κανω ;
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 31, 2009, 02:53:47 μμ »
Το μόνο που θα κέρδιζες εάν έμπαινες στο τρίτο έτος (που το θεωρώ σχεδόν ακατόρθωτο) είναι δύο χρόνια που θα έπρεπε να μην κάνεις τίποτε άλλο, για να τελειώσεις σε δύο χρόνια. Γιατί μην νομίζεις ότι θα μπορείς και να δουλεύεις παράλληλα. Θα κέρδιζες γνώσεις, σαφώς, και την προσωπική σου ικανοποίηση ότι κατάφερες κάτι σημαντικό. Μην περιμένεις όμως αυτό να εκτιμηθεί στην αγορά εργασίας. Σιγά να μην τους νοιάξει!!!!!!!! Από κει και πέρα, εάν κάποιος θέλει να κάνει "καριέρα" στην φιλολογία, (δηλαδή σε ακαδημαϊκό επίπεδο) και έχει την κατάλληλη "στήριξη" άνωθεν, ναι. Αλλιώς θα πρότεινα ένα μεταπτυχιακό στα παιδαγωγικά ή στην ειδική αγωγή ή σε ό,τι σε ενδιαφέρει, όπως προανέφερες.

Αποσυνδεδεμένος drew

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 54
    • Προφίλ
Απ: τι να κανω ;
« Απάντηση #13 στις: Ιούνιος 12, 2009, 07:13:14 μμ »
Μα καλά πως είσαι τόσο σίγουρος ότι θα περάσεις τις κατατακτήριες νομικής με την 1η και ότι θα την τελειώσεις στα 4 χρόνια;;;; ???
Μια φίλη μου προσπαθεί να περάσει εδω και 3 χρόνια!!!!! Και πήγε στα καλύτερα φροντιστήρια. Το minimum για να την τελειώσεις είναι 4,5 χρόνια!!! Όταν η φίλη μου αποφάσισε να δώσει στις άλλες νομικές οι κατατακτήριες γίνονταν με βαθμό πτυχίου και ο τελευταίος έμπαινε με 9,6!!! Καλύτερα να μείνεις στο αντικείμενό σου. Η "πτυχιομανία" μόνο την Ελάδα υπάρχει!!!!! :o

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158543
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 25
Επισκέπτες: 336
Σύνολο: 361

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.136 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.