*

Ψηφοφορία

Πώς μπορεί κατά την άποψή σας να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλολόγων;

Όλοι οι διορισμοί μέσω ΑΣΕΠ
88 (18.4%)
Με το υπάρχον σύστημα
7 (1.5%)
Με επαναφορά της επετηρίδας
33 (6.9%)
Με διορισμό φιλολόγων και σε Δημοτικά
147 (30.8%)
Με διαχωρισμό του κλάδου σε Αρχαία, Νέα, Ιστορία και μείωση του αριθμού των φιλολογικών σχολών
202 (42.3%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 468

Αποστολέας Θέμα: Πώς μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των Φιλόλογων;  (Αναγνώστηκε 225751 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος GERMANOS

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1706
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πώς μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των Φιλόλογων;
« Απάντηση #742 στις: Δεκέμβριος 16, 2013, 10:09:19 μμ »
 Και όμως συνάδελφε δεν έχουμε βγει από το θέμα... Άκου πώς μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος φιλολόγων:
Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας περίπου 30 φιλόλογοι
 Πρόγραμμα Οδυσσέας = 300 φιλόλογοι
 Πρόγραμμα Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης 100 φιλόλογοι
β΄ ανάθεση ιστορίας = 300 φιλολόλογοι; βάζω το λιγότερο αριθμό
750 φιλόλογοι εργάζονται χωρίς να έχουν ανάγκη τον κρατικό προυπολογισμό.. Από το να μοιρολογούμε καλύτερα να δράσουμε..
430 φιλόλογοι εργάζονται φέτος από την ελεύθερη αγορά εργασίας και σε λίγο θα ζητούν να διεκδικήσουν και θέση στον Ενιαίο Πίνακα αναπληρωτών.. με το δίκιο τους .... απόλυτα φυσιολογικό μου ακούγεται....
 Μήπως ήρθε η ώρα να ξεβολευτούμε, να ενηρωθούμε, να διεκδικήσουμε..... μήπως;
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 16, 2013, 10:43:48 μμ από GERMANOS »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Πώς μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των Φιλόλογων;
« Απάντηση #743 στις: Δεκέμβριος 16, 2013, 10:14:47 μμ »
++++++++++++
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος Li0

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 495
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πώς μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των Φιλόλογων;
« Απάντηση #744 στις: Δεκέμβριος 16, 2013, 10:36:42 μμ »
ρε παιδιά πού το βρήκατε 250 φιλόλογοι στα σδε?
εγώ τόσα χρόνια δουλεύω στα σδε ζήτημα να είμαστε 30 όλα όλα τα σδε είναι καμιά 60αρια
από αυτά τα μισά έχουν μόνιμους φιλολόγους

Αποσυνδεδεμένος GERMANOS

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1706
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πώς μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των Φιλόλογων;
« Απάντηση #745 στις: Δεκέμβριος 16, 2013, 10:42:26 μμ »
οκ.. Λίο.. σε ευχαρστούμε για την πληροφορία... απλώς πληροφορήθηκα για 800 στο σύνολο... και εκτίμησα ότι οι 250 θα είναι οι φιλόλογοι.. τις πληροφορίες αυτές δεν μου τις έδωσε συνάδελφος αλλά υπεύθυνος.. επίσης οι μόνιμοι κατέχουν το 10% των θέσεων... έτσι με πληροφόρησαν....
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 16, 2013, 10:45:18 μμ από GERMANOS »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Pm-B

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 132
    • Προφίλ
Απ: Πώς μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των Φιλόλογων;
« Απάντηση #746 στις: Δεκέμβριος 16, 2013, 11:03:40 μμ »
Και όμως συνάδελφε δεν έχουμε βγει από το θέμα... Άκου πώς μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος φιλολόγων:
Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας περίπου 30 φιλόλογοι
 Πρόγραμμα Οδυσσέας = 300 φιλόλογοι
 Πρόγραμμα Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης 100 φιλόλογοι
β΄ ανάθεση ιστορίας = 300 φιλολόλογοι; βάζω το λιγότερο αριθμό
750 φιλόλογοι εργάζονται χωρίς να έχουν ανάγκη τον κρατικό προυπολογισμό.. Από το να μοιρολογούμε καλύτερα να δράσουμε..
430 φιλόλογοι εργάζονται φέτος από την ελεύθερη αγορά εργασίας και σε λίγο θα ζητούν να διεκδικήσουν και θέση στον Ενιαίο Πίνακα αναπληρωτών.. με το δίκιο τους .... απόλυτα φυσιολογικό μου ακούγεται....
 Μήπως ήρθε η ώρα να ξεβολευτούμε, να ενηρωθούμε, να διεκδικήσουμε..... μήπως;
Έχεις δίκιο ότι το μν μου εκφράζει μοιρολατρία κ απογοήτευση. Ασφαλώς και δε συμφωνώ με τη λογική των β αναθέσεων, που αφαιρούν θέσεις εργασίας από όσους πάσχιζαν να ανέβουν στον πίνακα των αναπληρωτών με ασεπ κυρίως και τη προϋπηρεσία τους σε δημόσια σχολεία. Τώρα για το αν μπορούμε να βαπτίσουμε "φυσιολογική" προϋπηρεσία κάθε καινοτόμο πρόγραμμα, εμένα μου θυμίζει επανάληψη του έργου με τους Οαεδίτες και είμαι έτοιμη να το καταγγείλω μαζί με τον ΠΑΣΑΦ που το έκανε ήδη.

Αποσυνδεδεμένος GERMANOS

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1706
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πώς μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των Φιλόλογων;
« Απάντηση #747 στις: Δεκέμβριος 16, 2013, 11:15:57 μμ »
 Σε περιμένουμε.. τα μέτωπα πολλά.. δεν προλαβαίνουμε... όποια πόρτα και αν ανοίξουμε.. βρίσκουμε στημένες δουλειές... Θέλουμε βοήθεια... πρέπει να ξεσηκωθούμε όλοι... κομματικοποιημένοι δεν είμαστε.. άρα μόνο συλλογικά θα μπορέσουμε να ξεπεράσουμε όλα αυτά τα ανυπέρβλητα εμπόδια ...
 Επίσης νας σας πω... ότι εναντίον μας έχουμε και τα πανεπιστήμια.. γιατί φανταστείτε.. το μεταπτυχιακό διαπολιτισμικής εκπαίδευσης πώς θα έχει πελατεία εν όψει κρίσης.. αν δεν υπόσχεται και στη συνέχεια εργασία...;

Αποσυνδεδεμένος vasia (phil-ergo)

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 94
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πώς μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των Φιλόλογων;
« Απάντηση #748 στις: Απρίλιος 04, 2014, 05:34:19 μμ »
Πολύ δύσκολο εγχείρημα  :( γιατί υπάρχουν πάρα πολλά τμήματα ( νομίζω 22 τμήματα εάν κάνω λάθος μπορεί κάποιος να με διορθώσει ). Αντιπαιδαγωγικό θα ήταν να κλείσουν όλα αυτά τα τμήματα ( βέβαια πιστεύω ότι τα επόμενα χρόνια με τις συγχωνεύσεις τμημάτων, ίσως μειωθούν τα τμήματα ), αλλά το πιο σωστό θα ήταν να μειωθούν οι εισακτέοι  :) κατά τη γνώμη μου. Επιπλέον, ο κλάδος μπορεί κάπως να ξεμπλοκαριστεί, πέρα από δημόσιο και ασεπ, εάν όσοι ανήκουν στους πε 02, δε μείνουν στο πτυχίο και μόνο ( αναφέρομαι κυρίως σε απόφοιτους που πρόσφατα τελείωσαν με τη σχολή, από το 2010 και μετά και δεν προλάβαμε κανένα διαγωνισμό ). Μπορούμε να κάνουμε και επιπλέον πράγματα για να βελτιώσουμε τη θέση μας και στον ιδιωτικό τομέα  :D , για παράδειγμα κάποιο μεταπτυχιακό ή ακόμη και κάποιο δεύτερο πτυχίο που ενδεχομένως να μπορέσουμε να το συνδυάσουμε και με το πρώτο μας πτυχίο  ;D μελλοντικά, εάν τα πράγματα γίνουν καλύτερα.  ::) Έτσι το σκέφτομαι εγώ τουλάχιστον, να διευρύνουμε τις επαγγελματικές μας επιλογές.
Καλή επιτυχία και καλή σταδιοδρομία  :)
i <3 occupational therapy

Αποσυνδεδεμένος μαρακι μαρακι

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 147
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πώς μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των Φιλόλογων;
« Απάντηση #749 στις: Μάιος 31, 2014, 10:57:03 μμ »
Και όμως συνάδελφε δεν έχουμε βγει από το θέμα... Άκου πώς μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος φιλολόγων:
Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας περίπου 30 φιλόλογοι
 Πρόγραμμα Οδυσσέας = 300 φιλόλογοι
 Πρόγραμμα Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης 100 φιλόλογοι
β΄ ανάθεση ιστορίας = 300 φιλολόλογοι; βάζω το λιγότερο αριθμό
750 φιλόλογοι εργάζονται χωρίς να έχουν ανάγκη τον κρατικό προυπολογισμό.. Από το να μοιρολογούμε καλύτερα να δράσουμε..
430 φιλόλογοι εργάζονται φέτος από την ελεύθερη αγορά εργασίας και σε λίγο θα ζητούν να διεκδικήσουν και θέση στον Ενιαίο Πίνακα αναπληρωτών.. με το δίκιο τους .... απόλυτα φυσιολογικό μου ακούγεται....
 Μήπως ήρθε η ώρα να ξεβολευτούμε, να ενηρωθούμε, να διεκδικήσουμε..... μήπως;





Γεια σας να ρωτησω  σε αυτα τα προγραμματα που αναφερεστε οι εκεπαιδευτες πρεπει να ειναι διορισμενοι σε σχολεια?????Σας ευχαριστω.

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πώς μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των Φιλόλογων;
« Απάντηση #750 στις: Μάιος 31, 2014, 11:06:38 μμ »
Επίσης...να περάσουν 50 χρόνια...να μας έχει πάρει όλους ο Άγιος Πέτρος (ίσως και νωρίτερα λογω ανεργίας και πείνας) και ταυτόχρονα όλα αυτά τα χρόνια να μη βγουν καινούριοι απόφοιτοι....!!!!  :-X   :-X   :-X   ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Α,χα,χα,χα,χα,χα,χα,χα!!! Συγχωρέστε με...δεν ειρωνεύομαι κανέναν και τίποτα, απλά παθούσα ούσα...μόλις είδα τον τίτλο του τόπικ στην αρχική σελίδα ήταν το πρώτο που σκέφτηκα και γελούσα μόνη μου κι είπα να το μοιραστώ μπας και σπάσει λίγο το χειλάκι μας!!!  ;D ;D ;D

Αγωνιστικούς χαιρετισμούς σε όλους!!!
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος συννεφούλα

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 268
  • Φύλο: Γυναίκα
  • φωτο: σύννεφα στο Βόσπορο
    • Προφίλ
Απ: Πώς μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των Φιλόλογων;
« Απάντηση #751 στις: Ιούνιος 17, 2014, 12:07:04 πμ »
Πώς μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλολόγων;

Εισάγοντας 4000 νέους φοιτητές σε τμήματα που παράγουν φιλολόγους  :o ... οι οποίοι θα έρθουν να προστεθούν στους χιλιάδες αποφοίτους.   

http://www.news.gr/ellada/ekpaidefsh/article/156112/ta-10-tmhmata-me-to-megalytero-arithmo-eisakteon.html

H ομορφιά θα σώσει τον κόσμο, Φ.Ντοστογιέφσκι

"Καθένας μας κρύβει μέσα του μιαν αναπάντεχη άνοιξη" Α.Κ.

Αποσυνδεδεμένος fiora

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2096
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πώς μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των Φιλόλογων;
« Απάντηση #752 στις: Ιούνιος 17, 2014, 08:41:58 πμ »
Εγώ πάντα το έλεγα ότι αυτό είναι κατ'ουσίαν το πρόβλημα του κλάδου μας,αλλά δεν ξέρω πόσοι από μας το αντιλαμβανόμαστε και τι μπορούμε να κάνουμε....Μύθος οι δηλώσεις του απερχόμενου υπουργού ότι θα μειώσει τον αριθμό γιατί έχει απόθεμα φιλολόγων που δεν έχει απορροφηθεί!

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Πώς μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των Φιλόλογων;
« Απάντηση #753 στις: Ιούνιος 17, 2014, 09:38:41 πμ »
Παιδιά, ας μην συνδέουμε πτυχιο με αγορα εργασιας πλέον. Αν εδινα σημερα εξετασεις και δηλωνα φιλοσοφική ή μαθηματικό σε τί θα δημιουργουσα προβλημα, παρά μόνο ισως στον εαυτό μου;
Αλλαξαν οι εποχές πως να το κάνουμε; οταν θελουμε εκπαιδευση για τον λαο ως δικαιωμα του, δεν μπορει παρα να τουν την παρέχεις. Για την ευθυνη της επιλογης  σχολης, γνωριζοντας τις συνθηκες βαραινει εμένα.

Θεωρω πως αν λειτουργουσε σωστα, με ενα και μοναδικο συστημα διορισμων, το προβλημα δεν θα το βλεπαμε εκει.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Πώς μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των Φιλόλογων;
« Απάντηση #754 στις: Ιούνιος 17, 2014, 10:09:24 πμ »
 Νομίζω οτι σίγουρα είναι απαραίτητο ένα ενιαίο σύστημα διορισμών, αλλά στην παρούσα συγκυρία απαιτείται και μείωση εισακτέων, τουλάχιστον για κάποια χρόνια, μέχρι να εξομαλυνθεί η κατάσταση.
  

Αποσυνδεδεμένος typos72

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 750
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πώς μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των Φιλόλογων;
« Απάντηση #755 στις: Ιούνιος 17, 2014, 10:39:38 πμ »
Παιδιά, ας μην συνδέουμε πτυχιο με αγορα εργασιας πλέον. Αν εδινα σημερα εξετασεις και δηλωνα φιλοσοφική ή μαθηματικό σε τί θα δημιουργουσα προβλημα, παρά μόνο ισως στον εαυτό μου;
Αλλαξαν οι εποχές πως να το κάνουμε; οταν θελουμε εκπαιδευση για τον λαο ως δικαιωμα του, δεν μπορει παρα να τουν την παρέχεις. Για την ευθυνη της επιλογης  σχολης, γνωριζοντας τις συνθηκες βαραινει εμένα.

Θεωρω πως αν λειτουργουσε σωστα, με ενα και μοναδικο συστημα διορισμων, το προβλημα δεν θα το βλεπαμε εκει.
Συμφωνώ απόλυτα για το ένα ενιαίο σύστημα διορισμών,γιατί αυτό προβλέπει και το Σύνταγμα(μην το ξεχνάμε).Το πτυχίο της φιλοσοφικής πρέπει να απεπλακεί απο τον διορισμό.Για διορισμό να υπάρχει επιπλέον φοίτηση σε σχολή παιδαγωγικής υφής.Το δυσάρεστο είναι πως λόγω της κρίσης μειώνεται ο αριθμός γεννήσεων και ταυτόχρονα ο αριθμός νέων μαθητών!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159610
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 418
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 365
Σύνολο: 365

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.096 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.