*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρωτές και ταμείο ανεργίας  (Αναγνώστηκε 54157 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10794
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές και ταμείο ανεργίας
« Απάντηση #56 στις: Ιούνιος 10, 2014, 12:26:02 πμ »
Συγνώμη elenitsa1...από που συμπέρανες ότι έχει 75 ένσημα τον χρόνο πριν από την απόλυση;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές και ταμείο ανεργίας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:42:20 »

Αποσυνδεδεμένος SantaZ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 388
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές και ταμείο ανεργίας
« Απάντηση #57 στις: Ιούνιος 11, 2014, 01:54:17 μμ »
Καλό μεσημέρι! Διαβάζω συνεχώς την εγκύκλιο και παράλληλα διάφορες απαντήσεις για την επιδότηση αλλά δεν βγάζω νόημα...ημερολογιακά είναι τα χρόνια;;;;;;που βγαίνουν τα παραπάνω 75..εγώ δεν νομίζω ότι υπολογίζονται έτσι..
Τα τελευταία 5 χρόνια επιδοτούμαι κάθε καλοκαίρι. Πέρυσι επιδοτήθηκα για περίπου 5,5 μήνες , ενώ τα προηγούμενα χρόνια για 2 περίπου μήνες κάθε χρόνο. Συνολικά δηλ μέσα στην τετραετία που ορίζει 11.5 μήνες περίπου 290 ένσημα. Φέτος διορίστηκα 10 Δεκεμβρίου και απολύομαι στις 30 Ιουνίου. Αν ενδιαφέρεται κάποιος για συνέχιση επιδότησης πρέπει το τελευταίο 14μηνο πριν την απόλυση να έχει 125 ένσημα χωρίς να υπολογίζονται οι 2 τελευταίοι μήνες(Μάιος--Ιούνιος 2014). Από 10 Δεκεμβρίου μέχρι τέλος Μαρτίου δεν είναι 125..μέχρι εδώ αντιληπτό..Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί  Μάιος--Ιούνιος 2013 που επίσης εργαζόμουν και δεν προσμετρήθηκαν για την επιδότηση μου το καλοκαίρι του 2013 να μην μπορούν να αθροιστούν στο 14 μηνο και να είναι ΜάιοςῙούνιος 2013 50 ένσημα και (10)Δεκέμβριος 2013--Ιούνιος 2014 άλλα 115 δηλαδή να δικαιούμαστε συνέχιση επιδότησης... Για 10 μέρες..πρέπει να εργαστώ ΄κάπου αλλού και να απολυθώ για να συμπληρώσω τα 125 από ότι αντιλαμβάνομαι οπότε και να επιδοτηθώ μετά για 5 μήνες.
Αν γνωρίζει κάποιος ας μου εξηγήσει που στην εγκὐκλιο ξεκαθαρίζει το 14 μηνο..

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10794
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές και ταμείο ανεργίας
« Απάντηση #58 στις: Ιούνιος 11, 2014, 02:20:48 μμ »
SantaZ τα έχεις μπερδέψει αρκετά τα ζητήματα. Δεν είναι έτσι όπως τα λες.

Τα χρόνια δεν είναι ημερολογιακά, αλλά ορίζονται σύμφωνα με την ημερομηνία απόλυσης του καθενός.
Αν μιλάς για τα 75 ένσημα που έγραψε η elenitsa1, θεωρώ ότι ήταν ένα αυθαίρετο συμπέρασμα.

Όντως φέτος δεν πιάνεις τα 125 ένσημα από 10 Δεκεμβρίου μέχρι και 30 Απριλίου του 2014.
Αυτό σημαίνει ότι δεν μπορείς να βγάλεις καινούρια επιδότηση ανεργίας.
Ωστόσο, εσύ θα κάνεις κανονικά αίτηση, θα απορριφθεί και αυτόματα θα σου εγκρίνουν τη συνέχιση.
Δε χρειάζεται να εργαστείς αλλού για να συμπληρώσεις τα 125 ένσημα...

Το λόγο για τον οποίο δεν μετράμε ποτέ τον Μάιο και τον Ιούνιο τον αναλύουμε σε αυτό το θέμα:
http://www.pde.gr/index.php?topic=12976.0

Τον Ιούνιο του 2015 όταν θα απολυθείς θα μετρήσουν και τα ένσημα του Μαΐου και Ιουνίου του 2014,
επειδή φέτος θα πάρεις συνέχιση των περσινών μηνών και όχι καινούρια επιδότηση! Αυτή είναι η μόνη εξαίρεση!
Μόνο που τότε λόγω του πλαφόν της τετραετίας θα σου εγκρίνουν μόνο 2 μήνες επιδότησης...


Αποσυνδεδεμένος talaipwros

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές και ταμείο ανεργίας
« Απάντηση #59 στις: Ιούνιος 11, 2014, 03:04:43 μμ »
Καλησπέρα, εργάζομαι σαν αναπληρωτής με το ΕΣΠΑ, με ημερομηνία πρόσληψης 21/11 και απολύομαι στις 21/6. Από τη Διεύθυνση μου είπαν ότι θα μας δώσουν βεβαιωση εργοδοτη για την καταβολή ενσημων για Απρίλιο και Μάιο, αλλά όχι για Ιούνιο, γιατί λενε καμία πρωτοβάθμια δε δίνει για τον Ιούνιο που δεν εχουμε πληρη ενσημα. Αν δεν κάνω λάθος όμως στο παρελθόν μας δίνανε και για Ιουνιο, με τον αριθμό ενσημων μειωμένο. Γνωρίζει καποιος κάτι σχετικά? Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές και ταμείο ανεργίας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:42:20 »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10794
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές και ταμείο ανεργίας
« Απάντηση #60 στις: Ιούνιος 11, 2014, 03:18:17 μμ »
Εντάξει μην αγχώνεσαι για τη βεβαίωση ενσήμων. Το ευχάριστο είναι ότι βγάζεις οριακά 5μηνη επιδότηση.
Συνήθως αν δεν κλείσει ο μήνας δεν δίνουν βεβαίωση ενσήμων. Παλιότερα ίσως να έδιναν...δεν το ξέρω.
Εσύ θα κάνεις κανονικά την αίτησή σου για ταμείο ανεργίας και αν επιμένουν ότι θέλουν και τα ένσημα του Μαΐου που δεν προσμετρώνται, θα τους τα πας αργότερα. Δέχονται και αιτήσεις με εκκρεμότητες!

Αποσυνδεδεμένος talaipwros

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές και ταμείο ανεργίας
« Απάντηση #61 στις: Ιούνιος 11, 2014, 03:29:08 μμ »
Σ ευχαριστώ πολύ Lasid για την άμεση απάντηση! Δε θα πρεπει όμως να φαίνεται κάπως στον ΟΑΕΔ ότι έχουν καταβληθεί τα τελευταία ένσημα του Ιουνίου? Κι επίσης, αν έχω επιδοτηθεί για 360 μερες θα πάρω κανενα μήνα ή αδικα αγχώνομαι?

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10794
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές και ταμείο ανεργίας
« Απάντηση #62 στις: Ιούνιος 11, 2014, 03:45:15 μμ »
Παρακαλώ.

Ε αυτό σου έγραψα, αν δεν φαίνονται στη βάση δεδομένων του ΙΚΑ τα ένσημα του Ιουνίου μέχρι τη στιγμή της απόφασης του ΟΑΕΔ, το πολύ πολύ να σου ζητήσουν από τον ΟΑΕΔ να τους πας τότε την βεβαίωση. Εντωμεταξύ θα είναι Ιούλιος και θα σου τη δώσει η διεύθυνση εκπαίδευσης χωρίς πρόβλημα.

Αν στην προηγούμενη τετραετία από την ημερομηνία της φετινής αίτησής σου για επιδότηση, έχεις πάρει 360 ημερήσια επιδόματα ανεργίας, θα σου εγκρίνουν μόνο 40 ημερήσια επιδόματα. Φαντάσου ότι τα 50 αντιστοιχούν σε 2 μήνες. Ένα μήνα μετά, λογικά, θα πάρεις και το βοήθημα εφόσον δε θα έχεις προσληφθεί ακόμα. Αρκεί να έχεις ετήσιο εισόδημα μέσα στα όρια που θέτει ο ΟΑΕΔ.

Αποσυνδεδεμένος voreios

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές και ταμείο ανεργίας
« Απάντηση #63 στις: Ιούνιος 11, 2014, 03:53:43 μμ »
ευχαριστώ και εγώ για την ενημέρωση lasid.Εγώ με ημερομηνία φετινής πρόσληψης 10/12/2013 και ημερομηνία απόλυσης 30/6/2014 δικαιούμαι ταμείο?Πέρυσι δούλευα όλη τη χρονιά και μετά βγήκα ταμείο για 5 μήνες το οποίο εξάντλησα.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10794
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές και ταμείο ανεργίας
« Απάντηση #64 στις: Ιούνιος 11, 2014, 04:12:59 μμ »
Παρακαλώ voreios. Αν είχες προσληφθεί 1 Δεκεμβρίου 2013 θα δικαιούσουν 5 μήνες ταμείου, αρκεί φυσικά τα προηγούμενα 4 χρόνια να μην είχες πάρει πάνω από 16 μήνες επιδότησης.

Αν όντως δε σε πιάνει το πλαφόν της τετραετίας, τότε ίσως αν έκανες μια πρόσληψη με απόλυση μετά τις 10 Ιουλίου να κατάφερνες να βγάλεις νέα επιδότηση ανεργίας.

Αποσυνδεδεμένος voreios

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές και ταμείο ανεργίας
« Απάντηση #65 στις: Ιούνιος 11, 2014, 05:25:21 μμ »
lasid τα περυσινά ένσημα δεν μετράνε??αφού λένε τελευταίο 14μηνο 125 ένσημα,τότε απρίλιο του 2013 με απρίλιο του 2014 έχω 125 ένσημα. αν όχι τότε εγώ πρέπει να βρώ εργοδότη να μου κολλήσει ένσημα για πόσο? από 1 ιουλίου μέχρι 10??

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10794
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές και ταμείο ανεργίας
« Απάντηση #66 στις: Ιούνιος 11, 2014, 05:45:21 μμ »
Επειδή πήρες κανονική επιδότηση το προηγούμενο καλοκαίρι, ξεκινάς να μετράς ένσημα από την πρόσληψή σου και μετά. Μόνο στην περίπτωση της συνέχισης μετράει πιο πίσω το διάστημα και συνεπώς τα ένσημα Μαΐου-Ιουνίου.

Αυτό το αναλύουμε στο θέμα: http://www.pde.gr/index.php?topic=12976.0

Δεν είναι ανάγκη να κάνεις πρόσληψη 1 Ιουλίου, αρκεί η απόλυση να είναι τουλάχιστον 10 Μαΐου.
Προτείνω πρόσληψη Δευτέρα 7/7 και απόλυση Παρασκευή 11/7. Μετά πας για αίτηση στον ΟΑΕΔ.

Αποσυνδεδεμένος SantaZ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 388
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές και ταμείο ανεργίας
« Απάντηση #67 στις: Ιούνιος 11, 2014, 06:39:42 μμ »
SantaZ τα έχεις μπερδέψει αρκετά τα ζητήματα. Δεν είναι έτσι όπως τα λες.

Τα χρόνια δεν είναι ημερολογιακά, αλλά ορίζονται σύμφωνα με την ημερομηνία απόλυσης του καθενός.
Αν μιλάς για τα 75 ένσημα που έγραψε η elenitsa1, θεωρώ ότι ήταν ένα αυθαίρετο συμπέρασμα.

Όντως φέτος δεν πιάνεις τα 125 ένσημα από 10 Δεκεμβρίου μέχρι και 30 Απριλίου του 2014.
Αυτό σημαίνει ότι δεν μπορείς να βγάλεις καινούρια επιδότηση ανεργίας.
Ωστόσο, εσύ θα κάνεις κανονικά αίτηση, θα απορριφθεί και αυτόματα θα σου εγκρίνουν τη συνέχιση.
Δε χρειάζεται να εργαστείς αλλού για να συμπληρώσεις τα 125 ένσημα...

Το λόγο για τον οποίο δεν μετράμε ποτέ τον Μάιο και τον Ιούνιο τον αναλύουμε σε αυτό το θέμα:
http://www.pde.gr/index.php?topic=12976.0

Τον Ιούνιο του 2015 όταν θα απολυθείς θα μετρήσουν και τα ένσημα του Μαΐου και Ιουνίου του 2014,
επειδή φέτος θα πάρεις συνέχιση των περσινών μηνών και όχι καινούρια επιδότηση! Αυτή είναι η μόνη εξαίρεση!
Μόνο που τότε λόγω του πλαφόν της τετραετίας θα σου εγκρίνουν μόνο 2 μήνες επιδότησης...
Αρχικά σε ευχαριστώ πολύ για το linkαυτό μου διέφυγε. Το ξέρω ότι δίκαιοι συνέχιση αλλά προτιμώ να βρω κάποιον να εργαστώ για 10 μέρες και να μπορώ να εκκινήσω νέα επιδότηση καθώς θα είναι για 3 μήνες περισσότερο από ότι αν συνεχιστεί η παλιά που διεκόπη. Και πέρυσι η έγκριση έλεγε συνέχεια επιδότησης όμως(ας είχα 200+ ένσημα)...αν είναι από συνέχεια μετράνε;του Μαΐου και Ιουνίου του 2013;και άρα δεν χρειάζομαι καν τα 10 παραπάνω;

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10794
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές και ταμείο ανεργίας
« Απάντηση #68 στις: Ιούνιος 11, 2014, 07:08:05 μμ »
Αν πέρυσι πήρες συνέχιση της παλιάς επιδότησης θα σου μετρήσουν και τα ένσημα του περσινού Μάη και Ιούνη.
Συνεπώς δε χρειάζεσαι ούτε εργοδότη για πρόσληψη και αγορά ενσήμων. Είσαι μια χαρά. Έτοιμη για αίτηση.

Αποσυνδεδεμένος SantaZ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 388
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές και ταμείο ανεργίας
« Απάντηση #69 στις: Ιούνιος 11, 2014, 07:31:06 μμ »
Αν πέρυσι πήρες συνέχιση της παλιάς επιδότησης θα σου μετρήσουν και τα ένσημα του περσινού Μάη και Ιούνη.
Συνεπώς δε χρειάζεσαι ούτε εργοδότη για πρόσληψη και αγορά ενσήμων. Είσαι μια χαρά. Έτοιμη για αίτηση.
συνεπώς με συνέχιση επιδότησης για πέρυσι φέτος μπορώ να προσμετρήσω τον περσινό Μάιο και Ιούνιο και να έχω πάνω από 125 και να δικαιούμαι νέα επιδότηση 5 μηνών...αυτό που με παραξενεύει είναι γιατί πέρυσι μου έκαναν συνέχιση και όχι νέα;;;;;;;αφού είχα πάνω από 200 ένσημα πριν την απόλυση...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32278
  • Τελευταία: Parask
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158534
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 21
Επισκέπτες: 389
Σύνολο: 410

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.106 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.