*

Αποστολέας Θέμα: Έκθεση Γ' Λυκείου  (Αναγνώστηκε 958010 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος virgi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 371
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #1890 στις: Σεπτέμβριος 24, 2013, 06:34:05 μμ »
Μία άλλη ερώτηση: δίνετε "έτοιμους" προλόγους στα παιδιά ή το αποφεύγετε?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:28:56 »

Αποσυνδεδεμένος monogramma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Μαθησιακές Δυσκολίες και Σχολική Ψυχολογία
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #1891 στις: Σεπτέμβριος 24, 2013, 10:27:21 μμ »
Εγώ ποτέ..

Αποσυνδεδεμένος pontiki!!!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 344
  • Την άνοιξη αν δεν τη βρεις, τη φτιάχνεις...
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #1892 στις: Σεπτέμβριος 24, 2013, 10:44:17 μμ »
Δεν ειναι κακό απαραίτητα... Εξαρταται πώς το εννοεί κανεις!!
Δεν ειναι κακό να έχουν κατα νου κάποια γενικότερα πλαίσια μέσα στο οποίο θα μπορούσαν να εντάξουν ένα θέμα. Π.χ. Εποχή παγκοσμιοποίησης, τεχνολογίας κλπ. Το βασικό ειναι να μη διακινούμε  τους κλασικούς έτοιμους που κυκλοφορούν χρόνια τώρα..
Με λίγη φαντασία  και διάθεση μπορεί ο καθένας να διδάξει στα παιδιά τρόπους να σχηματίσουν  πρόλογο , να έχουν κατα νου μια αφετηρία απο την οποία μπορούν να συνδέσουν με το εκάστοτε θέμα. Εγώ το κάνω και το βρίσκω εξαιρετικά εποικοδομητικό

(Αυτό ναι, όχι όμως πάρε μια φωτοτυπία δες 20 προλογους και βάλε όποιον σου κάνει κλικ )

Αποσυνδεδεμένος anna_paul

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #1893 στις: Σεπτέμβριος 30, 2013, 11:19:53 μμ »
Καλησπέρα συνάδελφοι,

είμαι νέα στο forum και στο επάγγελμα επίσης, οπότε θα χρειαστώ τα φώτα σας! Πρόκειται να αναλάβω ένα κορίτσι στο μάθημα της έκθεσης της γ΄λυκείου και προσπαθώ εδώ και μέρες να οργανώσω λίγο την ύλη στο μυαλό μου αλλά επικρατεί ένα χάος. Σκέφτηκα να ξεκινήσω με περίληψη και ανάπτυξη παραγράφων στο πρώτο μάθημα, και γενικά στα πρώτα μαθήματα να ασχοληθώ με την θεωρία. Αυτό που με ανησυχεί είναι ότι μόλις με ειδοποίησαν οπότε ξεκινάμε νομίζω καθυστερημένα! Θα κάνουμε ένα 2ωρο την εβδομάδα. Πιστεύετε πως θα μου φτάσει ο χρόνος; Ω ς προς την οργάνωση της ύλης και την διδασκαλία έχετε να μου προτείνετε κάτι;
από βοηθήματα έχω προμηθευτεί τα εξής:
Νίκος Φράγκος από Εκδόσεις Ζήτη
Οδηγός για την έκφραση έκθεση - Άρης Γιαβρής Θεόδωρος Στουφής από Κέδρο
Και ένα τετράδιο ασκήσεων (τεχνικες εκφρασης)με κριτήρια αξιολόγησης και ασκήσεις θεωρίας πάλι από Ζήτη της Μαρίας Δ. Πετροπούλου.

Σας ευχαριστώ!
 :)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:28:56 »

Αποσυνδεδεμένος Μαίρη Κ.

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 131
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #1894 στις: Σεπτέμβριος 30, 2013, 11:57:00 μμ »
anna_paul Καλώς ήρθες στο forum!Λοιπόν σχετικά με την απορία σου πιστεύω ότι έχεις κάνει ένα καλό πλάνο για την οργάνωση του μαθήματος.Συνήθως ξεκινάμε από την περίληψη,μετά την παράγραφο και γενικότερα συνεχίζουμε  με όλη  την θεωρία όλων των τάξεων του Λυκείου.Παράλληλα όμως κάνουμε και θέματα έκθεσης π.χ.Λακωνικότητα και βάζουμε στα παιδιά να γράφουν εκθέσεις.Η αλήθεια είναι ότι ξεκινάτε κάπως αργά και λογικά θα χρειαστούν και άλλες ώρες πέρα απο το δίωρο,ανάλογα βέβαια με τις ανάγκες της μαθήτριας...Τα βοηθήματα που αναφέρεις δεν τα γνωρίζω όλα πιστεύω όμως ότι θα σου φανούν χρήσιμα!Ελπίζω να σε βοήθησα! :)
Λατρεμένο το απαγορευμένο.....

“Δεν υπάρχουν ιδέες - υπάρχουν μονάχα άνθρωποι που κουβαλούν τις ιδέες - κι αυτές παίρνουν το μπόι του ανθρώπου που τις κουβαλάει.”
 ― Νίκος Καζαντζάκης, The Fratricides

Αποσυνδεδεμένος anna_paul

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #1895 στις: Οκτώβριος 01, 2013, 10:58:14 πμ »
Μαίρη Κ. σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σου!!! Κι εγώ φοβάμαι ότι ο χρόνος μας είναι πολύ πιεσμένος και μάλλον θα χρειαστούμε εξτρα ώρες!..

Αποσυνδεδεμένος eirini_84

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #1896 στις: Οκτώβριος 01, 2013, 11:55:16 πμ »
Ένα δίωρο την εβδομάδα είναι αρκετό...βέβαια το γεγονός ότι ξεκινάτε τώρα σίγουρα είναι πολύ πιεστικό, ειδικά στην περίπτωση του νέου μαθητή, αφού δε γνωρίζεις το επίπεδο του, τα κενά, κτλ.
Αν όμως οι γονείς δε συμφωνούν να κάνεις κάποιες παραπάνω ώρες, μπορείς να βάζεις πολλές ασκήσεις για το σπίτι (πχ. τρόπους ανάπτυξης παραγράφους, δομικά μέρη, συλλογισμούς, τρόπους και μέσα πειθούς, κτλ) αφού διδάξεις τη θεωρία, ώστε να εξασκηθεί σε αυτά, χωρίς να χάνεις χρόνο από την παράδοση.
Όσο για τα βοηθήματα, ξέρω αυτό του Κέδρου...είναι μέτριο, σίγουρα να χρησιμοποιήσεις κι άλλα.
Επίσης σε κάθε μάθημα να αναλύετε ένα θέμα, ή έναν συνδυασμό θεμάτων, γιατί πρέπει να αναφερθούν τα θέματα και των 3 τάξεων του Λυκείου.

Αποσυνδεδεμένος bania

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 711
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #1897 στις: Οκτώβριος 01, 2013, 12:07:30 μμ »
Tα πάντα εξαρτώνται από το μαθητή, αν είναι αποφασισμένος να δουλέψει, βγαίνει και με λιγότερες ώρες!
Έχω κάνει με μαθητή έκθεση ένα δίωρο ανά εβδομάδα και έγραψε 18, έχω κάνει και 1,5 ώρα ανά δύο εβδομάδες και έγραψε 14,5. Υπάρχουν κ μαθητές που ακόμη κ 4ωρο να έκανες την εβδομάδα δεν θα έγραφαν πάνω από τη βάση!

Αποσυνδεδεμένος kiki14

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 281
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #1898 στις: Οκτώβριος 01, 2013, 12:38:31 μμ »
Καλήμέρα σε όλους!Να ρωτήσω κάτι σχετικά με την περίληψη...Είναι γνωστό ότι πρέπει ο μαθητής να αποφεύγει την επανάληψη λέξεων/φράσεων του κειμένου που του δίνεται.Ωστόσο πολλές φορές υπάρχουν λέξεις/φράσεις που είναι δύσκολο να αποδοθούν με συνωνυμες.Στην περίπτωση που αυτές μείνουν ίδιες στην περίληψη θεωρείτε ότι είναι μειονέκτημα και ότι θα έχανε μονάδες;

Αποσυνδεδεμένος anna_paul

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #1899 στις: Οκτώβριος 01, 2013, 08:51:42 μμ »
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις και την πολύτιμη βοήθεια σας!!! Αύριο είναι το πρώτο μας μάθημα και το έχω ρίξει στο διάβασμα! Κατά την γνώμη σας ποιο είναι το πιο καλό και εύχρηστο βοήθημα για την διδασκαλία της έκθεσης; (σκέφτομαι να πάρω ακόμα ένα για επιπλέον υλικό οπότε αυτήν την φορά να πάρω κάτι δοκιμασμένο).  Καλό σας βράδυ!  :)

Αποσυνδεδεμένος evi_ts

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 104
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #1900 στις: Οκτώβριος 05, 2013, 01:25:58 πμ »
Παιδιά, η ανάγνωση ενός σχεδιαγράμματος πρέπει να γίνεται απο τον δίδάσκοντα μέσα στην τάξη (μιλάω για φροντιστήριο κυρίως) η βάζουμε τους μαθητές να το διαβάσουν και παρεμβαίνουμε οπου κρινουμε οτι ειναι απαραίτητο για να προκύψει μαι συζήτηση με τα παιδιά; Αν και αφελής η ερώτησή μου ακούω διάφορες απόψεις που με έχουν μπερδέψει. Θα ηταν ιδιαίτερα βοηθητική η γνώμη όσων έχουν εμπειρία στο μάθημα της έκθεσης. ευχαριστώ πολύ!!

Αποσυνδεδεμένος evi_ts

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 104
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #1901 στις: Οκτώβριος 07, 2013, 03:19:15 μμ »
Κανείς;;; :'( :'( :'(

Αποσυνδεδεμένος pontiki!!!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 344
  • Την άνοιξη αν δεν τη βρεις, τη φτιάχνεις...
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #1902 στις: Οκτώβριος 08, 2013, 10:14:35 πμ »
Τι ακριβώς εννοείς;;;
Τα σχεδιαγραμματα τα δίνεις να τα διαβάζουν σπίτι , γιατι να τα διαβάζετε μαζί στην τάξη;;; Ιστορία ειναι;;;

Αποσυνδεδεμένος monogramma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Μαθησιακές Δυσκολίες και Σχολική Ψυχολογία
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #1903 στις: Οκτώβριος 08, 2013, 03:03:59 μμ »
Τα σχεδιαγράμματα μπορείτε να τα φτιάξετε μαζί και να τα διαβάσει στο σπίτι! Ή σε περίπτωση που τα έχεις έτοιμα μπορείτε να κάνετε κουβέντα στην αίθουσα και να τα διαβάσουν σπίτι..

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159764
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 448
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 26
Επισκέπτες: 268
Σύνολο: 294

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.079 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.