*

Αποστολέας Θέμα: Έκθεση Γ' Λυκείου  (Αναγνώστηκε 957412 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος efi1789

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 97
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #2590 στις: Ιούνιος 04, 2017, 10:19:07 πμ »
Ευχαριστούμε Μάρκο. Ευχόμαστε και αυτή τη φορά να "πέσεις"  μέσα!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:00:40 »

Αποσυνδεδεμένος labr0s

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 282
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #2591 στις: Ιούνιος 04, 2017, 01:38:32 μμ »
υπάρχει περίπτωση να τεθεί διάγραμμα κειμένου;

Αποσυνδεδεμένος theodora7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 778
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02, ΠΕ60 ,ΠΕ23, ΒΑΛΚΑΝΙΚΩΝ, ΣΛΑΒΙΚΩΝ,ΠΕ71
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #2592 στις: Ιούνιος 04, 2017, 01:41:38 μμ »
Τυπικά το διδαξα αλλά δεν θέλω να πιστέψω ότι θα μπει. >:(
Ο καιρός για παραμύθια έληξε!!!
https://www.youtube.com/watch?v=UmZulvbllPU
τὸ γὰρ φιλότιμον ἀγήρων μόνον, καὶ οὐκ ἐν τῷ ἀχρείῳ τῆς ἡλικίας τὸ κερδαίνειν, ὥσπερ τινές φασι, μᾶλλον τέρπει, ἀλλὰ τὸ τιμᾶσθαι.

Αποσυνδεδεμένος Ο άνθρωπος του κάβου

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 60
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #2593 στις: Ιούνιος 04, 2017, 10:58:41 μμ »
Ουφφφ.Το συνάντησα στο Επαλ και γω.Νομιζω ότι λύση είναι να κάνετε πολλά κείμενα και να γράφει περίληψη. Συνώνυμα και αντωνυμα βοηθούν.Καθε θέμα θα το συζητάτε και θα το αναλύεις σε σημείο αηδίας.Θα αναλύεις για καιρό και το κείμενο της περίληψης.Μην αγχώνεσαι.Ευτυχως στο Επαλ το λίγο είναι πολύ για τους διορθωτες.Το χάος επικρατεί σε επίπεδο.Προσωπικη πείρα.
Πραγματικά το λίγο είναι πολύ για τους διορθωτές; Έχω μαθητή ΕΠΑΛ και ώρες ώρες απογοητεύομαι τόσο πολύ... Το επίπεδο είναι χαμηλό. Από χιλιάδες ορθογραφικά λάθη μέχρι έλλειψη κατανόησης κειμένου... Έχω γίνει ερείπιο από το άγχος.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:00:40 »

Αποσυνδεδεμένος theodora7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 778
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02, ΠΕ60 ,ΠΕ23, ΒΑΛΚΑΝΙΚΩΝ, ΣΛΑΒΙΚΩΝ,ΠΕ71
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #2594 στις: Ιούνιος 05, 2017, 08:17:55 πμ »
Καλημέρα. Το ίδιο πέρασα ακριβώς την προηγούμενη χρονιά και θα σου αναφέρω το πρόσφατο παράδειγμα( είχα αρκετές χρονιές από ένα παιδί στο Επαλ). Έχω χαλάσει το στομάχι μου με το άγχος. Αλλά στο προκειμενο,πραγματικά το λίγο είναι πολύ. Οι δύο μου μαθητές σε Επαλ,έγραψαν καλά. Η κοπέλα μάλιστα πέρασε μάρκετινγκ λόγω του μαθήματος της έκθεσης που ήταν το πιο υψηλό βαθμολογικα. Και οι δύο υστερούσαν σε κατανόηση κειμένου και ορθογραφία-επιχειρηματολογια.
Ευτυχώς τα έκανα όλα σε σημείο αηδίας και το λίγο που έγραψαν ήταν πολύ για το τόσο χαμηλό επίπεδο όλων.  Ένα παράδειγμα σύγχρονο: Σ ένα μάθημα στο Νηπιαγωγών το επίπεδο ήταν τόσο χαμηλό( δεν διάβασαν καθόλου διότι είχε μεγάλη ύλη)που ένα λάθος που έκανα η καθηγήτρια δεν το μέτρησε καθόλου και πήρα 10 αντί 9. Φαντάσου!!! Άρα το επίπεδο μετρά,όπως και στην ιστορία γενικής στις πανελλήνιες. Έκανα λάθη αλλά το είχαν δηλώσει ελάχιστοι και υπήρξε επιεικια. Φυσικά πρέπει να γράψουν κάτι. Δηλαδή το 11-12 που μου έγραφαν, στις πανελλήνιες μέτρησε ως 15 και16. Ελπιζω να σε διαφωτισα ή να μειωσα λίγο το άγχος σου. Επιμονή στις ασκήσεις και σταθερότητα σε περίληψη -έκθεση. Τα βασικά. Δηλαδή να υπάρχει νόημα σε όσα γράφουν.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 05, 2017, 08:20:28 πμ από theodora7 »
Ο καιρός για παραμύθια έληξε!!!
https://www.youtube.com/watch?v=UmZulvbllPU
τὸ γὰρ φιλότιμον ἀγήρων μόνον, καὶ οὐκ ἐν τῷ ἀχρείῳ τῆς ἡλικίας τὸ κερδαίνειν, ὥσπερ τινές φασι, μᾶλλον τέρπει, ἀλλὰ τὸ τιμᾶσθαι.

Αποσυνδεδεμένος doukou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 354
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #2595 στις: Ιούνιος 05, 2017, 10:11:42 πμ »
θα σας ξαφνιάσω λιγάκι, αν και όλα είναι πιθανά όπως είπαμε.
1. Μουσική "διπλωματία", έμμετρος λόγος, επιδραση της Τέχνης.
2. συμφιλίωση, συναδέλφωση των λαων
3. αλληλοβοήθεια (τροποι), αλληλεγγύη, φιλανθρωπικες οργανωσεις, ιδιωτικες πρωτοβουλίες.
4. κριτική (αρνητική κλπ)
5. κοινωνικος αποκλεισμος, στερεότυπα, αντιλήψεις, προκαταλήψεις, ρατσισμός κλπ )
6. εθισμός, συνήθειες

και βεβαια όλα είναι στο τραπέζι.
Το ζητημα ειναι να εχουν μαθει να γραφουν σωστά, να εχουν συνθετική ικανότητα.

Πάντως θα έλεγα καποιο θέμα που εχει να κάνει με την παγκόσμια κοινότητα ή τον χαρακτηρα των νεων
Καλή επιτυχία στα παιδιά :)

Μαρκο, ρυχαριστουμε για τις προβλεψεις. Και γω θεωρω πως κστι θα εχει να κανει με τους νεους αλλα ακομα ψαχνω τι ειναι αυτο😝😝😝

Αποσυνδεδεμένος dimi+al

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #2596 στις: Ιούνιος 05, 2017, 11:50:46 πμ »
Μάρκο η πρόβλεψη σου εστάλη σε όλους τους μαθητες μου!!!Εγώ τόνισα περιβάλλον, αειφόρος ανάπτυξη, τροχαία, αδέσποτα, δημοκρατια-ελευθερία, σχετικα με τους νέους εφόδια,λαϊκισμός!!!Ο Θεός βοηθός! !

Αποσυνδεδεμένος Ο άνθρωπος του κάβου

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 60
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #2597 στις: Ιούνιος 05, 2017, 02:25:02 μμ »
Καλημέρα. Το ίδιο πέρασα ακριβώς την προηγούμενη χρονιά και θα σου αναφέρω το πρόσφατο παράδειγμα( είχα αρκετές χρονιές από ένα παιδί στο Επαλ). Έχω χαλάσει το στομάχι μου με το άγχος. Αλλά στο προκειμενο,πραγματικά το λίγο είναι πολύ. Οι δύο μου μαθητές σε Επαλ,έγραψαν καλά. Η κοπέλα μάλιστα πέρασε μάρκετινγκ λόγω του μαθήματος της έκθεσης που ήταν το πιο υψηλό βαθμολογικα. Και οι δύο υστερούσαν σε κατανόηση κειμένου και ορθογραφία-επιχειρηματολογια.
Ευτυχώς τα έκανα όλα σε σημείο αηδίας και το λίγο που έγραψαν ήταν πολύ για το τόσο χαμηλό επίπεδο όλων.  Ένα παράδειγμα σύγχρονο: Σ ένα μάθημα στο Νηπιαγωγών το επίπεδο ήταν τόσο χαμηλό( δεν διάβασαν καθόλου διότι είχε μεγάλη ύλη)που ένα λάθος που έκανα η καθηγήτρια δεν το μέτρησε καθόλου και πήρα 10 αντί 9. Φαντάσου!!! Άρα το επίπεδο μετρά,όπως και στην ιστορία γενικής στις πανελλήνιες. Έκανα λάθη αλλά το είχαν δηλώσει ελάχιστοι και υπήρξε επιεικια. Φυσικά πρέπει να γράψουν κάτι. Δηλαδή το 11-12 που μου έγραφαν, στις πανελλήνιες μέτρησε ως 15 και16. Ελπιζω να σε διαφωτισα ή να μειωσα λίγο το άγχος σου. Επιμονή στις ασκήσεις και σταθερότητα σε περίληψη -έκθεση. Τα βασικά. Δηλαδή να υπάρχει νόημα σε όσα γράφουν.
Θεοδώρα, ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες! Τα θέματα τα εξαντλήσαμε μέχρι αηδίας και εκτός από το υλικό που του έδινα σε κάθε θέμα, διαβάζαμε μαζί και δοκίμια πάνω στο αντίστοιχο θέμα. Κριτήριο επίσης του έδινα σε κάθε θέμα, αλλά κάποιες φορές δεν τα έκανε όλα. Μεγάλη δυσκολία στην περίληψη και στη σύνθεση προλόγου. Τις περισσότερες φορές ήταν απλοϊκός. Θεωρείτε ότι τα μαθήματα μέχρι τελευταία στιγμή (μία, δύο ημέρες πριν) έχουν να προσφέρουν κάτι ή όχι; Είναι καλύτερο το παιδί να αφοσιωθεί στο προσωπικό διάβασμά του αυτές τις ημέρες;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 05, 2017, 02:28:43 μμ από Ο άνθρωπος του κάβου »

Αποσυνδεδεμένος theodora7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 778
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02, ΠΕ60 ,ΠΕ23, ΒΑΛΚΑΝΙΚΩΝ, ΣΛΑΒΙΚΩΝ,ΠΕ71
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #2598 στις: Ιούνιος 05, 2017, 02:37:41 μμ »
Τα τελευταία μαθήματα αν έχουν τη μορφή ερωτήσεων πάνω σε επιχειρήματα των θεμάτων που διαπιστωσες ότι υπήρχε δυσκολια,συμφωνώ και το έχω πράξει. Αν επίσης υπάρχει μια σύνοψη δυσκολων ασκήσεων ή λειτουργήσει το μάθημα ως εμψυχωση απλά,μου συνέβη,τότε επίσης οκ. Ήδη είμαι στο δρόμο για μάθημα εμψυχωσης και μόνο. Έχω καλύψει τα πάντα αλλά.... Το ζήτησε το παιδί. Όσο για τις αδυναμίες των παιδιών που αναφέρεις,τα ίδια είχα. Απλή διατύπωση αλλά να υπάρχει νόημα. Εγώ τους πιεσα για να μπορούν να γράψουν κάποιες λέξεις λίγο πιο επίσημες από το συνηθισμένο, διότι έγραφαν με ύφος προφορικο. Υπομονή.
Ο καιρός για παραμύθια έληξε!!!
https://www.youtube.com/watch?v=UmZulvbllPU
τὸ γὰρ φιλότιμον ἀγήρων μόνον, καὶ οὐκ ἐν τῷ ἀχρείῳ τῆς ἡλικίας τὸ κερδαίνειν, ὥσπερ τινές φασι, μᾶλλον τέρπει, ἀλλὰ τὸ τιμᾶσθαι.

Αποσυνδεδεμένος valia87

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 98
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #2599 στις: Ιούνιος 05, 2017, 03:04:02 μμ »
Εγώ δεν κάνω μαθήματα 1-2 μέρες πιο πριν. Θεωρώ ότι δεν έχει νόημα! Ό,τι ήταν να τους διδάξεις, τους το δίδαξες! Τους λέω και στο τελευταίο μάθημα ειδικές επισημάνσεις για τον καθένα και οδηγίες για την ώρα της εξέτασης π.χ. διαχείριση χρόνου, πώς απαντάμε ολοκληρωμένα στις ασκήσεις κ.λπ. Πάντα όμως είμαι στην διάθεση του παιδιού αυτό το διήμερο για τυχόν απορίες (αν έχουν ανακύψει τελευταία στιγμή) αλλά και ψυχολογική υποστήριξη! Βέβαια οφείλω να ομολογήσω ότι μέχρι πέρυσι είχα άγχος όταν έβλεπα/ συζητούσα πιθανά θέματα με συναδέλφους τα οποία δεν είχα διδάξει και έπαιρνα τα παιδιά τηλέφωνο! Καλή ώρα τα αδέσποτα που πρότεινε κάποια συνάδελφος δεν τα έχω κάνει, ούτε τα τροχαία! Τηλέφωνο: "Εεε να σας πω ποια είναι η άποψη σας για τα αδέσποτα; Πώς μπορούμε να προστατεύσουμε τα δικαιώματα των ζώων;" Αυτό θα ίσχυε μέχρι πέρυσι. Φέτος έχω καλμάρει λίγο και δεν αγχώνομαι με θέματα που διαβάζω την τελευταία στιγμή. Αν το άγχος σου έχει να κάνει και με αυτό (υποθετικά λαμβάνοντας υπόψη την δική μου εμπειρία) μην αγχώνεσαι καθόλου!  ;)

Αποσυνδεδεμένος Ο άνθρωπος του κάβου

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 60
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #2600 στις: Ιούνιος 05, 2017, 04:58:36 μμ »
Έχουμε κάνει πολλά θέματα, από τα πιο πιθανά μέχρι τα πιο απίθανα, αν και αυτή τη στιγμή συνειδητοποιώ ότι δεν μιλήσαμε για την άμιλλα. Το άγχος προέρχεται από το γεγονός ότι πρόκειται για έναν αδύναμο μαθητή και φοβάμαι μήπως δεν αντεπεξέλθει ούτε στις ασκήσεις θεωρίας.

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3368
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #2601 στις: Ιούνιος 05, 2017, 05:31:39 μμ »
Παράθεση
θα σας ξαφνιάσω λιγάκι, αν και όλα είναι πιθανά όπως είπαμε.
1. Μουσική "διπλωματία", έμμετρος λόγος, επιδραση της Τέχνης.

Μάρκο, αν και ¨πέφτεις" μέσα στα θέματα, όπως πέρυσι, το θέμα της μουσικής διπλωματίας δεν είναι ιδιαιτέρως εξειδικευμένο; Ναι, υπάρχουν άρθρα στο διαδίκτυο για το θέμα, αλλά αν καλούνταν οι μαθητές να αναπτύξουν κάτι τέτοιο, θα έπιαναν... πάτο!
Αυτό που έχω ακούσει είναι ότι όσοι βγάζουν τα θέματα ψάχνουν στο διαδίκτυο για να αποκλείσουν θέματα που υπάρχουν στο διαδίκτυο. Εξ ου και το περσινό θέμα δεν το περίμεναν οι μαθητές γιατί δεν τους το είχαν επισημάνει τα φροντιστήρια... Άσε που κάποιοι καθηγητές δεν έκαναν Παπανούτσο στα παιδιά αλλά πιο "προχωρημένους" συγγραφείς.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 05, 2017, 05:33:36 μμ από erietta »

Αποσυνδεδεμένος valia87

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 98
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #2602 στις: Ιούνιος 05, 2017, 07:41:34 μμ »
Έχουμε κάνει πολλά θέματα, από τα πιο πιθανά μέχρι τα πιο απίθανα, αν και αυτή τη στιγμή συνειδητοποιώ ότι δεν μιλήσαμε για την άμιλλα. Το άγχος προέρχεται από το γεγονός ότι πρόκειται για έναν αδύναμο μαθητή και φοβάμαι μήπως δεν αντεπεξέλθει ούτε στις ασκήσεις θεωρίας.

Το άγχος σου είναι φυσιολογικό! Και εγώ φέτος είχα μαθητή του οποίου το επίπεδο ήταν πολύ χαμηλό και έχω το ίδιο άγχος για αύριο (είναι ΕΠΑΛ)! Το μετριάζω όμως με την σκέψη ότι εγώ από την μεριά μου έκανα το καλύτερο που μπορούσα για να τον βοηθήσω. Δυστυχώς δεν είμαστε θεοί! Μακάρι να τα πάει καλά ο μαθητής σου και όλα τα παιδάκια!

Αποσυνδεδεμένος Ο άνθρωπος του κάβου

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 60
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #2603 στις: Ιούνιος 05, 2017, 08:56:25 μμ »
Το άγχος σου είναι φυσιολογικό! Και εγώ φέτος είχα μαθητή του οποίου το επίπεδο ήταν πολύ χαμηλό και έχω το ίδιο άγχος για αύριο (είναι ΕΠΑΛ)! Το μετριάζω όμως με την σκέψη ότι εγώ από την μεριά μου έκανα το καλύτερο που μπορούσα για να τον βοηθήσω. Δυστυχώς δεν είμαστε θεοί! Μακάρι να τα πάει καλά ο μαθητής σου και όλα τα παιδάκια!
Και μένα ΕΠΑΛ είναι. Επίσης καλή επιτυχία!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159559
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 325
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 327
Σύνολο: 333

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.113 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.