*

Αποστολέας Θέμα: Έκθεση Γ' Λυκείου  (Αναγνώστηκε 957929 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Gwgaki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 530
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #2772 στις: Σεπτέμβριος 08, 2017, 04:41:30 μμ »
Απ΄ ό,τι θυμάμαι, γράφουν για τρεις ώρες και μετά αφήνουν τα γραπτά, όπως δηλαδή και οι άλλοι υποψήφιοι. Μετά περιμένουν την σειρά τους για να εξεταστούν, φαντάζομαι αλφαβητικώς, αφού κάθε ζευγάρι εξεταστών εξετάζει έξι-επτά υποψήφιους (τουλάχιστον εκεί που ήμουν εγώ).
Ευχαριστώ για την πληροφόρηση, γιατί στη μαμά υποψηφίου είχαν πει ότι γράφει για 1,5 περίπου ώρα και μετά στην άλλη 1,5 εξετάζεται προφορικά!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:50:40 »

Αποσυνδεδεμένος prigipessa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #2773 στις: Σεπτέμβριος 14, 2017, 09:17:16 μμ »
Καλησπερα σε ολους!θα ηθελα να ρωτησω πως δουλευετε με δικους σας μαθητες που ξαναδινουν στο μαθημα της εκθεσης.κυριως ως προς το υλικο που χρησιμοποιειτε.τι επιπλεον κανετε ετσι ωστε να μην επαναλαμβανεστε;ειναι η πρωτη φορα που μαθητης μου ξαναδινει κ προβληματιζομαι.περυσι καναμε την θεωρια,τις θεματικες ενοτητες και κειμενα και ασκησεις πανω σε αυτες.ολα τα κειμενα που ειχα στις σημειωσεις μου τα εχουμε δουλεψει,το ιδιο και τα κριτηρια αξιολογησης.ποσο ευκολο να δημιουργησεις σημειωσεις παλι απο την αρχη;καποιο βοηθημα που προτεινετε για εξασκηση πανω σε κειμενα;οποιαδηποτε αποψη θα με βοηθουσε!

Αποσυνδεδεμένος loulou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 399
  • Φύλο: Γυναίκα
  • My Home is where My Dog is
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #2774 στις: Σεπτέμβριος 24, 2017, 01:09:36 πμ »
ένας μαθητής μου επιμένει ότι θα γράψει εντελώς ρατσιστικές απόψεις γιατί αυτό είναι η ιδεολογία του και ότι το σύστημα/οι εξεταστές θέλουν να γράψουμε ό,τι θέλουν αυτοί για να μας περάσουν κτλ κτλ. Καταλαβαίνετε την περίπτωση.

Πώς το αντιμετωπίζετε; τι απαντάτε;

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #2775 στις: Σεπτέμβριος 24, 2017, 09:33:03 πμ »
ένας μαθητής μου επιμένει ότι θα γράψει εντελώς ρατσιστικές απόψεις γιατί αυτό είναι η ιδεολογία του και ότι το σύστημα/οι εξεταστές θέλουν να γράψουμε ό,τι θέλουν αυτοί για να μας περάσουν κτλ κτλ. Καταλαβαίνετε την περίπτωση.

Πώς το αντιμετωπίζετε; τι απαντάτε;
Να του εξηγήσεις με συζήτηση ότι πρωτίστως πρέπει ν' αλλάξει εντελώς απόψεις, γιατί ο ρατσισμός φέρνει φανατισμό και βία και η βία οδηγεί στα γνωστά αποτελέσματα. Αν δεν το καταλαβαίνει αυτό, ας γράψει αυτά που περιμένει ένας εξεταστής να δει στο γραπτό ενός μαθητή, λογικά, διαφορετικά θα βαθμολογηθεί με κάτω από την βάση! Δεν είμαι υπέρ του να προσποιείται και να υποκρίνεται κάποιος, αλλά μιας και μιλάμε για το μέλλον του συγκεκριμένου μαθητή, αυτό θα πρέπει να κάνει, εκτός κι αν δεν τον πολυνοιάζουν οι Πανελλαδικές και έχει άλλη λύση και επαγγελματική διέξοδο!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:50:40 »

Αποσυνδεδεμένος Τι είχαμε τι χάσαμε

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #2776 στις: Σεπτέμβριος 24, 2017, 12:07:19 μμ »
Καλησπερα σε ολους!θα ηθελα να ρωτησω πως δουλευετε με δικους σας μαθητες που ξαναδινουν στο μαθημα της εκθεσης.κυριως ως προς το υλικο που χρησιμοποιειτε.τι επιπλεον κανετε ετσι ωστε να μην επαναλαμβανεστε;ειναι η πρωτη φορα που μαθητης μου ξαναδινει κ προβληματιζομαι.περυσι καναμε την θεωρια,τις θεματικες ενοτητες και κειμενα και ασκησεις πανω σε αυτες.ολα τα κειμενα που ειχα στις σημειωσεις μου τα εχουμε δουλεψει,το ιδιο και τα κριτηρια αξιολογησης.ποσο ευκολο να δημιουργησεις σημειωσεις παλι απο την αρχη;καποιο βοηθημα που προτεινετε για εξασκηση πανω σε κειμενα;οποιαδηποτε αποψη θα με βοηθουσε!

Buona sera principessa!
 Χωρίς να γνωρίζω ακριβώς τι έχετε δουλέψει στη Γ΄λυκείου, εγώ στη θέση σου θα έδινα θέματα ολοκληρωμένα παρελθόντων ετών, τα οποία επιτρέπουν να γίνεται επανάληψη και στη θεωρία. Ταυτόχρονα, θα έδινα άρθρα εφημερίδων για διάνοιξη οριζόντων και αλλαγή από τη μέθοδο των προηγούμενων ετών.

Αποσυνδεδεμένος loulou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 399
  • Φύλο: Γυναίκα
  • My Home is where My Dog is
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #2777 στις: Σεπτέμβριος 24, 2017, 05:53:09 μμ »
Να του εξηγήσεις με συζήτηση ότι πρωτίστως πρέπει ν' αλλάξει εντελώς απόψεις, γιατί ο ρατσισμός φέρνει φανατισμό και βία και η βία οδηγεί στα γνωστά αποτελέσματα. Αν δεν το καταλαβαίνει αυτό, ας γράψει αυτά που περιμένει ένας εξεταστής να δει στο γραπτό ενός μαθητή, λογικά, διαφορετικά θα βαθμολογηθεί με κάτω από την βάση! Δεν είμαι υπέρ του να προσποιείται και να υποκρίνεται κάποιος, αλλά μιας και μιλάμε για το μέλλον του συγκεκριμένου μαθητή, αυτό θα πρέπει να κάνει, εκτός κι αν δεν τον πολυνοιάζουν οι Πανελλαδικές και έχει άλλη λύση και επαγγελματική διέξοδο!

ευχαριστώ gia. Το παιδί είναι της Χρυσής Αυγής. Αν ξέρει κάποιος ή αν υπήρξε βαθμολογητής στην έκθεση, πώς βαθμολογείται ένα τέτοιο γραπτό. Ας πουμε, θεωρητικά ότι έχει καλή έκφραση και δομή.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 24, 2017, 06:39:29 μμ από loulou »

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #2778 στις: Σεπτέμβριος 24, 2017, 05:56:27 μμ »
ευχαριστώ gia. Παιδί είναι της Χρυσής Αυγής. Αν ξέρει κάποιος ή αν υπήρξε βαθμολογητής στην έκθεση, πώς βαθμολογείται ένα τέτοιο γραπτό. Ας πουμε, θεωρητικά ότι έχει καλή έκφραση και δομή.
Θεωρώ ότι οι ακραίες απόψεις γενικότερα δεν τυγχάνουν θετικής βαθμολόγησης.
Δεν έχω βαθμολογήσει ποτέ μου έκθεση, αλλά η κοινή λογική αυτό λέει.
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #2779 στις: Σεπτέμβριος 24, 2017, 06:08:21 μμ »
δεν θα σκάσεις και γιαυτό, ας πάρει το ρίσκο.ενήλικας είναι.
@"θεωρητικά ότι έχει καλή έκφραση και δομή." το "καλή" δεν σημαίνει "άριστη", και ΑΝ  η επιχειρηματολογία του είναι "σωστή"  γύρω στο 11 με 12 υπολογιζω.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος loulou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 399
  • Φύλο: Γυναίκα
  • My Home is where My Dog is
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #2780 στις: Σεπτέμβριος 24, 2017, 06:51:19 μμ »
δεν θα σκάσεις και γιαυτό, ας πάρει το ρίσκο.ενήλικας είναι.
@"θεωρητικά ότι έχει καλή έκφραση και δομή." το "καλή" δεν σημαίνει "άριστη", και ΑΝ  η επιχειρηματολογία του είναι "σωστή"  γύρω στο 11 με 12 υπολογιζω.

Όντως. Σημειωτέον δεν είναι μόνο κείμενα για το ρατσισμό και την ανοχή που έχουμε συζητήσει εδώ και δύο χρόνια. Και για το φαινόμενο της μετανάστευσης ιστορικά και ελευθερη συζήτηση για το πώς παρουσιάζεται στην ειδησιογραφία το μεταναστευτικό και τα λογικά σφάλματα ενός ρατσιστικού επιχειρήματος. Μαθητές μου έχουν φάει ένα δίωρο να επιμένουν ότι το σύστημα τούς βάζει να γράφουν πράγματα που δεν τα πιστεύουν και τους περιθωριοποιεί και καταδικάζει !!! :P

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #2781 στις: Σεπτέμβριος 24, 2017, 08:56:45 μμ »
Παράθεση
Σημειωτέον δεν είναι μόνο κείμενα για το ρατσισμό και την ανοχή που έχουμε συζητήσει εδώ και δύο χρόνια.

Θεωρώ ότι οι Επιτροπές εξετάσεων θέλουν να αποφύγουν τέτοιες αντιδράσεις μαθητών που θα δημιουργούσαν πρόβλημα και γι' αυτό αποφεύγουν τέτοια θέματα επίκαιρα. Π.χ. την χρονιά 2015-16 μαθητές είχαν το προαίσθημα ότι θα "πέσει" κάτι για τους πρόσφυγες. Μάλλον το καλλιεργούσαν τα διάφορα φροντιστήρια. Φώναζα πως πρέπει να είναι έτοιμοι για τα πάντα, δεν υπάρχει SOS. Τελικά "έπεσε" ο κλασικός Παπανούτσος με θέμα την φιλία, που επίσης τους έλεγα "Προσέξτε τον Παπανούτσο, δεν πάμε για Πανελλήνιες χωρίς αυτόν."

Αποσυνδεδεμένος loulou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 399
  • Φύλο: Γυναίκα
  • My Home is where My Dog is
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #2782 στις: Σεπτέμβριος 24, 2017, 09:28:40 μμ »
erietta συμφωνώ και το επισημαίνω. Παρόλα αυτά, περίπου τα ίδια θα ακούσεις και όταν συζητάμε το γυναικείο κίνημα και φεμινισμό, ευρωπαική ένωση, ανεργία (τις δουλειές τις παίρνουν οι ξένοι), πόλεμος - ειρήνη (να μπούμε στην Πόλη)  :o

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #2783 στις: Σεπτέμβριος 25, 2017, 11:03:02 πμ »
Τότε να αφήσουν το ηλεκτρικό και να γυρίσουν στο κερί και στο σπαρματσέτο με οινόπνευμα. Μήπως, μες τους, να γυρίσουμε και στα δένδρα να τρώμε μπανάνες?  :-X ;D
Homo hominem lupus οι αντιλήψεις τους
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #2784 στις: Σεπτέμβριος 25, 2017, 11:19:03 πμ »
για να σοβαρευτούμε τωρα, να αναλογιστούμε ποιός ο ρόλος της παιδείας(?)
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος anef

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #2785 στις: Οκτώβριος 07, 2017, 06:29:13 μμ »
Καλησπέρα. Θα ήθελα τη βοήθειά σας σχετικά με τους παραλογικούς συλλογισμούς. Θα μπορούσατε να μου δώσετε κάποια παραδείγματα για το σόφισμα και μερικά για τον παραλογισμό;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159736
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 443
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 314
Σύνολο: 323

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.079 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.