*

Αποστολέας Θέμα: Έκθεση Γ' Λυκείου  (Αναγνώστηκε 957321 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kiki14

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 281
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #2016 στις: Οκτώβριος 29, 2014, 06:55:48 μμ »
interstellar αυτή είναι απλά η δική μου άποψη...κάπου το είχα διαβάσει για τον τόπο αλλά δεν θυμάμαι, το βρήκα λογικό και το εφαρμόζω.Ναι τους λέω να γράφουν πάνω δεξιά μόνο ημερομηνία! Ίσως να υπερβάλλω και να θεωρηθεί πλην στην βαθμολόγηση της δομής, αλλά όπως σε μια ομιλία δεν γράφουμε π.χ ως εκπρόσωπος του 1ου Λυκείου Καβάλας δηλαδή δεν πρέπει να δηλώσουμε τοπικό προσδιορισμό με την ίδια λογική δεν τους λέω να γράφουν τόπο στις εκθέσεις τους εξαρχής γιατί μπορεί από συνήθεια στις πανελλήνιες να βάλουν. Όπως επίσης τους βάζω να υπογράφουν στην επιστολή από τις πρώτες εκθέσεις όχι ονομαστικά αλλά ένας μαθητής/ μία μαθήτρια της Γ' Λυκείου. Αυτά από μένα, αν κάποιος βαθμολογητής δει το μήνυμα σου ίσως σου δώσει μια πιο ξεκάθαρη απάντηση.

Δηλαδή οι διορθωτές δε γνωρίζουν ποια περιοχής γραπτά διορθώνουν;Εγω αυτή την εντύπωση είχα,ότι γνωρίζουν έτσι κι αλλιώς,οπότε δεν τίθεται θέμα "σημαδιού" για τον τόπο...ας μας πει κάποιος διορθωτής!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:38:09 »

Αποσυνδεδεμένος valia87

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 98
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #2017 στις: Οκτώβριος 29, 2014, 08:51:13 μμ »
Δεν έχω να σου πω κάτι παραπάνω από αυτό που σου έγραψα!Μόνο θα σου στείλω το λινκ γιατί θυμήθηκα από που είχα αντλήσει υλικό http://www.schools.ac.cy/eyliko/mesi/themata/nea_elliniki_glossa/chrisimo_yliko_lykeio.html . Είναι σελίδα του υπουργείου Παιδείας της Κύπρου με πραγματικά πολύ καλό υλικό. Ρίξε μια ματιά και για άλλα μαθήματα. Στην 6η σελίδα για την επιστολή ανέφερε : " Στις Παγκύπριες Εισαγωγικές εξετάσεις δεν επιτρέπεται οι μαθητές να σημειώνουν όνομα, ψευδώνυμο, τόπο ή οποιοδήποτε άλλο στοιχείο που μπορεί να φανερώνει την ταυτότητά τους." Με βάση αυτό κινήθηκα!

Αποσυνδεδεμένος kiki14

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 281
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #2018 στις: Οκτώβριος 30, 2014, 12:15:56 πμ »
Δεν έχω να σου πω κάτι παραπάνω από αυτό που σου έγραψα!Μόνο θα σου στείλω το λινκ γιατί θυμήθηκα από που είχα αντλήσει υλικό http://www.schools.ac.cy/eyliko/mesi/themata/nea_elliniki_glossa/chrisimo_yliko_lykeio.html . Είναι σελίδα του υπουργείου Παιδείας της Κύπρου με πραγματικά πολύ καλό υλικό. Ρίξε μια ματιά και για άλλα μαθήματα. Στην 6η σελίδα για την επιστολή ανέφερε : " Στις Παγκύπριες Εισαγωγικές εξετάσεις δεν επιτρέπεται οι μαθητές να σημειώνουν όνομα, ψευδώνυμο, τόπο ή οποιοδήποτε άλλο στοιχείο που μπορεί να φανερώνει την ταυτότητά τους." Με βάση αυτό κινήθηκα!
Οντως πολύ Κάλο το υλικό που ανακαλυψες και ευχαριστώ για την πρόταση!Ίσως εχεις δίκαιο...και παλι αν κάποιος διορθωτής γνωρίζει να μας πει αν ειναι παρακινδυνευμένο να αναφέρεται ο τόπος στην επιστολή(μαζί με την ημερομηνία) , ας μας πληροφορησει παρακαλώ!

Αποσυνδεδεμένος labr0s

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 282
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #2019 στις: Νοέμβριος 07, 2014, 12:37:50 πμ »
Καλησπέρα συνάδελφοι. Ήθελα τη γνώμη σας σχετικά με την βαθμολόγηση της έκθεσης. Ξέρω τι χρειάζεται να έχει μια καλή έκθεση, ωστόσο αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι η ακριβής βαθμολόγηση για τις πανελλήνιες. Δηλαδή πόσες μονάδες να κόβω για κάθε ορθογραφικό λάθος, για κάθε ασάφεια στο περιεχόμενο, για ελλιπή έκταση κλπ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:38:09 »

Αποσυνδεδεμένος kiki14

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 281
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #2020 στις: Νοέμβριος 08, 2014, 11:59:41 πμ »
Οταν στα τεκμήρια εντοπίζουμε επιχείρημα,πρέπει να γίνεται και η ανάλυσή του(προκείμενες και συμπέρασμα),έτσι δεν είναι;Λογικά δεν αρκεί να πούμε απλώς γενικά ότι εχουμε επιχείρημα στο τάδε σημείο;

Αποσυνδεδεμένος labr0s

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 282
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #2021 στις: Νοέμβριος 18, 2014, 01:58:36 μμ »
Καλησπέρα συνάδελφοι. Θα ξεκινήσω ένα ιδιαίτερο στην Έκθεση με έναν κύριο γύρω στα 40 που θέλει να δώσει πανελλήνιες. Από που να ξεκινήσω; Τι λέτε; Όσον αφορά το οικονομικό να πάρω όσο παίρνω και στους κανονικούς μαθητές;

Αποσυνδεδεμένος smaroula

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #2022 στις: Νοέμβριος 18, 2014, 04:03:11 μμ »
Καλησπέρα συνάδελφοι. Θα ξεκινήσω ένα ιδιαίτερο στην Έκθεση με έναν κύριο γύρω στα 40 που θέλει να δώσει πανελλήνιες. Από που να ξεκινήσω; Τι λέτε; Όσον αφορά το οικονομικό να πάρω όσο παίρνω και στους κανονικούς μαθητές;

δεν ξέρω τι παίρνεις στους μαθητές σου, αλλά εγώ θα του έπαιρνα τα ίδια. Εκτός κι αν θέλει περισσότερες ώρες, οπότε εκεί θα έκανα καλύτερη τιμή.
Θα πρότεινα να ξεκινήσεις από τα "θεωρητικά", δηλαδή τις ασκήσεις Β στις πανελλήνιες, περίληψη και παράλληλα τα θέματα. Αν ο κύριος είναι μορφωμένος, δεν θα έχει ιδιαίτερο κενά στην παραγωγή ιδεών και στην ανάπτυξη του θέματος.

Αποσυνδεδεμένος miki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Γυναίκα
  • :)
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #2023 στις: Νοέμβριος 20, 2014, 02:38:47 μμ »
Καλησπέρα μπορείτε να μου πείτε με ποιο τρόπο αναπτύσσεται η παρακάτω παράγραφος;

Το περιοδικό «Management Today» δημοσίευσε πρόσφατα αποδείξεις για του λόγου το αληθές. Μόνο ένας στους τρεις προνομιούχους της νέας οικονομικής τάξης πραγμάτων έχει χρόνο, για να ξοδέψει τα χρήματα που κερδίζει. Μόνο ένας στους δύο καταφέρνει να υποκλέψει χρόνο για τις προσωπικές του σχέσεις· και σχεδόν κανένας δεν έχει χρόνο για «μυθιστορηματικούς ποταμούς» a la Balzàc3 και Proust4. Από τα ημερολόγια του Βρετανού ερευνητή προκύπτει με σαφήνεια ότι τα παντρεμένα ζευγάρια αφιερώνουν κατά μέσο όρο μόνο μισή ώρα στη συναισθηματική «συντήρηση» της γαμήλιας μηχανής, ενώ τα τέκνα τους φαίνεται να πάσχουν από συγγενή χρονοπενία , καθώς στροβιλίζονται απνευστί ανάμεσα σε σχολικές και φροντιστηριακές αίθουσες, μεταξύ ξενόγλωσσου ινστιτούτου και ωδείου ή χοροδιδασκαλείου.

Αποσυνδεδεμένος Maria sak

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #2024 στις: Νοέμβριος 26, 2014, 12:15:42 μμ »
Καλησπερα σας !! θα ξεκινησω μαθηματα εκθεσης σε ενα παιδι Γ' Λυκειου... θα ηθελα τη βοηθεια σας οσον αφορα, ποιο βοηθημα να επιλεξω! ευχαριστω!

Αποσυνδεδεμένος labr0s

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 282
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #2025 στις: Νοέμβριος 26, 2014, 12:32:50 μμ »
Καλημέρα. Προσωπικά χρησιμοποιώ των εκδόσεων ελληνοεκδοτική από Αλέξανδρο και Σπύρο Μητσέλο. Έχει υλικό, κριτήρια και συμπυκνωμένη θεωρία. Πρόκειται γι' αυτό. http://www.ellinoekdotiki.gr/displayITM2.asp?ITMID=800&LANG=GR

Αποσυνδεδεμένος Maria sak

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #2026 στις: Νοέμβριος 27, 2014, 11:24:06 πμ »
ευχαριστω πολυ !!!!!  :)

Αποσυνδεδεμένος labr0s

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 282
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #2027 στις: Δεκέμβριος 08, 2014, 09:42:52 πμ »
Συνάδελφοι έχω τρεις σχεδόν άριστους μαθητές στη γ΄ λυκείου στην έκθεση, με προοπτικές να γράψουν πολύ καλά στις πανελλήνιες. Θα ήθελα τη γνώμη σας, σχετικά με το ποια θέματα να διδάξω για να θεωρηθώ καλυμμένος στο θέμα της ύλης, έτσι ώστε να ασχοληθούμε με όλα τα πεδία.

Ρεγγίνα Φιλίππου

  • Επισκέπτης
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #2028 στις: Δεκέμβριος 08, 2014, 09:53:10 πμ »
Συνάδελφοι έχω τρεις σχεδόν άριστους μαθητές στη γ΄ λυκείου στην έκθεση, με προοπτικές να γράψουν πολύ καλά στις πανελλήνιες. Θα ήθελα τη γνώμη σας, σχετικά με το ποια θέματα να διδάξω για να θεωρηθώ καλυμμένος στο θέμα της ύλης, έτσι ώστε να ασχοληθούμε με όλα τα πεδία.
Αρχισε με τα δυσκολα, π.χ. παγκοσμιοποιηση, κλωνοποιηση, λαικισμος, μεσσιανισμος, θανατικη ποινη κ.τ.λ. σε συνδυασμο με ασκησεις, συλλογισμοι, πειθω, αναγνωριση κειμενων, κ.τ.λ.

Αποσυνδεδεμένος labr0s

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 282
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #2029 στις: Δεκέμβριος 08, 2014, 10:03:53 πμ »
Τη θεωρία την έχω σχεδόν καλύψει όλη. Με απασχολεί η θεματολογία. Θέλω να διδάξω όσο το δυνατόν περισσότερα θέματα. Θα μπορούσες να μου προτείνεις και κάποια άλλα εκτός από αυτά; Τα έχω ήδη διδάξει

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159507
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 330
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 289
Σύνολο: 303

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.093 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.