*

Αποστολέας Θέμα: Έκθεση Γ' Λυκείου  (Αναγνώστηκε 955175 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Dimele

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Με υπομονή και ζήλο..
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #2786 στις: Οκτώβριος 11, 2017, 01:29:42 μμ »
Καλησπέρα σε όλους!
Εχω μια κοπέλα 27 χρονων η οποία ενδιαφέρεται να ξαναδώσει Πανελληνιες! Εχω 2 βασικές ερωτήσεις!
1)Για να περάσει πλεον νηπιαγωγών χρειάζεται να δώσει λατινικά; έχουν μοιραστεί οι παιδαγωγικές σχολές σε όλα τα πεδία;
2) θα μπορουσατε να μου προτείνετε μια ενδεικτική κατανομή ωρών, δεδομένου ότι ξεκινάμε μέσα στον Οκτώβρη;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:11:12 »

Αποσυνδεδεμένος στερνες

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #2787 στις: Οκτώβριος 16, 2017, 06:56:27 μμ »
Καλησπέρα συνάδελφοι, έχω ένα πρόβλημα και χρειάζομαι την βοήθεια σας. Ξεκίνησα για πρώτη φορά προετοιμασία έκθεσης για τις πανελλήνιες (το πρώτο μάθημα ήταν μόλις πριν δυο εβδομάδες), είχα λοιπόν φτιάξει ένα πλάνο ότι θα  αρχίζω με θεωρία και ασκήσεις πάνω σε αυτήν, στην συνέχεια θα κάναμε κάποιο κείμενο και ασκήσεις πάλι και τέλος θα συζητούσαμε για κάποιο σχετικό θέμα έκθεσης που θα το είχε σαν εργασία για το σπίτι. Ωστόσο αυτό που παρατήρησα και χρειάζομαι την βοήθεια σας, είναι στο κομμάτι που προσπαθούσα να συζητήσω με τον μαθητή και να του εκμαιεύσω κάποιες απόψεις, ο μαθητής ήταν αδιάφορος, έλεγε μια άποψη και έμενε σε αυτήν. Στο τέλος λοιπόν αναγκαζόμουν και τα έλεγα εγώ. Στην έκθεση που μου παρέδωσε λοιπόν είδα ότι είχε αντιγράψει αυτά που είχαμε πει αιτιολογώντας τα με παράφραση των ίδιων των επιχειρημάτων, πράγμα που σημαίνει ίσως ότι δεν αφιέρωσε χρόνο ή ότι δεν το έχει καταλάβει. Τι να κάνω;

Αποσυνδεδεμένος theodora7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 778
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02, ΠΕ60 ,ΠΕ23, ΒΑΛΚΑΝΙΚΩΝ, ΣΛΑΒΙΚΩΝ,ΠΕ71
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #2788 στις: Οκτώβριος 16, 2017, 09:23:40 μμ »
Επειδή είναι νωρίς ακόμα για να έχεις σαφή εικόνα, καλύτερα περιμενε. Στο δεύτερο μάθημα αν δεις την ίδια συμπεριφορά τότε προσπάθησε να εξετάσεις αν κατάλαβε όσα γράφει. Δηλαδή διαμορφωσε με τέτοιο τρόπο τις ερωτήσεις ώστε να δεις αν έχει αντιληφθεί τα επιχειρήματα που χρησιμοποιεί. Μπορεί να είναι αδιάφορο παιδί ή απλά να αγνοεί το θέμα και να υιοθετεί τα δικά σου επιχειρήματα. Δεν είναι κακό. Μου έχει συμβεί. Και έχω αναγκαστει να δώσω έτοιμες απαντήσεις αλλά φροντισα να τις έχει κατανοήσει πλήρως.  Τις συζητήσαμε ξανά και διαπίστωσα ότι είχε καταλάβει. Προς το παρόν πρέπει να είσαι σε ετοιμότητα και να παρατηρείς. Προσπάθησε να του πεις / της πει ότι χρειάζεται παραπάνω επιχειρήματα ένα θέμα και πρέπει να σκεφτεί.
Ο καιρός για παραμύθια έληξε!!!
https://www.youtube.com/watch?v=UmZulvbllPU
τὸ γὰρ φιλότιμον ἀγήρων μόνον, καὶ οὐκ ἐν τῷ ἀχρείῳ τῆς ἡλικίας τὸ κερδαίνειν, ὥσπερ τινές φασι, μᾶλλον τέρπει, ἀλλὰ τὸ τιμᾶσθαι.

Αποσυνδεδεμένος loumbago

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #2789 στις: Οκτώβριος 16, 2017, 09:42:12 μμ »
Με αφορμή τη διδακτέα ύλη και τις οδηγίες των άλλων τάξεων (Α και Β), στη Γ με βάση ποιες οδηγίες κινείστε; Δεν εννοώ την εξεταστέα ύλη, αλλά ποιο ΠΔ δίνει οδηγίες διδασκαλίας γι' αυτό το μάθημα; Δηλαδή, υπάρχουν συγκεκριμένες οδηγίες όπως στις άλλες τάξεις που να λένε το τάδε να το συνδέσεις με το ταδε ή να το διδάξεις μετά το τάδε; Και για τα Αρχαία την ίδια απορία έχω.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:11:12 »

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3349
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #2790 στις: Οκτώβριος 16, 2017, 10:47:52 μμ »
Παράθεση
Με αφορμή τη διδακτέα ύλη και τις οδηγίες των άλλων τάξεων (Α και Β), στη Γ με βάση ποιες οδηγίες κινείστε; Δεν εννοώ την εξεταστέα ύλη, αλλά ποιο ΠΔ δίνει οδηγίες διδασκαλίας γι' αυτό το μάθημα; Δηλαδή, υπάρχουν συγκεκριμένες οδηγίες όπως στις άλλες τάξεις που να λένε το τάδε να το συνδέσεις με το ταδε ή να το διδάξεις μετά το τάδε; Και για τα Αρχαία την ίδια απορία έχ

Με βάση τα όσα έχω διαπιστώσει μέχρι τώρα, βλέπω ότι κάθε καθηγητής κάνει τα δικά του. Η θεωρία είναι κοινή για όλους, αλλά τα κείμενα που επιλέγει κάθε διδάσκων είναι διαφορετικά. Τουλάχιστον πρόσεξε να καλύψεις καθετί που αναφέρει η ύλη ώστε να είσαι καλυμμένος-η. 

Αποσυνδεδεμένος loumbago

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #2791 στις: Οκτώβριος 20, 2017, 09:09:56 μμ »
Ναι, το ξέρω αυτό, ότι εξαρτάται από τον εκάστοτε διδάσκοντα. Αλλά είναι δυνατόν για πανελλαδικώς εξεταζόμενο μάθημα να μην υπάρχουν επίσημες οδηγίες έστω και παλαιότερων ετών;

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #2792 στις: Νοέμβριος 13, 2017, 05:29:45 μμ »
Διαγώνισμα Α' τετραμήνου πρέπει να βάλουμε με βάση το νέο ΠΔ ή ισχύει μόνο για τις απολυτήριες; Γιατί, άντε για το τέλος ΟΚ. Αλλά μου φαίνεται αδιανόητο οι Πανελλαδικές να εξετάζονται με τον Χ τρόπο και εμείς να βάλουμε διαγώνισμα με τον ψ.

Αποσυνδεδεμένος ThaliaTh

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #2793 στις: Νοέμβριος 17, 2017, 01:34:58 μμ »
Γεια σας συνάδελφοι!Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής :Επιτρέπεται στο άρθρο ο συναισθηματικός λόγος και οι μεταφορές ή θεωρουνται αρνητικά στοιχεία;

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5013
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #2794 στις: Νοέμβριος 17, 2017, 02:23:37 μμ »
Γεια σας συνάδελφοι!Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής :Επιτρέπεται στο άρθρο ο συναισθηματικός λόγος και οι μεταφορές ή θεωρουνται αρνητικά στοιχεία;
Εξαρτάται από το είδος του άρθρου, καθώς υπάρχουν επιστημονικά και εγκυκλοπαιδικά άρθρα, που εκ των πραγμάτων είναι αντικειμενικά και σοβαρά, αλλά και ειδησεογραφικά άρθρα, που άπτονται της επικαιρότητας, της καθημερινότητας και από τα οποία συχνά δεν λείπει ένας πιο προσωπικός τόνος/σχολιασμός.
Σε γενικές γραμμές όμως ένα άρθρο δεν έχει οικείο τόνο, ούτε υποκειμενικό χαρακτήρα και ασφαλώς δεν συγγενεύει με τη λογοτεχνία, άρα δεν χαρακτηρίζεται από συναίσθημα, φαντασία, συνειρμούς, γλαφυρότητα, αφού κύριος σκοπός του είναι η ενημέρωση και η διαμόρφωση γνώμης κι όχι η τέρψη.
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος kathrin_

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 120
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #2795 στις: Δεκέμβριος 03, 2017, 07:47:14 μμ »
Καλησπέρα σας..Διδάσκει κάποιος από εσάς Νέα Ελληνικά στη Γ' τάξη ΕΠΑΛ;Τα θέματα που πρέπει να διδαχθούν τα παιδιά είναι τα ίδια με του Γενικού; Έχετε να μου προτείνετε κάποιο καλό βοήθημα;
Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Αποσυνδεδεμένος loulou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • My Home is where My Dog is
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #2796 στις: Δεκέμβριος 03, 2017, 08:18:58 μμ »
Καλησπέρα σας..Διδάσκει κάποιος από εσάς Νέα Ελληνικά στη Γ' τάξη ΕΠΑΛ;Τα θέματα που πρέπει να διδαχθούν τα παιδιά είναι τα ίδια με του Γενικού; Έχετε να μου προτείνετε κάποιο καλό βοήθημα;
Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.
Γενικά καλύπτεις τα θέματα που υπάρχουν στο βιβλίο της Γ ΕΠΑΛ (το καινούργιο μαύρο βιβλίο) ΚΑΙ προσπαθείς να καλύψεις και θέματα του Γ Λυκείου. Όμως με το νέο σύστημα εξετάσεων πρέπει να κάνεις και λογοτεχνικό κείμενο, τεχνικές αφήγησης. Δεν τα παραδείγματα του ΙΕΠ

http://www.alfavita.gr/arthron/ekpaideysi/endeiktika-kritiria-toy-neoy-tropoy-axiologisis-ton-mathiton-stis-panelladikes

Αποσυνδεδεμένος tiel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 944
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #2797 στις: Δεκέμβριος 10, 2017, 11:18:24 πμ »
Καλημέρα! Συνάδελφοι, όσοι διδάσκετε σε ΓΕΛ, στην έκθεση σε ποια σελίδα αναγράφετε στην ενημέρωση Δεκεμβρίου για την πορεία της ύλης;  Έπειδή δεν ακολουθούμε γραμμικά το σχολικό βιβλίο, όπως στα άλλα μαθήματα, πώς γίνεται η ενημέρωση εδώ;

Αποσυνδεδεμένος loulou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • My Home is where My Dog is
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #2798 στις: Δεκέμβριος 10, 2017, 04:16:09 μμ »
Καλημέρα! Συνάδελφοι, όσοι διδάσκετε σε ΓΕΛ, στην έκθεση σε ποια σελίδα αναγράφετε στην ενημέρωση Δεκεμβρίου για την πορεία της ύλης;  Έπειδή δεν ακολουθούμε γραμμικά το σχολικό βιβλίο, όπως στα άλλα μαθήματα, πώς γίνεται η ενημέρωση εδώ;

Είναι πρόβλημα όντως. Εγώ γράφω μερικές σελίδες πιο μπροστά από εκεί που έχω φθάσει στο βιβλίο γιατί έχω καλύψει κάποιους κύκλους θεμάτων που δεν υπάρχουν στο βιβλίο. Ίσως πρέπει να το συζητήσεις και με τη/τον σύμβουλό σου.

Αποσυνδεδεμένος tiel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 944
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #2799 στις: Δεκέμβριος 10, 2017, 06:05:36 μμ »
Σ ευχαριστω loulou! Κάπως ετσις κ γω...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158556
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 355
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 328
Σύνολο: 343

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.085 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.