*

Αποστολέας Θέμα: Βιβλιογραφία και Σημειώσεις για ΙΕΚ  (Αναγνώστηκε 190674 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Sphinx2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 451
    • Προφίλ
Απ: Βιβλιογραφία και Σημειώσεις για ΙΕΚ
« Απάντηση #280 στις: Νοέμβριος 19, 2016, 09:37:09 μμ »
μήπως γνωρίζει κανείς θέματα εξετάσεων  πιστοποίησης προηγούμενων ετών για τους Βοηθούς Φαρμακείου; 
 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βιβλιογραφία και Σημειώσεις για ΙΕΚ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:04:26 »

Αποσυνδεδεμένος niteulf

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 715
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλιογραφία και Σημειώσεις για ΙΕΚ
« Απάντηση #281 στις: Νοέμβριος 20, 2016, 01:44:29 πμ »
μήπως γνωρίζει κανείς θέματα εξετάσεων  πιστοποίησης προηγούμενων ετών για τους Βοηθούς Φαρμακείου;

Να φανταστώ ότι τις έχεις τις ερωτήσεις πιστοποίησης ε?

Αποσυνδεδεμένος markosath

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 332
  • IT"S TRUMP
    • Προφίλ
Απ: Βιβλιογραφία και Σημειώσεις για ΙΕΚ
« Απάντηση #282 στις: Νοέμβριος 20, 2016, 10:11:14 πμ »
Καλησπέρα σας!

Θα μπορούσε κάποιος να με κατευθύνει για το μάθημα "Βασικές αρχές φύλαξης και προστασίας μουσείων και αρχαιολογικών χώρων";
Πιθανή βιβλιογραφία; Ποιες ακριβώς ερωτήσεις πιστοποίησης είναι του μαθήματος;

Έχω βρει ελάχιστα πράγματα αναφορικά με το τι πρέπει να διδαχθεί...

Ευχαριστώ!
Γιατί νομίζω ότι τελικά η προβληματική κατάσταση στα ΙΕΚ συντηρείται και επιδεινώνεται απο το εκπαιδευτικό προσωπικό... αυτά που ζητάνε δεν θα έπρεπε να τους  τα παρείχε το ΙΕΚ, εκτος αμα θεωρείται ουτοπία το αυτονόητο.

Εχουμε φθάσει στο αντίθετο σημείο, να μην ζητάνε απο τα ΙΕΚ πληροφορίες του τι να διδάξουν και να θεωρείται ομαλό (και οχι ανωμαλία καθ εξιν) να ζητάνε πληροφορίες στα τσατ του τι να κάνω, να μπώ στην τάξη άραγε, αν μπώ να μιλήσω για τα προσωπικά μου προβληματα, ίσως νιώσω καλύτερα, να πάμε μια εκδρομή αραγε  μέρα που είναι και κάτι τετοια, λες και τα ΙΕΚ ειναι δημοτικό προς νηπιαγωγείο.

Δεν μιλάω για τους νέους εκπαιδευτές, αυτοι είδαν φώς και μπήκαν, οι δημόσιοι υπαλληλοι που όλη μερα παλέυουν στο τσατ, απο νωρίς το πρωί μέχρι αργά το βράδυ να διεκδικούν ωρες στα ΙΕΚ, αναρωτιέμαι, τους πληρώνουν, δεν έχουν δουλειά? τους πληρώνω για να βρίζουν στο τσατ?

Η διοίκηση δεν ελεγχει το προσωπικό? ευκολο ειναι, ποιοι κανουν αιτησεις για ΙΕΚ και ειναι δημόσιοι υπαλληλοι, απο τις δημοσιευσεις τους με κάποια προσοχή τα λένε όλα, ποιοί ειναι που δουλευουν κτλ.

Καταγγελίες για τους λουφαδορους θα κάνουμε κάποτε? εμεις τους πληρώνουμε.

Δεν πρέπει να τους διώξουν?

Μόνο εγώ που δεν ανήκω στην κλίκα των ανεκπαιδευτων εκπαιδευτων δημοσίων υπαλληλων νιώθω αδικημένος να τους πληρωνω ενφια 700 ευρω τον χρόνο???
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 20, 2016, 10:20:50 πμ από markosath »
https://www.donaldjtrump.com/

Trump wins presidency

Donald Trump will become the next president of the United States in a stunning victory.

Αποσυνδεδεμένος Sphinx2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 451
    • Προφίλ
Απ: Βιβλιογραφία και Σημειώσεις για ΙΕΚ
« Απάντηση #283 στις: Νοέμβριος 20, 2016, 08:31:58 μμ »
Να φανταστώ ότι τις έχεις τις ερωτήσεις πιστοποίησης ε?

είναι δυνατόν να μην τις έχω;;

 Ήθελα απλά να δω παλιά θέματα και  ήθελα ειδικά, να μάθω για το πρακτικό κομμάτι.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βιβλιογραφία και Σημειώσεις για ΙΕΚ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:04:26 »

Αποσυνδεδεμένος niteulf

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 715
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλιογραφία και Σημειώσεις για ΙΕΚ
« Απάντηση #284 στις: Νοέμβριος 20, 2016, 09:05:13 μμ »
είναι δυνατόν να μην τις έχω;;

 Ήθελα απλά να δω παλιά θέματα και  ήθελα ειδικά, να μάθω για το πρακτικό κομμάτι.

Μην νομίζεις ότι τις έχουν όλοι :)

Αποσυνδεδεμένος giokarv

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλιογραφία και Σημειώσεις για ΙΕΚ
« Απάντηση #285 στις: Φεβρουάριος 22, 2017, 12:23:18 πμ »
Καλησπέρα σας. ¨Έχει κανείς σημειώσεις για το μάθημα Μουσικοκινητική αγωγή 2 ;;; ή Γνωρίζει κάποιος που μπορώ να βρω ;;
Ευχαριστώ πολύ.

Αποσυνδεδεμένος csemis10

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 332
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλιογραφία και Σημειώσεις για ΙΕΚ
« Απάντηση #286 στις: Φεβρουάριος 23, 2017, 10:56:53 πμ »
Καλησπέρα και από μένα και καλή αρχή !!!

Υπάρχει κάτι για το Εργαλεία Ανάπτυξης Ιστοχώρων Ίντερνετ Β εξάμηνο ΤΕΠ.

Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος bania

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 711
    • Προφίλ
Απ: Βιβλιογραφία και Σημειώσεις για ΙΕΚ
« Απάντηση #287 στις: Φεβρουάριος 23, 2017, 11:06:49 πμ »
Γιατί νομίζω ότι τελικά η προβληματική κατάσταση στα ΙΕΚ συντηρείται και επιδεινώνεται απο το εκπαιδευτικό προσωπικό... αυτά που ζητάνε δεν θα έπρεπε να τους  τα παρείχε το ΙΕΚ, εκτος αμα θεωρείται ουτοπία το αυτονόητο.

Εχουμε φθάσει στο αντίθετο σημείο, να μην ζητάνε απο τα ΙΕΚ πληροφορίες του τι να διδάξουν και να θεωρείται ομαλό (και οχι ανωμαλία καθ εξιν) να ζητάνε πληροφορίες στα τσατ του τι να κάνω, να μπώ στην τάξη άραγε, αν μπώ να μιλήσω για τα προσωπικά μου προβληματα, ίσως νιώσω καλύτερα, να πάμε μια εκδρομή αραγε  μέρα που είναι και κάτι τετοια, λες και τα ΙΕΚ ειναι δημοτικό προς νηπιαγωγείο.

Δεν μιλάω για τους νέους εκπαιδευτές, αυτοι είδαν φώς και μπήκαν, οι δημόσιοι υπαλληλοι που όλη μερα παλέυουν στο τσατ, απο νωρίς το πρωί μέχρι αργά το βράδυ να διεκδικούν ωρες στα ΙΕΚ, αναρωτιέμαι, τους πληρώνουν, δεν έχουν δουλειά? τους πληρώνω για να βρίζουν στο τσατ?

Η διοίκηση δεν ελεγχει το προσωπικό? ευκολο ειναι, ποιοι κανουν αιτησεις για ΙΕΚ και ειναι δημόσιοι υπαλληλοι, απο τις δημοσιευσεις τους με κάποια προσοχή τα λένε όλα, ποιοί ειναι που δουλευουν κτλ.

Καταγγελίες για τους λουφαδορους θα κάνουμε κάποτε? εμεις τους πληρώνουμε.

Δεν πρέπει να τους διώξουν?

Μόνο εγώ που δεν ανήκω στην κλίκα των ανεκπαιδευτων εκπαιδευτων δημοσίων υπαλληλων νιώθω αδικημένος να τους πληρωνω ενφια 700 ευρω τον χρόνο???

Φυσικά και ο πρώτος στον οποίο απευθύνεσαι για κατευθυντήριες γραμμές είναι το ΙΕΚ, το οποίο όμως ως επί το πλείστον δεν έχει τίποτα να σου δώσει! Και το πρόβλημα είναι κεντρικό. Υπάρχουν μαθήματα χωρίς ούτε καν οδηγό σπουδών. Καλείσαι να διδάξεις χωρίς βιβλίο εννοείται αλλά επίσης χωρίς βιβλιογραφία. Καλείσαι να ανταποκριθείς σε ερωτήσεις πιστοποίησης, οι οποίες προφανώς από κάπου έχουν αντληθεί. Κι αυτή η πηγή είναι φαίνεται επτασφράγιστο μυστικό. Οι εκπαιδευόμενοι καλούνται να ανταποκριθούν στις ίδιες ερωτήσεις πιστοποίησης πανελλαδικά αλλά με διαφορετικές σημειώσεις και απαντήσεις.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 23, 2017, 11:14:23 πμ από bania »

Αποσυνδεδεμένος Angie18

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλιογραφία και Σημειώσεις για ΙΕΚ
« Απάντηση #288 στις: Φεβρουάριος 23, 2017, 05:02:49 μμ »
Συνάδερφοι καλησπέρα.
Θέλω να ζητήσω τη βοήθεια όποιου/-ας συναδέρφου/-ισσας έχει διδάξει το μάθημα Παιδιά με μαθησιακές δυσκολίες και διαταραχές λόγου σε δημόσιο ή ιδιωτικό ιεκ στο τμήμα Βοηθός Βρεφονηπιοκόμων. Κυρίως θα ήθελα αν μπορεί να με κατατοπίσει σχετικά με την ύλη, τη βιβλιογραφία, τι σημειώσεις χρησιμοποίησε, αν υπάρχουν παλιότερα θέματα που να είναι σχετικά με το μάθημα αυτό και γενικότερα να μου δώσει κατευθύνσεις... Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Αποσυνδεδεμένος Βebis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 153
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλιογραφία και Σημειώσεις για ΙΕΚ
« Απάντηση #289 στις: Μάιος 01, 2017, 06:43:32 μμ »
Καλησπέρα,
Είμαι Εκπαιδευτής στην ειδικότητα ‘Βοηθός Φαρμακείου’, Β 6μηνου.

1.   Τελικά, η ειδικότητα ‘Βοηθός Φαρμακείου’ και ‘Τεχνικός Φαρμάκων, Καλλυντικών και Παρεμφερών Προϊόντων’ είναι η ίδια, δεδομένου πως έχουν τα ίδια ακριβώς μαθήματα σε κάθε 6μηνο? 
2.   Τι ακριβώς πρέπει να διδάξω στο μάθημά μου ‘Πρακτική εφαρμογή στην ειδικότητα’?
3.   Παρατηρώ πως υπάρχει και το μάθημα στο 4ο εξάμηνο ‘Πρακτική άσκηση σε φαρμακείο’ 6 ώρες.  Τι ακριβώς γίνεται στο τελευταίο αυτό μάθημα?  Το κάνουν στην αίθουσα ή πηγαίνουν οι καταρτιζόμενοι σε Φαρμακείο παρουσία των Εκπαιδευτών?  Γιατί εάν κάνουν την Άσκησή τους σε Φαρμακείο, τότε τι νόημα θα έχει η Μαθητεία/πρακτική άσκηση που την κάνουν υποχρεωτικά έκτος ΙΕΚ στο 5ο 6μηνο?

Κάθε απάντηση, είναι ευπρόσδεκτη, δεδομένου πως και η Διευθύντρια του ΙΕΚ έχει πλήρη (μα εντελώς πλήρη) άγνοια.  Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος dpa2006

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1377
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, ΠΕ04.01
    • Προφίλ
Απ: Βιβλιογραφία και Σημειώσεις για ΙΕΚ
« Απάντηση #290 στις: Ιούνιος 27, 2017, 10:48:35 πμ »
Καλησπέρα,
Είμαι Εκπαιδευτής στην ειδικότητα ‘Βοηθός Φαρμακείου’, Β 6μηνου.

1.   Τελικά, η ειδικότητα ‘Βοηθός Φαρμακείου’ και ‘Τεχνικός Φαρμάκων, Καλλυντικών και Παρεμφερών Προϊόντων’ είναι η ίδια, δεδομένου πως έχουν τα ίδια ακριβώς μαθήματα σε κάθε 6μηνο?
Προφανώς,
https://iek-akmi.edu.gr/tomeis/epaggelmata-ygeias/b-farmakeioy
Δεν υπάρχει άλλη ειδικότητα στον κατάλογο θεμάτων
ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΦΑΡΜΑΚΩΝ ΚΑΛΛΥΝΤΙΚΩΝ KAI ΠΑΡΕΜΦΕΡΩΝ ΠΡΟΪΟΝΤΩΝ.pdf Αποθήκευση Προβολή

 
Παράθεση
2.   Τι ακριβώς πρέπει να διδάξω στο μάθημά μου ‘Πρακτική εφαρμογή στην ειδικότητα’?

Δες,
ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΦΑΡΜΑΚΩΝ ΚΑΛΛΥΝΤΙΚΩΝ. & ΠΑΡΕΜΦΕΡΩΝ ΠΡΟΪΟΝΤΩΝ

Παράθεση
3.   Παρατηρώ πως υπάρχει και το μάθημα στο 4ο εξάμηνο ‘Πρακτική άσκηση σε φαρμακείο’ 6 ώρες.  Τι ακριβώς γίνεται στο τελευταίο αυτό μάθημα?  Το κάνουν στην αίθουσα ή πηγαίνουν οι καταρτιζόμενοι σε Φαρμακείο παρουσία των Εκπαιδευτών?  Γιατί εάν κάνουν την Άσκησή τους σε Φαρμακείο, τότε τι νόημα θα έχει η Μαθητεία/πρακτική άσκηση που την κάνουν υποχρεωτικά έκτος ΙΕΚ στο 5ο 6μηνο?

Προφανώς και πρέπει να πάνε σε φαρμακείο.
αν δεν μπορέσουν να καλυφθούν όλοι οι καταρτιζόμενοι(έχει συμβεί παλαιά και σε άλλες ειδικότητες) μπορεί να οργανωθεί κάτι εσωτερικό του ΙΕΚ.Είναι θέμα του ΙΕΚ πως θα χειριστεί καταρτιζόμενους που δεν θα βρουν θέση κατάρτισης έξω.

Παράθεση

Κάθε απάντηση, είναι ευπρόσδεκτη, δεδομένου πως και η Διευθύντρια του ΙΕΚ έχει πλήρη (μα εντελώς πλήρη) άγνοια.  Ευχαριστώ.
Μην σε αγχώνουν διαδικαστικά θέματα.
Γνωρίζουν (συνήθως) πως να τα χειριστούν από τα ΙΕΚ.
Εκτός και αν είναι καινούργιοι.
Θα μάθουν  :)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 27, 2017, 10:52:41 πμ από dpa2006 »

Αποσυνδεδεμένος MAXIM

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 60
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλιογραφία και Σημειώσεις για ΙΕΚ
« Απάντηση #291 στις: Σεπτέμβριος 22, 2017, 01:05:36 μμ »
Καλημέρα συνάδελφοι θα ήθελα σας παρακαλώ τη βοήθεια σας.Πρόκειται να διδαξω το μάθημα της Ιστορίας-Υλικός Πολιτισμός στα Ιεκ.Μήπως κάποιος έχει σημειώσεις η μπορεί να μου πει που θα απευθυνθώ για να βρω.Ευχαριστώ εκ των προτέρων....Εύχομαι καλή σχολική χρονιά σε όλους.

Αποσυνδεδεμένος grtt

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 490
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλιογραφία και Σημειώσεις για ΙΕΚ
« Απάντηση #292 στις: Σεπτέμβριος 22, 2017, 10:02:28 μμ »
Καλημέρα συνάδελφοι θα ήθελα σας παρακαλώ τη βοήθεια σας.Πρόκειται να διδαξω το μάθημα της Ιστορίας-Υλικός Πολιτισμός στα Ιεκ.Μήπως κάποιος έχει σημειώσεις η μπορεί να μου πει που θα απευθυνθώ για να βρω.Ευχαριστώ εκ των προτέρων....Εύχομαι καλή σχολική χρονιά σε όλους.

Να υποθέσουμε ότι σε έχουν καλέσει; Απλά ρωτάω για να ξέρουμε αν έχουν αρχίσει να καλούν..

Αποσυνδεδεμένος elenifka

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 60
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλιογραφία και Σημειώσεις για ΙΕΚ
« Απάντηση #293 στις: Οκτώβριος 11, 2017, 12:54:02 μμ »
Καλησπέρα συνάδελφοι!
Πρόκειται να διδάξω Αγγλικά στον τομέα Τουριστικών Επιχειρήσεων και Μονάδων Φιλοξενίας για πρώτη φορά. Η ερώτησή μου είναι η εξής: τι γίνεται όταν δε μας επιτρέπουν να βγάλουμε φωτοτυπίες στο ΙΕΚ; Έχει κάποιος καμιά ιδέα να προτείνει; Έχω σκεφτεί να δώσω υλικό στους εκπαιδευόμενους για να το φωτοτυπήσουν μόνοι τους, το έχει δοκιμάσει κανείς;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159540
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 266
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 269
Σύνολο: 271

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.098 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.