*

Αποστολέας Θέμα: Μοντεσσοριανά Σχολεία  (Αναγνώστηκε 34664 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος trikie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 790
    • Προφίλ
Απ: Μοντεσσοριανά Σχολεία
« Απάντηση #28 στις: Αύγουστος 03, 2013, 08:00:03 μμ »
Για το μοντεσσοριανό υλικό βρήκα αυτόν τον χώρο (διοργανώνονται και σεμινάρια)

http://www.edomon.gr/

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μοντεσσοριανά Σχολεία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:01:38 »

Αποσυνδεδεμένος lilium1990

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1059
    • Προφίλ
Απ: Μοντεσσοριανά Σχολεία
« Απάντηση #29 στις: Αύγουστος 03, 2013, 10:23:03 μμ »
Καλημέρα σε όλους.
Λυπάμαι που είδα τόσο αργά την ανάρτηση. Είμαι νέο μέλος και έχω εκπαιδευτεί στο μοντεσσοριανό σύστημα για την ηλικία των τριών έως έξη ετών.
Υπάρχει επίσημος φορέας στην Ελλάδα, που παρέχει και πτυχίο πλέον A.M.I. αναγνωρισμένο σε όλες τις χώρες του εξωτερικού εκτός φυσικά από την Ελλάδα!
Παράλληλα γίνονται συνεχώς ημερίδες τόσο στην Αθήνα, όσο και στην Θεσσαλονίκη με συνεχείς παρουσιάσεις του υλικού (μάλιστα τα μαθηματικά θα παρουσιαστούν ξανά την Κυριακή 2 Ιουνίου σε μια εξάωρη ημερίδα), ενώ οργανώνεται για πρώτη φορά και μια μικρή εκπαίδευση - τριών εβδομάδων - για το πως δουλεύεται το υλικό στο δημοτικό.
 Άσχετα με το αν ένα σχολείο είναι μοντεσσοριανό ή συμβατικό η αξία του εποπτικού υλικού είναι αδιαμφισβήτητη.
Η δυσκολία στο πως να το χρησιμοποιήσει κανείς καλύπτεται πλεον σε μεγάλο βαθμό μέσα από όλα αυτά που οργανώνονται και κυρίως τον τελευταίο χρόνο.
Το πως θα προμηθευτεί κανείς το υλικό είναι και αυτό εύκολο και σχετικά οικονομικό, μιας και υπάρχει πλέον κατάστημα πώλησης του εποπτικού υλικού στην Αθήνα και ηλεκτρονικό κατάστημα, που παρουσιάζονται οδηγίες για την χρήση του υλικού, αλλά και τρόποι για να κατασκευάσει κανείς μόνος του το δικό του εποπτικό υλικό.
Η σελίδα σ` αυτές τις ενότητες είναι ακόμη στα σπάργανα, αλλά από όσο γνωρίζω, σύντομα θα είναι εμπλουτισμένη με περισσότερες πληροφορίες
Για όλα αυτά όποιος ενδιαφέρεται για διευθύνσεις, πληροφορίες (μιας και είναι διαφορετικά πρόσωπα και φορείς που τα οργανώνουν), ας μου στείλει μήνυμα.

Σχετικά τώρα με τις αρνητικές εμπειρίες όσων έχουν έρθει σε επαφή με ''μοντεσσοριανά'' σχολεία. 
Η δική μου εμπειρία είναι τελείως διαφορετική, έχοντας γνωρίσει πολύ αξιόλογους ανθρώπους στο χώρο, τόσο από πλευράς διεύθυνσης, όσο και από πλευράς εκπαιδευτικών.
Δυστυχώς την χρήση του ονόματος μοντεσσόρι μπορεί να την κάνει οποιοσδήποτε και η ίδια η μέθοδος απευθύνεται σε έμψυχο δυναμικό και αφορά την κατανόηση αυτού που την εφαρμόζει. Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι ένας παιδαγωγός ή ένας ιδιοκτήτης ιδιωτικού σχολείου δεν είναι πάντα ο καλύτερος εκφραστής της μεθόδου.

Ποιος είναι ο φορέας αυτός που δίνει το πτυχίο που αναφέρεις; Πολύ θα θελα να μάθω! Αν δεν είναι αύκολο να το γράψεις, στείλε μου σε παρακαλώ ένα προσωπικό μήνυμα. Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος conpan

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 145
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μοντεσσοριανά Σχολεία
« Απάντηση #30 στις: Αύγουστος 14, 2013, 10:32:13 πμ »
Επειδή με ενδιαφέρει κ εμένα μπορείς να μας πεις λεπτομέρειες για το πτυχίο αυτό,νομίζω είναι χρόνο παρά χρόνο;αλλά είναι πάρα πολύ ακριβά......

Αποσυνδεδεμένος comodotomi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μοντεσσοριανά Σχολεία
« Απάντηση #31 στις: Απρίλιος 17, 2014, 11:07:11 πμ »
Καλημέρα

θα μπορούσε κάποιος να μοιραστεί μαζί μας εμπειρίες, εντυπώσεις, και κάποια "άτυπη" αξιολόγηση παιδικών σταθμών Μοντεσσόρι στην Θεσσαλονίκη, έχουμε δυο αγόρια και ενδιαφέρομαι να τα γράψω σε παιδικό σταθμό στην Θεσσαλονίκη αλλά είναι σαν μια επιλογή στα τυφλά.

Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μοντεσσοριανά Σχολεία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:01:38 »

Αποσυνδεδεμένος συννεφούλα

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 268
  • Φύλο: Γυναίκα
  • φωτο: σύννεφα στο Βόσπορο
    • Προφίλ
Απ: Μοντεσσοριανά Σχολεία
« Απάντηση #32 στις: Απρίλιος 21, 2014, 11:34:32 μμ »
Γεια σου comodotomi!

Μπορώ να μιλήσω για κάποιο μοντεσσοριανό σχολείο, έχοντας μια έμμεση εμπειρία. Μια φίλη μου έστελνε σε αυτό αρκετά χρόνια τα παιδιά της  από την προσχολική ηλικία μέχρι και κάποια τάξη του δημοτικού. Το ότι σταμάτησε πλέον και τα παιδιά συνεχίζουν στο δημόσιο σχολείο έχει να κάνει καθαρά με οικονομικούς λόγους. Γνωρίζω ότι ήταν πολύ ευχαριστημένη από το όλο σύστημα που ακολουθούνταν εκεί καθώς και από τη συνεργασία με τη διεύθυνση για κάθε θέμα που προέκυπτε. Μάλιστα είχε πει ότι "δε σε βλέπουν σαν πορτοφόλι", με την έννοια ότι είναι περισσότερο σχολείο, παρά "επειχείρηση", πράγμα που δυστυχώς συμβαίνει με ορισμένα πάσης βαθμίδας σχολεία.
Το όνομα σου το στέλνω σε προσωπικό μήνυμα, μη θεωρηθεί ως διαφήμιση...
Ελπίζω να σε βοήθησα κάπως...  :)
H ομορφιά θα σώσει τον κόσμο, Φ.Ντοστογιέφσκι

"Καθένας μας κρύβει μέσα του μιαν αναπάντεχη άνοιξη" Α.Κ.

Αποσυνδεδεμένος conpan

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 145
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μοντεσσοριανά Σχολεία
« Απάντηση #33 στις: Απρίλιος 22, 2014, 11:14:36 πμ »
συννεφούλα,μπορείς να μου στείλεις κ εμένα προσωπικό μήνυμα;;

Αποσυνδεδεμένος συννεφούλα

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 268
  • Φύλο: Γυναίκα
  • φωτο: σύννεφα στο Βόσπορο
    • Προφίλ
Απ: Μοντεσσοριανά Σχολεία
« Απάντηση #34 στις: Απρίλιος 22, 2014, 11:34:15 μμ »
συννεφούλα,μπορείς να μου στείλεις κ εμένα προσωπικό μήνυμα;;

you 've got mail!  ;)
H ομορφιά θα σώσει τον κόσμο, Φ.Ντοστογιέφσκι

"Καθένας μας κρύβει μέσα του μιαν αναπάντεχη άνοιξη" Α.Κ.

Αποσυνδεδεμένος conpan

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 145
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μοντεσσοριανά Σχολεία
« Απάντηση #35 στις: Απρίλιος 23, 2014, 12:45:33 μμ »
ευχαριστώ πολύ  :) :) :)

Αποσυνδεδεμένος Athina_eleni

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: Μοντεσσοριανά Σχολεία
« Απάντηση #36 στις: Ιανουάριος 27, 2019, 04:42:43 μμ »
Καλησπέρα σε όλους. Θα ήθελα τη πολύτιμη γνώμη σας για την επιλογή δημοτικού σχολείου για τη κόρη μου. Θα ξεκινήσουμε νηπιαγωγείο τον Σεπτέμβριο και έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για το μοντεσοριανο  στο Τατόι. Το πρώτο μοντεσοριανο σχολείο που ιδρύθηκε στην Ελλάδα. Έχω αποφοίτους φίλους από το συγκεκριμένο σχολείο και μου έχουν πει τα καλύτερα,  αλλά.... αποφοίτησαν το 80' ...
Θα ήθελα λοιπόν τα φώτα σας,  είτε από δικές σας πρόσφατες εμπειρίες διδασκαλίας,  είτε από τα παιδιά σας, είτε από φίλους και γνωστούς που έχουν άποψη για το σχολείο αυτό. Σας ευχαριστώ πάρα πολύ. 

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159573
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 368
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 24
Επισκέπτες: 327
Σύνολο: 351

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.077 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.