*

Αποστολέας Θέμα: Ολοήμερα Γυμνάσια -Λύκεια  (Αναγνώστηκε 209310 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος giwrgos galos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 221
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ολοήμερα Γυμνάσια
« Απάντηση #644 στις: Οκτώβριος 31, 2009, 03:36:56 μμ »
Για την ιστοσελίδα συμφωνώ.
Το γκρουπάκι του φέισμπουκ δεν βλέπω να χει επιτυχία..
Όσοα για την ονομασία, προτείνω κάτι που να έχει σχέση με την παιδεία εν γένει. Για να μπορούνε να συμμετέχουνε όλοι, όχι μόνο φιλόλογοι και όχι μόνο για το θέμα των ολοήμερων γυμνασίων-λυκείων. Άλλωστε το καθολικό ολοήμερο σχολείο δεν είναι πανάκεια της εκπαίδευσης. Πρέπει να εξεταστούνε και θέματα σχολών (19 φιλολογικές σχολές), θέματα ΑΣΕΠ, θέματα αγραμματοσύνης των νέων, θέματα ψυχολογικών προβλημάτων των παιδιών κλπ κλπ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ολοήμερα Γυμνάσια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:07:55 »

Αποσυνδεδεμένος gatopardaki

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 101
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ολοήμερα Γυμνάσια
« Απάντηση #645 στις: Οκτώβριος 31, 2009, 04:06:29 μμ »
το γκρουπακι του φεισμπουκ πιστευω πως ήταν ενα βήμα για αρχή.Το οτι μπηκαν σχεδον 200 ατομα σε μιαμιση μερα αυτο δηλώνει κατι!!και μαλιστα πολλά.Με την ιστοσελιδα μπορεί κανενας πληροφορικαριος να μας βοηθήσει??τουλαχιστον μεσα στο Σαβ.κο να ναι ετοιμη.
Και κατι αλλο Γιωργο με βρισκουν απολυτα σύμφωνη αυτα που λες αλλα θεωρω πως για να παρει μπρος το θεμα πρεπει να εστιάσουμε στη βοήθεια που εμεις μπορουμε να προσφερουμε μεσα απο το ολοήμερο.Θεματα οπως ο Ασεπ και θεματα σχολών ειναι σημαντικά αλλα δευτερεύοντα.
Οι δασκαλοι αυτοπαρουσιαστηκαν ως εθνοσωτήρες.Το ίδιο θα κανουμε κ εμεις μεσα από τη σελιδα προβάλλοντας τις θεσεις μας.Εμεις ειμαστε εκεινοι που μπορουμε να βοηθήσουμε μαθητες μεσω ενισχυτικής-αν μας δοθεί η ευκαιρια-εμεις μπορουμε να διδάξουμε καλύτερα ιστορια γιατι ειναι η ειδικοτητά μας  μεσω της δικής μας βοήθειας μπορούν να καλυφθουν τα κενά με τα οποια οι μαθητές έρχονται στο Γυμνάσιο και τέλος η δική μας βοήθεια και δουλεια θα απαλλάξει αν οχι εντελώς εν μερει την ελληνική οικογένεια απο το δυσβάσταχο κόστος των φροντιστηρίων.Αποψη μου ειναι πως αυτα πρεπει να τονιστούν κυρίως

Αποσυνδεδεμένος ολγα. χ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 224
    • Προφίλ
Απ: Ολοήμερα Γυμνάσια
« Απάντηση #646 στις: Οκτώβριος 31, 2009, 04:09:27 μμ »
Για τη δημιουργια μπλογκ www.blogspot.com

Αποσυνδεδεμένος lori

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Απ: Ολοήμερα Γυμνάσια
« Απάντηση #647 στις: Οκτώβριος 31, 2009, 05:10:03 μμ »
κατα την αποψη μου το καλο ειναι οτι εγινε μια αρχη......χαιρομαι γιατι καταλαβα οτι δεν ειμαι μονη μου.....προσφατα συζητουσα με φιλους για την κατασταση και φταναμε σε αδιεξοδο...τυχαια προχθες ανακαληψα το pde και καταλαβα οτι ειμαστα αρκετοι που σκεφτομαστε με τον ιδιο τροπο!!!νομιζω πως θα ειναι και πολλοι αυτοι που δεν θα γνωριζουν καν την υπαρξη τετοιων forum!!!πιστευω πως αν ολοι μαζι ενωμενοι πιεσουμε θα καταφερουμε το στοχο μας.εξαλλου η δημιουργια ολοημερων ειναι κατι που αφορα ολη την κοινωνια και οχι μονο τους καθηγητες!!!!!!δεν ξερω αν επικοινωνουσαμε με τον συλλογο αδιοριστων αν θα ειχαμε καποιο αποτελεσμα..αλλα μαλλον αδρανει!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ολοήμερα Γυμνάσια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:07:55 »

Αποσυνδεδεμένος ολγα. χ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 224
    • Προφίλ
Απ: Ολοήμερα Γυμνάσια
« Απάντηση #648 στις: Οκτώβριος 31, 2009, 05:52:58 μμ »
Επικοινωνησα με το Συλλογο μας, αλλα απο την απαντηση του πειστηκα πως δεν εχουν αντιληφθει την κατασταση μας, γι' αυτο οτι μπορεσουμε και κανουμε μονοι μας πλεον!Τοσα χρονια τι μας προσφεραν?ΤΟ ΑΠΟΛΥΤΟ ΤΠΤ ΟΛΟΙ ΤΟΥΣ

Αποσυνδεδεμένος lori

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Απ: Ολοήμερα Γυμνάσια
« Απάντηση #649 στις: Οκτώβριος 31, 2009, 05:58:24 μμ »
γνωριζεις αν υπαρχει καποιο site του συλλογου?γιατι εγω εχω μονο το email...

Αποσυνδεδεμένος xasa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 53
    • Προφίλ
Απ: Ολοήμερα Γυμνάσια
« Απάντηση #650 στις: Οκτώβριος 31, 2009, 06:57:04 μμ »
Γιώργο ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση.
Αν μπορεί κάποιος να δημοσιεύσει την επιστολή στην www.esos.gr
Συνάδελφοι για ποιο Σύλλογο μιλάτε των αδιορίστων(πανελλήνια ένωση αδιορίστων) ;
Κανονικά αυτοί δε θα πρεπε να ασχολούνται μ αυτό το ζήτημα που είναι τόσο σημαντικό για να ξεμπλοκάρουν κάποιοι κλαδοι .

Αποσυνδεδεμένος xasa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 53
    • Προφίλ
Απ: Ολοήμερα Γυμνάσια
« Απάντηση #651 στις: Οκτώβριος 31, 2009, 07:13:00 μμ »
Όλγα χ,
συμφωνώ με την ιδέα σου για το blog,  όπως oloimeragymnasia.blogspot.com
ή και την ίδρυση συλλόγου για τη στήριξη των ολοήμερων απο εκπαιδευτικούς και γονείς και τη διάδοση της ιδέας παντού μέσω
επιστολών σ ολες τις εκπαιδευτικές πύλες και τα MME

Αποσυνδεδεμένος Εγώ είμαι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 769
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ολοήμερα Γυμνάσια
« Απάντηση #652 στις: Οκτώβριος 31, 2009, 08:49:05 μμ »
παιδιά καλησπέρα είμαστε πολλοί που μπορούμε να δραστηριοποιηθούμε και είναι ευχάριστο να διαβάζει κανείς τα σχόλια σας ,η ιδέα του blog είναι καλή ,πραγματικά δεν περίμενα ότι είμαστε τόσοι χιλιάδες της φιλοσοφικής

Αποσυνδεδεμένος giwrgos galos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 221
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ολοήμερα Γυμνάσια
« Απάντηση #653 στις: Νοέμβριος 01, 2009, 08:27:58 πμ »
Η βραδιά ήτανε δύσκολη για μένα...παραέφαγα και τα ξημερώματα με βρήκανε να βλέπω τις πρωινές ενημερωτικές εκπομπές..και τότε δείξανε αυτό..και έτρεξα να το δείξω και σε εσάς!!
http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=11378&subid=2&pubid=7690831
Δεν καταλαβαίνω όμως τα εξής
1) ''Συνολικά προωθείται ένα νέο μοντέλο λειτουργίας του ολοήμερου σχολείου, τόσο σε επίπεδο προσωπικού όσο και σε επίπεδο αναλυτικών προγραμμάτων, σε όλες τις εκπαιδευτικές βαθμίδες.'' Το ''προσωπικού'', τι εννοεί?
2) Κι αφού θα είναι υποχρεωτικό, πώς θα εξετάζουνε την επιτυχία ή όχι? Αφού όλα τα παιδιά θα πηγαίνουνε. Και καλά απο το γενικότερο αίσθημα ''αν τραβάει'' ή όχι?
3) Εάν επιτέλους γίνει αυτό, θα πρέπει να υπάρξει ενημέρωση στην κοινωνία για τα οφέλη. Ειδάλλως οι μαθητές θα κάνουνε καταλήψεις αιωνίως..
Και επίσης άσχετο...διαφωνώ με την κατάργηση της βάσης του 10.
Πάντως όπως και να έχει, πρόκειται για άρθρο σε μια εφημερίδα. Όπως είδαμε όμως, πολλά είχανε εξαγγελθεί και στο παρελθόν (700 ολοήμερα γυμνάσια το 2003) αλλά τίποτα δεν είχε γίνει. Πρέπει να κοιτάμε τις εξελίξεις με προσοχή...

Αποσυνδεδεμένος rorygr

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1105
    • Προφίλ
Απ: Ολοήμερα Γυμνάσια
« Απάντηση #654 στις: Νοέμβριος 01, 2009, 09:38:04 πμ »
και εγω εχω τις εξης αποριες α) ξεχασαμε το ολοημερο γυμνασιο και πηγαμε στο ολοημερο λυκειο; β) πως θα εφαρμοστει πιλοτικα ; δηλαδη σε ενα λυκειο ενος νομου  οι μαθητες θα προετοιμαζονται για τις πανελλαδικες στηριγμενοι μονο στο ολοημερο λυκειο χωρις να τους δινεται η δυνατοτητα να πηγαινουν απογευματινο φροντιστηριο και σε ολα τα γειτονικα λυκεια οι μαθητες θα πηγαινουν φροντιστηρια και ιδιαιτερα; ειναι ισοτητα ευκαιριων αυτη;ποιος γονιος θα το δεχθει αυτο βρε παιδια; για κοροιδα ψαχνουν ;...
.παντως η αξιοπιστια του αρθρου ελεγχεται καθως ενα απο τα θεματα του η καταργηση της βασης του 10 εχει προσφατα διαψευσθει με ανακοινωση του υπουργειου....

Αποσυνδεδεμένος arlene

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 509
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Post Tenebras Lux
    • Προφίλ
Απ: Ολοήμερα Γυμνάσια
« Απάντηση #655 στις: Νοέμβριος 01, 2009, 10:06:05 πμ »
αχχχχχ !!!! εγω καταχαρηκα παντως!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!11 :D :D :D :D :D :D

Αποσυνδεδεμένος Tao of love

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 387
    • Προφίλ
Απ: Ολοήμερα Γυμνάσια
« Απάντηση #656 στις: Νοέμβριος 01, 2009, 10:41:38 πμ »
Φαίνεται πως πρέπει να ανοίξει ο φάκελος των φιλολόγων για τα καλά πια.Ξέρουμε ότι είμαστε οι περισσότεροι στους πίνακες και αυτό μπορεί να λειτουργήσει υπερ μας, κάνοντας τις σωστές κινήσεις.Επειδή πάντα στα δημοσιεύματα δίνω βάση σε όσα λέγονται από επιστήμονες χθες διάβασα το άρθρο της Άννας Φραγκουδάκη που έγινε για τη διδασκαλία της ιστορίας στα ελληνικά σχολεία.Τα αποτελέσματα είναι απογοητευτικά.Θα πρότεινα να είναι η πρώτη έρευνα που θα μπει στο φάκελό μας και να απευθυνθούμε στη δικαιοσύνη πια.Νομίζω ότι άνετα θα βρούμε κάποιον να μας εκπροσωπήσει και αυτός ο φάκελος με την υπόθεσή μας μπορεί να γεμίσει με πολλά δίκαια αιτήματα και τις παρανομίες εις βάρος μας.Σκεφτείτε ένα μικρό ποσό από τον καθένα μας π.χ. 100 ευρώ επί τόσες χιλιάδες που είμαστε το όφελος για έναν δικηγόρο.Το ότι είμαστε πολλοί είναι η δύναμή μας.Το ότι δεν είμαστε συνδικαλιστές, αλλά επιστήμονες είναι η δύναμή μας επίσης.
Πάντως η ιδέα να κάνουν οι μαθητές μαθήματα στο ολοήμερο με τους μόνιμους καθηγητές, δηλαδή τα ίδια πρόσωπα από το πρωί μέχρι το απόγευμα είναι ό,τι χειρότερο θα μπορούσαν να σκεφτούν.Δεν μπορεί να έχει επιστημονική βάση κάτι τέτοιο.

Αποσυνδεδεμένος arlene

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 509
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Post Tenebras Lux
    • Προφίλ
Απ: Ολοήμερα Γυμνάσια
« Απάντηση #657 στις: Νοέμβριος 01, 2009, 10:44:06 πμ »
εγω καταλαβα οτι θα προσλαμβανεται μονιμο προσωπικο αντι για ωρομισθιους  :-\     

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32277
  • Τελευταία: ΤΣΕΦΙ
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158524
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 25
Επισκέπτες: 511
Σύνολο: 536

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.099 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.