*

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακά στην Ειδική Αγωγή  (Αναγνώστηκε 262817 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Pink-Panther!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1207
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στην Ειδική Αγωγή
« Απάντηση #434 στις: Ιανουάριος 14, 2013, 11:22:45 μμ »
Θεωρητικα τελειωνεις στον 1 χρονο αλλα επειδη δε προλαβαινεις να κανεις χαρτια χανεις αλλη μια χρονια. Αυτο ισχυε για του Τορινο το οποιο αν δε κανω λαθος εγινε 2ετες. Της Ρωμης ειναι λιγο επιφοβο κατα τη γνωμη μου. Της Βουλγαριας ειναι ακομα πιο επιφοβο. Διαρκει 1 χρονο αλλα ηδη εχουν φαει αλλον εναν στο περιμενε και ακομα τιποτα. 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακά στην Ειδική Αγωγή
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:51:28 »

Αποσυνδεδεμένος elenaki!

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 55
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Nηπιαγωγός δίχως αύριο...
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στην Ειδική Αγωγή
« Απάντηση #435 στις: Ιανουάριος 15, 2013, 03:57:47 πμ »
Solar εννοείς 3 χρόνια μαζί με την αναγνώριση? H μόνο για να τελειώσεις το μάστερ? Η διάρκεια είναι 2 χρόνια αλλά μου είπαν ότι με κατάλληλο πρόγραμμα υπάρχει η δυνατότητα να τελειώσει και σε 1μιση χρόνο. Μάλλον τελικά δεν θα το παρακολουθήσω, θέλω να ψάξω λίγο ακόμα το θέμα, και για αυτό της Κύπρου. Επιπλέον από το κολέγιο δεν έχουν σταματήσει να με παίρνουν τηλέφωνα και να μου στέλνουν mails πράγμα που με έχει ενοχλήσει λίγο μιας και είχα επικοινωνήσει απλά για μια ενημέρωση. Παρόλα αυτά σας ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις σας!

Αποσυνδεδεμένος melpo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 471
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στην Ειδική Αγωγή
« Απάντηση #436 στις: Ιανουάριος 15, 2013, 10:16:11 πμ »
Καλημέρα σε όλους. Γνωρίζει κανείς να μου πει πόσο διάστημα θέλει ο ΔΟΑΤΑΠ για να αναγνωρίσει μεταπτυχιακό του εξωτερικού?? Το οποίο φυσικά είναι αναγνωρισμένο στην Ελλάδα.

Αποσυνδεδεμένος F.

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 604
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στην Ειδική Αγωγή
« Απάντηση #437 στις: Ιανουάριος 15, 2013, 10:59:59 πμ »
Καλημερα!!! Ο ΔΟΑΤΑΠ εφοσον προσκομισεις ολα τα σωστα χαρτια που χρειαζεται κανει γυρω στους 3 μηνες κατα μεσο ορο να αναγνωρισει ενα μεταπτυχιακο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακά στην Ειδική Αγωγή
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:51:28 »

Αποσυνδεδεμένος melpo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 471
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στην Ειδική Αγωγή
« Απάντηση #438 στις: Ιανουάριος 15, 2013, 11:04:02 μμ »
Να είσαι καλά. Σ ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος tabacaria

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 84
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η πλατεία θα μείνει έρημη.
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στην Ειδική Αγωγή
« Απάντηση #439 στις: Ιανουάριος 16, 2013, 12:14:44 πμ »
elenaki, για το μεταπτυχιακό στο Liverpool μέσω του αθηναϊνακού κολλεγίου που ανέφερες, πόσα δίδακτρα ζητούν? Παίρνει δίδακτρα και το κολλέγιο ως διαμεσολαβητής? Θα με ενδιέφερε πολύ.
Και κάνοντας το δικηγόρο του διαβόλου ρωτώ: Γιατί δε βγαίνει εξ αποστάσεως πρόγραμμα απο το ίδιο τα αγγλικό πανεπιστήμιο? Επιπλέον, μπορεί (υποθέτω) ο ΔΟΑΤΑΠ να έχει όντως αναγνωρισμένο το παρόν master, που λαμβάνει όμως χώρα στην Αγγλία (δεν είναι εξ αποστάσεως). Εδώ είναι το ζητούμενο.

Γενικά εχε το νου σου. Δες και αυτό απο ΔΟΑΤΑΠ:

"Η ισοτιμία των τίτλων που απονέμονται από Ιδρύματα τύπου «ανοικτού πανεπιστημίου», «σπουδών εξ αποστάσεως» και «εξωτερικών πτυχίων» αναγνωρίζεται υπό τον όρο ότι τα συγκεκριμένα Ιδρύματα έχουν ειδικό πρόγραμμα σπουδών για τον σκοπό αυτό (Ν.3328/2005, αρθ.4, παρ.1α ). Ειδικότερα, αν το πρόγραμμα παρέχεται από Ίδρυμα που προσφέρει σπουδές τακτικής παρακολούθησης και εξ αποστάσεως σπουδές θα πρέπει το εξ αποστάσεως πρόγραμμα να προσφέρεται και με συμβατικό τρόπο και με τα ίδια ποιοτικά χαρακτηριστικά.

Επίσης, σύμφωνα με τον προαναφερθέντα Νόμο :

    «Ολόκληρη η διαδικασία παροχής τέτοιου τύπου προγράμματος γίνεται αποκλειστικά από το ίδρυμα και όχι από άλλο με οποιονδήποτε τρόπο συνεργαζόμενο με αυτό ίδρυμα». Εξαίρεση αποτελεί η χρήση- και μόνον- χώρου στην ημεδαπή ως εξεταστικού κέντρου, που προσδιορίζεται από το ίδιο το Ίδρυμα της αλλοδαπής.
    Η διάρκεια των σπουδών και οι όροι αξιολόγησης, προαγωγής και αποφοίτησης των σπουδαστών  πρέπει να πληρούν τις απαιτήσεις των πανεπιστημίων της ημεδαπής και ειδικότερα του Ελληνικού Ανοικτού Πανεπιστημίου (Ε.Α.Π).

Ειδικότερα, το πρόγραμμα θα πρέπει :

    να περιλαμβάνει  γραπτές ή προφορικές εξετάσεις δια ζώσης/in presentia (εκτός των εργασιών ) των οποίων η επίβλεψη και η αξιολόγηση γίνεται από το επιστημονικό προσωπικό του εν λόγω ιδρύματος.
    οι καθηγητές/αξιολογητές/επιβλέποντες του προγράμματος να είναι μέλη ή επίσημοι εξωτερικοί συνεργάτες του ακαδημαϊκού προσωπικού του ιδρύματος."


Τέλος, σύμφωνα με απόφαση του Δ.Σ του ΔΟΑΤΑΠ, η «ισοτιμία και αντιστοιχία» τίτλων που έχουν αποκτηθεί με την διαδικασία της εξ αποστάσεως εκπαίδευσης χορηγείται μόνον εφόσον υπάρχει αντίστοιχο πρόγραμμα σπουδών στο Ε.Α.Π και κατόπιν σύγκρισης του προγράμματος σπουδών της σχολής στην ημεδαπή με αυτό της σχολής στην αλλοδαπή. Σε κάθε περίπτωση ισχύει ότι για αναγνώριση της αντιστοιχίας με σχολές 4ετούς φοίτησης στην ημεδαπή απαιτείται συνεκτίμηση βασικού και μεταπτυχιακού τίτλου. Η συνεκτίμηση αφορά σε τίτλους που έχουν αποκτηθεί με σπουδές «όμοιου τύπου» (ή εξ αποστάσεως ή συμβατικά).  Τόσο οι προπτυχιακοί τίτλοι  όσο και οι μεταπτυχιακοί αναγνωρίζονται ως ισότιμοι προς τους απονεμόμενους από το Ε.Α.Π .

Παραθέτω και τον ιστότοπο: http://www.doatap.gr/gr/distant.php

Πάντως υπάρχουν και οι παραδοχές αυτών που έχουν γνωστούς που παρακολούθησαν αυτό το μεταπτυχιακό, χωρίς προβλήματα και εννοείται δεν τις αμφισβητώ. Τους προβληματισμούς μου εκθέτω.

Εγώ θα παρακολουθήσω της Κύπρου.
"Η εκπαίδευση είναι μια πράξη αγάπης, επομένως μια πράξη θάρρους. Δεν πρέπει να φοβάται την αντιπαράθεση, την ανάλυση της πραγματικότητας, τη δημιουργική συζήτηση, αν δε θέλει να καταλήξει σε παρωδία". (Paulo Freire).

Αποσυνδεδεμένος F.

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 604
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στην Ειδική Αγωγή
« Απάντηση #440 στις: Ιανουάριος 16, 2013, 01:27:35 πμ »


Ειδικότερα, το πρόγραμμα θα πρέπει :

    να περιλαμβάνει  γραπτές ή προφορικές εξετάσεις δια ζώσης/in presentia (εκτός των εργασιών ) των οποίων η επίβλεψη και η αξιολόγηση γίνεται από το επιστημονικό προσωπικό του εν λόγω ιδρύματος.
    οι καθηγητές/αξιολογητές/επιβλέποντες του προγράμματος να είναι μέλη ή επίσημοι εξωτερικοί συνεργάτες του ακαδημαϊκού προσωπικού του ιδρύματος."


Τέλος, σύμφωνα με απόφαση του Δ.Σ του ΔΟΑΤΑΠ, η «ισοτιμία και αντιστοιχία» τίτλων που έχουν αποκτηθεί με την διαδικασία της εξ αποστάσεως εκπαίδευσης χορηγείται μόνον εφόσον υπάρχει αντίστοιχο πρόγραμμα σπουδών στο Ε.Α.Π και κατόπιν σύγκρισης του προγράμματος σπουδών της σχολής στην ημεδαπή με αυτό της σχολής στην αλλοδαπή. Σε κάθε περίπτωση ισχύει ότι για αναγνώριση της αντιστοιχίας με σχολές 4ετούς φοίτησης στην ημεδαπή απαιτείται συνεκτίμηση βασικού και μεταπτυχιακού τίτλου. Η συνεκτίμηση αφορά σε τίτλους που έχουν αποκτηθεί με σπουδές «όμοιου τύπου» (ή εξ αποστάσεως ή συμβατικά).  Τόσο οι προπτυχιακοί τίτλοι  όσο και οι μεταπτυχιακοί αναγνωρίζονται ως ισότιμοι προς τους απονεμόμενους από το Ε.Α.Π .

Παραθέτω και τον ιστότοπο: http://www.doatap.gr/gr/distant.php

Πάντως υπάρχουν και οι παραδοχές αυτών που έχουν γνωστούς που παρακολούθησαν αυτό το μεταπτυχιακό, χωρίς προβλήματα και εννοείται δεν τις αμφισβητώ. Τους προβληματισμούς μου εκθέτω.

Εγώ θα παρακολουθήσω της Κύπρου.

Σε σχεση με την αναγνωριση των ΠΜΣ υπαρχει αυτη η "αυτοαναιρεση" θα ελεγα: ενω απο οσων γνωριζω δεν υπαρχει ΠΜΣ ειδικης αγωγης στο ΕΑΠ παρολαυτα αναγνωριζεται αυτο της Κυπρου και του Lιverpool απο οσα διαβαζω. Δεν λεω να μην αναγνωριζονται, αλλα επειδη και εγω ενδιαφερομαι να κανω ενα εξ αποστασεως αλλα οχι ειδικης, και εμπιπτω σε αυτο κωλυμα δηλαδη το θεμα του ΠΜΣ που σκοπευω να κανω δεν υπαρχει στο ΕΑΠ, υπαρχει βεβαια σε πανεπιστημιο μας με κανονικη παρακολουθηση, αναρωτιεμαι τελικα τι γινεται γιατι εχω μπερδευτει. Εκτος εαν τα εχω καταλαβει λαθος τον παραπανω νομο  και υπαρχουν παραθυρακια-υποσημειωσεις κτλ.

Αποσυνδεδεμένος elenaki!

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 55
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Nηπιαγωγός δίχως αύριο...
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στην Ειδική Αγωγή
« Απάντηση #441 στις: Ιανουάριος 16, 2013, 01:51:42 πμ »
Tabacaria, τα δίδακτρα είναι £7000 τα οποία όπως μας είπε η αρμόδια του κολεγίου κρατούν με νύχια και με δόντια σταθερά καθώς οι Άγγλοι επιμένουν σε αύξηση. Επιπλέον απαιτούνται 1000 ευρώ για την εγγραφή, άρα για το κολέγιο. Γενικά ήμουνα επιφυλακτική από τη πρώτη στιγμή γιατί πολλά έχω ακούσει για τα κολέγια και πως πολλοί την πάτησαν, αλλά το γεγονός οτι επιμένουν τόσο πολύ με ξένισε ακόμα περισσότερο. Ενώ τους έστειλα mail λέγοντας τους ότι δεν είμαι προετοιμασμένη καθώς η έναρξη είναι στις 18 του μήνα και δεν προλαβαίνω ούτε να συγκεντρώσω τα δικαιολογητικά, ούτε να μεταβώ στην Αθήνα για το πρώτο μάθημα, και θα το έχω στο νου μου για την επόμενη φορά, μου απάντησαν πως μπορώ να συμμετάσχω και με τα μισά δικαιολογητικά. Υποτίθεται όμως πως η επιλογή των σπουδαστών γίνεται με σχολαστική διαδικασία και από τους υπεύθυνους του πανεπιστημίου και μόνο. Δεν ξέρω πραγματικά τι να πω. Με όλα αυτά και εγώ στρέφομαι προς αυτό της Κύπρου τελικά.

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3630
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στην Ειδική Αγωγή
« Απάντηση #442 στις: Ιανουάριος 16, 2013, 11:13:55 πμ »
 Το John Moores αναφέρει ότι το μεταπτυχιακό αυτό είναι "Distance taught by part-time study at City University, Athens".

Άρα όταν έρθει η ώρα του ΔΟΑΤΑΠ, πώς θα πάρεις χαρτί από το πανεπιστήμιο που να πιστοποιεί ότι όλα τα μαθήματα έγιναν στο Liverpool;

Δεν είναι ούτε distance καθαρό, από τη στιγμή που υπάρχουν μαθήματα.....

Πολύ μπερδεμένο μου φαίνεται......
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος foibos81

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1024
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στην Ειδική Αγωγή
« Απάντηση #443 στις: Ιανουάριος 16, 2013, 02:57:43 μμ »
Παράθεση
Σε σχεση με την αναγνωριση των ΠΜΣ υπαρχει αυτη η "αυτοαναιρεση" θα ελεγα: ενω απο οσων γνωριζω δεν υπαρχει ΠΜΣ ειδικης αγωγης στο ΕΑΠ παρολαυτα αναγνωριζεται αυτο της Κυπρου και του Lιverpool απο οσα διαβαζω. Δεν λεω να μην αναγνωριζονται, αλλα επειδη και εγω ενδιαφερομαι να κανω ενα εξ αποστασεως αλλα οχι ειδικης, και εμπιπτω σε αυτο κωλυμα δηλαδη το θεμα του ΠΜΣ που σκοπευω να κανω δεν υπαρχει στο ΕΑΠ, υπαρχει βεβαια σε πανεπιστημιο μας με κανονικη παρακολουθηση, αναρωτιεμαι τελικα τι γινεται γιατι εχω μπερδευτει. Εκτος εαν τα εχω καταλαβει λαθος τον παραπανω νομο  και υπαρχουν παραθυρακια-υποσημειωσεις κτλ.

Επειδή έχω βαρεθεί να ακούω τα ίδια πράγματα, τα οποία έχουν χιλιαπαντηθεί στο forum (βέβαια μπαίνω στο κόπο να ξαναπαντάω) λέω το εξής:
 Ο ΔΟΑΤΑΠ αναφέρει ότι αντιστοιχία χορηγεί μόνο σε προπτυχιακούς τίτλους.
το ξαναλέω

μ ο ν ο σε π ρ ο π τ υ χ ι α κ ο υ ς    τ ι τ λ ο υ ς

Ελπίζω να εμπεδώθηκε ότι η προηγούμενος παράγραφος, έχει δύο αναφορές και σε προπτυχιακούς και μεταπτυχιακούς. Αλλά και λίγο τη λογική να βάλετε θα μπορέσετ πολύ απλά σε 1 λεπτό να καταλάβετε ότι ο ΔΟΑΤΑΠ δεν είναι δυνατόν να μην αναγνωριζει μαστερ επειδή ο τίτλος τους δεν υπάρχει στην ελλάδα. Κάνω εγώ μαστερ στην διαστημική βιολογία από πανεπιστήμιο του Xαρβαρντ, λέτε ο ΔΟΑΤΑΠ να μην μου το αναγνωρίσει επειδή δεν υπάρχει ο τίτλος στην ελλάδα;;

Πιο πολύ να σας απασχολεί αν πληρούνται άλλα κριτήρια στα μαστερ, που αυτά κοιτάει ο ΔΟΑΤΑΠ και επίσης καλό είναι να σας απασχολεί και ο χρόνος αναγνώρισης που θα κάνει ο ΔΟΑΤΑΠ. Εχω ακούσει για περιπτώσεις πτυχιούχων από Χαρβαρντ ότι έκανε και 1 χρόνο, χωρίς να σημαίνει ότι αυτοί έφταιγαν σε κάτι !!!!!!!!!!!
To αφήνω στην κρίση σας. εγώ τις πήρα τις απαντήσεις
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 16, 2013, 03:01:03 μμ από foibos81 »

Αποσυνδεδεμένος elenaki!

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 55
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Nηπιαγωγός δίχως αύριο...
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στην Ειδική Αγωγή
« Απάντηση #444 στις: Ιανουάριος 22, 2013, 06:25:14 μμ »
Είδα σήμερα μια ανακοίνωση σχετικά με μεταπτυχιακό  στη Σχολική Ψυχολογία-Ειδική Αγωγη στο πανεπιστήμιο της L’Aquila. Αναφέρεται πως έχει διάρκεια έναν χρόνο από τον Μάρτιο του 2013 ως τον Μάρτιο του 2014,ενώ  η υλοποίηση του  Master γίνεται με φυσική παρουσία, με ένα πρόγραμμα ειδικά προσαρμοσμένο στις ανάγκες των εργαζομένων. Φαντάζομαι πρόκειται για σποραδικές επισκέψεις στο πανεπιστήμιο  όπως έχουμε δει κατά καιρούς. Διευκρινίζεται ότι είναι αναγνωρισμένο απο τον ΔΟΑΤΑΠ, όπως δεν αναφέρεται σε ποια γλώσσα διεξάγεται το Μaster. Και στην σελίδα του πανεπιστημίου δεν έβγαλα κάποια άκρη. Ξέρει κανένας τίποτα??

Αποσυνδεδεμένος fiore

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1323
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στην Ειδική Αγωγή
« Απάντηση #445 στις: Ιανουάριος 23, 2013, 12:38:39 πμ »
στο μεγαλύτερο ποσοστό τα μεταπτυχιακά στην Ιταλία είναι στα Ιταλικά και θέλουν επίπεδο τουλάχιστον advance( celi4).

Αποσυνδεδεμένος solar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 328
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στην Ειδική Αγωγή
« Απάντηση #446 στις: Ιανουάριος 28, 2013, 10:20:58 μμ »
Solar εννοείς 3 χρόνια μαζί με την αναγνώριση? H μόνο για να τελειώσεις το μάστερ? Η διάρκεια είναι 2 χρόνια αλλά μου είπαν ότι με κατάλληλο πρόγραμμα υπάρχει η δυνατότητα να τελειώσει και σε 1μιση χρόνο. Μάλλον τελικά δεν θα το παρακολουθήσω, θέλω να ψάξω λίγο ακόμα το θέμα, και για αυτό της Κύπρου. Επιπλέον από το κολέγιο δεν έχουν σταματήσει να με παίρνουν τηλέφωνα και να μου στέλνουν mails πράγμα που με έχει ενοχλήσει λίγο μιας και είχα επικοινωνήσει απλά για μια ενημέρωση. Παρόλα αυτά σας ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις σας!

2 χρόνια είναι τα μαθήματα σύν 6 έως 1 χρόνο η διπλωματική.κ μετά δοαταπ. κάποιοι προσπάθησαν στα 2 τελειώσουν συν μετά δοαταπ.

Αποσυνδεδεμένος melpo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 471
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στην Ειδική Αγωγή
« Απάντηση #447 στις: Ιανουάριος 29, 2013, 01:33:48 μμ »
Παιδιά καλησπέρα. Θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση ίσως χαζή αλλα ως νέα σχετικά με τα παιδαγωγικά ήθελα να ρωτήσω για να διοριστείς (τεχνική ειδικότητα) σε σμεαε ή σε κάποιο επαλ πρέπει απαραίτητα να δώσεις ΑΣΕΠ??
Κ να γράψεις πάνω απο τη βάση?? Τι ακριβως παίζεται με το ΑΣΕΠ?? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥΥΥΥΥ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32273
  • Τελευταία: Dimi!!!
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158599
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 433
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 301
Σύνολο: 302

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.096 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.